Turbina

Wszystko o kombajnach Dronningborg

Polecane posty

mareknh    40

Już myślałem, że nikt nie założy tego tematu=) Dronningborgi to super kombajny, moim zdaniem lepsze od Rekorda i Bizona. Sam mam D1900 z80 roku, kosze nim 8 sezonów i jedynie co się psuło to wał młocarni bo był pogięty, ale jak naprawiliśmy to śmiga bezawaryjnie, w tym sezonie podajnik poszedł, bo tak zboże obrodziło. Tu macie do niego link

http://www.dronningborg.de/d1900.htm , a tu do strony Dronningborga http://www.dronningborg.de/

Opowiem wam o histori: Około 1922 roku w Dani, w miejscowości Dronningborg, Nielsen stworzył pierwszą maszynę do czyszczenia ziarna, która stanowiła około 60% maszyn do młocki w Dani, Zmarł w roku 1938, a jego interes przejęli synowie, a w 1964 roku fabrykę opuścił pierwszy samojezdy kombajn zbożowy. W 1977 roku do produkcji wszedł D1900, który był produkowany do 1980, apotem zastąpiony nazwą D7000 produkowany do 1990 roku. Najnowaszym modelem Dronningborga jest D8900 i D9000 produkowane od 1987 do 1992 roku, posiadały komputer pokładowy, czujmiki strat ziarna itp., jak twierdził zarząd firmy tymi modelami wyprzedzili konkuręcje, ponieważ pierwsi zastosowali komputer pokładowy. W roku 1984 Dronningborg podpisał umowę z MF na produkcję ich kombajnów na ten sam wygląd co Dronningborgi, ale z innym kolorem. Firma Case-IH zaczęła upadać i wciągnięto ją w roku 1987 do Dronningborg, nazywała się Dania, dlatego modele mają człon D. na przełomie lat 1991-1992 firma Dronningborg zaczęła upadać, wykorzystał to MF, który kupił cały zakład i licencje na produkty, i dalej produkował kombajny pod nazwą MF i inną kolorystyką i numeracją. Dowiedziałem się rownież, że to w koncernie MF, a więc byłym Dronningborgu produkowano kombajny Fendt i DF. Modele Dronningborga:

D1500, D1600, D1650, D1800, D1900, D2250, D2500, D2600, D3000/3000S, D3600, D4000/4000S

D5000, D5500, D7000/7000S, D7200, D7500, D7800, D8000/8000S, D8500, D8900, D9000, produkowane w latach:1965-1992. Ogólnie rzecz biorąc Dronningborg był pionerem na rynku kombajnów, i tio panu Nielsenowi zawdzięczamy to, że teraz możemy sobie bez zbędnego wysiłku młócić zboże. Żal mi jest tych, ktorzy twierdzą, że Dronningborg to złom, chwalę firmę Rolmax, która chyba jedyna w Polsce sprowadza tyle Dronningborgów, bo wie, co jest dobre. A propo mówię, że mam do sprzedania D1900 za 29000 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arassso    3

a z kąd jesteś własciciel Rolmaxu jest dobrym znajomym ojca w koncu ta sama wieś hehe. z tego co ja wiedze i inni to w rolmaxe są maszyny odszykowane super jeśli chodzi o kombajny to na uzywki gwarancja czasem jest dana fakt ze cany tez są troche wieksze ale gdybym miał kupowac coś to wolałbym dopłacic kilka groszy i miec maszynke ładnie odpucowaną tak jak jest to w rolmaxe u pana Gabriela

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz111    0

Wszystko pieknie, ładnie. Znam paru użytkowników tych kombajnów. Robią nimi już kilka lat i mówią że na nic innego się nie zamienią. Według mnie są to kombajny bardzo nowoczesne jak na tamte lata. Nikt jednak nie potrafi mi odpowiedzieć. Jak jest z częściami i jak ceny się kształtują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolmax    0

aaa z częściami to różnie jest,nie są za bardzo dostępne ale da sie znaleźć,jeden mankament to jest taki że jeśli już są,to może niezbyt drogie ale słabej jakości ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolmax    0

a ja mam pytanie,gdzie sprawdzić rocznik??bo tak na prawde to nie wiem z którego roku jest moja maszyna ;) (D7000)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

Do arassso:

Jestem z okolic Ryk. Tak powiem Ci że w Rolmaxie maszynki są dobrze odszykowane, my kupiliśmy jeszcze D1900 Jak pan Gabriel w Jackowie jeszcze sprzedawał (2001rok)

Do mateusz111:

Części to są wmiarę tanie, pasują od MF bo to jest to samo, a nawet od Bizona ;)

Do rolmax:

Rocznik sprawdza się na felgach, ale jest to rocznik felg, więc może być rok różnicy, a jak Ci chodzi D7000, bo nam D1900 bardzo dobrze śmiga, silnik Perkins, jak nowy!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rabin    0

Sąsiad ma Dronningborga, nie wiem jaki model ale heder ma ok 3,3m. Sprowadził go sobie ze szwecji. W żniwa nie ma prktycznie dnia żeby nie miał jakiejś awarii, ale może to jakiś felerny model im sie trafił albo niewlaściwie go użytkóją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

Do rabin: A który to rocznik??? Bo te kombajny z mniejszym hederem to są stare i takie sobie, ale te większe serie to cudeńko!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rabin    0

Jaki rocznik to nie mam pojęcia. Ale z wyglądu to swoje lata już ma ;). Jest bez kabiny i siedzisko ma po prawej stronie, jakoś śmiesznie to wygląda jak dla mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

No więc widzisz, jeśli jest bez kabiny to poniżej 1978 roku jest na pewno, wię może się psuć jak każdy stary kombajn, ale inne to są znakomite.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem dronningborga. równierz kupywany w rolmaxie. Był to model d1200 i 6 lat przecodził praktycznie bez poważnej awarii ale w sąsiedniej wsi ma d4000 to bardzo często sie psuje jakieś wałki się rwią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3350    0

Witam może ktoś mi pomorze szukam rury wysypowej do kombajnu DRONNINGBORG D7500 jeśli ktoś posiada lub wie gdzie może być to prosze o informacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3350    0

Nie uwaga kierowcy przy pracy nie zamknoł rury i zachaczył o drzewo. nie jest bardzo mocno pokrzywiona poprostu nie wchodzi na swoje miejsce tylko schodzi zadardzo na dół.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

Ale to możesz kupić rurę od MF będzie pasować, albo pojechać na złom z kombajnami i uciąć połowe, a potem przyspawać do tej co już jest, bo nowa to będzie wydatek około 5-8 k

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3350    0

No tak napewno będzie pasować z MF i Danii ale jest problem bo nie wiem gdzie znajdują się te złomy z kombajnami szukałem na internecie ale nic nie moge znaleść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

W lubelskim widziałem złom z kombajnami i tam napewno byś znalazł, a w śląskim to nie wiem gdzie. U nas też było uderzone w drzewo i takie cięgno co trzyma rurę, pękło i tez do dołu bardziej idze, nie wchodzi w swoje miejsce, ale zespawaliśmy i jakoś jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ARTI2019
      Witam, szukam instrukcji obsługi kombajnu massey ferguson 31xp lub dronningborg 8500 z racji ze to bliźniacze konstrukcje, nigdzie nie mogę znaleźć, liczę na moc forum agrofoto 💪 ZDU

    • Przez farmer_89
      Witam, ma ktos wiedze czy dronningborg d 4000 na pomaranczowym spodzie wychodzily orginalnie bez  kabin? czywiscie niektore egzemplarze.
    • Przez szakal911
      Witam.
       
      Przeszukałem forum i nie znalazłem nic odnośnie tych kombajnów, mogłem coś przeoczyć oczywiście.
       
      Zakupiłem niedawno sampo 580 rocznik 90. Poszukuje katalogu części oraz instrukcji użytkowania.
       
      Będę ogromnie wdzięczy za pomoc : )
    • Przez Dariusz12
      Witam moj john deere 2064 nie może się zatrzymać na hydrostacie zawsze jedzie powoli do przodu lub do tyłu co moze byc tego przyczyna ?  Jest lekki wyciek z rozdzielacza (tego od sterowania na linke ) czy to może być przyczyną?
       
    • Przez David567
      W trakcie koszenie kukurydzy , między blacha a wytrzasaczem wchodzą osadki kukurydzy ,klinuja  się i  napierają one dosyć mocno na wytrząsacz, który z kolei napiera na kolejny wytrząsacz. Wytrząsacze zaczynają piszczeć , a wał robi się bardzo gorący, pewnie przez to że zwiększa się tarcie. 
      Myślę , żeby dać jakaś uszczelkę między wytrzasaczem a blacha kombajnu ale nie wiem za bardzo jak to zrobić .
      Czy w kombajnach którymi kościele kukurydzę , macie jakąś uszczelkę , gumę , fartuch pomiędzy wytrzasaczem a blacha ?? Jeśli tak moglibyście pokazać zdjęcie jak to jest zrobione ? 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj