tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

milanreal1    319

Fosforu nie wymyje, jest wiązany przez kompleks sorpcyjny, a 92kg to mega dawka. Po prostu qq dostała po pupie i nie potrafi się pozbierać, ziemia jest mocno przez tą wodę ubita i bez powietrza, roślina nie potrafi zbudować systemu korzeniowego i pobierać składników, ratunkiem może być jedynie deszcz, ale taki do 15mm, może by wtedy dżdżownice coś podziałały. Spróbowałbym tego RSMu wylać, ale czy będą tego efekty, to nie wiem. Najlepszy byłby pielnik do międzyrzędzi, co prawda pojawiłyby sie przez to chwasty, ale qq może by się uratowała. ale pytanie, kto ma taki pielnik, u mnie nikt w promieniu 50km nic takiego nie posiada.

Kompleks sorpcyjny sorbuje kationy czyli na K, Mg, Ca czy NH4. Fosfor jest wiązany przez sorpcję chemiczną.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Obikey    0

Witam,

proszę o poradę odnośnie aplikacji RSM.

Chciałem wylać na rzepak startową dawkę RSM 32 teraz jesienią w ilości 80 litrów na hektar . Zakupiłem końcówki Staben, założyłem z dyszą 1,0. Posiadan Lemkena Primusa z komputerem TeeJeta. Na komputerze ustawiłem dyszę użytkownika, wprowadziłem wypłym dla ciśnienia 2 bar  z pojedynczej dyszy zgodny z tabelami, czyli 0,65 litra/minutę. Wprowadziłem też gętość rsm-u do komputera, czyli wszystko w teorii powinno grać. Prędkość powinna wynieść około 9,5 km/h przy 2 barach. Niestety opryskiwacz nie radzi sobie z utrzymaniem zadanej dawki, tak, jakby nie potrafił sobie dosterować odpowiedniego ciśnienia zależnie od prędkości jazdy. Dodam, że na wszystkich innych końcówkach, a mam różne komplety (płaskostrumieniowe, eżektory, dwustrumieniowe itd.) wszystko wychodzi co do litra. Czy gdzieś popełniłem błąd? Na końcówkach  teejet SJ-7 przy dawka 200 litrów nie miałem żadnych kłopotów.

 

 

Wygląda na to, że miałem złe tabele. Sprobuję później coś wykombinować i sprawdzić czy po problemie.

 

Edytowano przez Obikey

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zaczać używać rsm i pytanie mam do praktyków czy rsm rozciencz sie woda czy na tuzy można stosować czy trzeba dysze specjalnie kupować czy wystarcza koncowki grubokropliste

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

nie zaleca się rozcieńczać RSMu, na tuzy raczej można, i musisz mieć specjalne rozpylacze grubokropliste. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marasp    7

do jakiej fazy pszenicy można ją nawozić RSM posiadając takie końcówki?

post-39823-0-85540800-1415546581_thumb.jpg

Edytowano przez marasp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

nie zaleca się rozcieńczać RSMu, na tuzy raczej można, i musisz mieć specjalne rozpylacze grubokropliste. 

 

Zależy o jakim stężeniu kolega myśli.

Mi doradca powiedział że powinno się pryskać RSM-em o stężeniu 28%.Niektórzy stosują 32% ale istnieje ryzyko poparzenia roślin.

Nie wiem czy już ktoś wkleił takie coś ale może się komuś przyda:

http://www.zapulawy.pl/401-rsm/lang/pl-PL/default.aspx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

Co myślicie o zastosowaniu RSM na pierwszą dawkę ? Być może nawet jeszcze na zamarzniętą glebę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Ja też tak myślę ale znalazłem to i sam nie wiem co zrobić? http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/nawozy/rsm-nie-wiosna-w-oziminach,43187.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Na pierwszą dakę on inaczej działa, nie daje kopa zboży jak po saletrze, działa wolno, pszenica nie buja się do góry, jest nizsza, ale dobrze działa i teraz bedę 3 raz stosował. Ale może pół na pół z saletrą bo akurat kupiłem saletrę  i tam mi w tym roku wyjdzie.Bo pół samochodu RSM nie chcieli sprzedać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elwis2    14

Ja planuje dać na pierwszą dawkę rsm 26 z siarką, rozglądam się za tym rsmem, Osadkowski zaoferował Mi za tone 795zł, cena na dziś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy zasadne jest zastapienie azotowych granulatow calkowicie rsm zarowno na tuzy jak i na orne

Czy zasadne jest zastapienie azotowych granulatow calkowicie rsm zarowno na tuzy jak i na orne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztof1987    211

świetny pomysł na zamarźniętą zienie szczególnie na podmokłe tereny ja tak robie i jak ziemia rozmarza rośliny dostają porządnego zasilenia azotem a i polecam stosowanie rsm+s ma mniej azotu ale siarka powoduje że roślina go bardziej pobiera tak gdzieś wyczytałem i tak stosuje i jestem zadowolony tak ze ja polecam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Od paru lat stosuje RSM 32% i nie pamiętam jak saletra wygląda. Daję w 3dawkach na zboża i 2 pod rzepak i jest ok. Trzecia dawka oczywiście na wężach. Drugą dawkę należy trochę szybciej dać żeby nie popalić chyba że dobrze popada deszcz to nawet nie ma śladu w dużym zbożu. Niektórzy nie chcą dawać RSMu bo mówią że po saletrze ciemniejsza pszenica. I to prawda bo w saletrze jest Azot Amonowy który szybciej działa, ale RSM ma 3 formy które wzajemnie się uzupełniają i w dalszych stadiach rozwojowych zboża mają lepszą kondycję i nie występują braki azotu jak to bywa w pszenicy np. w okresie suszy (RSM działa wtedy lepiej) Tyle z moich doświadczeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Ile stosujecie jednorazowo N na drugą dawkę? Chciałbym w pszenicy i rzepaku dać np 120Kg N, będzie ok?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

nie, mam za dobrze rozkrzewioną pszenicę i nie chcę dawać startowej wysokiej dawki tylko zwiększyć drugą.

 


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    752

może zadam głupie pytanie. ale jak bym chciał kupić rsm to on już jest gotowy do użytku czy to jest stężona substancja i miesza się z wodą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a praktykował już ktoś ten RSM 26% ja myślałem o nim w rok temu ale po przeanalizowaniu  pozostałem przy tym 32 choć w 26 taniej wychodził kg azotu  to i jeszcze ta siarka jest ale zniechęciło mnie to jak wyczytałem  ze w tym 26 jest więcej mocznika a mniej saletry w stosunku do 32

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
    • Przez gpkaz
      Może ktoś ma kontakt do osoby się tym zajmującej sprzedażą luzem siarczanu wapnia?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj