Skocz do zawartości

Zdjęcie

RSM -kto z was używa tego nawozu

1710 odpowiedzi na ten temat

#601 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 20:43

RSM -kto z was używa tego nawozu Dzięki za wyprowadzenie mnie z błędu. :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
RSM -kto z was używa tego nawozu Dzisiaj, 11:10
  •  

#602 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 27 wrzesień 2013 - 10:37

RSM -kto z was używa tego nawozu Jak z stosowaniem RSM razem z zabiegami fungicydowymi?? Można? Jeśli tak to jakie dawki na jaką faze żeby było bezpiecznie.

#603 Share szymon09875

szymon09875

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 288 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, technika rolnicza

Napisany 27 wrzesień 2013 - 13:03

RSM -kto z was używa tego nawozu Z fungicydem nie można bo fungicyd musi "wejść" w rośline a rsm nie może :P
"Bo ziemia bez ludzi dziczeje"

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#604 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 27 wrzesień 2013 - 14:23

RSM -kto z was używa tego nawozu Nie zabardzo rozumiem. Od kiedy to fungicydy działają tylko wgłębnie??

#605 Share daniel10

daniel10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 27 wrzesień 2013 - 19:39

RSM -kto z was używa tego nawozu Tomek a ile kosztuje mocznik u Ciebie??

#606 Share drozd82

drozd82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 16:46

RSM -kto z was używa tego nawozu w woj.podlaskim gdzie dostane rsm?

#607 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 20:40

RSM -kto z was używa tego nawozu W Policach, przywiozą ci.
po ile jest RSM, bo mam ofertę po 900 zł za 32% i zastanawiam się czy nie brać.

#608 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 17:45

RSM -kto z was używa tego nawozu Kolego oferta po 900 netto za 32% to standardowa cena jak na dziś.Ja w Pomorskim tez mam taka cene

#609 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 20:14

RSM -kto z was używa tego nawozu Czy pod zboża jare można dać całą dawkę azotu w formie RSM przedsiewnie razem z nawozami PK?

#610 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 20:24

RSM -kto z was używa tego nawozu Można wszystko można ale iekiedy tylko raz, ale czy ty raz dziennie jesz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#611 Share przemekaerox

przemekaerox

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 09:52

RSM -kto z was używa tego nawozu Witajcie Panowie, przeczytałem parę stron do tyłu, by się nie powtarzać, niektórzy pisali o problemie krystalizacji, walczę z nim rok w rok no niestety. Ale od tego roku dostępny jest RSM z Siarką ( 26% N i 3% S ) przedstawiciele bardzo polecają go na 1 zabieg na ruszenie wegetacji. Ten z siarką krystalizuje się w dużo niższych temperaturach niż 32 %. Co sądzicie by stosować go na pszenice, rzepaki, żyto na pierwszą dawkę. Na drugą dawkę już tylko na rzepak, a na pszenicę i żyto ewentualnie ze zbiornika w którym by był nalany tir RSM 32% i tir RSM-S. Przy takim postępowaniu, być może problem krystalizacji minie lub będzie mniej odczuwalny.

#612 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 23 listopad 2013 - 21:36

RSM -kto z was używa tego nawozu jak masz problem krystalizacji to rozcieńczaj do 28% to wtedy temp krystalizacji jest w granicach -20 stopni.
A RSM z siarka na I dawkę będzie super. Siarka zbożom tez jest potrzebna.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#613 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 22:38

RSM -kto z was używa tego nawozu Szczerze mówiąc nie wiem co wy widzicie w tym RSMS-sie zacznijmy że może i azot jest tańszy ale dochodzi siarka której jest znikoma ilość i jeśli przeliczyć to na koszty dostarczenia odpowiedniej ilości siarki w RSMS do np saletrosanu to już to nie wychodzi tak różowo jak to podają "naganiacze" z puław

#614 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 19:12

RSM -kto z was używa tego nawozu Zamierzałem niemalże całkowicie zrezygnować z nawozów azotowych w formie granuli i przejść na RSM bo znalazłem gdzieś artykuł jaki to super nawóz i w ogóle poza krystalizacją w zimie zero wad. No i zacząłem zagłębiać się w temat. Weźmy rsm 32 % Zawiera on 3 formy azotu: Azotanowy(saletrzany) 8% , Amonowy 8% i Amidowy 16% Jeśli mamy zboża ozime i dawki azotu dzielimy powiedzmy na 2 to wydaje mi się, że na pierwszą dawkę rsm się nie nadaje(co nie znaczy, że nie może być) ponieważ rośliny na start potrzebują szybko przyswajalnego azotu w formie azotanowej i amonowej a tej w rsm jest po 1/4 . Z tego w wnika, że w takiej saletrze czy saletrzaku form szybko przyswajalnych jest 2 razy więcej. Na drugą dawkę jeśli mamy susze i zero opadów na horyzoncie jest jak znalazł ponieważ szybko "wsiąka" w glebę, forma azotanowa i amonowa zostaną szybko pobrane a forma amidowa po jakimś czasie co da powiedzmy w miarę równomierny pobór azotu. Jeśli chodzi o zboża jare to wydaje mi się podobnie. W zasadzie wszystko sprowadza się do pogody jaka panuje i jaką zapowiadają i według tego można też dobierać nawozy. RSM nie jest już taki tani przeliczając na czysty składnik bo wychodzi podobnie a w tamtym roku tu gdzie biorę nawozy nawet drożej. Wydaje mi się więc, że jeśli chodzi o działanie to nie jest już tak kolorowo jak to by się mogło wydawać.

#615 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 21:37

RSM -kto z was używa tego nawozu RSM nie jest tani przeliczając na czysty składnik?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!!?!?!?!?!?!?!?!?........?!?!?!?!?!?!!? :)

Proste porównanie (ilości całosamochodowe - 24t):
- saletra kędzierzyńska 32% N 1120zł netto/t
- RSM 32% N 915zł netto/t
RSM wychodzi taniej o 18%. Chyba że porównamy go z rosyjskim mocznikiem - wtedy wyjdzie na 0, albo RSM będzie nieco droższy, ALE, sam napisałeś że tu chodzi o formę azotu, więc mocznik pogłownie odpada.

Kolejna sprawa: 1 dawka N w RSM-ie. Pierwszą dawkę RSM-u po prostu zwiększam, aby roślina miała więcej tych szybko przyswajalnych form dla siebie przy niskich temperaturach (forma amidowa rozkłada się powyżej 6-8*C).Forma amidowa nie ulatnia się przy niskich temperaturach, gorzej jest przy wysokich, ale wtedy moge użyć inhibitoru ureazy (koszt 60zł/1t RSM-u - całkowicie redukuje straty azotu z mocznika w razie wysokich temperatur).

Czyli, przy ogólnej dawce N 150kg/ha saletrę dawkuję tak: I: 60kg, II: 50kg, III: 40kg. Przy RSM-ie mogę to zrobić tak: I: 90kg, II: 60kg N. Mogę też zwiększyć nawożenie, bo RSM jest, jak wcześniej zauważyłem, o 18% tańszy od saletry, azot z niego jest od razu (nie musi się rozpuścić i jest przyswajalny częściowo przez liście) dostępny dla roślin oraz dłużej, nie ma czegoś takiego, jak chwilowe przekarmienie azotem (nie dotyczy saletry kędzierzyńskiej) - forma amidowa z RSM-u nie rozkłada sie od razu. Dawkowanie RSMu jest bardziej precyzyjne, przy ścieżkach technologicznych pokrycie w każdym miejscu wynosi 100% (na klinach jest gorzej, ale to już zależy od tego, jakie mamy pola - jeśli duże to nie ma problemu). No i wracamy do największej zalety: jest dużo tańszy, a największa wada - jest mniej wygodny przy napełnianiu opryskiawcza, ale to już zależy od metody.

#616 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 21:53

RSM -kto z was używa tego nawozu O wyprzedziłeś mnie bo prawie to samo pisałem, tylko krucej.

Po drugie dużo słyszę o oszukanych nawozach stałych, to wagi nie mają, czy któś z was ważył tiry jak przywożą nawozy., to ulatniający się azot jak długo stoi, a w RSM mogę w każdej chwili sprawdzić ile ma azotu.

#617 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 22:51

RSM -kto z was używa tego nawozu Nie wiem jak jest w ilościach samochodwych bo nie potrzebuje takich ilości ale w tamtym roku było tak w punkcie którym kupuje nawozy:
saletra 34% - 1320zł/t to mi wychodzi 1320\340= 3,88 zł za kg N
rsm 32% - 1280 zł/t 1280\320= 4 zł za kg N

no chyba, że coś źle liczę to mnie poprawcie :)

#618 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 23:19

RSM -kto z was używa tego nawozu Obliczenia ok. :)

Dotarliśmy do sedna sprawy: kupowanie mniejszych ilości niz 24t RSM-u się nie opłaca - mniejsze ilości wymagają dodatkowych pośredników, co może mieć "zły wpływ" na jakość nawozu i oczywiście cenę. Mausery plombowane przez puławy tez dużo drożej wychodzą, nawet po oddaniu zbiornika (zwrot kaucji). W tym roku kg N z RSM-u wyszedł 3zł wg. ceny brutto, 1kg azotu z mocznika 2,95zł brutto (chociaz ten mocznik nie do końca pewny - ilość nie-cało-samochodowa i nie wiem czy przyjedzie, okaże się w poniedziałek).

A RSM-u używam tez głównie dlatego, bo mam kiepski rozsiewacz (wg. tablic dorzuca na 15m, ścieżki mam 18m, stosuję go wyłącznie przedsiewnie) a dobry opryskiwacz - taniej wyszło dokupienie osprzętu do RSM-u niż kupno nowego rozsiewacza do DROŻSZYCH nawozów (w sumie w jednym sezonie 24t RSM-u 32 + końcówki + zbiorniki wyszły tyle, co 24t saletry 32%, teraz osprzęt już na siebie zarabia).

#619 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 23:38

RSM -kto z was używa tego nawozu No właśnie ja nie mam możliwości aby takie ilości kupować nawet jeśliby się z kimś umówić a wiadomo, że pośrednik też musi zarobić i winduje ceny, dodatkowo w okolicy brak konkurencji jeśli chodzi o rsm bo tylko w jednym punkcie jest - dobrze, że chociaż możesz wziąć ile chcesz nawet 100 kg. A mineralne no cóż - w okolicy mam 4 składy z nawozami 2 mniejsze i 2 większe i porównując przykładowo polifoskę 6 jest różnica 260 zł/t. Czy przedsiewne nawożenie rsm daje u Ciebie lepsze efekty niż np, saletra czy saletrzak?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#620 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 23:43

RSM -kto z was używa tego nawozu Stosowałem przedsiewnie jedynie w kukurydzy i ciężko powiedzieć, pierwszy rok stosuję RSM. A jeżeli chodzi o zboża jare, to wjeżdżam RSM-em jak tylko pokażą się ścieżki, aby nie robić pomijaków/200% pokrycia.