tomi83

Renty strukturalne

Polecane posty

Matey    885

hej, orientuje sie ktos czy jest jeszcze mozliwosc skladania wnioskow na renty strukturalne w tym roku? slyszalem ze po 2013 ma juz tego nie byc, ale tez nie moge znalezc zadnej informacji na stronie armir o tegorocznym naborze

 

i jeszcze jedno pytanko

W rozporzadzeniu z 2007 roku jest informacja, ze aby przejac gospodarstwo potrzebne jest wyksztalcenie rolnicze, z kolei z roku 2010 jest wzmianka ze trzeba soba przejmujaca ma 3 lata czasu na zrobienie takich uprawnien. Rozumiem ze obowiazuje rozporzadzenie z 2010 roku tak?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale obowiązuje rozporządzenie z 2007 i 10, po prostu osoba przejmująca musi takie wykształcenie posiadać, a jeśli nie posiada to mu7si się zobowiązać że w ciągu 3 lat takie wykształcenie uzupełni.

 

Renta strukturalna wypłacana będzie za każdy miesiąc, począwszy od miesiąca, w którym rolnik przekazał gospodarstwo rolne i zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jednakże nie dłużej niż do osiągnięcia 65. roku życia, gdy spełni warunki do otrzymania emerytury z KRUS.

 

Podstawowa wysokość renty strukturalnej jest obecnie stała i wynosi 1013 zł. Zostanie ona zwiększona o 676 zł, jeżeli wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, a oboje małżonkowie spełniają wszystkie warunki dla przyznania renty.

 

 

a rolnicza emerytura ok 580 zl na reke a z e strukturalnej biora ok 100zl na składke zdrowotna

 

 

Obecne renty w porównaniu do tych pierwszych to lipa, nie dość że są dużo mniejsze to jeszcze tylko do 65 roku życia, tata u mnie dostał na 10lat, podobnie wójas który na mnie gospodarstwo przepisał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

@st220

wlasnie rozumiem to tak samo jak ty, ale wolalem sie upewnic :P orientuje sie ktos czy jest mozliwosc zrobienia jakiegos szybkiego kursu rolniczego zeby spelnic te warunki, bo studia wybrałem w całkiem innym kierunku?

 

no dobra, renty sa wstrzymane na ta chwile i szans na nowe nabory raczej nie ma?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

studia podyplomowe to rok czasu,

technik agrobiznesu pomaturalny to 2 lata, są też jakieś kursy - jeśli mnie pamieć nie myli 3 miesięczne.

Sam zrobiłem studia podyplomowe i bardzo sobie chwalę, brat skończył technika i też sobie chwali


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@st220

wlasnie rozumiem to tak samo jak ty, ale wolalem sie upewnic :P orientuje sie ktos czy jest mozliwosc zrobienia jakiegos szybkiego kursu rolniczego zeby spelnic te warunki, bo studia wybrałem w całkiem innym kierunku?

 

no dobra, renty sa wstrzymane na ta chwile i szans na nowe nabory raczej nie ma?

 

Znalazłem coś takiego,może Ci to pomoże - http://www.wir.org.pl/siewca/kwalifikacje_rolnicze.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

o, dzięki wielkie :)

Studia podyplomowe to jeszcze nie dla mnie, szkoly pomaturalne albo kursy jak najbardziej.

 

Narazie czekam czy wydarzy sie cos w sprawie rent strukturalnych, ale wątpie ze beda ogloszone jeszcze nabory


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Do 2013r. mało prawdopodobne, a po 2013r. nie wiadomo co to będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

Na następne konkursy rolnicy będą musieli poczekać aż do 2014 r., gdy powinien się rozpocząć nowy program wspierający restrukturyzację rolnictwa.

Część złożonych wniosków o przyznanie renty strukturalnej będzie automatycznie przekazana do nowego programu „Młody rolnik“, wspierającego wymianę pokoleniową na wsi.

 

Cytat gdzieś z internetu, nie bardzo rozumiem ostatnie zdanie.

