Skocz do zawartości

Zdjęcie

RSM -kto z was używa tego nawozu

1723 odpowiedzi na ten temat

#841 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 12 czerwiec 2014 - 12:53

RSM -kto z was używa tego nawozu Moim zdaniem szkoda stosowac RSM w kukurydzy już na liść, bo mamy wtedy do czynienia z olbrzymimi stratami amoniaku (przy szerokich nieosłoniętych międzyrzędziach, aplikując w majowe/czerwcowe upały). Po moich doświadczeniach wiem, że mocznik 2 dni przed siewem wymieszany z glebą to bardzo dobre rozwiązanie. Na całą resztę, w tym użytki zielone stosuję RSM, w zbożach i rzepaku w 2 dawkach i jest bardzo dobrze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
RSM -kto z was używa tego nawozu Dzisiaj, 19:37
  •  

#842 Share johnsoon

johnsoon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 12 czerwiec 2014 - 14:04

RSM -kto z was używa tego nawozu Nie rozumiem za bardzo o co chodzi z tym stosowanie rsm-u na lisc.. Stosuje sie go do gleby, bo bardzo przypala kukurydze jesli dotknie lisci.
Efekty sa bardzo dobre. Polecam.

Edytowany przez milanreal1, 13 czerwiec 2014 - 00:58.
cytowanie poprzedniego posta

#843 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 12 czerwiec 2014 - 15:14

RSM -kto z was używa tego nawozu Tzn. po wschodach. RSM aplikowany przed agregatem nie będzie mieć dużych strat amoniaku.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#844 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 25 czerwiec 2014 - 23:25

RSM -kto z was używa tego nawozu Witam,
Mam takie oto pytanie, chodzi mi o nawożenie kukurydzy. Chcę wejść w rsm od przyszłego roku bo widziałem efekty i naprawdę mi się podobają. A więc tak, w podsiewacz dałbym 150 kg polidapu czyli około 27 kg N . Czytając w internecie można wyczytać że pierwsza dawka najlepiej do 6 liścia. Problem jest taki że pryskam u siebie powschodowo czyli faza około 4 liści, po 2 tygodniach jak perz zacznie usychać kukurydza ma 6-7 liści. I teraz tak, czy nie będzie za poźno na pierwsza z dwóch dawek rsm ? ( czy np po herbicydzie lecicie od razu z rsm oczywisćie z węzami rozlewowymi). i czy rozpoczynając nawożenie rsm od 6 liścia te 27 kg N wystarczą czy lepiej dać 100 kg mocznika , ewentualnie saletry przed siewem ? Z góry dziękuje za odp :)

#845 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 06:56

RSM -kto z was używa tego nawozu Dałbym jeszcze trochę saletry przedsiewnie.

A nie lepiej mocznik/RSM przedsiewnie? Unikniesz strat azotu, jakie by były przy aplikacji powschodowej, a na ciężkiej glebie mocznika Ci nie wymyje.

#846 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 07:52

RSM -kto z was używa tego nawozu Tylko u mnie klasy ziemi od 4 w dół czyli słabe stanowiska, i np po tych deszczach sporo wymyło. Ale nie lepsze jest dzielenie dawki niż sypanie przed siewem 150 kg N ? Widziałem kukurydze nawożoną RSM i wydaje mi się jakby moja w miejscu stała ;/

#847 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 23:10

RSM -kto z was używa tego nawozu U mnie nawieziona mocznikiem przed siewem 320kg/ha jest coraz bardziej ciemnozielona, te nawożone saletrą przedsiewnie, przy 6-8 liściu były bardzo ciemne, teraz jaśnieją.

Może jakiś inny czynnik zawinił? Odmiana, etc. Jak lejesz RSM w inne uprawy (czyli kupujesz 24t) to zrób sobie porównanie mocznik a RSM przedwschodowo/saletra przedwschodowo, RSM powschodowo. Rok temu stosowałem RSM to cudów nie widziałem, tylko ze tamten rok był wyjątkowo zły do kukurydzy (niedaleko w SDOO lepiej sypał owies niż kukurydza na ziarno). W tym brakło by mi RSMu na inne uprawy, a nie mam zbyt dobrego rozsiewacza aby sypać granule na 18m, więc pod qq kupiłem mocznik i na razie jestem bardzo zadowolony, bo kukurydza non stop nabiera coraz lepszego koloru.

Edytowany przez eMWu, 26 czerwiec 2014 - 23:25.

#848 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 27 czerwiec 2014 - 07:41

RSM -kto z was używa tego nawozu U mnie też nie jest zła po moczniku, jednak zależy od pola, w te deszcze dużo składników wypłukało i na dołkach kukurydza blada , stosując RSM wydaje mi się że ograniczył bym chociaż w jakimś stopniu to wymywanie. Ja w tym roku widziałem jak u faceta zastosowali RSM to po kilku dniach ruszyła ostro i przegoniła moją miejscami nawet o połowę. Ciężko powiedzieć co by było gdyby było cieplej i kukurydze by ładnie rosły bo u nas chłodno i bardzo zwolniło i wyglądało tak jakby ten RSM pobierały bez względu na zimno .

#849 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 27 czerwiec 2014 - 11:49

RSM -kto z was używa tego nawozu Do dołków raczej mocznik jest zmywany niz wymywany, u mnie też, gdzie woda chociaż przez chwilę zalegała qq jest dużo słabsza, ale nie łączyłem tego z wymyciem azotu. Jest też słabsza w miejscach gdzie nawracało się podczas siewu - ziemia była bardziej ubita i mniej przepuszczalna. Ale tego jest niewiele, 0,5ha z 14 jest przyhamowane, kolejne 0,5ha wybrały dziki, głównie z miejsc gdzie było mokro, straty w porównaniu do innych lat minimalne.

Przez te straty najchętniej całkowicie zrezygnowałbym z qq na rzecz łąk krótkotrwałych, ale skąd wezmę tyle energii i masy, nie ma alternatywy.

#850 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 27 czerwiec 2014 - 12:28

RSM -kto z was używa tego nawozu Czyli twierdzisz że RSM to tylko strata czasu? U mnie na dołkach gdzie tak jak piszesz chociaż troche wody stanęło kukurydza jest dużo mniejsza i bledsza, i teraz się zastanawiam czy gdyby nie rozlać RSM to ona nie wróciła by do normy i nabrała koloru? Tak samo nie rozumiem czemu na jednym dołku staneła woda, szło tam 92 kg P + obornik i kukurydza potrafiła się zrobić fioletowa ? Ten fosfor wyparował razem z wodą czy jak? Tak samo czemu jest bledsza pomimo że jest sucho a mocznik niby był w ten dołek zmywany? nie powinno być na odwrót?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#851 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 27 czerwiec 2014 - 20:04

RSM -kto z was używa tego nawozu Fosforu nie wymyje, jest wiązany przez kompleks sorpcyjny, a 92kg to mega dawka. Po prostu qq dostała po pupie i nie potrafi się pozbierać, ziemia jest mocno przez tą wodę ubita i bez powietrza, roślina nie potrafi zbudować systemu korzeniowego i pobierać składników, ratunkiem może być jedynie deszcz, ale taki do 15mm, może by wtedy dżdżownice coś podziałały. Spróbowałbym tego RSMu wylać, ale czy będą tego efekty, to nie wiem. Najlepszy byłby pielnik do międzyrzędzi, co prawda pojawiłyby sie przez to chwasty, ale qq może by się uratowała. ale pytanie, kto ma taki pielnik, u mnie nikt w promieniu 50km nic takiego nie posiada.

A co do lania RSMu - użytkownik Barabus lał RSM w całości przed siewem i chwalił się, że zbierał 15t mokrej. Ja rezygnuję ze stosowania RSMu w qq na liść, bo przy szerokich, nieosłoniętych międzyrzędziach straty amoniaku mogą być bardzo duże - jeżeli juz musiałbym to robić, to wyposażyłbym się w inhibitor ureazy. A też tak się składa, że te 24t RSMu zużywam na styk w innych uprawach niż qq, a kupowanie mniejszych ilości się po prostu nie opłaca.

#852 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 28 czerwiec 2014 - 09:52

RSM -kto z was używa tego nawozu U mnie sąsiad ma pielnik, jednak mu miejscami się zrobiła fioletowa też i jechali ale ogólnie jakiś efektów nie widać. U nas kukurydze wołają o deszcz, miejscami liście zaczynają się już zwijać. Czyli rozumiem, że stosując RSM w niską kukurydzę powstaną duże straty bez względu na panujące warunki pogodowe? Tak teraz myślę że np dać mocznika ze 150 kg pod korzeń i jak kukurydza by zakrywała międzyrzędzia to wtedy zastosować RSM. Takie rozwiązanie będzie miało najmniejsze straty azotu?

