Skocz do zawartości

Zdjęcie

RSM -kto z was używa tego nawozu

1710 odpowiedzi na ten temat

#121 Share pandanger

pandanger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 18 marzec 2010 - 21:42

RSM -kto z was używa tego nawozu Owszem, pod ekonomicznym względem gotowy RSM jest tańszy, ale tak jak na przykład u nas to jak nie zamówisz auta lub wagonu to RSM-u nie masz. W promieniu 30 km nie ma możliwości kupna mniejszych ilości. A jak ktoś tym handluje to możesz być pewny, że zapłacisz podobnie jak za saletrę i tylko na papierze ten RSM ma 32%... (bo wodę pije jak stare trampki) a tester wysokości azotu w RSM nie jest chyba standardowym wyposażeniem w gospodarstwie?
I jak ktoś ma ochotę zrobić sobie własny RSM to pomimo, że za azot zapłaci trochę więcej (cena saletry i mocznika) to nieocenioną pozostaje precyzja aplikacji (nie siejesz na drogę, sąsiadowi, czy nie tworzą się przepusty typowe dla niewyregulowanych rozsiewaczy).
Everything is dust in the wind

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
RSM -kto z was używa tego nawozu Dzisiaj, 20:20
  •  

#122 Share RSM32

RSM32

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 18 marzec 2010 - 22:29

Idę zaraz rozpuszczać rsm. W tym roku mocno go ścięło - 1/4 w beczkach 1000l. Zawsze trzymam w 32% postaci i przez zimę trochę się zsiadał, ale wystarczyło trochę przemieszać i było ok. A teraz to motopompa i trzeba co najmniej 40min żeby jedną beczkę rozpuścić. A miałem sobie zrobić parę beczek 28% na wczesną wiosnę... :( Przywieźli mi go tuż przed świętami, czasu zabrakło, potem nowy rok, a potem to już się ściął :(
RSM32 słyszałem, że handlujesz trochę tym towarem? Jak to jest u Ciebie z ew. zamówieniem?

20 - 30 litrów wody na 1000 l. podczas mieszania i po kłopocie. To że dużo granulek to wina mrozu ale potwierdzenie że dostawca jest Ok!

#123 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 19 marzec 2010 - 07:31

Owszem, pod ekonomicznym względem gotowy RSM jest tańszy, ale tak jak na przykład u nas to jak nie zamówisz auta lub wagonu to RSM-u nie masz. W promieniu 30 km nie ma możliwości kupna mniejszych ilości. A jak ktoś tym handluje to możesz być pewny, że zapłacisz podobnie jak za saletrę i tylko na papierze ten RSM ma 32%... (bo wodę pije jak stare trampki) a tester wysokości azotu w RSM nie jest chyba standardowym wyposażeniem w gospodarstwie?
I jak ktoś ma ochotę zrobić sobie własny RSM to pomimo, że za azot zapłaci trochę więcej (cena saletry i mocznika) to nieocenioną pozostaje precyzja aplikacji (nie siejesz na drogę, sąsiadowi, czy nie tworzą się przepusty typowe dla niewyregulowanych rozsiewaczy).

kolego a widze że ty masz tester ilości azotu w saletrze i moczniku, i jak ile wychodzi?Głupoty piszesz ja w Rsmie to zważe litr i wiem ile jest azotu a ty zmierz w granulacie , powodzenia.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#124 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 593 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 19 marzec 2010 - 09:39

RSM -kto z was używa tego nawozu Wiem że gotowy RSM wychodzi taniej ale właśnie u mnie w okolicy nie ma możliwości kupienia gotowego produktu ale będę go miał w cenie saletry i mocznika i zyskam na precyzyjnej aplikacji i szybkim działaniu np w czasie suszy więc jakby ktoś chciał przepis to pisać na pw.
-----

#125 Share pandanger

pandanger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 19 marzec 2010 - 16:02

kolego a widze że ty masz tester ilości azotu w saletrze i moczniku, i jak ile wychodzi?Głupoty piszesz ja w Rsmie to zważe litr i wiem ile jest azotu a ty zmierz w granulacie , powodzenia.

Powodzenia, że zważysz to dokładnie (chyba, że masz idealną menzurę taką z pracowni chemicznej), bo chodzi o raptem 20-30g różnicy, a o tym decyduje dosłownie kapka za mało albo za dużo . Więc jeżeli taką menzurą i dokładną wagą nie dysponujesz to sam "duby smalone bredzisz" Życzę powodzenia z kuchennymi miareczkami. :(

#126 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 19 marzec 2010 - 18:47

RSM -kto z was używa tego nawozu Kolego pandager jak już dorośniesz i bedziesz miał żone to wtedy będziesz wiedział że teraz wagi kuchenne elektroniczne ważą z dokładnością do 2g. Pozatym menzurki DOKŁADNE są do kupienia w sklepach z asortymentem kuchennym( i tu sie przyda małżonka i jej wyposażenie kuchni :( ). Można też wlać 5 litrów i pomiar będzie dokładniejszy. Pozatym jak niebierzesz cysterny to niezawracaj d... Takiś mądry to wiedz że azot w saletrze i moczniku też może być lekko zaniżony niemówiąc juz nawet że worek waży 48kg a duży 480. Apozatym najwięcej krytykują ci co niemają z tym doczynienia.

#127 Share pandanger

pandanger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 19 marzec 2010 - 20:24

RSM -kto z was używa tego nawozu Kolego farmerf, Freudem to ty nie jesteś i chyba już nigdy nie będziesz - z ani jedną opowiastką o mnie nie trafiłeś!!!
Jeżeli myślisz, że status na AF ma jakieś znaczenie (nowicjusz, VIP, czy zaawansowany - tak jak ty) to grubo się mylisz. Jestem tu od niedawna, bo właśnie wcześniej musiałem zajmować się gospodarstwem i wychowywaniem dzieci - jedna z twoich hipotez już jest obalona.
Drugą nietrafioną sprawą jest to, że posiadam dwie wagi jedną do ŚOR z dokładnością do 2g, drugą do nawozów dolistnych z dokładnością do 5g. (Żona ma osobną dla potrzeb domowych)
Po trzecie RSM stosuję od 5 lat (kiedyś woziłem z cysterny PKP, teraz jestem wygodnicki i biorę na samochodach - wszystko zaplombowane!!!). Tylko raz musiałem dokupić kilka kubików i ku mojemu zdziwieniu, jak okazało się na wiosnę to ten RSM dokupiony (niby 32%) ściął się tak o połowę mniej niż ten z auta, z Puław.
A tak gwoli dokładności, to kup sobie kilka różnych miarek w sklepach z AGD i sprawdź litraż to się przekonasz czy masz rację!
Więc co do krytykanctwa - kolego farmerf to troszkę pomyśl jak to zrobić, bo mi ćwieka nie zabiłeś!!!

Edytowany przez andrzej2110, 20 marzec 2010 - 16:41.
Cytowanie poprzedniego posta

#128 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 19 marzec 2010 - 21:03

RSM -kto z was używa tego nawozu Zapewniam cie kolego że moim celem niebyło zabijania ci ćwieka aco do statusu to nigdy niezwracałem uwagi na to i sie zdziwiłem że mnie posądzasz o lekceważenie kolegów z mniejsz ilością KROPEK. :( Każdy kiedyś zaczynał .
Wracając do tematu jak już wyjaśniliśmy sobie z jaką dokładnością ważą nasze wagi to ku ścisłości moje zdanie jest takie że jak brać RSM to tylko cysterną prosto z póław , cieplutki i oplombowany.Nawet jak zważymy ten LITR z beczki to sprzedawca i tak nas oleje i spławi.

#129 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 20 marzec 2010 - 20:54

RSM -kto z was używa tego nawozu Przecież RSM można sprawdzić miernikiem nie pamiętam jak się on nazywa.Zasada działania miernika jest taka sama jak się mierzy alkohol tylko ma z 30 cm.U mnie jak miałem wątpliwości to przyjechał i zmierzył.

#130 Share SAUTER

SAUTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów

Napisany 23 marzec 2010 - 07:23

A robi ktoś z was RSM z mocznika i saletry?? byłem wczoraj na kursie stosowania ŚOR i tam był Pan z PIORIN-u i dał mi przepis na samodzielne zrobienie RSM.

Możesz zapodać ten przepis?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share --Przemek--

--Przemek--

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 24 marzec 2010 - 20:40

RSM -kto z was używa tego nawozu Witam mam takie pytanie : jakie ustawić ciśnienie w opryskiwaczu aby uzyskać wydatek cieczy RSM32 w ilości 300l/ha ?? Opryskiwacz 12m rozpylacze grubokropliste 7 otworowe , kryza 1,2 mm prędkość około 7 km/h . Jest jakiś szybki sposób na obliczenie tego ? Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc , może ma ktoś jakieś doświadczenia z praktyki ?

#132 Share pandanger

pandanger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 26 marzec 2010 - 20:35

RSM -kto z was używa tego nawozu 300l na ha?- strasznie mocno chcesz pociągnąć. Uważaj żeby nie przedobrzyć, bo to 127kg azotu na raz! W każdym razie przy podobnej prędkości i tej samej kryzie przy ciśnieniu 5 bar mam ok 230-240l. Więc daj tak na oko coś ponad 6 bar, albo nie niszcz pompy i albo zmniejsz prędkość albo daj kryzy 1,5. a najlepiej próba polowa z wodą ;)

#133 Share murtek

murtek

John Deere

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 2150 postów

Napisany 26 marzec 2010 - 20:53

RSM -kto z was używa tego nawozu Ja chcę dopiero zacząć swą "przygodę" z RSM i mam pytanie, co jest potrzebne do opryskiwacza aby stosować ten nawóz. Widziałem, że są węże rozlewowe, są również specjalne rozpylacze. Takie trochę banalne pytanie, ale które będą odpowiednie do opryskiwacza oraz jeśli się ktoś orientuje jaka jest cena tych podzespołów. Aaa i w jakiej dawce stosuje się RSM.
CZĘŚCI ZAMIENNE, OLEJE, FILTRY JOHN DEERE, CASE, STEYR, NEW HOLLAND, MANITOU, VADERSTAD, HORSCH, LEMKEN, KOCKERLING, POTTINGER, HARDI, MASCHIO GASPARDO, FARMET. NISKIE CENY ORAZ SZYBKA WYSYŁKA (18 ZŁ) TEL. 697 970 169 e-mail: m_martka@osadkowski-cebulski.pl

#134 Share --Przemek--

--Przemek--

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 26 marzec 2010 - 20:59

RSM -kto z was używa tego nawozu Dzięki za pomoc . Tak w ogóle to na rzepak poszło już jednak ok 300 kg saletry ;) nie mieliśmy RSMu a rzepak nie zaczeka. A z tymi 300 litrami tak napisałem przykładowo , czyli wychodzi na to ze w 300 l RSM jest więcej azotu w czystym składniku ;[ , znajomy który handluje RSM mówił że daje 300 w pierwszej dawce i my w tym roku planowalismy się przestawić :) Ale cóż pozostalismy jednak przy saletrze.

Do "murtek3"
Aby rozlewac RSM najprosciej jest założyć rozpylacze grubokropliste ale trzeba pamietać ze można stosować takie nawożenie tylko gdy rośliny są jeszcze we wczesnych fazach wzrostu.
Ceny: Rozpylacz 4,50 (trafiłem i za 9,50) kryza 2 zł i ewentualnie uszczelka 2,50 . Czyli raczej niedrogo na 12m opryskiwacz wyszło 170 zł .
Dla odmiany weże były po 56 złx 24 = 1344 zł wiec troche wiekszy wydatek ale i zakres zastosowań wiekszy :(

#135 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 26 marzec 2010 - 21:20

RSM -kto z was używa tego nawozu @przemek to jakie były te węże? dlaczego tak drogo? my mieliśmy pocięte na kawałki z normalnego przewodu i było ok ;)

#136 Share --Przemek--

--Przemek--

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 27 marzec 2010 - 21:13

RSM -kto z was używa tego nawozu To były węże zakładane na końcówkę , rozdzielały się na dwa . Faktycznie nie wyglądały na coś specjalnego ,mozna by zrobic sobie podobne samemu ;) A jak je zamocowaliście robiąc samemu ??

#137 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 27 marzec 2010 - 22:28

RSM -kto z was używa tego nawozu Mieliśmy końcówki takie z wystająca rureczka a na końcu były dziurki w koło, i normalnie na to zakładaliśmy przewody i było ok ;)
miałeś na myśli coś takiego? http://www.allegro.p...ynnych_rsm.html

#138 Share --Przemek--

--Przemek--

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 28 marzec 2010 - 16:41

RSM -kto z was używa tego nawozu Tak coś w tym rodzaju ;[ Te po 56zł to i tak uważałem za tanie gdzieś widziałem po 70 zł ;)

#139 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 593 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 28 marzec 2010 - 20:26

RSM -kto z was używa tego nawozu Wczoraj sypałem saletre na pszenicę i stwierdziłem że chyba to ostatni rok bo to tragedia pod względem ilości wysianej na 1ha i pod względem dokładności. I właśnie chyba zaczne robić rsm choć nie wyjdzie to taniej ale będę miał dokładnie zaaplikowany azot do gleby bez omijaków itp.

A ktoś wyżejpytał o ten przepis więc podaje: RSM 28%
Saletra 153,60 kg
Mocznik 115,20 kg
Woda 115,20 kg

to jest porcja na 300 litrów rsm
-----

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share SAUTER

SAUTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów

Napisany 30 marzec 2010 - 18:50

RSM -kto z was używa tego nawozu Czy może mi ktoś odpowiedzić czy przyczyną prawie dwukrotnie większego wydatku cieczy w l/min z jednego rozlewacza rsm z kryza 1,2 może być brak sitka?Dziś robiłem próbe i wydatek wyniósł mi 2,90l/min przy ciśnieniu 4 atm a powinien ok 1,60l/min