Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wybory

768 odpowiedzi na ten temat

#621 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 28 październik 2015 - 21:24

Wybory

Ciekawych rzeczy się dowiaduję - obrobienie 10ha ziemi zajmuje przeciętnemu rolnikowi 30 godzin w roku, ja bym chciał zobaczyć taką obróbkę

30 godzin to przesada. Ale powiedzmy miesiąc biorąc pod uwagę po 8 godzin, 20-21 dni roboczych. myślę, że wystarczy. O ile mówimy o samej produkcji zbóż. Przyznacie więc, że miesiąc pracy to za mało, aby utrzymać siebie i rodzinę na poziomie przez cały rok.

każdy może zostać rolnikiem i płacić krus, tutaj nie ma żadnych ograniczeń, tylko pamiętaj o wysokości emerytury rolniczej, o braku urlopu i o chorobowym u rolników

zapamiętaj też jedno, gdyby to się opłaciło państwu to już dawno zlikwidowało by krus

Państwu to by się opłaciło tylko za co by żyli ci emeryci skoro nie mieli by emerytury. Emerytura z KRUS jest porównywalna do emerytury z ZUS dla przedsiębiorcy z tym, że rolnik płaci 130 zł miesięcznie a przedsiębiorca 1050. Urlopy i chorobowe u przedsiębiorcy np taksówkarza. Zapomnij.

Prawda jest taka że rolnicy go płacą dla tego że jest niski . Jak go podniosą albo zlikwidują panstwo dostanie figę...

Państwo dostanie figę tak samo jak figę dostali by ci co przestali by płacić. Tutaj państwa nie nastraszysz bo państwo do emerytury z KRUS dokłada dużo więcej niż do emerytury z ZUS. Więc państwu by się to bardzo opłaciło.

Każdy kto ma 1ha fizyczny może być rolnikiem dzięki temu taksówkarze, tirowcy, mali przedsiębiorcy itd. to ,,rolnicy" byle nie płacić ZUS każdy orze jak może trochę mnie to nie dziwi gdyż 1200 zł dla małego przedsiębiorcy to moim zdaniem dużo za dużo zresztą ZUS jak i KRUS powinny być płacone zależności od wielkości przedsiębiorstwa i gospodarstwa im większe tym większa składka i vice versa. Bo dla małego rolnika do 20ha płacić ZUS=Zapomoga tak samo mały przedsiębiorca.

Wszystko pięknie ładnie, tylko ja się tu pytam już któryś raz. Skoro mają być obniżane podatki, obniżony wiek emerytalny, obniżane składki emerytalne i społeczeństwo się starzeje to kto za to zapłaci? Moim zdaniem wygaszanie KRUS u poprzez obowiązek płacenia ZUS u dla nowo przejmujących gospodarstwa to uczciwe wyjście. Bo i tak nie wiele waszych dzieci za powiedzmy 20 lat przejmie gospodarstwa zwłaszcza te małe. I każdy będzie mógł wybrać czy mu się opłaca czy woli pracować gdzie indziej.

Edytowany przez hubertuss, 28 październik 2015 - 21:27.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wybory Dzisiaj, 03:29
  •  

#622 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1630 postów

Napisany 28 październik 2015 - 21:32

Wybory

Moim zdaniem wygaszanie KRUS u poprzez obowiązek płacenia ZUS u dla nowo przejmujących gospodarstwa to uczciwe wyjście. Bo i tak nie wiele waszych dzieci za powiedzmy 20 lat przejmie gospodarstwa zwłaszcza te małe. I każdy będzie mógł wybrać czy mu się opłaca czy woli pracować gdzie indziej.

Aleś palną, znasz pojęcie "równych szans". Jak ten nowo przejmujący przywalony ZUS-em miał by konkurować z nieco starszymi kolegami?

#623 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 28 październik 2015 - 21:50

Wybory

rozwiązanie jest tylko jedno, zmniejszyć opłaty na zus,

wszyskie składki niech trafiają na konto obywatela założone w nbp i wszystkich urzędasów z zus zwolnić i pałace zusowski sprzedać

kasy jest dużo tylko trzeba chcieć znaleźć, sama ue nam podpowiada

oszustwa vat -50mld rocznie

wyprowadzanie nielegalne pieniędzy z polski - 50mld

podatek bankowy

podatek dla marketów

gdyby dać polskim przedsiębiorcom takie same warunki prowadzenia działalności gosp jakie dostają u nas przedsiębiorcy zagraniczni to wzrost pkb wynosiłby 10%

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

#Dobry rok w rolnictwie zobacz »

•  

#624 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 843 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 28 październik 2015 - 22:06

Wybory

Państwo dostanie figę tak samo jak figę dostali by ci co przestali by płacić. Tutaj państwa nie nastraszysz bo państwo do emerytury z KRUS dokłada dużo więcej niż do emerytury z ZUS. Więc państwu by się to bardzo opłaciło.

