Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wszystko o kombajnach Dronningborg

603 odpowiedzi na ten temat

#521 Share RolnikMarian6226

RolnikMarian6226

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 02 grudzień 2016 - 23:00

Najlepsze ustawienia do D-3000 to dokładnie takie, o jakich wspomina @rege, plus ewentualna korekcja w zależności od warunków wilgotności itp. 3 lata na takich ustawieniach koszę i można powiedzieć, że zero strat. To 'sito' pełne, o którym wspominacie to do koszenia m.in. rzepaku W pierwszym roku pożyczyłem takie od

D-1250(jest identyczne jak w D-3000). Rzepak przechodził przez bukownik to trochę czyściej leciało do zbiornika, ale znowu sporo było nakruszonego. Dlatego najlepiej młócić na zamkniętej klapie żeby w ogóle rzepak nie leciał przez bukownik. Zresztą rzepak jak leci brudny do zbiornika to nic nie szkodzi, przynajmniej praktycznie wcale go za kombajnem nie wywieje, a na skupie różnic w potrąceniach czy czysty czy brudny i tak praktycznie nie ma. @KubaMF spróbuj w przyszłym sezonie ustawień tych co podał @rege, prawie wszyscy kosimy na 1350 obrotach i nam nie kruszy to tobie też nie powinno przy takich samych ustawieniach. Gorzej masz tylko z tym sitem dolnym bo jak dla mnie to zdecydowanie za małe. Ja prawie na takim co masz koszę rzepak(5mm), a pszenicę również jak rege 10mm. Pewnie z powodu tego sita możesz mieć większe straty. @BAD80 jak nie wiesz jak ustawić wiatr na bukowniku to robisz tak, że zakręcasz tą tarczą maksymalnie(tak aby był jak najdłuższy gwint, bodajże jak policzysz to będzie 5 gwintów). No i potem odkręcasz i liczysz każdy obrót. Maksymalnie otwarty wiatr to jest jak dobrze pamiętam 11 obrotów(będzie wystawało wtedy pół gwintu). Ustaw 10 obrotów na pszenicę i będzie ok.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wszystko o kombajnach Dronningborg Dzisiaj, 13:07
  •  

#522 Share BAD80

BAD80

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 03 grudzień 2016 - 18:39

czyli w prawo krecąc zgodnie z obrotem wskazówek zegara to sie zwiększa tak? czy zmniejsza? dzisiaj szukałem gdzie w ogóle jest jakiś spust płynu chłodniczego bo mrozy zapowiadają a chciałem sprawdzić co tam w ogóle jest czy oby nie woda zalana, dlatego kupiłem aerometr do mierzenia temepratury krzepliwości, odkręciłem korek w chłodnicy a tam poziom poniżej pierwszego żeberka i nie miałem jak sprawdzić, dopiero pojechałem sie spytać jednego co ma taki sam i szukaliśmy u niego bo też nie wiedział ale znaleźliśmy na bloku silnika kranik jeden, no i tym sposobem sie upewniłem że faktycznie jest płyn zalany... :) co do wielkości sit to sam jestem ciekaw jakie w końcu powinny być, ja w swoim sito dolne mam bodajże 10 albo 11mm już nie pamietam, no i owies, pszenicę sie ładnie kosiło, jeczmienia troche zostało na polu jednak, chyba za duży wiatr nastawiłem jednak, a kosiłem groch to zrobiłem osypkę praktycznie bo jednak dużo wracało na niedomłoty i rozbijało, ponadto nie mogłem zwolnić obrotów młocarni, bo poprzedni własciciel założył za szeroki pas jak sie okazało, brakuje mi dwóch półksięzyców do ustalania a pod kazdym z półksięzyców było po 4 okragłe podkładki,jak to rozkręciłem to wszystko powypadało i za ch...orobe nie mogłem tego złożyć, nie wiem jak to ktoś założył w ogóle...a potem kosiłem wyke i peluszkę i też było ok. W tym roku czeka mnie rzepak o ile dobrze przezimuje i jakoś aż sie boje jak to bedzie kosić :) a co do jęczmienia to jeszcze w trakcie koszenia rozleciało mnie sie sito końcowe, ktoś to pospawał byle jak ale sie rozleciało i żaluzje powpadały mi w przenośniki i co jakiś czas było halt i trzeba było wydzierać blachę z łańcucha i łopatek. Zamówiłem już takie nowego typu z takimi żaluzjami jak górne sito. Ale nie daje mi spokoju jeszcze jedna zagadka, bo teraz jak robie osypkę z jęczmienia i grochu to co jakiś czas trafia się śrut, już 4 znalazłem, więc musiało jakies łozysko sie rozlecieć w kombajnie tylko ciekawe gdzie...

