Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wybory

768 odpowiedzi na ten temat

#641 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 29 październik 2015 - 12:23

Wybory

krassus tylko ślepiec lub głupiec nie widzi tego co oczywiste

nikt wieku emerytalnego nie obniża tylko przywraca obowiązujący jeszcze kilkanaście miesięcy tamy (niemcy i francuzi obniżyli a żyją dłużej od nas)

nie ma pieniędzy, nie ma pieniędzy, .... i tak bez przerwy powtarzacie za tv

(kosz budowy stadionu narodowego 2,3mld zł, kosz budowy Allianz Arena 1,3mld zł - 75000 miejsc i 10,5 tys miejsc parkingowych na trzech poziomach, strata na koncercie madonny 6mln zł (nie ta skala, ale pokazuję mechanizm), najwyższe opłaty bankowe w eu i najwyższe oprocentowanie kredytów - zysk banków 16mld rocznie, ale na podatek ich nie stać, tylko na łupienie klientów, obsługa zadłużenia państwa 40mld, utrzymanie administracji 35mld, strata na vacie 50mld, na cit 50mld ...... i tak bez końca

Twoje składki idą na emerytury twoich rodziców lub ludzi w podobnym wieku. Tak samo jak ich składki szły kiedyś gdy pracowali na emerytury twoich dziadków. Na twoja emeryturę będą płaciły składki twoje dzieci.

no co ty nie powiesz, normalnie odkrycie roku

wiesz co to jest reforma?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wybory Dzisiaj, 19:03
  •  

#642 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 29 październik 2015 - 12:27

Wybory

Prosiłem o liczby i konkretne wyliczenia a ty rzucasz liczbami trochę stąd, trochę stamtąd itd. Konkrety bo jak na razie nic nie zrobiłeś. Powtórzyłeś poprzedni swój post.

Niemcy obniżyły wiek, ale zobacz dla kogo. Nie dla wszystkich. Tak samo PiS zrobi, obniży wiek ale zrobi takie obostrzenia że mało kto się załapie. Ale obietnicę spełnił.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#643 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 29 październik 2015 - 12:36

Wybory

jak bierzesz  dzierżawę to bierz też dopłaty , boicie się że jak nie dacie dopłat dla włąściciela to kto inny weźmie dzierżawę a w myśl prawa dopłata należy się temu kto uprawia i tak samo jest z KRUSEM a więc sami rolnicy wspieracie tą patologie .

co do rozwijania gospodarstwa to każdy by chciał rozwijać ale jeśli komuś sie marzy taki rozwój jak kilkanaście lat do tyłu np na bazie pgr albo kupna taniej ziemi to jest to nie realne i na taką skalę już nigdy nie będzie możliwe 

Edytowany przez piotr30piotr, 29 październik 2015 - 12:48.

#644 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 29 październik 2015 - 12:53

Wybory

Tu się z tobą zgodzę. U nas we wsi na początku się rzucali na ziemię oddawali dopłaty. A ja się śmiałem. Niech robią. Przyszły gorsze lata ziemie słabe, plony słabe, ceny spadły. I się rolnicy najedli. Teraz co niektórzy tylko robią i połowę dopłat oddają. Reszta słabsze ziemie w ogóle rzuciła. I albo właściciele sprzedali. Albo odłogiem leży. To jest właśnie los małego rolnika co to się chce rozwijać. Ziemi nie kupi bo go nie stać. Lub nie chcą mu sprzedać, więc bierze dzierżawę. Zasuwa jak wół i płaci czynsze, daje dopłaty. Ale jest tak, z..ram się ale nie dam się.

Więc naprawdę nie rozumiem o co ta walka. O biedę dla własnych dzieci? KRUS dla nowo obejmujących gospodarstwa powinni znieść od zaraz i kazać płacić ZUS. To wielu przejmujących gospodarstwa uratowało by przed biedą.