Wrzuć jakieś źródło, bo jakiś czas temu czytałem opracowanie i wynikało z tego że jest dokładnie odwrotnie, wynikało z tego, że biorąc pod uwagę śmiertelność, to KRUS dla mężczyzn się w miarę równoważył, dopłacało państwo głównie do rolniczek/ żon rolnika wcześniej przechodzących na emeryturę, a żyjących dłużej,

ogólnie kwota dopłaty do krusowca była znacznie niższa jak do zusowca

Edytowany przez rafff24, 28 październik 2015 - 22:07.

#625 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1962 postów

Napisany 28 październik 2015 - 22:17

Wybory

wszyskie składki niech trafiają na konto obywatela założone w nbp i wszystkich urzędasów z zus zwolnić i pałace zusowski sprzedać

możliwości jest masę a to co napisałeś to święta racja... 

#626 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 29 październik 2015 - 00:10

Wybory

podatek bankowy

podatek dla marketów

gdyby dać polskim przedsiębiorcom takie same warunki prowadzenia działalności gosp jakie dostają u nas przedsiębiorcy zagraniczni to wzrost pkb wynosiłby 10%

Kasy jest dużo?

To poproszę liczby, ale konkretne a nie wzięte z sufitu. Pokaż nam domorosły ekonomisto, oczywiście na podstawie ustawy budżetowej bo inaczej to będziesz pisał głupoty na poziomie elektoratu Korwina z gimnazjum.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#627 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 29 październik 2015 - 00:51

Wybory

kilka jest  

ser wyrwany za 8 zł kg to i kosztuje 12 zł w markecie  ;)

tylko jak długo tak będzie ? to ma być wolny rynek ?  to wyzysk i czyste złodziejstwo .. gdzie tu  zwrot przynajmniej kosztów produkcji ? 

Na 170 mleczarni, kilka tylko? I pewnie to jeszcze jedne z największych?

Tak działa rynek. Czego spodziewałeś się po cenie za mleko blisko 2 złote? Po nadprodukcji mleka? Jeżeli ludzie zjadają rocznie 2 kg sera, to więcej go nie kupią bo @marko-kolo wyprodukował więcej aby podnieść sobie zyski i kupić za nie lepszy ciągnik. Jedyną szansą jest zmniejszenie podaży a czy to stanie się przez bankructwa czy suszę.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

#628 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 29 październik 2015 - 05:32

Wybory

Aleś palną, znasz pojęcie "równych szans". Jak ten nowo przejmujący przywalony ZUS-em miał by konkurować z nieco starszymi kolegami?

A teraz to niby równe szanse? Jak 50latek ma konkurować z młodym jak młody dostanie 100tys i większe dopłaty.

#629 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 29 październik 2015 - 06:32

Wybory

Szanse są tak samo równe jak teraz ma taksówkarz, szefic czy fryzjer płacący 1050 miesięcznie i rolnik płacący 130 zł miesięcznie. Jeszcze raz napisze rolnik decydował by czy przejmie małe gospodarstwo i czy będzie go stac na opłaty i czy bedzie konkurencyjny.

podatek bankowy

podatek dla marketów

Po pierwsze nie wiesz jak działa system emerytalny. Pisałem o tym już raz ale nie wielu rozumie co czyta, tylko wymyślać farmazony umie każdy. Jakie konta w NBP? Twoje składki idą na emerytury twoich rodziców lub ludzi w podobnym wieku. Tak samo jak ich składki szły kiedyś gdy pracowali na emerytury twoich dziadków. Na twoja emeryturę będą płaciły składki twoje dzieci. 

Sposoby finansowania to czysta demagogia. Tym bardziej, że nowy rząd ma tyle pomysłów komu je rozdać, że szybko tych pieniędzy zabraknie. A przecież chcą jeszcze obniżać podatki, obniżać wiek emerytalny a społeczeństwo się starzeje. Ale te argumenty każdy z was pomija i jakoś się do nich nie ustosunkowuje.Tak samo jak szybko umilkł ktoś kto pisał, że jest jeszcze młody nie choruje i składek chętnie by nie płacił. Gdy tylko napisałem, że co powie gdy zachorują jego rodzice. Składki emerytalne i składki na ubezpieczenie zdrowotne to tgz solidarność pokoleń. Wbijcie to sobie do głowy zamiast pisać bzdury o jakichś kontach w NBP.