Edytowany przez BAD80, 03 grudzień 2016 - 18:52.

#523 Share krzysiek1979

krzysiek1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 493 postów

Napisany 03 grudzień 2016 - 20:23

Ja tez kupywalem ta zaluzje nowa na koncu i troche trzeba bylo przerobic mocowanie bo nie pasowala,ale juz 2 sezony siedzi i nic sie z tym nie dzieje .Ze starej wpadaly skrzydla w slimak a i jeden w przenosnik wlazl .Ja swojego chetnie bym sie pozbyl bo przydalo by sie cos wiekszego .Te przestawianie obrotow troche archaiczne jest i szczerze wkurza mnie przekladanie tych podkladek .Teraz zamowilem lancuchy do podajnika (gardzieli)  za szt.po 180zl z allegro ale cos jeszcze nie dojechaly .Latem zerwal sie jeden lancuch i polepilismy tak na szybko aby kosic

Edytowany przez krzysiek1979, 03 grudzień 2016 - 20:29.

#524 Share rege

rege

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 03 grudzień 2016 - 22:33

Jak ktoś chce instrukcje mogę skserować i wysłać koszt 60-70zł pisać na pryw. Tryjer działa na zasadzie przecierania,mieszania  dwóch grzebieni  przez sito 2,5mm lub  całe zaślepione{rzepak } drobnych zanieczyszczeń . ziarno następnie przez otwór zasłonięty klapką z sprężynką [4 położenia siły sprężynki ] zostaje przedmuchane przez wiatr [ ta korbka z boku służy do regulacji siły wiatru bukownika ] a potem drugim przenośnikiem do zbiornika . Prościej chyba sie nie da.

ja rzepak kosze przez bukownik zaślepiony całym bębnem i na sicie dolnym 4,5mm i jest idealnie .  a mam d3000S  przestawianie obrotów bębna młócącego mam na korbkę

#525 Share BAD80

BAD80

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 04 grudzień 2016 - 10:05

No ja też wymieniałem łańcuchy od podajnika pochyłego, zamawiałem w BEKI i wszystko pasowało jak nalezy, a musiałem wymienić bo listwy krzywo na skos chodziły już, jedna strona jakas dłuższa była, za te końcowe żaluzje zamawiałem w Kamionce, ale nic nie musiałem przerabiać, tylko dziurki powiercić Trzeba było na ta osłonę którą sie zdejmuje, no mnie praktycznie cała jedna strona tych żaluzji starych poszła w kombajn i podajniki i kilka musiałem sie namęczyć by wydrzeć bo sie owinęła blacha wokół trybu na przenośniku niedomłotów, inna poszła na ziarnowy i mi zblokowała też, ze dwie siedziały zaraz pod ślimakiem. Ja jeszcze dla pewności dospawałem po malutkim kawałeczku blachy do tych uchwytów co trzymają te żaluzje żeby już nie wypadło na bank i zakręciłem nakrętki samokontrujące bo nie miałem tych takich oryginalnych do zakręcania...W tym roku sie trzeba będzie brac pewnie za łańcuchy i łopatki w podajnikach bo widze ziarnowy już luźny łańcuch i niezbyt jest jak naciągnąc. Co do zmianyobrotów młocarni to własnie wszystko dosyć fajnie rozwiązane w tym kombajnie ale to to tak spie..rniczone na masę:) Jeszcze same podkłądki jakoś można poprzekładac, ale nie tak jak u mnie było że półksięzyć i na nim 4 okragłe podkładki, kolejny półksięzyć i kolejne 4 podkładki i tak 11 razy bo ktoś założył za szeroki pas młocarni, to przeciez to po rozkręceniu to było nie do poskładania:( to dopiero było wkurzające, musze w tym roku tez założyć taki pas jak trzeba i dorobić jeden brakujący półksiężyc, by już było tak jak w tabelce pisze;)

Edytowany przez BAD80, 04 grudzień 2016 - 10:11.