 

A co do tego co będzie po 2013 gdzies wyczytalem ze wiekszy nacisk bedzie na młodych rolnikow, tzn beda miec wieksze przywileje, ale ile w tym prawdy to nie wiem, okaze sie


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

No w tym cytacie chodzi za pewne o te wnioski z ostatniego naboru, które niby się zakwalifikowały do renty strukturalnej, ale nie starczyło dla nich środków pieniężnych i jak się znajdą pieniądze to ich automatycznie prze niosą do nowego programu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Odnośnie nauki to od 1 września nie będzie można kończyć 2 letniego technikum rolniczego zaocznie. Pozostaną tylko dzienne technika 3letnie bądź studia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a ja własnie chciałem iść do technikum zaocznego od 1 września jak nie technikum to co mi pozostaje jak jestem po zasadniczej zawodowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

@pawel~

to chodzi o wszystkie szkoły zaoczne czy tylko o technika? co ze szkolami pomaturalnymi, tez do likwidacji?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Sprecyzuję: są teraz szkoły dające możliwośc zdobycia tytułu technik rolnik - oczywiście po zdaniu egzaminu państwowego. Do 1 września można było ukończyć je w trybie zaocznym w czasie 2 lat, warunkiem przyjęcia do takiej szkoły było okazanie świadectwa maturalnego. Po 1 września zostaną one zlikwidowane i z tego co wiem będą tylko trzyletnie technika rolnicze dzienne. Po szkole zawodowej jest praktycznie tylko jedno sensowne wyjście: iść do liceum zaocznie (nie wiem czy tej możliwości owe rozporządzenie również nie zlikwiduje...) żeby zdobyć maturę a potem albo czekać aż minister zmieni rozporządzenie albo.... iść na studia.

 

Wg mnie owe zmiany tworzone są w celu ograniczenia wykorzystywania funduszy typu Młody Rolnik przez osoby które mają wywalone na rolnictwo, chcą jedynie zwinąć kasę, co na sprzęt to na sprzęt a reszte zainwestować np w samochód. Sam znam przypadki: tatuś ma 12ha i pracuje gdzieś tam, synek na studiach - informatyka. Wzięli kasę, zakupią jakiś tam sprzęt drobny lub prasę, resztę dostanie synek na autko. Po 5 latach ziemia pójdzie w dzierżawę, prasa do sprzedania i po temacie.

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Wszystko pięknie tylko studia podyplomowe trwają np. na SGGW 7 miesięcy "rolnictwo dla absolwentów studiów nierolniczych", przyjmując, że spora część ma studia wyższe bo uczelni prywatnych jest od "ciut ciut" to nie wiem czy im ten sposób na ograniczenie MR zadziała... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

W jakims stopniu zadziala, bo nie kazdy kto tak kombinowal ma wyksztalcenie wyzsze. Ale z tego co wyczytałem jest ostatnia szansa zeby sie zapisac na technika zaocznie, bodajze do 30 marca

 

Ale z drugiej strony nie wiem czy tędy droga, jesli ktos chce prowadzic gospodarstwo chociazby hobbistycznie to nie bedzie mogl go nawet przejac


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kurna to mam trochę kłopot to jak ja mam przejąc gospodarkę jak nie mam szkoły tylko mechaniczną zawodową do szkoły dziennej nie pójdę bo kto za mnie będzie robił na gospodarce co mi byście poradzili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Daniel znowu bajki piszesz no chyba że u Ciebie w okolicy sama inteligencja na gospodarstwach. Ten kto się chciał wziąć za gospodarkę nie poszedł na studia bo to strata czasu i pieniędzy oraz nie każdy jest w stanie ukończyć studia. Najczęściej ten kto studiuje liczy na pracę poza rolnictwem. Uczelnia prywatna = płatna. Wiele osób jest po technikach, szkołach zawodowych...

 

Co do kolegi wyżej to nie wiadomo co robić... bez matury nie ma startu nigdzie.

 

U mnie po studiach nie ma osób które przejęły gospodarstwo. Każdy się gdzieś zakręcił i pracuje.

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale ja nie chcę nigdzie iść robić za parę groszy robić wole u siebie na siebie ojciec jeszcze nie ma lat na rentę ale jest po wypadku wiedz nie mogę pozwolić sobie na to żeby jego zostawić samego do pracy w obejściu myślałem ze od września pójdę do technikum i zrobię maturę teraz jestem na Krusie u ojca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Od września jak każdy po gimnazjum. Tornister w rękę i na zajęcia. Innej możliwości nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Teraz będzie 3 lata. Jeśli chcesz to szukaj jakiejs szkoly dla dorosłych i tam uzupełnisz wykształcenie w liceum zaocznym ale to musisz poszukać i prosić pięknie żeby Cię przyjeli bo niektóre szkoły miały nabór w lutym - marcu a od 1 września też chyba będa zlikwidowane ale nie jestem pewnien na 100%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj