Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co sie opłaca?

40 odpowiedzi na ten temat

#21 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 19 czerwiec 2007 - 18:37

Co sie opłaca? wiem ze gospodarka to duzonie przewidzainych wydatkow i trudnych decyzji ale jakby nikt nie probowal to dalej splibysmy w miejscu
a nie wiem o co ci chodzi z tym cytatem jesli o te ;laki to u mnie naprawde tak jest ze ludzie dali by nam lake do obrabiania ale nie na papierku
www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Co sie opłaca? Dzisiaj, 04:18
  •  

#22 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 19 czerwiec 2007 - 21:27

Co sie opłaca? Wierzę w to, że będzie dużo nieprzewidzianych wydatków, ale dla mnie priorytetem była by hodowla. Zawsze pewny grosz jest

KS Falubaz

#23 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 20 czerwiec 2007 - 13:03

Co sie opłaca? Nie mówię, ze się nie opłaca, ale to, że robiąc te wszystkie kalkulacje, moze byc wiele wydatków o których nawet byśmy nie pomyślelei ( np. awaria ciągnika ) lub nawet takich nie związanych z rolnictwem.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share tommy66692

tommy66692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4466 postów

Napisany 20 czerwiec 2007 - 13:06

Co sie opłaca? Zgadzam sie z abuk14 w 100% Zawsze są jakies nie przewidziane wydatki

#25 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 20 czerwiec 2007 - 13:33

Co sie opłaca? moim zdaniem jeśli kalkulacja jest wykonana starannie to powinna przewidywać także takie właśnie nietypowe sytuacje jak awaria ciągnika
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#26 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 20 czerwiec 2007 - 15:17

Co sie opłaca?

Nie mówię, ze się nie opłaca, ale to, że robiąc te wszystkie kalkulacje, moze byc wiele wydatków o których nawet byśmy nie pomyślelei ( np. awaria ciągnika ) lub nawet takich nie związanych z rolnictwem.

koszty rachunkowe to nie wszystko aby odnieśc się do aktualnej sytuacji gospodarczej należy wziąc pod uwagę również koszty ekonomiczne dlatego proponuję przeprowadzenie kalkulacji z wliczeniem kosztów implicite (nie zapominając o zysku normalnym gdyż jest to częsty błąd) wtedy przekonacie się, iż na dzień dzisiejszy produkcja rolnicza na małą skalę jest nieopłacalna

#27 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 20 czerwiec 2007 - 17:45

Co sie opłaca? Dokładnie. Jak już iwestować to na większą skale, żeby mieć później zyski.

KS Falubaz

#28 Share karuś

karuś

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 20 czerwiec 2007 - 18:17

Co sie opłaca? Kiedyś produkowało się mniej, ale były z tego lepsze pieniądze. Dzisiaj to tylko można na ilość zarobić. Jak jest wszystko zmechanizowane to pracy nie jest tak dużo.

#29 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 20 czerwiec 2007 - 19:10

Co sie opłaca? ładnie pięknie to wszystko wygląda jak sie mówi ale na poszezenie produkcji lub rozpoczęcie produkcji na duzą skalę to trzba troche pieniędzy mieć i tu sie kółko zamyka :/
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#30 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 20 czerwiec 2007 - 20:34

Co sie opłaca?

ładnie pięknie to wszystko wygląda jak sie mówi ale na poszezenie produkcji lub rozpoczęcie produkcji na duzą skalę to trzba troche pieniędzy mieć i tu sie kółko zamyka :/

kółko z definicji jest zamknięte a tak na poważnie to na działalności rolniczej można co najwyżej "dorobic" działania UE będą stymulowały rozwój gospodarstw ale te małe nie mają szans na przetrwanie (no może poza pracochłonną produkcją ekologiczną) dlatego najlepiej szukac zatrudnienia poza branżą (no ewentualnie w branży żywnościowej ale tutaj zarobki są stosunkowo sztywne i nie za wysokie) i strumieniem zewnętrznych dochodów zasilac gospodarstwo (ale pamiętajcie, iż kapitał zainwestowany w rolnictwo zwraca się sześciokrotnie wolniej niż w innych branżach)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 20 czerwiec 2007 - 22:23

Co sie opłaca?

