Skocz do zawartości

Zdjęcie

RSM -kto z was używa tego nawozu

1710 odpowiedzi na ten temat

#1341 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2828 postów

Napisany 15 luty 2016 - 20:51

A niby tanio wychodzi czysty N w tym z siarką. Mówisz że to jest jakaś inna forma, gorsza niż w RSM 32?

Ja w tamtym roku dałem kizeryt zaledwie 100kg/ha i wiesz faktycznie na uwrociach (bo zrobiłem błąd nie objechałem pola dookoła tylko se jeździłem, zakręcałem po ścieżkach cały czas z włączonym rozsiewaczem) na uwrociach tam gzie nie doleciało zboże zżółkło. Wyglądało na zbożu jak ten cały wirus ubiegłoroczny, później przeszło jednak wczesną wiosną było jaśniejsze. Koleś z azotów puławy stwierdził że to niedobór siarki był. Ja myślałem że niedobór Mg. Ale on kazał mi kupić w tym roku na pierwszą dawkę RSM z siarką.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
RSM -kto z was używa tego nawozu Dzisiaj, 12:13
  •  

#1342 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 15 luty 2016 - 21:34

Ja kolego radze poczytać sobie o Siarczanie Amonu. Po pierwsze jest to nawóz fizjologicznie kwaśny, który mocno obniża Ph i jak masz ziemie lekko zakwaszone to słabe rozwiązanie, a po drugie posiada w składzie amoniak który bez wymieszania z glebą uwalnia azot i mamy straty. Jeszcze jeden podstawowy minus to zawartość S tylko 3% to zdecydowanie za mało nawet jak dasz w rzepak 250kg czystego N. Stąd ta cena RSMu. Tak samo jest z tym dodawaniem śladowych ilości mikroelementów w RSMie. Przecież doglebowo takie nawozy nie mają sensu i trzeba je podać dolistnie. Uważam za naciąganie klientów takimi rozwiązaniami. Czysty RSM jest ok. Sam od ponad 10lat nie widziałem saletry tylko RSM leję i jestem zadowolony.

#1343 Share MarcinBrzozowski

MarcinBrzozowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów

Napisany 15 luty 2016 - 23:31

Witajcie

Parę lat temu kupiłem RSM + S z firmy Unibaltic ze Szczecina (sprzedali się azotom) i powiem że to był najlepszy RSM jaki w życiu stosowałem, z tego co mi opowiadał Pan Damian (pozdrowienia) to mieszali zwykły RSM 32 z płynną siarką, którą mieli z rafinerii niemieckich z odsiarczania paliwa a skład tego był jak pamiętam 26+6 czy jakoś tak. Na niektórych polach lałem zwykły RSM 32 z Puław, a na innych właśnie ten RSMS i powiem nie dość że rośliny wyglądały jak po powerupach to jeszcze plon był lepszy ok 0,5 tony różnicy. Szkoda tylko że teraz jest na rynku RSM+S z Puław, który w sumie to nie ma porównania z tamtym niestety. Może ktoś kiedyś powróci do mieszania 32 z płynną siarka?. Ciekaw jestem czy oprócz RSM+S z Puław jest też dostępny inny??? , osobiście nie trafiłem na takowy niestety. Jak ktoś ma taką informację to proszę się podzielić.

Pozdrawiam

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1344 Share Jano7711

Jano7711

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 18 luty 2016 - 00:21

W tym roku planuję zastosować u siebie po raz pierwszy RSM 32. W związku z tym mam kilka pytań: Czy można go zaaplikować bez węży na 3 dawkę w pszenicy? Bo spotykałem się też z opiniami, że rozpylaczami wielootworowymi można lać rsm nawet do fazy bbch 49. Po 2, jakie końcówki będą najlepsze? Dopiero wchodzę w ten temat, więc nie chcę przepłacać. Z góry dzięki za podzielenie się doświadczeniem.

#1345 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 18 luty 2016 - 17:32

Stosuję RSM już kilka sezonów ale nigdy nie ryzykowałem nawet na 2 dawkę nie mówiąc o trzeciej. W ubiegłym sezonie znajomy dał bez węży RSM na 2 dawkę w pszenicy. Byłem potem popatrzeć ale dość sporo mu poprzypalało. Niby to później znikło i mówił że różnicy w plonie nie było ale stwierdził że więcej tak nie będzie próbował.

W 3 dawce można popalić liść flagowy a to już może spowodować sporą zniżkę plonu bądź jakości ziarna. Ale może i są tacy co tak robią?

Może jakby były idealne warunki czyli idealnie suche rośliny może by i taki zabieg wyszedł ale przy gęstej pszenicy raczej o to trudno. 

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

#1346 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 18 luty 2016 - 17:50

W tym roku planuję zastosować u siebie po raz pierwszy RSM 32. W związku z tym mam kilka pytań: Czy można go zaaplikować bez węży na 3 dawkę w pszenicy? Bo spotykałem się też z opiniami, że rozpylaczami wielootworowymi można lać rsm nawet do fazy bbch 49. Po 2, jakie końcówki będą najlepsze? Dopiero wchodzę w ten temat, więc nie chcę przepłacać. Z góry dzięki za podzielenie się doświadczeniem.

Coś słyszałeś i albo źle usłyszałeś albo ktoś wprowadził Cię w błąd.

Dysze wielootworowe musisz mieć nawet do pierwszej dawki.

W późniejszych fazach rozwojowych możesz rozlewać RSM tylko wężami rozlewowymi, ale robisz to na własne ryzyko.

Końcówki najlepsze są te co leją pionowo w dół: http://allegro.pl/al...5973616948.html

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#1347 Share telega-pawel

telega-pawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 18 luty 2016 - 19:28

Witam co do rsm to można go stosować  przez końcówki otworowe na 1  i   2 raz do liścia flagowego  a na 3 to już z wężami nic sie nie dzieje ja stosuję 1  i 2 raz  ale raczej bym polecał stosowanie rsm w dni bez słoneczne   a na trzeci saletra 100 kg to jet mój sposób 

#1348 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 724 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 18 luty 2016 - 19:59

20 lat rozlewałem 7 otworowymi (1 i 2 dawka) tej firmy :  http://www.staben.pl/produkty.html  , teraz kupiłem ponownie komplet (był sys,rau , teraz arag) po 8,10 zł .

#1349 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 18 luty 2016 - 20:35

Stosuję RSM już kilka sezonów ale nigdy nie ryzykowałem nawet na 2 dawkę nie mówiąc o trzeciej. W ubiegłym sezonie znajomy dał bez węży RSM na 2 dawkę w pszenicy. Byłem potem popatrzeć ale dość sporo mu poprzypalało. Niby to później znikło i mówił że różnicy w plonie nie było ale stwierdził że więcej tak nie będzie próbował.

W 3 dawce można popalić liść flagowy a to już może spowodować sporą zniżkę plonu bądź jakości ziarna. Ale może i są tacy co tak robią?

Może jakby były idealne warunki czyli idealnie suche rośliny może by i taki zabieg wyszedł ale przy gęstej pszenicy raczej o to trudno. 

Druga dawka idzie trochę wcześniej koniec krzewienia/poczatek strzelania w zdzbło. Są przypalenia ale potem znikają.

Hmm to dziwne, a Ja bd stosował na pierwszą dawkę saletra, szybsze działanie, a druga natomiast RSM kołpakami.

#1350 Share ekozar

ekozar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 18 luty 2016 - 20:36

Kolega Paweł ma racje: w mojej okolicy dajemy dwa razy  RSM na samych końcówkach a na 3 saletrę z YARY

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1351 Share Jano7711

Jano7711

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 18 luty 2016 - 21:01

Dzięki @asharot za wyjaśnienie, tak jak mówiłem nigdy nie stosowałem jeszcze rsm. A co sądzicie o 5 otworowych rozpylaczach mmat? Coś takiego http://img09.allegro...86/5967288657_1

Edytowany przez Jano7711, 18 luty 2016 - 21:22.

#1352 Share telega-pawel

telega-pawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 19 luty 2016 - 19:02

Ja też mam 5 otworowe tylko zależy ile chcesz wylać na 1/h bo zależy jaką średnice mają te otwory bo ciśnieniem zwiększysz dawę ale nie bez ograniczeń  Wtedy musisz zakupić z większymi otworami a co do stosowania rsm to od kiedy stosuję rsm plon z 6t/h podniósł się do 9 t/h nic więcej nie zmieniając A to też dla tego ze w tej samej kwocie co dawałem azot  granulowane teraz mam więcej azotu i jest w trzech formach i roślina ma pokarm przez cały czas oczywiście zależy ile kto zastosuje ale każdy ma swój sposób 

#1353 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 19 luty 2016 - 19:03

Bez węży na 3cią dawkę wykluczone bo spalisz, nawet na końcówkach wachlarzowych. Nawet na wężach jak będziesz dawał w słoneczną pogodę to popalisz rośliny od dołu. Ja co roku leję na wężach i jak słońce to dół przypalony. Jak pójdzie deszcz to wszystko ok. I jeszcze jedno. Jak nie masz opryskiwacza, który równiutko idzie nad łanem to zrezygnuj z węży i posiej saletrę bo będziesz chlapał i popalisz. Na wężach trzeba jeździć szybko bo jedna końcówka najczęściej zasila dwa węże i musi być ciśnienie. Na drugą normalnie leje się rsm i jest ok tyle że trzeba przyspieszyć i nie czekać. Do 20cm pszenica i druga dawka.

#1354 Share Jano7711

Jano7711

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 19 luty 2016 - 19:37

Dzięki wielkie koledzy za pomoc (w szczególności @petro11), zapytam jeszcze raz, ma ktoś u siebie właśnie te końcówki MMAT?

#1355 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 19 luty 2016 - 19:50

Takich końcówek nie widziałem ale są ciekawe bo rsm leci od razu w dół. Może to być dobre jak wieje mocny wiatr. Ja mam standardowe które mają 7otworów ale wyżej i leją do tyłu. Też są ok. Jedno co co podpowiem to nie próbuj lać rsmu w silny wiatr. Jak zobaczysz że rozpyla grube krople na mniejsze to radze nie ryzykować bo można nieźle nabroić. Jak masz jakieś pytania to chętnie pomogę bo co roku kilka samochodów rozlewam w różnych warunkach i wiem co i jak, kiedy lać a kiedy zrezygnować. Jest kilka zasad które trzeba przestrzegać, potem to już do saletry nie wrócisz jak ja :)

#1356 Share ejczbio

ejczbio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 23 luty 2016 - 14:10

petro kiedy wjeżdżasz z pierwszą dawką RSM? Cos kojarzę, że chyba nie śpieszysz sie i mniej więcej po jakim czasie lejesz drugą dawkę? Druga dawka pewnie niedługo po zabiegu skracania?

#1357 Share Jano7711

Jano7711

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 23 luty 2016 - 17:31

Petro wyczyścisz skrzynkę? Bo nie można do Ciebie napisać, a miałbym jeszcze parę pytań.

#1358 Share MarcinBrzozowski

MarcinBrzozowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów

Napisany 23 luty 2016 - 17:37

Odnośnie końcówek, które leje w dół to od wielu lat mam takie 5-otworowe hardi i nie narzekam, czasami lekko popali lecz w 1 i 2 dawce to nie ma większego znaczenia.

#1359 Share mirek37

mirek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów
  • Zainteresowania:tenis stołowy, dłubanina w garażu

Napisany 23 luty 2016 - 20:07

Witajcie

Parę lat temu kupiłem RSM + S z firmy Unibaltic ze Szczecina (sprzedali się azotom) i powiem że to był najlepszy RSM jaki w życiu stosowałem, z tego co mi opowiadał Pan Damian (pozdrowienia) to mieszali zwykły RSM 32 z płynną siarką, którą mieli z rafinerii niemieckich z odsiarczania paliwa a skład tego był jak pamiętam 26+6 czy jakoś tak. Na niektórych polach lałem zwykły RSM 32 z Puław, a na innych właśnie ten RSMS i powiem nie dość że rośliny wyglądały jak po powerupach to jeszcze plon był lepszy ok 0,5 tony różnicy. Szkoda tylko że teraz jest na rynku RSM+S z Puław, który w sumie to nie ma porównania z tamtym niestety. Może ktoś kiedyś powróci do mieszania 32 z płynną siarka?. Ciekaw jestem czy oprócz RSM+S z Puław jest też dostępny inny??? , osobiście nie trafiłem na takowy niestety. Jak ktoś ma taką informację to proszę się podzielić.

Pozdrawiam

ostatnio przypadkiem czytałem o rsmS 20 i 6 ale nie przywiązywałem do tego uwagi bo rozglądałem się za rozlewaczami wybrałem albuz-a esi mam nadzieję że to dobry wybór,jestem ciekawy czy z tej firmy zgadzają się wydatki cieczy według tabeli ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1360 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 23 luty 2016 - 21:24

petro kiedy wjeżdżasz z pierwszą dawką RSM? Cos kojarzę, że chyba nie śpieszysz sie i mniej więcej po jakim czasie lejesz drugą dawkę? Druga dawka pewnie niedługo po zabiegu skracania?

W marcu, pewnie pod koniec 1wsza dawka. Ogólnie daję jak dobrze podeschnie. Druga dawka po skracaniu i tutaj też spokojnie jak podrośnie gdzieś na drugim kolanku, aby pszenica nie była w kolano bo przypaleń za dużo. Trzecią na kłos jak otwiera się pochwa liściowa. Razem około 200kg N.