tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kula07    163

Myśle o 06. Te by mi wystarczyły do dawki 140 -400l/ha.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62
12 minut temu, Kula07 napisał:

Mam wachlarzowe po ok 12zł/szt więc późniejszy ich zakup byłbh dużo mniej korzystny.

Zawsze mi się wydawało, że wachlarzlwe są lepsze a teraz zgłupiałem.

Niestety w praktyce jest że im większa prędkość tym musi byś większe ciśnienie, lejesz duży wydatek z małą prędkością =wieksze ciśnienie, teraz trochę inaczej lejesz ten sam wydatek iną końcówką z większą prędkością z mniejszym ciśnieniem czaisz w pierwszym przypadku będą większe poparzenia 

Edytowano przez piotrdd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommmek    162
Ja mam albuz ESI czerwone i ze swojego doświadczenia mogę ci powiedzieć że mam problem na orce lub w innym grząskim terenie osiągnąć odpowiednią prędkość która wcześniej założyłem. Po prostu Rsm jest ciężki i pełna beczka stawia duży opór. Lepiej założyć o jeden rozmiar mniejsze dysze niż później porozlewać za dużo rsm na pola. Chyba że na 100% wiesz że twój traktor da radę.
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommmek    162
Podsumowując najtrudniej rozlać jest te małe dawki rzędu 120 litrów na ha dużą dawkę możesz zredukować prędkość, ciśnienia poniżej 1,5 bara nie zejdziesz bo poniżej rozlewa nierówno.
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62
23 minuty temu, tommmek napisał:

Kula 400l rsm chcesz dawać oszalałeś?

Bo to ten z siarką będzie chyba stosować 

Napisze to jeszcze raz dobieramy kołpak do dawki a nie ciśnienie, Lechlery robią kapitalną robotę w okolicach 2 barów ale już takiej nie robi przy 3,5 bara 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
40 minut temu, tommmek napisał:

Kula 400l rsm chcesz dawać oszalałeś?

Rozwiń swoją wypowiedź

1 godzinę temu, piotrdd napisał:

Niestety w praktyce jest że im większa prędkość tym musi byś większe ciśnienie, lejesz duży wydatek z małą prędkością =wieksze ciśnienie, teraz trochę inaczej lejesz ten sam wydatek iną końcówką z większą prędkością z mniejszym ciśnieniem czaisz w pierwszym przypadku będą większe poparzenia 

Przy 06, dawce ok 390l i prędkości 7km/ha jest ciśnienie jakieś 3,5bar. Przy 150l i prędkości 12km/ha ciśnienie jest 1,5bar. według tabeli.

Przy 05 390l osiąga się przy 5km/h i ciśnieniu 3,5 natomiast 150l przy prędkości 10km/h i ciśnieniu 1,5.

Pytanie które końcówki lepsze?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Ale wiesz że 390l i prędkości 7km/ha jest ciśnienie jakieś 3,5bar to nieporozumienie takim czymś można sobie zjarać plantacje przy nieodpowiedniej pogodzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Przy 06 żeby osiągnąć wydatek 390l mam możliwość jechania z prędkością 6km/h co daje ciśnienie jakieś 2,5bar. To byłoby ok? A co z 150l przy ciśnieniu 1,5bar?

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

No to wiem, chodzi o same ciśnienie, 1,5 bar nie będzie za mało?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793
1 godzinę temu, tommmek napisał:

Kula 400l rsm chcesz dawać oszalałeś?

 

33 minuty temu, Kula07 napisał:

Rozwiń swoją wypowiedź

 

400l RSM 26+S to pewnie będzie pierwsza dawka na rzepak i raczej nie jest przesadzona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62
2 minuty temu, Kula07 napisał:

No to wiem, chodzi o same ciśnienie, 1,5 bar nie będzie za mało?

Pod górkę na pewno i tak skończy się na tym że kupisz dodatkowe końcówki 

A to już droga zabawa 

 

A teraz załóżmy że przez miesiąc wieje i wszystkie końcówki  z różnych półek cenowych działają tak samo tzn przypalają 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
45 minut temu, piotrdd napisał:

Pod górkę na pewno i tak skończy się na tym że kupisz dodatkowe końcówki 

A to już droga zabawa 

 

A teraz załóżmy że przez miesiąc wieje i wszystkie końcówki  z różnych półek cenowych działają tak samo tzn przypalają 

ewentualnie w tych dwóch przypadkach będę zjeżdżał z góry na dół :)


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

Za dużo filozofowania już, przy pierwszej dawce niech i wieje mocno to poparzeń nie będzie. Im większe ciśnienie tym ciśnie bardziej ciecz i kropla mniejsza, ciężar mniejszy, wolniej spada, wolniej spływa z liścia - znowu jak szybko spadnie duża może rozbić się na mniejsze, tak myślę. 