Kontrola tego kto uprawia jest prosta jak drut. Nie trzeba w krzakach siedzieć. Masz 2 czy 5 lub nawet 10 ha i niby uprawiasz. Pokaż rachunki za sprzedany towar, za kupione paliwo, pokaż maszyny, wynajmujesz pokaż rachunki za usługi lub powiedz kto ci je wykonał. Do tego zapłać ZUS. Wynajmowanie 5 ha dla dopłat przestało by się opłacać. Bo po pierwsze sam ZUS by sporo kosztował, przez rok zjadł by dopłaty. Po drugie załatwianie rachunków wymagało by sporo zachodu i było by dość trudne.

#645 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 29 październik 2015 - 13:09

Wybory

No nie byłbym taki pewien, może na taką skalę jak w latach 90 to oczywiście już nie będzie, ale wystarczy, że UE zwinie parasol ochronny nad rolnictwem, zlikwiduje dopłaty (co i tak najprawdopodobniej nastąpi po 2020r), zmniejszą się dochody i jeszcze będą szukać co niektórzy kupców na ziemie. To co się teraz dzieje jest sztucznie napompowane przez dopłaty w UE.

#646 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 29 październik 2015 - 13:17

Wybory

nawet jak unia zlikwiduje dopłaty w co nie wierzę , to bogate państwa jak niemcy , francja wielka brytania holandia , dalej będą dotować rolnictwo i to oni przyjadą i kupią Twoje pole moje i innych bo bez dotacji nie wytrzymamy z nimi konkurencji a różnice które powoli sie zacierają znacznie się pogłębią .

#647 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 29 październik 2015 - 13:38

Wybory

Możliwe ale to już będzie po rozpadzie UE i nie wiem czy państwo będzie się chciał wyzbywać ziemi w obce ręce, pozatym wątpię aby Niemiec kupił od mojego sąsiada 2 ha ziemi kiedy w koło są moje pola. Byłem sie kiedyś pytać sąsiada czy nie chce sprzedać takiego pola 2ha to stwierdził, że nie bo czeka na Amerykanów bo oni dużo będą płacić :lol:, może i będą ale jakoś wątpię czy zainteresuje go taki spory areał...

#648 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1955 postów

Napisany 29 październik 2015 - 13:42

Wybory

Tu akurat się zgodzę tych co mają od 1ha do 10ha wziąć by trzeba pod szczególną lupę... Ale znam też inne historie gdzie facet nakupił 80ha ziemi za groszę tzw. 6Z po to tylko by wziąć dopłaty... Kupił starego Forschnita jakiś pług, siewnik, kombajn i "gospodarzy" po to by wziąć dopłaty ani nawozu ani nic zero starań wszystko najtańszym kosztem... Z drugiej strony niektórzy mają po to 10ha ale trzymają krowy i na to też trzeba inaczej spojrzeć... Bo jeżeli ktoś faktycznie pracuje na tzw. czarno to właśnie za nich trzeba by się wziąć... 

Patrząc pod kątem UE... Nie mogę znaleźć żadnego cennika z lat przed wejściem do UE ale podejrzewam że ceny maszyn były o spoooro niższe jak nie o połowę... Pamiętam jak znajomy kupował Ursusa 2812 to dał w roku chyba 1996, 26 tys zł za nówkę... a najmniejszy obecnie farmtrac kosztuje coś koło 65 tys zł... Nawóz o ile poszedł do góry? A cena mleka która trzymała się zawsze powyżej złotówki spada poniżej a cena wszystkiego jest wysoka... 

Ile też rolników odebrało sobie życie przez UE i kredyty które zaciągnęli na maszyny... Ja wiem że to wina rolników ale każdy mówił bierzcie. A co się z niektórymi stało to szkoda komentować... 

Jeszcze jedna sprawa przy produkcji mlecznej... Szczerze jaka jest teraz obecnie różnica między rolnikiem mającym 20 krów a 60 krów? W chwili obecnej żadna, susza, niska cena za mleko, kary za kwoty, pasza czyli witaminy koncentraty itp... Duży weźmie wypłaty więcej tylko że będzie musiał wszystkiego kupić więcej mały dostanie mniej ale też musi wrzucić pieniądze w gospodarstwo... Na razie wygrywają Ci co nie mają żadnego kredytu... 

Edytowany przez Luke16, 29 październik 2015 - 13:55.