ładnie pięknie to wszystko wygląda jak sie mówi ale na poszezenie produkcji lub rozpoczęcie produkcji na duzą skalę to trzba troche pieniędzy mieć i tu sie kółko zamyka :/

Zawsze można pójść do banku i się zadłużyć, heh :D No ale myślę, że jakby wziął taki kredyt i zainwestował w krówki mleczne, to potem miałby dorobek i można kupować sprzęt nie koniecznie z kredytów (przynajmniej nie tak wielkich)

KS Falubaz

#32 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 20 czerwiec 2007 - 22:49

Co sie opłaca? ale mowie ze na czysto wychodzimy okolo 10tys wliczajac nawozu i tak dalej zawsze te 10 tys zostaje tzn przewaznie dodam ze wujek pracuje w firmie i zarabia około 1200 zł

#33 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 21 czerwiec 2007 - 10:37

Co sie opłaca?

ale mowie ze na czysto wychodzimy okolo 10tys wliczajac nawozu i tak dalej zawsze te 10 tys zostaje tzn przewaznie i jest troche na czarna godzinenie wiem ile wujek ma na koncie zaoszczedzone :D ale napewno sporo dodam ze wujek pracuje w firmie i zarabia okolo 1200 zl

tzn te 10 tysięcy złotych to jest miesięczny dochód z gospodarstwa? z 20ha?

#34 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 21 czerwiec 2007 - 10:39

Co sie opłaca? jak na miesiąc to troche dużo.

KS Falubaz

#35 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 21 czerwiec 2007 - 12:50

Co sie opłaca? za rok jest 20 tys i z tego zostaje okolo 10tys na czysty wliczam w te 20 tys nawozy rope wydatki na pasze weterunarza czesci do kombajnu lub ciagnika fakt nie zawsze zostanie te 10tys bo moze pojsc cos powaziejszego w maszynach

#36 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 21 czerwiec 2007 - 19:10

Co sie opłaca?

za rok jest 20 tys i z tego zostaje okolo 10tys na czysty wliczam w te 20 tys nawozy rope wydatki na pasze weterunarza czesci do kombajnu lub ciagnika fakt nie zawsze zostanie te 10tys bo moze pojsc cos powaziejszego w maszynach ale wujek ma napewno troche zaoszczedzxone na koncie

a koszty utrzymania gospodarstwa domowego?? przecież to dużo więcej niż 10 tysięcy złotych, chyba że ja żyję w innym świecie

#37 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5203 postów

Napisany 21 czerwiec 2007 - 21:07

Co sie opłaca? Pisał, że wujek zarabia 1.2k zł miesięcznie. Z tego na wsi powinni spokojnie utrzymać gospodarstwo domowe.

KS Falubaz

#38 Share Gorbaczow

Gorbaczow

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 22 czerwiec 2007 - 10:12

Co sie opłaca? pisaliście ze mozna sie zadłużyć - zawsze - tylko bank na wejście chce zabezpieczenia minimun dwukrotnej wartosci tego co pozyczasz więc jak sie nie ma kasy na załozenie gospodarstwa to skąd wziąść majatek o takiej wartości

a co do tego ze na produkcji rolniczej można tylko "dorobić" a nie zarobic to jestem odmiennego zdania - idzie zarobic ale aby to osiągnąć trzeba pracować, pracować, pracować..............itd

może nie będziesz zył jak szejk w emiratach arabskich ale na dość dostatnie życie wystarczy

pozdro

#39 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 22 czerwiec 2007 - 20:04

Co sie opłaca?