#526 Share krzysiek1979

krzysiek1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 493 postów

Napisany 04 grudzień 2016 - 10:31

Ja tez to bralem z kamionki i dospawywlem takie wasy bo nowa zaluzja ma mniejszy profil.Jak dzwonilem o te lancuchy pytalem sie tez o podajniki jeden 250 a drugi 280zl lopatki po 4i5zl bo takze mam juz po skrocane (wycinalem ogniwa) i sa szczerze juz powycierane .W Kamionce chyba ma 3 szt na czesci wiec zapytaj o te podkladki .

#527 Share BAD80

BAD80

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 04 grudzień 2016 - 10:37

tuż obok mnie jest firma która sie specjalizuje w cięciu wodą każdego materiału do 2 cm grubości, wycinali mi juz uchwyt w hederze ten który trzyma wałek po którym sie obracają palce, a znajomy też kupił arkusz gumy zbrojonej i mu powycinali łopatki, tylko przeholował z wielkoscią i odrobinę każdą musiał potem docinac, Musze sie go zapytać ile go to kosztowało i co lepiej czy gotowe zamówić czy wycinać z gumy, no i tam powinni mi spokojnie na wzór wyciąć taki półksieżyc

Edytowany przez BAD80, 04 grudzień 2016 - 10:47.

#528 Share KubaMF

KubaMF

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 180 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Informatyka, Fotografia, Kolarstwo, Motoryzacja

Napisany 04 grudzień 2016 - 11:11

W tych d3000s to już wygoda bo nie musisz się z tymi blaszkami bawić. Mam pytanie jedno tylko jak macie te sita 10 mm to kosicie po górkach czy tylko pod równinach bo u mnie na tych sitach 6 mm jak koszę po górkach jak jadę w dół to zanieczyszczenia lecą a nie powinny przez takie sita, a na logikę na założę 10 mm to wtedy będzie już masakra coś przeczuwam ... Mam takie pytanie jeszcze pytanko jedno mieliście jakieś problemy z linką od gazu ? U nas ta linka już chyba jest na wyjechaniu bo pod koniec żniw silnik nie chciał wejść na najwyższe obroty i chyba będziemy zmuszeni ją wymienić żeby nie było cyrków w żniwa. Używacie może tego czujnika od wysokości hedera że jak opuścisz do pewnego momentu to on powinien ci odciąć rozdzielacz i wtedy bardziej nie opuścisz chyba od tego to jest. 

#529 Share krzysiek1979

krzysiek1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 493 postów

Napisany 07 grudzień 2016 - 14:41

Ustawienia wg ksiazki do D3000 (moze cos bedzie widac)S1057966.JPG

#530 Share BAD80

BAD80

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 07 grudzień 2016 - 16:36

jeszcze teraz ktoś znający duński by sie zdał;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#531 Share Shaun

Shaun

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 11 grudzień 2016 - 09:57

Wszystko o kombajnach Dronningborg Jaki model Drona mógłby zastąpić Supra, szerokość robocza 3,2-3,6 m, raczej z kabiną, o podobnej wydajności tak do 30 tysięcy ??

#532 Share KubaMF

KubaMF

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 180 postów

Napisany 11 grudzień 2016 - 10:19

Najlepszym odpowiednikiem rekorda będzie pewnie d4500 lub już d7000,7200 tylko że do 30 tyś to raczej kupisz już jakiegoś wyjechanego konkretnie musisz tak co najmniej te 40 dać. Jest na olx d4500 za 46 tyś z hederem 3,2m w kosie. Myślę że jak na taki kombajn i silnik to taki heder to jest za mały. Są też wersje z hederem bodajże 3,7m to taki by ci pewnie spasował :) 

#533 Share Shaun

Shaun

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 11 grudzień 2016 - 12:22

Wszystko o kombajnach Dronningborg Węższy heder mnie interesuje, 3,6 metra roboczej to max absolutne bo chce odczuć przy przejazdach spokój jazdy a nie kombinacje jakieś żeby o coś nie zawadzic. D4000 i podobne jest poza moim zasięgiem.

#534 Share KubaMF

KubaMF

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 180 postów

Napisany 11 grudzień 2016 - 12:44

To ja mam jeszcze gorzej bo przejazdy strasznie wąskie i heder 2,7m w kosie czasami ledwie co się mieści ... Czyli że poszukujesz d3000 jakiegoś ?  Tak z ciekawości na jakim areale miałby pracować ? 

Edytowany przez KubaMF, 11 grudzień 2016 - 12:46.

#535 Share Shaun

Shaun

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 12 grudzień 2016 - 09:02

Wszystko o kombajnach Dronningborg Areal nieznany bo kosze trochę też po ludziach, razem około 60-70 godzin. Nie poszukuje konkretnie tylko chce się dowiedzieć jaki model najbardziej będzie odpowiedni. Może 1900 ??

#536 Share KubaMF

KubaMF

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 180 postów

Napisany 16 grudzień 2016 - 12:56

D19000 to już trudno trafić, myślę że dobrym wyborem byłby model d7000 z tych starszych one chodzą tak do 30 tyś lub trochę powyżej ale już coś kupisz :) Jak patrzę po olx to jakieś stoją nawet takie w miarę ;)  A myślę ze d7000 spokojnie by supra zastąpił a pewnie nawet był bardziej wydajniejszy :) 

#537 Share daree

daree

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 07 styczeń 2017 - 22:04

witam, mam kombajn dronningborg D3000 hederem 3,20, chciałbym zapytać jakie sita posiadacie w swoich dronningborgach D3000. Jakiej średnicy są otwory w sitach ? Ja u siebie mam bardzo duże otwory i prawdopodobnie będę musiał zamówić nowe o mniejszej średnicy otworów.

Kolejna sprawa to czy jest tutaj ktoś z Lubelskiego kto posiada D3000 ?

#538 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2682 postów

Napisany 08 styczeń 2017 - 09:45

posiadam d3000 z hederem 2.8 m.Sita do zboża 10 mm a na rzepak 4mm.Zakładałem 8 mm na zboże ale za dużo ziarna wracało z powrotem na górne sito i w efekcie większe straty

#539 Share karol2306

karol2306

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 12 styczeń 2017 - 09:58

Witam

Po ostatnich żniwach zginęła mi blaszka i sprężynka klapki sita bukownika. Mógł by ktoś podesłać wymiary i fotkę jak to dorobić?

Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#540 Share daree

daree

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 19 styczeń 2017 - 23:06

Ja jeszcze raz z tymi sitami.

Napiszcie jakie macie sita (górne i dolne) w D3000 ? Na jakich kosicie rzepak a na jakich pszenice ?

Kupiłem D3000 i obecnie mam zainstalowane:

Wymiary: 105 szerokie i 100 długie (górne i dolne).

Górne (wymiary): otwory 35mm x 20 mm

Dolne (wymiary): oczka 12 mm

Są zdecydowanie za duże i przypuszczam, że będę musiał zakupić nowe lub używane mniejsze.

Zastanawiam się nad zamówieniem żaluzjowego regulowanego, jest jedna firma która zajmuje się produkcją ale za jedno chcą 1200 PLN.

Ewentualnie może wiecie gdzie takie używane oryginalne sita można zakupić.

Czy wie ktoś czy z kombajnem w komplecie powinien być zestaw sit ? Może sprzedający "zapomniał" mi przekazać pozostałe sita ;) 

Dodaj odpowiedź