#649 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 29 październik 2015 - 13:46

Wybory

Dlatego nie powinno być żadnych dopłat bo rodzą one patologie. Tylko nikt ich nie może mieć, a nie że Francja czy Niemcy będą sobie dotować

#650 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 29 październik 2015 - 14:12

Wybory

Niestety rolnictwo jest dotowane na całym świecie. Robią to USA Rosja czy UE. U nas niby dają te programy a i tak kto choć trochę myśli ucieka z małego gospodarstwa. Bo jeśli rodzice latami nie inwestowali. To tego młodego czekają tylko tyranie, wyrzeczenia i kłopoty.

Jeśli unia się rozpadnie to bogate kraje takie jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania będą dotowały swoje rolnictwo na własną rękę. Kłopoty będzie miała biedna Polska.

Oczywiście Niemiec nie kupi 2 ha. Ale duże gospodarstwa powiedzmy 70 ha, którego nikt nie obejmie. Znam taki przypadek. To łakomy kąsek. I dobra baza do dalszego rozwoju w około. Dla mnie mogą kupować i Niemcy. Czy oni zjedzą ta ziemię, czy wywiozą ze sobą do Niemiec. Niech kupują, gospodarzą i dają ludziom pracę. A zresztą większość cennej ziemi w dużych areałach na zachodzie Polski i tak już wykupili.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#651 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 29 październik 2015 - 16:12

Wybory

krassus, teraz liczby ci nie pasują?

#652 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 29 październik 2015 - 16:41

Wybory

Dla mnie mogą kupować i Niemcy. Czy oni zjedzą ta ziemię, czy wywiozą ze sobą do Niemiec. Niech kupują, gospodarzą i dają ludziom pracę. A zresztą większość cennej ziemi w dużych areałach na zachodzie Polski i tak już wykupili.

Ty się powinieneś leczyć człowieku 

#653 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1955 postów

Napisany 29 październik 2015 - 17:35

Wybory hubertuss a ja nie mogę zrozumieć jednej rzeczy. Co robisz na forum rolniczym jak pracujesz gdzieś tam i zarabiasz jak sam napisałeś duże pieniądze. Czyli nie masz nic wspólnego z rzeczywistością rolniczą jak to wszystko wygląda i jaki jest teraz "wielki" zysk z krów czy świń. Teraz nie ważne ile masz i tak się to nie oplaci. Piszesz o doplatach. Ok zgodze się z tym że są osoby które biorą je w celach typowo zarobkowych ale są osoby prawdziwi rolnicy którzy za te dopłaty kupią nawozy, paliwo,pasze moze i maszyne i jeszcze braknie. Więc nie pitol głupot że rolnictwo jest na ta chwilę oplacalne. Typowe myślenie miastowego i "pana ekonomisty" Ryszarda Petru z Nowoczesnej który jakby mógł zlikwidowalby całe polskie rolnictwo a ziemię sprzedał Niemcom...

Edytowany przez Luke16, 29 październik 2015 - 17:39.

#654 Share jjacekk4

jjacekk4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 29 październik 2015 - 17:52

Wybory <p>E tam pierdzielicie u nas w okolicach krakowa są gosodarstwa po 7-10 ha sadzimy sałatę, rzodkiewkę, kalafiory, i inne pierd&oacute;łki i roboty jest od groma, w sezonie kilka os&oacute;b w jednym pracuje także nie ma jak znaleźć rąk do pracy, Mali czasem radzą sobie lepiej jak ci duzi trzeba tylko głowę mieć gdzie trzeba</p>

#655 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 29 październik 2015 - 19:45

Wybory

Patrząc pod kątem UE... Nie mogę znaleźć żadnego cennika z lat przed wejściem do UE ale podejrzewam że ceny maszyn były o spoooro niższe jak nie o połowę... Pamiętam jak znajomy kupował Ursusa 2812 to dał w roku chyba 1996, 26 tys zł za nówkę... a najmniejszy obecnie farmtrac kosztuje coś koło 65 tys zł... Nawóz o ile poszedł do góry? A cena mleka która trzymała się zawsze powyżej złotówki spada poniżej a cena wszystkiego jest wysoka... 

I

Troszkę źle to liczysz kolego. Musisz przeliczyć cene ciągnika np. 80KM na tony pszenicy lub bochenków chleba lub ile ton saletry.

Z tego co pamiętam w latach 80 sąsiad kupił za 100 tuczników Bizona ale to musisz sprawdzić. 

#656 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 29 październik 2015 - 19:48

Wybory

Więc nie pitol głupot że rolnictwo jest na ta chwilę oplacalne.

Rolnictwo nie jest opłacalne? A to dobre. Przyjedź w moje okolice, na Pomorze, Wlkp zresztą i na wschodzie też się gospodarstwa znajdą gdzie głowa odskakuje do tyłu. Sprzęty za miliony złotych, samochody, helikoptery, płacą po 100tys za ha ziemi to chyba ich stać. Mi się wydaje, że co niektórzy nie mają już co robić z pieniędzmi i kupują absurdalne maszyny, które wykorzystują w kilku procentach tak w mojej okolicy przynajmniej jest jak to robią -nie wiem. Pewnie zaraz powiesz bo to te duże, ano te... Opłacać to się pewno opłaca tylko trzeba mieć trochę tych ha i skalę.

#657 Share Ecopiotr

Ecopiotr

You have the right to stand up and fight for things you belive i

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 29 październik 2015 - 19:56

Wybory

Zgadza się, nie wielkość gospodarstwa lecz jego profil (i nakład pracy) decyduje o zyskowności.

U nas dzierżawy wyglądają "trochę" inaczej - dopłaty bierze uprawiający, a cena za IIIa, IIIb, to 300-400 zł/ha, za IV ciężko dostać 300. Oczywiście właściciele mają wybór - mogą "uprawiać" sami, tzn. wynajmując usługi, ale to się jeszcze nikomu nie opłaciło...

Poważny problem stanowią "firmy" z ciągnikiem i siekaczem/mulczerem, 150 zł/ha, tylko pod dopłaty. Sporo ziemi w ten sposób to trawy na gruntach ornych. Jest to chore, ale ktoś im to umożliwił... Nie mówię o 5 czy 10 ha, lecz o "gospodarstwach" po 200 - 500 ha, gdzie właściciel mieszka w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu i najmuje "firmę" do siekania. Zysk na ha, to 500-800 złotych (w zależności od ONW). Niby wszystkim się opłaca, ale to droga do nikąd...

Problem KRUS postrzegam trochę inaczej niż paru innych. 

W prawie wszystkich krajach "starej" Unii są rolnicze kasy chorych, dostęp do nich mają wyłącznie rolnicy, a składka jest uwarunkowana dochodami z gospodarstwa. To wymaga opodatkowania rolnictwa... Były i u nas przymiarki do tego, ale szybko się okazało, że budżet państwa by na tym nie zyskał. Poważna reforma KRUS jest potrzebna, konieczna, lecz nie jego likwidacja. Wielu (zbyt wielu) płatników KRUS nie ma z rolnictwem nic wspólnego i nie powinni w niej być. Usunięcie ich miałoby kilka istotnych konsekwencji: mniejsze dopłaty z budżetu dla KRUS, więcej płatników ZUS, co powinno skutkować obniżeniem składki (chociaż to mało prawdopodobne, bo słyszał ktoś kiedyś o obniżeniu składek???).

Ktoś rzucił pomysł o możliwości dostępu do KRUS handlarzy produktami rolnymi. Handlarz to handlarz, bez względu na to czym handluje, nie zrobi to z niego rolnika!

Wielu krzyczy o niskich opłatach w KRUS, a jakie są świadczenia? Ile KRUS wypłacił na zasiłki chorobowe (10 zł/dzień)? Jaki rolnik bierze zwolnienie? I co z nim zrobi? Pokaże krowom,świniom, pszenicy???

Rolnictwo to specyficzna działalność gospodarcza, bez której żadna inna nie będzie istnieć (bo ludzie ją obsługujący muszą jeść!), działalność bez niedzieli, świąt, urlopów... Tego w TV nikt nie powie.

#658 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2717 postów

Napisany 29 październik 2015 - 20:10

Wybory

Rolnictwo nie jest opłacalne? A to dobre. Przyjedź w moje okolice, na Pomorze, Wlkp zresztą i na wschodzie też się gospodarstwa znajdą gdzie głowa odskakuje do tyłu. Sprzęty za miliony złotych, samochody, helikoptery, płacą po 100tys za ha ziemi to chyba ich stać. Mi się wydaje, że co niektórzy nie mają już co robić z pieniędzmi i kupują absurdalne maszyny, które wykorzystują w kilku procentach tak w mojej okolicy przynajmniej jest jak to robią -nie wiem. Pewnie zaraz powiesz bo to te duże, ano te... Opłacać to się pewno opłaca tylko trzeba mieć trochę tych ha i skalę.

Co Ty powiesz.... A mój znajomy jest zarejestrowany jako bezrobotny i jeździ BMW X5 i co mam mówić każdemu że opłaca się być bezrobotnym?

#659 Share micspi

micspi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 29 październik 2015 - 20:31

Wybory

KRUS należałoby uszczelnić bo wszelkie nadużycia odbywają się kosztem prawdziwych rolników. Czytając wcześniejsze posty odnoszę wrażenie że małe gospodarstwa są winne wszystkiemu, hamując rozwój większych. A może warto poszukać najpierw problemu na swoim własnym podwórku. Nie zawsze liczba ha świadczy o potencjale gospodarstwa. Na to ma wpływ także wiele innych czynników. Komu śpieszno do ZUS-u to niech sobie płaci ale większość małych i średnich gospodarstw poprostu na to nie stać. Była mowa o likwidowaniu małych gospodarstw, tak tylko co poradzić później z tymi ludźmi??? Przecież każdy ma rodziny na utrzymaniu. Z tą ilością pracy w Polsce nie przesadzajmy, kto przyjmie dziś do pracy +50 - latka o niskim wykształceniu??? Jak młodzi dobrze wykształceni mają problem ze znalezieniem pracy. A to są właśnie w dużej mierze posiadacze tychże małych gospodarstw. Mają iść po zapomogę go GOPS-u?. Ludzie nie dzielmy się na takich czy innych bo to niczego dobrego nie prowadzi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#660 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1955 postów

Napisany 29 październik 2015 - 20:41

Wybory

pawel885 a to dziwne bo mój "znajomy" (nie ma on nic wspólnego z rolnictwem) też obecnie jest na bezrobotnym a jeździ 2 letnią Audi A4 a w garażu stoi Harley-Davidson :P W każdym sektorze są różne "anomalie" nawet bezrobotnego stać niekiedy na auto za 80 tys zł... 

Co do dużych gospodarstw na pomorzu czy wlkp... przyjedź do centrum w moje rejony oprócz dwóch starych pgrów (teraz sprywatyzowanych częściowo) nie ujrzysz rolnika mającego powyżej 50ha... A kupić ziemię graniczy z cudem... Troszkę zwiedziłem też polski i powiem szczerze jak pojechałem w niektóre rejony to się przeraziłem domy często jeszcze były strzechą... Nie zapomnę widoku wiosek w kujawsko-pomorskim jak kupowaliśmy C-362... Bieda jak diabli... 

Była mowa o likwidowaniu małych gospodarstw, tak tylko co poradzić później z tymi ludźmi??? Przecież każdy ma rodziny na utrzymaniu. Z tą ilością pracy w Polsce nie przesadzajmy, kto przyjmie dziś do pracy +50 - latka o niskim wykształceniu??? Jak młodzi dobrze wykształceni mają problem ze znalezieniem pracy. A to są właśnie w dużej mierze posiadacze tychże małych gospodarstw. Mają iść po zapomogę go GOPS-u?. Ludzie nie dzielmy się na takich czy innych bo to niczego dobrego nie prowadzi.

Pisałem o tym wcześniej no ale co niektórzy uważają tak jak hubertuss i kilku tutaj innych łącznie z Panem Romanem Petru że najlepiej małych całkowicie zlikwidować ziemię sprzedać Niemcom itd. Tylko ja się pytam po raz enty co z tymi ludźmi którzy polikwidują gospodarstwa zrobić??? 

Edytowany przez Luke16, 29 październik 2015 - 20:45.