Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co sie opłaca?

40 odpowiedzi na ten temat

#1 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 17 czerwiec 2007 - 16:00

Co sie opłaca? jakie gospodarstwo jest najbardziej dochodowe?
my mamy okolo 20 ha ale planujemy dobrac pola, trzymamy trzode okolo 30 sztuk ale zastanawiamy sie nad zrezygnowaniem z trzody i wroceniem spowrotem do bydla. oplaca sie taka zmiana czy lepiej powiekszyc obore i tzrmac wiecej swin? myslelismy nad tym zeby trzymac same byki bo zeby sprzedawac mleko trzba miec warunki. narazie z bykow by byla kasa odremontowalo by sie stajnie i moze cos z mlekiem bysmy kombinowali. jeszcze jedno oplaca sie siac kukurydze? my siejemy na sprzedaz pszenice, rzepak, jeczmien i moze warto zasiac tez kukurydze? co wy radzicie?
www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Co sie opłaca? Dzisiaj, 05:50
  •  

#2 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 17 czerwiec 2007 - 16:14

Co sie opłaca? najważniejsza jest specjalizacja i zdecydowanie sie na coś - jeśli piszesz ze chcecie z powrotem wrócić do bydła - rozumiem ze kilka lat temu przeszliście z bydła na swinie - musicie sie zdecydować bo jak tak co pare lat będziecie zmieniać profil produkcji to będziecie tylko wywalać kase na przeróbki budynków

a co do kukurydzy - moze i sie opłaca ale nie jeśli musiał byś kupić maszyny do jej uprawy bo z tego co piszesz to pszenice jęczmień i rzepak uprawia się przy pomocy tego samego sprzętu a przy kukurydzy już przy siewie masz inną maszynę - no i zbiór - zależy na co ??
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#3 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 17 czerwiec 2007 - 16:31

Co sie opłaca? teraz raczej na stale bedziemy trzymali bydlo bo swin sie nie oplaca za 4 lata ide na gospodarke to bede chcial zeby to sie rozroslo jak najbardziej tylko jeszcz nie jest postanowione ze wrocimy do bydla dlatego chce sie was poradzic
a bydlo zlikfidowalamoja babcia ktora jeszce w tedy gospodarzyla :D

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 17 czerwiec 2007 - 19:15

Co sie opłaca? no ale za rok moze sie znowu oplacac trzymac swinie i co znowu bedziesz zmienial profil??
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#5 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 17 czerwiec 2007 - 19:39

Co sie opłaca? ale mowie tak zeby trzymac te 10 sztuk bydla to zawsze grosza wpadnie a za swinie dostawac zloty cos to paranoja jakby sie zarobilo troche na tym bydle to mozna by rozbudowac stajnie itd i rozrastalo by sie gospodarstwo

a co wy trzymacie? i czy wam sie oplaca?

#6 Share adrian

adrian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 17 czerwiec 2007 - 20:07

Co sie opłaca? ja trzymam wszystkiego po troche, pracy jest i to sporo ale po kilka groszy zostaje, ale lepsze to iz siedzieć w domu i zebrac po ludziach

#7 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 17 czerwiec 2007 - 20:58

Co sie opłaca?

ale mowie tak zeby trzymac te 10 sztuk bydla to zawsze grosza wpadnie a za swinie dostawac zloty cos to paranoja jakby sie zarobilo troche na tym bydle to mozna by rozbudowac stajnie itd i rozrastalo by sie gospodarstwo

a co wy trzymacie? i czy wam sie oplaca?

dlaczego tylko 10? na tym obszarze można trzymać 2x tyle

#8 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 17 czerwiec 2007 - 22:27

Co sie opłaca? narazie na 10 zawsze mozna dobudowac jakbym sprzedal pare sztuk to juzbym mog dobudowac ale teraz szukam rozwiazania zeby traktorem do stajni wjechac bo mam obore blizniaka z sasiadem po drugiej stronie myslalem nad poszerzeniem jej ale podworko by sie pomniejszylo nie wiem jeszcze musze pomyslec moze jakies propozycje?

#9 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 18 czerwiec 2007 - 15:13

Co sie opłaca?

ja trzymam wszystkiego po troche, pracy jest i to sporo ale po kilka groszy zostaje, ale lepsze to iz siedzieć w domu i zebrac po ludziach

A ile czego trzymasz??

#10 Share adrian

adrian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 18 czerwiec 2007 - 15:20

Co sie opłaca? mam 3 maciory ok 35 tuczników 3 krowy hf 4 cielaki i 2 byki ale dodatkowo sadze ok 1,5 ha ziemiaków i 0.6 ha brokuła i kalafiora wiec jakoś ciągle

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 18 czerwiec 2007 - 18:37

Co sie opłaca? MTZ
Tylko pmiętaj że jak wstawisz byki to pierwsza kasa z nich bdzie dopiero za dwa lata. A masz jakieś łąki?

#12 Share karuś

karuś

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 18 czerwiec 2007 - 18:40

Co sie opłaca?

MTZ
Tylko pmiętaj że jak wstawisz byki to pierwsza kasa z nich bdzie dopiero za dwa lata. A masz jakieś łąki?

Dokładnie. Przez ten okres może się dużo zmienić. (oby korzystnie)

#13 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 18 czerwiec 2007 - 19:38

Co sie opłaca?

mam 3 maciory ok 35 tuczników 3 krowy hf 4 cielaki i 2 byki ale dodatkowo sadze ok 1,5 ha ziemiaków i 0.6 ha brokuła i kalafiora wiec jakoś ciągle

To naprawdę sporo pracy :D .
Do MTZ - moim zdaniem jeśli chcesz miec naprawde dochodowe gospodarstwo to powinieneś zainwestowac w bydło mleczne. Roboty jest i to sporo ,(można powiedziec, ze jest to pewnego rodzaju wyrzeczenie z normalnego życia ) ale masz konkretną kasę.

#14 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5205 postów

Napisany 18 czerwiec 2007 - 21:34

Co sie opłaca? To wynajmie jakiegoś kolesia co mu przy krowach będzie robił w okresie prac polowych i gra gitara :D. Ja mam zamiar inwestować w bydło mięsne i mleczne. A potem dopiero ziemia :))

KS Falubaz

#15 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 18 czerwiec 2007 - 22:01

Co sie opłaca? to ze za dwa lata bedzie kasa to doskonale wiem ale co roku z hektarow i swion wynosze okolo 20tys i mam okolo 10 tysa na czysto wiec inwettowalbym w stajnie albo bym zostawil na czarna godzine i po tych 2 latach znowu inwestycja w wieksza ilosc bydla ale jak bydlo to tylko miesne i byki bo na mleczne to zeby przedawac mleko to tzreba miec odpowiednmie warunki ale to moze za pare lat bym trzymal miesne i mleczne jakbym zrobil do konca stajnie a co do lak to w pizdu jest ich wokol mnie i nikt ich nie uzywaa sam mam moze z 7ha ale nie wiem dokladnie

#16 Share Gorbaczow

Gorbaczow

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 18 czerwiec 2007 - 22:08

Co sie opłaca? z tymi łąkami jak piszesz ze w okolicy jest dużo to jest tak ze jak byś sie sąsiada spytał czemu ich nie kosi to ci powie ze to ugur i nic tam rosnac nie chce ale jak byś chciał wydzierzawic albo kupić to ci powie ze za taki piękny kawał dobrej ziemi to sie należy duża zapłata - :D - wiem bo sam tak miałem

#17 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 18 czerwiec 2007 - 22:18

Co sie opłaca? nie z tm by nie bylo problemy u nas wszycy chjce zeby ktos im obrabal laki bo poco maja stac i sie marnowac jak komus moga przyniesc zysk ale nie tak ze pojade na loke ja koic i nawet nie zapytam sie wlasniciela co to to nie laki za da\rmo bym dostal tzn nie oficjalnie tylko ze robilhbym na nich bo juz z sasiadem kiedys gadal moj wujek jak mielismy krowy to pozwolil nam bez problemu uzywac jego lake u mnie jest malo krow na mojej wsi tylko jedna rodzina ma iu na sasiedniej (kolegoa) mojego wujka ma pare sztuk bydla

#18 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5205 postów

Napisany 19 czerwiec 2007 - 13:11

Co sie opłaca? To z tymi łąkami to masz dobrze. Ja bedę musiał dzierżawić.. a Ile sztuk bydla masz zamiar trzymać?

KS Falubaz

#19 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 19 czerwiec 2007 - 17:45

Co sie opłaca? ja poczatek mysle zeby kupic tak z 3-5 byczkow a pozniej jak bysmy zrobili porzadna stajnie to 10 i tak zwiekszac liczbe co troche bo im iwecej tym lepiej ale miesne bydlo moze kiedys mleczne ale czy wszytko dojdzie do skutku to sie okaze

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 19 czerwiec 2007 - 18:19

Co sie opłaca?

nie z tm by nie bylo problemy u nas wszycy chjce zeby ktos im obrabal laki bo poco maja stac i sie marnowac jak komus moga przyniesc zysk ale nie tak ze pojade na loke ja koic i nawet nie zapytam sie wlasniciela co to to nie laki za da\rmo bym dostal tzn nie oficjalnie tylko ze robilhbym na nich bo juz z sasiadem kiedys gadal moj wujek jak mielismy krowy to pozwolil nam bez problemu uzywac jego lake u mnie jest malo krow na mojej wsi tylko jedna rodzina ma iu na sasiedniej (kolegoa) mojego wujka ma pare sztuk bydla

Jak byłem dzieckiem to też myślałem, że wszystko będzie tak fajnie i dobrze. Jednak uwierz mi takie kalkulacje to wiesz... Zobaczysz, ze będziesz miał jeszcze duzo nieprzewidywanych wydatków.