Wrzuć jakieś źródło, bo jakiś czas temu czytałem opracowanie i wynikało z tego że jest dokładnie odwrotnie, wynikało z tego, że biorąc pod uwagę śmiertelność, to KRUS dla mężczyzn się w miarę równoważył, dopłacało państwo głównie do rolniczek/ żon rolnika wcześniej przechodzących na emeryturę, a żyjących dłużej,

ogólnie kwota dopłaty do krusowca była znacznie niższa jak do zusowca

Opracowań może być wiele. Zależy jakich świadczeniobiorców do tego opracowania weźmiemy. Jeśli wliczymy sędziów, służby mundurowe to faktycznie dopłata do emerytury może być podobna w zus i krus. Bo oni nie płacą składek. A i tak zostają jeszcze żony rolników. Ale jeśli weźmiemy samych płacących składki to chyba nie trzeba wielkiej wyobraźni by domyślić się, że płacący 1050 miesięcznie jest w stanie sam bardziej sfinansować swoją emeryturę niż ten co płaci 130 miesięcznie. Oczywiście jest to porównanie obrazowe. Bo jak mówiłem obecni płacący składki dofinansowują emerytury obecnie pobierane.

Edytowany przez hubertuss, 29 październik 2015 - 06:41.

#630 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 29 październik 2015 - 06:47

Wybory

A teraz to niby równe szanse? Jak 50latek ma konkurować z młodym jak młody dostanie 100tys i większe dopłaty.

A tu się akurat zgodzę co to za równe szanse jak jeden dostanie bezzwrotnie 100tys co jest absurdalne zważywszy na ilość gospodarstw w Polsce. Te pieniądze powinne być przeznaczane na restrukturyzację/likwidację małych gospodarstw, a nie tworzenie nowych nikomu nie potrzebnych. Albo inny dostanie dofinansowanie na zakup maszyn, a inny się nie załapie lub zabraknie kasy? Jak w takich warunkach można konkurować nie mówiąc już o jakieś równych szansach? Tak czy owak z krusem powinno się coś zrobić choćby z tego powodu aby nie opłacało się trzymać kilku ha ziemi. Gospodarstwa muszą się powiększać, szkoda tylko że zlikwidowano renty strukturalne, a pieniądze przeznaczono na absurdalnego w tej sytuacji "młodego rolnika".

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#631 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1962 postów

Napisany 29 październik 2015 - 07:47

Wybory Widzę że tu sami "rolnicy" piszą. Ja widzę to całkiem inaczżeli zniknął by KRUS to gospodarstw w Polsce zlikwidowalo by się 75%. I wkurza mnie to jak ktoś mówi o wolnym rynku. Przecież to nie my ustalamy cenę mleka tylko mleczarnie. Kara 91gr a mleko po 87gr kpiny!!! Piszesz też o serze za 12zl tylko jak ten ser smakuje? Czy ta tania śmietana albo mleko w którym 90% to woda. Piszesz że takie gospodarstwa są nie rentowne a jaką mamy średnią w kraju? Koło 11ha... Znajdź mi w moim powiecie gospodarstwa które mają powyżej 100ha. A co do emerytury powtórzę się jeszcze raz. Każdy powinien płacić ile uważa tak jak jest w innych cywilizowanych krajach. Co do obecnych osób starszych ok. Niech dostaną emeryturę i służbę zdrowia od Państwa (chociaż widze po swoich dziadkach że w 90% chodzą wszędzie prywatnie) ale my mlodzi powinniśmy sami wybrać co chcemy... powtórzę się jeszcze raz ja na emeryturę nie liczę bo i tak będzie glodowa...

Edytowany przez Luke16, 29 październik 2015 - 07:50.

