Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zetor 5245 szybka skrzynia - czy to możliwe?

11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share lukas435

lukas435

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 17 maj 2010 - 08:37

Zetor 5245 szybka skrzynia - czy to możliwe? Witam wszystkich kolegów. Ostatnimi czasy z różnych źródeł słyszałem że zmieniając jeden lub dwa tryby w skrzyni biegów zetora 5245 można zwiększyć jego prędkość odpowiednio na wszystkich biegach.
Próbowałem znależdz jakieś informacje w internecie ale jak dotąd znalazłem 2 możliwości a mianowicie:
1. wymiana kół na większe,
2. zamiana trybów 4 i 5 biegu co wiąże się z tym że nie zawsze ciągnik pociągnie obciążenie ze względu na zbyt duży przeskok.
Żadna z tych metod nie jest zadawalająca czy istnieją jakieś inne sposoby np. tak jak pisałem wymiana trubów na wałku wejściowym do skrzyni lub coś podobnego?
Zachęcam do dyskusji na ten temat i myślę że wielu z nas skorzysta z tych informacji.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zetor 5245 szybka skrzynia - czy to możliwe? Dzisiaj, 15:20
  •  

#2 Share kuzaj63

kuzaj63

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 17 maj 2010 - 09:58

Zetor 5245 szybka skrzynia - czy to możliwe? A czy nie lepiej zmienić opony tył na 16.9-28 a przodek na 11.2-24
i bez ingerencji w skrzynięB)

#3 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 17 maj 2010 - 12:18

Zetor 5245 szybka skrzynia - czy to możliwe? Kiedyś też takie pomysły mi przychodziły do głowy. Koła tak, zmiana przełożeń nie.
Teraz mam szybki (50 km/h) i mały (60 kM) ciągnik i powiem tak:
1. Do szybkiej jazdy potrzebna jest moc ( a nie 45 kM).
2. Potrzebne są dobre hamulce na wszystkie koła.
3. Powyżej 40 km/h optrócz hamulców i równej drogi potrzebna jest też odwaga, rozum i szczęście.

#4 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 17 maj 2010 - 13:23

Zetor 5245 szybka skrzynia - czy to możliwe? znajomy mechanik przerabia ursusy c360 na szybką skrzynie na 5 ok 50km/h ale cięzko rozpedzić na polu sie robi na polowych ale szczegółów nie znam jakieś tryby w skrzyni zmienia sie miejscami to i pewnie w zetorze też sie da bo skrzynie są podobne

#5 Share farmer7745

farmer7745

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 379 postów

Napisany 17 maj 2010 - 16:06

Zetor 5245 szybka skrzynia - czy to możliwe? Ja również nie polecał bym takiej ingerencji w skrzynię, bo tak jak piszecie wcześniej znaczaco straci na mocy tym bardziej że to model 52xx,poza tym masz w zwolnicach dwa rodzaje zębatek, w moście dwa rodzaje wałków i talerzy + do tego dwie zębatki które przekazują napęd na przedni most, a jest to wszystko związane z prędkością max.
Mój 7745 max pomyka 35 km/h na felgach 34" i uwierz mi że to przełożenie znacząco skraca żywot tarczy sprzęgłowej.

Dodam jeszcze że mam w nim licznik ha który pokazuje prędkość jazdy i zaszalałem se raz z górki to przy ponad 40 km/h stwierdziłem że brakuje mi tego co @jankris pisze w 3 punkcie.
ZABRANIAM BEZ MOJEJ ZGODY KOPIOWANIA, POWIELANIA I WYKORZYSTYWANIA ZDJĘĆ Z MOJEJ GALERI.

#6 Share kuzaj63

kuzaj63

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 18 maj 2010 - 09:35

Zetor 5245 szybka skrzynia - czy to możliwe? Jeden z użytkowników tego forum ma zetora 5245 na kołach 16.9.Spytajcie sie go jak sie sprawuje B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share wodzu_33

wodzu_33

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 28 wrzesień 2011 - 11:44

Zetor 5245 szybka skrzynia - czy to możliwe? W skrzyni biegów chyba nie ma róznicy bo 5 jest chyba bezpośrednia. Moim zdaniem jest róznica na zwolnicach i kole talerzowym i ataku tak jak wcześniej kolega napisał. Mnie osobiście taka przeróbka by interesowała tylko ciekawe jak z tym kołem talerzowym i atakiem jaka jest różnica zębów. Może ktoś się interesuje. Pytałem w agromie to powiedzieli mi że jak powiem im ile zębów to mi takie sprowadzą. Próbuje znaleźć właśnie ile to jest może ktoś podpowie ile ma ten szybki ????

#8 Share Lechu5245

Lechu5245

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 03 październik 2011 - 15:40

Jeden z użytkowników tego forum ma zetora 5245 na kołach 16.9.Spytajcie sie go jak sie sprawuje B)

Nie wiem czy to chodzi o mnie ale mam zetora 5245 na oponach 16.9. Nie wiem czy jest to dobry pomysł aby zmienić również przód na 11.2. Wydaje mi się że przód 9,5-24 i 16,9-28 to najlepsze rozwiązanie. Na 14,9 napęd wył na szosie, nie chciał się od razu wyłączyć a teraz jest ok. Zetorek jest jakby trochę szybszy no i zyskał na uciągu.

#9 Share DobryxD

DobryxD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, majsterkowanie itp

Napisany 21 listopad 2015 - 20:51

sa zetory 7745 szbyką skrzynia i zwyklą np kupie zwykłą i bym chciał przerobic skrzynie jakie tryby zmienic i na jakie ?

#10 Share DarekD

DarekD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 15:17

nie było szybkich skrzyń . Większe prędkości w tych modelach wiązały się z wymianą koła i wałka w zwolnicy  -inne przełożenie na zwolnicy inna prędkość ciągnika .

Normalnie miał bodajże do 30km/h a podwyższona 35km/h.

Natomiast w skrzyniach kombinowano zamieniając miejscami bieg 3 z 4 i  wychodził wtedy modele z szybszym biegiem wstecznym.

Edytowany przez DarekD, 22 listopad 2015 - 15:18.

nowy

#11 Share wlamaj1

wlamaj1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 20:39

Chyba "dwójkę" z "trójką". Jaka to kombinacja skoro to fabryka robiła...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share maciejmechnowy

maciejmechnowy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 30 listopad 2016 - 22:33

Witam koledzy też siedzę w tym temacie i znając trochę skrzyń ciężarowych wydaje mi się że wystarczyło by zmienić przełożenie główne stałe ,czyli wałek sprzęgłowy i koło z nim współpracujące tylko wtedy zamienią się miejscami 4 i 5. Piątka będzie czwórką a czwórka stanie się multiplikatorem. W c 360 wałek sprzegłowy po moich wyliczeniach powinien mieć 22 zęby zachowując obecny moduł zęba, obecne ma 13.