#853 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 28 czerwiec 2014 - 14:03

RSM -kto z was używa tego nawozu Straty amoniaku rosną wraz ze wzrostem temperatury gleby i powietrza. Jeżeli wylejesz RSM na suchą ziemię i nie przyjdzie deszcz, wtedy straty amoniaku są bardzo duże.

Ciężko mi tu być jakimś ekspertem, ale mając węże rozlewowe nie jest to najgłupszy pomysł. Ale może zamiast mocznika saletrzak lub kędzierzyńska saletra - mocznik może być kiepsko dostepny dla kukurydzy przy niskich temperaturach na starcie (faza krytyczna), a kukurydza ma non stop duże zapotrzebowanie na azot.

#854 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 01 lipiec 2014 - 16:49

Fosforu nie wymyje, jest wiązany przez kompleks sorpcyjny, a 92kg to mega dawka. Po prostu qq dostała po pupie i nie potrafi się pozbierać, ziemia jest mocno przez tą wodę ubita i bez powietrza, roślina nie potrafi zbudować systemu korzeniowego i pobierać składników, ratunkiem może być jedynie deszcz, ale taki do 15mm, może by wtedy dżdżownice coś podziałały. Spróbowałbym tego RSMu wylać, ale czy będą tego efekty, to nie wiem. Najlepszy byłby pielnik do międzyrzędzi, co prawda pojawiłyby sie przez to chwasty, ale qq może by się uratowała. ale pytanie, kto ma taki pielnik, u mnie nikt w promieniu 50km nic takiego nie posiada.

Kompleks sorpcyjny sorbuje kationy czyli na K, Mg, Ca czy NH4. Fosfor jest wiązany przez sorpcję chemiczną.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#855 Share Obikey

Obikey

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, jak narazie.<br />

Napisany 10 październik 2014 - 07:38

Witam,

proszę o poradę odnośnie aplikacji RSM.

Chciałem wylać na rzepak startową dawkę RSM 32 teraz jesienią w ilości 80 litrów na hektar . Zakupiłem końcówki Staben, założyłem z dyszą 1,0. Posiadan Lemkena Primusa z komputerem TeeJeta. Na komputerze ustawiłem dyszę użytkownika, wprowadziłem wypłym dla ciśnienia 2 bar  z pojedynczej dyszy zgodny z tabelami, czyli 0,65 litra/minutę. Wprowadziłem też gętość rsm-u do komputera, czyli wszystko w teorii powinno grać. Prędkość powinna wynieść około 9,5 km/h przy 2 barach. Niestety opryskiwacz nie radzi sobie z utrzymaniem zadanej dawki, tak, jakby nie potrafił sobie dosterować odpowiedniego ciśnienia zależnie od prędkości jazdy. Dodam, że na wszystkich innych końcówkach, a mam różne komplety (płaskostrumieniowe, eżektory, dwustrumieniowe itd.) wszystko wychodzi co do litra. Czy gdzieś popełniłem błąd? Na końcówkach  teejet SJ-7 przy dawka 200 litrów nie miałem żadnych kłopotów.

Wygląda na to, że miałem złe tabele. Sprobuję później coś wykombinować i sprawdzić czy po problemie.

Edytowany przez Obikey, 10 październik 2014 - 14:50.

#856 Share PiotrFarmer85

PiotrFarmer85

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 04 listopad 2014 - 07:44

RSM -kto z was używa tego nawozu Chciałbym zaczać używać rsm i pytanie mam do praktyków czy rsm rozciencz sie woda czy na tuzy można stosować czy trzeba dysze specjalnie kupować czy wystarcza koncowki grubokropliste

#857 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1208 postów

Napisany 04 listopad 2014 - 16:34

nie zaleca się rozcieńczać RSMu, na tuzy raczej można, i musisz mieć specjalne rozpylacze grubokropliste. 

#858 Share PiotrFarmer85

PiotrFarmer85

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 05 listopad 2014 - 19:32

RSM -kto z was używa tego nawozu Moze popalic rosliny

Edytowany przez PiotrFarmer85, 05 listopad 2014 - 19:33.

#859 Share marasp

marasp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów
  • Zainteresowania:ogrodnictwo, technika rolnicza, motoryzacja

Napisany 09 listopad 2014 - 16:21

do jakiej fazy pszenicy można ją nawozić RSM posiadając takie końcówki?

Załączone miniaturki

• IMG_2480.JPG

Edytowany przez marasp, 09 listopad 2014 - 16:23.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#860 Share Lukasz82

Lukasz82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów
  • Zainteresowania:oczywiście rolnictwo:) i wiele różności