#632 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 29 październik 2015 - 08:11

Wybory

kolego w tym roku jako że mamy mega suszę siałem rzepak bezorkowo, małym (rolnikom ) bo nie dali rady nawet zaorać tak sucho i twardo - uprawa (siew rzepaku z podsiewem nawozu )10 ha w malutkich działkach zajeła mi 4 godziny promocyjne kosztowało ich to 3000 plus nasiona - oprysk na usłudze 30-40 zl od ha czas można założyć że godzina za jeden zabieg na 10 ha bo małe działki - nawóz podobnie - koszenie - dobrym sprzętem 2 ha na godzinę nie jest problem w kawałkach 2-3 ha , 

konkludując 4 godziny siew i uprawa + 6 godzin oprysków +3 godziny nawożenie i 5 godzin koszenia. to jest 18 godzin faktycznej pracy na tym areale - usługowo kosztującej 3000+ 1800 +900 +3500 = wartość pracy rolnika wraz ze sprzętem(amortyzacją wymianą olei i naprawami, ubezpieczeniem  )  to 8700  i to przy rzepaku który jest dużo bardziej pracochłonny od zbóż- oczywiście zaletą rolnika jest to że obniży koszty używając małego taniego sprzętu. Ale czy na pewno obniży ??? żyć cały rok z pracy którą ktoś może wykonać za 8700 zl ??? w praktycznie 20 godzin i mówić że jest mi źle ??? tak jak mówię - przy 10 ha uprawianie samych zbóż bez chodowi to kpina z tych pracujących na etatach, szczególnie jak ktoś domaga się większych dopłat i lepszych warunków - krus itp. Ja wiem że ciężko się przestawić że 10 ha gospodarstwo to jest hobby i styl życia - a nie działalność nastawiona na zysk - ale taka jest niestety prawda.

A jak dalej nie rozumiesz to bardziej obrazowy przyklad:

Powiedz mi czy jak chcesz zrobić wykop i przychodzi do ciebie wykonawca i mówi mam dużą koparkę i zrobię to w dwa dni koszt 9tys. ty bierzesz szpadel i kopiesz cały rok sam- ok efekt ten sam  i twierdzisz że twoja praca jest warta tyle ile miesięcy na to poświeciłeś  - a państwo powinno ci pomóc bo sam kopałeś i nie szukałeś w tym czasie pracy - nie twoja praca warta jest tyle na ile wycenia ją rynek. 

#633 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 972 postów

Napisany 29 październik 2015 - 09:23

Wybory

Wszyscy piszecie że mali narzekają , ale to nie prawda....

U mnie w wiosce mały od 3 do 10 ha  weżmie dopłaty , pole odda w dzierżawę , kolejne 200zł do ha , ma rentę albo gdzieś pracuje, nie inwestują w gospodarstwo.

Tylko głupek albo pijak sprzedaje pole...

#634 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1962 postów

Napisany 29 październik 2015 - 09:37

Wybory Szczerze jakbym miał wydawać tyle kasy to albo bym poczekal na deszcz albo zasial co innego. Powiedz tym rolnikom majacym po 10ha żeby tą ziemię sprzedali? Oburzenie do potęgi. Mam na sąsiedniej wiosce człowieka który ma 83 lata trzyma krowy i ma ok. 10ha. Juz raz próbowałem że odkupie od niego to gospodarstwo. Do dzisiaj się do mnie nie odzywa... Ja mam jeszcze jedno pytanie do wszystkich: co zrobili by Ci którzy tą średnią krajową ha mają? Mają iść na bezrobocie? To są osoby najczęściej w wieku ok. 50 lat. Ja wiem że w przyszłości i tak oddadzą te gospodarstwa, bo młodzi ludzie nie chcą w nich pracować... Ile mamy tutaj ludzi na AF którzy mają duże gospodarstwa? Przewaga jest też małych.

P.S. konrad 200zł to mało bo ja za ha łąki płacę od 600 do 800zł. A dopłaty i tak bierze rolnik a jakbym zrezygnował to 3ch innych bierze od ręki.

Edytowany przez Luke16, 29 październik 2015 - 09:41.

#635 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 29 październik 2015 - 10:45

Wybory

U mnie Ci mali bardzo rzadko pozbywają się gruntów. Część sobie jako tako radzi. Ci którzy sobie nie radzą a są  kumaci oddali w dzierżawe od 2500 do 3000  za ha i się śmieją, Ci nie reformowalni grzebią w tej swojej ziemi i narzekają.

A w temacie. Wybory wygrał pis i będzie rządził. Tak działa demokracja i nic lepszego nikt jeszcze nie wymyślił. Za 4 lata przyjdzie czas na ocene ich działalności. Prezydent też miał być taki słaby a narazie to chyba lepszego jeszcze w krótkiej historii po 89 roku nie mieliśmy. Za robotę trzeba się wziąść bo kto by nie rządził to za dużo to ja się nie spodziewam że dostane. Byle nie kradli nadmiernie, nie panoszyli się zbytnio i nie oderwali od rzeczywistości jak ekipa której większość podziękowała w niedziele przy urnach.

Edytowany przez PawelWlkp, 29 październik 2015 - 10:53.

#636 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 29 październik 2015 - 10:59

Wybory

Wszyscy piszecie że mali narzekają , ale to nie prawda....

U mnie w wiosce mały od 3 do 10 ha  weżmie dopłaty , pole odda w dzierżawę , kolejne 200zł do ha , ma rentę albo gdzieś pracuje, nie inwestują w gospodarstwo.

Tylko głupek albo pijak sprzedaje pole...

I to się nazywa patologia! Dlatego trzeba zrobić tak aby się nie opłacało trzymać tych kilku ha. Brat miał sklep ale musiał go zamknąć bo nie wystarczało na składki i podatek przy dużo większych obrotach. Dowalić jakiś podatek od samej działalności za samo posiadanie 1ha (np taki jaki ma średnie gospodarstwo, które jest się w stanie samo utrzymać dopiero potem za każdy ha więcej dodatkowy podatek).

#637 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 29 październik 2015 - 11:51

Wybory

chcecie karać kogoś że ma kilka ha pola i ich nie sprzedał?? a jak będzie chciał sprzedać to też źle bo powie 50 tyś za ha.

a z wielkością czynszu to chyba nie do końca jest tak że warunki dyktuje właściciel pola bo jak jest grupa rolników i się wzajemnie licytuje kto da więcej to korzysta z okazji. u nas czynsze są na rozsądnym poziomie , może dlatego że nie wchodzimy sobie w droge i jak sąsiad weżmie dzierżawę to nie lecę i daje 200 zł więcej. jest jeden co trochę mąci ale dostał ostatnio nauczkę , w wiosce obok jest już tak że jeden przez drugiego podbija czynsz , banda pajaców , i wiem że byli już w naszej wiosce oferując wyższe czynsze , pola im nie przybyło ale zasiali niepokój  . więc czesto rolnicy są winni

Edytowany przez piotr30piotr, 29 październik 2015 - 12:02.

#638 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 29 październik 2015 - 12:12

Wybory

Dlaczego karać? Albo jest rolnikiem i się z tego utrzymuje albo zamyka działalność i sprzedaje pole ale sobie to trzyma i płaci podatek taki jakby się z tego utrzymywał jeśli się mu to podoba. W innej działalności nikogo nie obchodzi czy masz jakieś dochody czy nie płacisz tyle jakbyś miał albo sprzedajesz biznes. Masz jakiś inny pomysł aby tacy ludzie pozbywali się tych kilku ha aby inne poważne gospodarstwa mogły się rozwinąć?

#639 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 29 październik 2015 - 12:14

Wybory

Nie trzeba karać. Wystarczy kontrolować kto pobiera dopłaty i czy uprawia pola. Niestety tej patologii inaczej nie wyeliminujesz. A to, że ludzie mający po parę ha dają to w dzierżawę, płacą KRUS bo niby są rolnikami i gdzieś pracują to powszechna praktyka/patologia.

Zresztą dziwię się o co wielu tutaj walczy? Ja bym osobiście swoim dzieciom nie radził zostawać na 10 ha. Bo to skazywanie dzieci na biedę w większości przypadków. I nie ma co tu się cieszyć, że dziecko przejmie gospodarstwo. Bo to nic dobrego w dzisiejszych czasach tak mały areał.

Wystarczy jak by takich dzikich dzierżawców skarbówka przetrzepała. Niestety jak już pisałem. U nas politykom brak odwagi. Lepiej niech będzie bałagan Ale cicho i jakoś będzie. Porządek w tym kraju nikomu nie jest na rękę. Ani w rządzie ani obywatelom.

Edytowany przez hubertuss, 29 październik 2015 - 12:17.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#640 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 29 październik 2015 - 12:16

Wybory

Ale w innej działalności, jak zamkniesz fabrykę paróweczek, to najwyżej płacisz podatek od nieruchomości i nikt nie próbuje położyć łapy na twojej nieruchomości bo jakiś deweloper chce tam osiedle zbudować i zarobić. 

Kontrolować obecnie też nie da rady bo jak? KRUS będzie w krzakach pilnował kto na polu robi? Jedyna szansa to podatek dochodowy dla wszystkich.

Edytowany przez Krassus, 29 październik 2015 - 12:19.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA