Skocz do zawartości

Zdjęcie

RSM -kto z was używa tego nawozu

1710 odpowiedzi na ten temat

#1621 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 09 październik 2016 - 22:14

Ja tez rozważam przejsc na RSM 26+ s na pierwsza dawke a pózniej standardowo saletra. I tak na rzepak sieje saltrosan wiec to bedzie odpowiednik. Tylko jak to jest z zakupem saletre zazwyczaj kupuje jesienia pazdziernik-listopad, a z RSM jak ceny rosna czy nie ma sensu kupowac jesienia i ryzykowas krystalizacja ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
RSM -kto z was używa tego nawozu Dzisiaj, 23:26
  •  

#1622 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 10 październik 2016 - 07:09

26 z siarką mało prawdopodobne żeby się z krystalizował, a nawet jeśli wrzucasz pompę i rozmiesza. Druga dawka czemu nie RSM? 

#1623 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 10 październik 2016 - 08:50

ja tez bym wolał dac druga dawke RSM a pierwsza saletre. Ja zakupiłem RSM z siarką w sierpniu. Gosciu twierdzi ze nic nie powinno sie dziac jesli chodzi o krystalizacje co innego 32 % poniewaz stoją u nich przez zimę na placu i z 26 % nic sie nie dzieje

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1624 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów

Napisany 10 październik 2016 - 09:54

Według charakterystyki  26+S ma krystalizacje przy -7st, a 32  przy 0st.,  28 przy -17.  Z druga dawka boje sie poparzen,  które widziałęm w tym roku u znajomego co daje RSM 32. 

Włąsnie  mam oferte na saltre  przy całym aucie 800 netto Anwil ( odbiór własny Stoczek Łukowski z wagonów), 870 Puławy z dostawa, 

Sobianek z dostawa:

RSM 26+s -568 netto

RSM 32 - 690netto

Saletra puławy -867netto

#1625 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2852 postów

Napisany 10 październik 2016 - 11:12

Biały u kogo to się płaci żeby z wagonów w stoczku ładowac? W sensie która firma to chce sprzedać?

#1626 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 10 październik 2016 - 12:36

najgorzej gdzie przechować ten RSM bo trzeba kupić bańki, albo kombinować z dużym zbiornikiem, ale teraz jest ponoć ciężko go dostać 

#1627 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2852 postów

Napisany 10 październik 2016 - 13:21

Baniaki są tanie, po 100 albo i po 80 zł można dostać i masz już na ładnych kilka lat. A i dobrze się z nich nalewa bezpośrednio do opryskiwacza ładowaczem, albo ty jak masz ładowarką.

EDIT:

Wracając do poprzedniego wątku, to ja ze swojego doświadczenia na pierwszą dawkę też jednak saletrę wybieram. I chodzi tu o techniczne aspekty konkretnie w moim gospodarstwie. Nie jestem w stanie szybko rozlać RSM po zamarźniętej (o poranku) glebie tak jak szybko saletrę rozsieję. 

Edytowany przez damianzbr, 10 październik 2016 - 13:24.

#1628 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów

Napisany 10 październik 2016 - 13:41

Zbiorniki po 100zł to ciezki temat za łądne to około 200zł trzeba dac minimum 150-180zł.

Włąsnie ten problem z wjechaniem jest i u mnie saltrosan czy saletre rozsieje bardzo szybko po przymrozku a z RSm to jednak sie juz schodzi. to jesten z problemów dla których jescze nie wszedłem w RSM. Bo jak co niektórzy leja tylko jedna dawke RSM to im to rybka juz obeschnie i leja całe dnie.

Tylko z drugiej strony  w RSM azot duzo tanszy i precyzja dozowania jest nieporównywalna. RSM + S na druga dawke ma sens ? Bo w rzepaku to moze byc troszke za pózno on bardzo lubi siarke i musiałby  i tak kupic saletrosan na pierwszy strzał :(

W tym roku przy tych cenach któe podałem to na RSm osczednos ledwo 1500zł  jesli bym zakupił 25t saletry lub równowartość N w postaci RSM takze nawet na połowe zbiorników może zabraknąc :(

A co do nalewania lejac zaworem z baniaka do opryskiwacza to czas  nalania mojego opryskiwacza bedzie koło godziny !!!!!!!!! albo i dłużej no i pryskam ciagnikiem który ma łądowacz a przy drugim musiałbym go podszykowac bo puszcza rozdzilacz lub siłowniki. TAkze raczej skłaniłbym sie do zasysania rura ze zbiorników pompa opryskiwacza. Kuzyn tak robi swoja amazonka)

Co do saletry to na PW  dam namiar :)

Edytowany przez bialy2005, 10 październik 2016 - 14:06.

#1629 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 10 październik 2016 - 14:04

Biały, czemu twierdzisz że z RSM na wiosne się schodzi???

Ja leje 3500 l RSM i za jednym zamachem jadę po ok 20 ha a saletre w rozsiewacz na max 6 ha więc 3 kursy, jak blisko domu to OK jak dalej to spore powroty. Nnawóz podnoszę ładowarką do góry, zarówno bańkę z RSM i 10 minut tankuje się 1000 litrów, lub saletra do góry ładowarką, nóż i 1,5 tony w 5 minut nasypane.

Dokładność aplikacji RSM do saletry jak piszesz nieporównywalna

#1630 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 10 październik 2016 - 14:07

@biały kurde trochę drogi ten rsm i to przy takiej ilości

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1631 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów

Napisany 10 październik 2016 - 14:12

Tylko jak bym swojego zalał 3200l RSM to juz musze czepiac  ciagnik 140km bo 86 km na wiosne nie pociagnie napewno nie tam gdzie przelatuje z koleinami z rosiewaczem  ( dokupienie instalacji pod komputer do drugiego ciagnika 400e) takze koszty jakby nie patrzec nie poczatek nie sa małe. 

Tak jak piszesz wieksza powierzchnie zrobisz jednym opryskiwaczem ale  saletre moge siac i 20km/h a rsm  zalezy jaka dawka i dysze  wiecej jak 12km/h raczej nie pojade na swoich czerwonych przy 200l/ha

Cena od bezposredniego dealera azotów i z rabatem 2% za przedpłate. Pewnie cos by dał sie ugrac ale nie przy jednej cysternie. JA z Sobiankiem nigdy nie handlowałem bo zawsze miał ceny wyzsze nic inni ale w temacie saletry, a z RSM nie znam w okolicy konkurencji która handluje takze RSM

Edytowany przez bialy2005, 10 październik 2016 - 14:14.

#1632 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 950 postów

Napisany 10 październik 2016 - 14:42

RSM 32 na baniaki 1000l/~1330kg, 694zł/t netto  dobry zbiornik można kupić za około 150zł brutto.Dysze 1,2 i 200l/ha zgrabnie wychodzi

#1633 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 10 październik 2016 - 14:55

Nie wiem jak w rzepaku druga dawka N w postaci RSM bo rzepak juz jest wtedy konkretnie rozwiniety wiec nie wiem nie wypowiem sie na ten temat ale jesli chodzi o pszenice to faza koniec krzewienia i pierwsze kolanko 1 cm nad ziemia to moim zdaniem bezpieczna faza na RSM jęsli chodzi o dysze rozlewowe.

#1634 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 10 październik 2016 - 16:27

Poparzenia to się robi przez nie odpowiednie stosowanie. Na druga dawkę w rapsie czy pszenicy tj za sucho, gorąco, słonecznie albo mokre rośliny (w deszcz smiało) czy faza rozwojowa za późna. Raps praktycznie zawsze coś tam podziurawi, ale to nie wpływa na spadek plonu. Wiadomo że w rapsie wjeżdżamy szybciej z RSM. 

W tym roku była pierwsza dawka saletra, druga RSM w ozimych. W jarych całość RSM i przechodzę w tym roku wszystkie dawki RSM, jedynie pod raps saletrosan. Siarkę w zbożach dostarczę Kizerytem. 

Nie całe 3k za beczkę 22tyś litrów. Oczywiście malowana w własnym zakresie.

http://fpr.com.pl/gallery/image_page.php?album_id=112&image_id=29382

Napełnienie 1200l około 10 minut, pompa jakaś z lidla chyba 150l/min

Jak dla mnie jak brać to tylko cysternę całą. Bezpośrednio z Puław jeszcze ciepły przyjedzie. 

Edytowany przez Tomek90, 10 październik 2016 - 16:29.

#1635 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 10 październik 2016 - 19:06

Ja do opryskiwacza leje 4700 litrów RSM 32 to jest 6200 kg, i ciągam to ciągnikiem 105 km. 3 rok  już tyko RSM żadnych stałych azotowych nie stosuję.Zbiornik  w  tamtym roku kupiłem 45tyś l stojący z tworzywa.Opryskiwacz sam się napełnia w  10 minut, jak mam już mało to opryskiwacz sam ciągnie  z zbiornika.

Mam jeszcze zbiorniki 1000 i 2 tyś litrów po paliwie kupowane za nie wielkie pieniądze na złomie.

Napewno jest szybciej i dokładniej jak saletra.Po drogach i rowach nie sieje, a tu już jest duża oszczędność.

Rzepak fakt poparzy się, ale to nie ma żadnego wpływu na niego.

#1636 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów

Napisany 10 październik 2016 - 19:36

Beczka za 3 tys to raczej okazja chyba  :)  I to jednak mocno koroduje od RSM chyba ze tworzywo?

Jesli 105KM ciaga taki tonaż to obstawiam ze lejesz RSM po zamarznietym lub jak juz mocno obeschnie, chyba ze masz same równe pola bez nizinek gdzie  potrafi nawet woda stac do kwietnia :( U nas 115km nie dawali rady 2000l pilmeta przeciagnac miejscami  duzo pózniej niz ja juz saletre rozsiałem.

#1637 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 10 październik 2016 - 19:57

Ma tylko równe pola, 2,5 ha mam na górkach.Koło zakładam 520mm i to potrafi siąść.

Mam też beczkę metalową 10 tyś l,  od 5 lat i korozji nie widać, podstawa żeby zawsze była pełna, nie powinna być pusta, bo powietrze powoduję korozję. Jak  spuszczę z niej RSM to od razy podłączam ją pod rynnę i  zaraz deszczówką się napełnia potem przelewa się do byłego szamba 18 tyś  cysterna samochodowa po cemencie.

W tym roku potrafiłem zgromadzić  ponad 70 tyś litrów wody deszczowej.Bo z szamba pompuję pompą do zbiornika stojącego.

A ten zbiornik stojący 45 tyś kupiłem za 2,1 tyś ale kleiłem go plus postawienie to kosztował mnie 6 tyś. Zbiornik zrobiony  z żywicy , to samo co beczkowozy HTS  z NRD. 10 tyś.

Ale mam problem bo przy RSM poci się.

#1638 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 10 październik 2016 - 20:02

Zbiorniki po 100zł to ciezki temat za łądne to około 200zł trzeba dac minimum 150-180zł.

Włąsnie ten problem z wjechaniem jest i u mnie saltrosan czy saletre rozsieje bardzo szybko po przymrozku a z RSm to jednak sie juz schodzi. to jesten z problemów dla których jescze nie wszedłem w RSM. Bo jak co niektórzy leja tylko jedna dawke RSM to im to rybka juz obeschnie i leja całe dnie.

Tylko z drugiej strony  w RSM azot duzo tanszy i precyzja dozowania jest nieporównywalna. RSM + S na druga dawke ma sens ? Bo w rzepaku to moze byc troszke za pózno on bardzo lubi siarke i musiałby  i tak kupic saletrosan na pierwszy strzał :(

W tym roku przy tych cenach któe podałem to na RSm osczednos ledwo 1500zł  jesli bym zakupił 25t saletry lub równowartość N w postaci RSM takze nawet na połowe zbiorników może zabraknąc :(

A co do nalewania lejac zaworem z baniaka do opryskiwacza to czas  nalania mojego opryskiwacza bedzie koło godziny !!!!!!!!! albo i dłużej no i pryskam ciagnikiem który ma łądowacz a przy drugim musiałbym go podszykowac bo puszcza rozdzilacz lub siłowniki. TAkze raczej skłaniłbym sie do zasysania rura ze zbiorników pompa opryskiwacza. Kuzyn tak robi swoja amazonka)

Co do saletry to na PW  dam namiar :)

nie masz w swoim opryskiwaczu ciśnieniowego napełniania ?

#1639 Share chuck00

chuck00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 10 październik 2016 - 20:23

Sam poważnie się zastanawiam nad stosowaniem RSM. Kuzynowie stosują już kilka lat (są obryci w kwestii uprawy co widać na polu zresztą) i nie wrócą już do nawozów stałych. W tym roku prawie każdy w mojej okolicy przypalił nieco pszenicę przy drugiej dawce RSM, a za 2-3 dni rośliny były ciemnozielone bez żadnych plam. Jest to tylko chwilowe zjawisko. U mnie RSM sprzedaje Agro Efekt, mają nawet własne zbiorniki 1000l które wypożyczają nieodpłatnie, jeśli zwrócimy w terminie. Całe auto również dowiozą do domu jeśli trzeba.

Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1640 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2852 postów

Napisany 10 październik 2016 - 21:28

A ja zastanawiam się nad mocznikiem. W niemczech to norma, ale w styczniu. Na polu nie podlałem paska 5 m. Z samego początku bo to pole się rozchodzi dalej i dalej jest już nowa ścieżka, ale w końcu zostaje mi taki paseczek, później jak siałem mocznik przedsiewnie pod jare, to sobie wcofałem w tą ozimą na ten paseczek nie podlany RSM i sypnąłem mocznika na postoju, o dziwo bardzo szybko zaczął działać, na pewno nie były to 2 tyg jak się mówi. Do maja rośliny się wyrównały.

No tylko trzeba dodać że ozime miały przemrożone korzenie i bardzo słabo do 15 kwietnia pobierały N. Dopiero po tej dacie zrobiły się granatowe.

Oczywiście mocznik jako najtańsza wersja N, która dla gleby chyba jest najlepszą formą N jeśli chodzi o mikrobiologię.