pisaliście ze mozna sie zadłużyć - zawsze - tylko bank na wejście chce zabezpieczenia minimun dwukrotnej wartosci tego co pozyczasz więc jak sie nie ma kasy na załozenie gospodarstwa to skąd wziąść majatek o takiej wartości

a co do tego ze na produkcji rolniczej można tylko "dorobić" a nie zarobic to jestem odmiennego zdania - idzie zarobic ale aby to osiągnąć trzeba pracować, pracować, pracować..............itd

może nie będziesz zył jak szejk w emiratach arabskich ale na dość dostatnie życie wystarczy

pozdro

jak mawia mój brat "od pracy to można tylko odcisków dostac" i to zdanie podsumowuje celowośc prowadzenia gospodarstwa rolnego z rocznym przychodem w granicach 20 tysięcy złotych, nie wiem czy do końca rozumiem problem, który ma byc w tym temacie rozwiązany i co ma do tego wujek?? (chodziło chyba tylko i wyłącznie o porównanie dochodów)

także do rzeczy jeśli powierzchnia użytków rolnych wynosi 20ha a dochód jest równy sumie płatności bezpośrednich to gospodarstwo osiągany przez gospodarstwo zysk ekonomiczny jest ujemny, pozwolę sobie zaprezentowac okrojoną "kalkulację ekonomiczną" (będzie ona troszeczkę uproszczona czyli mocno okrojona, ma tylko wyjaśnic pewne kwestie) otóż przychód=20000zł, koszty zmienne+stałe (nie licząc kosztów pracy) 10000zł, zysk normalny (załóżmy) 1000zł, koszty alternatywne (praca Ojca i Twoja przy założeniu, że możecie zarobic tyle co wujek, czyli miesięcznie) 2400zł zatem zysk ekonomiczny (właściwie strata) wynosi (rocznie) -30800zł (a wiec przekracza wielkośc przychodu) także moim zdaniem gospodarstwo należy wydzierżawic (oczywiście jeśli są ku temu sprzyjające warunki a czynsze dzierżawne często przekraczają 1000zł/ha) przychód z dzierżawy (przyjmijmy wysokośc czynszu 750zł/ha) 15000, praca zarobkowa Ojca 1200zł, (zakładamy, że w tych warunkach mtz_820 dalej się kształci aby zapewnic sobie możliwośc prowadzenia gospodarstwa rolnego w przyszłości) koszty to tylko utrzymanie gospodarstwa domowego 10000 (znowu poczyniłem pewne uproszczenia ale nie zapominajmy, że na zmianie źródła dochodów skorzystają wszyscy domownicy gdyż zostaną odciążeni od obowiązków związanych z prowadzeniem działalności rolniczej czyli np "akcja żniwa", codzienne karmienie zwierząt itd) także podsumowując mój "niecny plan" pozwoli na powiększenie zysku rachunkowego do 19400zł (rocznie) a zysk ekonomiczny również powinien osiągnąc wartości dodatnie gdyż zasoby zostaną wykorzystane w miarę efektywnie;D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 23 czerwiec 2007 - 20:36

Co sie opłaca? to jest gospodarstwo mojego wujka i wlasnienie wiem co ma do tego moj ojcec jak to moj wujek zarabia 1200zl/miesiac czyli wedlug Ciebie nalezy wydzierzawic gospodarstwo i miec w szystko w du*ie? ja chce rozwinac gospodarstwo a w zniwach to ja robie z wujkiem tylko drugi wujek jezdzi z przyczepami po glowych takze w zniwa robimy w 3-ech niekiedy pomoze szfagier wujkow ale glownie to tylko w 3-ech a glownie w 2-ch wiec nie wiem czy to bedzie takie odciazenia jak moze my lubimy robic na gospodarce a w temacie chodzi o to zebyscie pomoglimi rozwinac gospodarstwo
Pozdrawiam