To wyjdzie w praktyce, na pewno biedy nie narobisz jak pod 3 ciśnienie podejdzie nawet. 

Co do końcówki albuza 6 otworowe dobre są, znajomi mają w nowszych opryskiwaczach. Także ci praktycy tutaj mówią że lepsze są te co leją w dół bo szybsza prędkośc kropli. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Myślę, że jeszcze mogę zamienić dysze stąd moje pytania co do rozmaru i modelu.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62
1 godzinę temu, Kula07 napisał:

ewentualnie w tych dwóch przypadkach będę zjeżdżał z góry na dół :)

Można i tak :6_smile:

Pytanie czy to jest przyjemne 

28 minut temu, Tomek90 napisał:

Za dużo filozofowania już, przy pierwszej dawce niech i wieje mocno to poparzeń nie będzie. Im większe ciśnienie tym ciśnie bardziej ciecz i kropla mniejsza, ciężar mniejszy, wolniej spada, wolniej spływa z liścia - znowu jak szybko spadnie duża może rozbić się na mniejsze, tak myślę. 

To wyjdzie w praktyce, na pewno biedy nie narobisz jak pod 3 ciśnienie podejdzie nawet. 

Co do końcówki albuza 6 otworowe dobre są, znajomi mają w nowszych opryskiwaczach. Także ci praktycy tutaj mówią że lepsze są te co leją w dół bo szybsza prędkośc kropli. 

Czy ja wiem to tylko pokazuje że warunki stosowania wpływają na rezultat a nie kołpaki 

Oczywiście nie które kołpaki pomagają w uzyskaniu zamierzonego efektu 

Co do pionowych się nie wypowiadam bo się nie znam

Edytowano przez piotrdd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1080

Jesienią się bawiłem w małe porównanie, możecie zobaczyć jak to wygląda

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Szkoda że nie pokazałeś miejsca w które te ciurki dotykał trawy w tych pionowych 

Ale to na wodzie było co nie:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1080
Wiosną może powtórzę ale na ziemi dam coś żeby było widać. I oczywiście było to na wodzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

Albuz esi jak najbardziej polecam 

Edytowano przez XTRO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

Griga, kołpaki już od dawna przechodzą do lamusa, Jak widzę efekt po tym kołpaku na filmie to przypominają mi się te moje które były standardowo w Biardzkim, efekt identyczny.
Oczywiście od razu je wywaliłem, bo wyglądało to tak jak by hmm.... Heniek z baru pod  drzewem mocz oddawał - sikało jak chce i gdzie chce :) 
O samooprysku belki  na nierównościach nie wspominam, tak samo jak i o wykańczaniu narożników pól, bo zamiast do mnie naóz poleciał by do sąsiada.

mówisz że większa kropla po kołpaku, jak to możesz udowodnić patrząc na oko? Tutaj fizyka się kłania - kropla idzie do tyłu i dopiero potem spada swobodnie na dół i dlatego widać większe pojedyncze krople.  W przypadku dysz Aragu i MMAT ciecz spada bezpośrednio w dół, a więc i szybciej nie jest rozproszona, dlatego widać strumień a nie pojedyncze kropelki. Coś takiego jak np bieżnik w ciągniku podczas szybkiej jazdy, albo śmigła w helikopterze podczas lotu takie złudzenie optyczne. 


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5325

Pany stosuje ktoś RSM na zboża jare?

zawsze stosowałem na jare z azotów saletrzak pod agregat ale w tym roku chciałbym spróbować zastąpić go RSM powschodowo, na start roślina by miła azot z polifoski a poźniej z RSMu, ktoś tak robi? 

od jakiej fazy zboża bezpiecznie jest stosować rsm?


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Ja leje pod owies przed siewem 100 l 26 i potem 200 l. Jak się kończy krzewic. Niektórzy dają na szpilke. Ja też chcę spróbować w tym rokuje ten sposób bo później owies nie chce dojść jak za późno dam azot 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Na jęczmień lałem ok 150 litrów rsm 32 w czasie krzewienia albo przed samym krzewieniem. Wyszło na to, że lepiej przed samym krzewieniem polać bo wtedy jest mniej oparzeń. W ciągu trzech lat stosowania to zauważyłem.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj