tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

XTRO    1507

W sobotę część pryskałem, resztę wczoraj. Te co w sobotę, to widać przypalenia na liściach, te co wczoraj to też, na jednym polu dość mocno (po pastwisku) bo nie równo i krople się zderzały i ciut więcej poparzyło, do tego doszła rosa.

Fakt że zboże jest już wysokie, więc pewnie dlatego też. Teraz czekam na deszcz i efekt :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

No ja jadę zaraz druga dawkę rsm-u 32 w sumie 300l na ha rsm-32, pszenica po antywylegaczu ma 25cm wys, teraz dostanie końcowa dawke 100-120l na ha i potem ochrona grzybowa.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Mi również niestety rsm przypala liście, nie da się tego chyba w pełni uniknąć. Nie każda kropla spada z liścia na glebę, dodatkowo kropla jak spadnie na liść to nieraz się rozpryśnie na boki i chyba te drobinki wtedy palą liście. Im zboże większe, łan gęściejszy to i ten problem staje się poważniejszy. Robiłem już eksperymenty z ciśnieniem rozlewu, gęstością rsmu, wysokością belki nad łanem i ciągle tak samo przypala, co ciekawe przy 120L i 200L ilość przypalonych liści jest podobna. Kołpaki mam 7-otworowe. Trochę przykro jak się to ogląda w pierwszych dniach od oprysku, jednak zboże szybko rośnie i po 2-3 tygodniach już pięknie wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja w przyszłym roku przechodzę na rsm wykluczając standardowe granule. Sporo czytam na ten temat i stwierdzam że prócz przypalania i krystalizacji nie ma żadnych wad. Macie może jakieś podpowiedzi dla początkującego z tym nawozem? Składowany będzie w zbiorniki plastikowe 1000l w garażu- przynajmniej narazie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

Mi również niestety rsm przypala liście, nie da się tego chyba w pełni uniknąć. Nie każda kropla spada z liścia na glebę, dodatkowo kropla jak spadnie na liść to nieraz się rozpryśnie na boki i chyba te drobinki wtedy palą liście. Im zboże większe, łan gęściejszy to i ten problem staje się poważniejszy. Robiłem już eksperymenty z ciśnieniem rozlewu, gęstością rsmu, wysokością belki nad łanem i ciągle tak samo przypala, co ciekawe przy 120L i 200L ilość przypalonych liści jest podobna. Kołpaki mam 7-otworowe. Trochę przykro jak się to ogląda w pierwszych dniach od oprysku, jednak zboże szybko rośnie i po 2-3 tygodniach już pięknie wygląda.

 

szybciej niż 2-3 tyg :)

u mnie po 4 dniach coś już widać, szkoda że deszcz nie pada, bo dopiero wtedy podejrzewam, że efekt byłby duużo lepszy.

Nadawali deszcze, od dwóch dni miało padać, ale nie padało... jak nie popada dzisiaj w nocy i jutro to będzie nie za ciekawie ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Własnie RSm o tyle dobry ze i bez deszcz daje rade, a wez teraz mocznikiem posyp to bedzie lezał i leżał..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

Koledzy prosze o radę

Pierwszy raz stosuję RSM i zasilam żyto w 2 dawce i .....

co oznacza nie lać na mokre rośliny....

Czy rosa to mokre, czy jak pociągnę ręką i poczuje dosłwonie krople 2 wody, czy mokre to po prostu po deszczu....

 

Dzięki za odpowiedzi a nie drwiny.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Tak mokre to juz rosa i po deszczeu. Najlepiej lac wieczorem chyba że jest pochmurno i słońca wielkego nie ma to mozna laci i w dzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

A czy stosując RSM na lekko mokre rośliny spowoduje to duże przypalenia liści? Pytam, gdyż wczoraj cały dzień było pochmurno, niestety bezwietrznie i po prostu rosa utrzymywała się cały dzień. Liczyłem że chociaż o 17-18 uda się wyjechać ale jak patrzyłem na pszenicę przed wyjazdem to szczególnie na dolnych liściach były jeszcze małe kropelki wody. Ostatecznie zrezygnowałem z rozlewu ale tak się właśnie zastanawiam czy gdybym jednak pojechał z RSMem to bardzo uszkodził bym pszenicę? Od poniedziałku dalej praktycznie na każdy dzień deszcz zapowiadają więc nie wiadomo kiedy będzie można wjechać w pole.

Edytowano przez Kamilmkm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

Zależy jaka wysokość roślin.

Ja na 2 polach pryskałem gdzie była rosa jeszcze (zboże wyższe) to trochę więcej poparzyło niż na zbożach suchych. Ale tragedii nie ma, powinno się bez problemu odbudować.

Ja czekam na deszcz. Wczoraj minął tydzień od pierwszych rozlewów RSM, i efekt na razie jest, ale nie zadowalający, myślę że to wina braku deszczu. Mam nadzieję, że jutro popada w końcu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Xtro jaki braki deszczu w naszym rejonie? też jestm z okolic radzynia i jednak popaduje troszkę:) Jakie ilości RSMu z siarką dałes na hektar?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

skąd jesteś ?

bo w mojej miejscowości padał przez trochę i to nie za duży deszcz, przemoczyło może na niecały cm...

 

 

myślę, że wyszło coś około 250l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reno9034    1

panowie do jakiej maksymalnej fazy mozna pryskac rsm 32 kolpakami zeby nie spalic pszenicy

bede chcial dac 200 litry na hektar bo jeszcze nic nie dawalem gdyz bylem chory a rsm stoi od listopada

a teraz nadaja caly tydzien deszcze i tez nici z tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

To jak nic nie dawane jeszez to zboze i nie urosło zapewne tez za bardzo takze spokojnie mozesz jeszcze ten tydzien wytrzymac. A moze nie bedzie tyle deszczu to wczesniej polejesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Druga dawka powinna iść na mniej więcej 1 lub drugie kolanko. Ja jeszcze nie odchwaszczałem i zapowiada się że może do świąt uda mi się cherbicydem prysnąć, póżniej skróce i fungicyd pójdzie a dopiero później drugą dawke RSMu. Najlepiej dać na suche rośliny tak około 1szego kolanka i spokojnie nie przypalisz. Ja stosuje RSM w 100% nawet na kłos, także już wiem jak pilnować żeby było ok....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

Dzisiaj popadał deszcz, jutro też ma padać. Czekam na efekt RSMu :)

 

petro11- po ilu dniach przeważnie działa RSM ? tzn widać efekty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

tydzień minął i coś tam widać już, ale myślę, że powinno bardziej być widoczne :D

 

Wyżej napisałem ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

a to chyba że tak. My na następny rok chcemy zobaczyć na pierwszą dawkę rsm z siarką a na drugą dać ten 32%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Koledzy mam 2 pytania. Jeśli chcę pierwszą dawkę rsm-u zastosować pod jare przedsiewnie to ile dni przed siewem najlepiej? I drugie pytanie czy jeśli nie mam ścieżek to czy nic nie grozi przejechanym roślinom na które spadnie rsm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Pod jare zboża RSM możesz dać nawet po siewie przed wschodami zbóż by nie przypalić pierwszych liści, a przed siewem jak chcesz to najlepiej tuż przed uprawą. Ja pod jare zboża dawałem sam nawóz NPK przed siewnie i dopiero po wschodach w fazie pełni krzewienia rozlewałem pierwszą i jedyną dawkę RSMu.

Co do drugiego pytania to na pewno RSM przypali trochę liście tym położonym roślinkom bo kropla RSMu nie będzie miała jak z tych liści spłynąć. Ja bym się tym nie przejmował bo przecież będziesz jeszcze później tymi samymi przejazdami jeździł z opryskami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Koledzy mam pytanie posiadam końcówki do RSM Lecher FD wachlarzowe chcę rozlać RSM32% do kiedy go mogę stosować tymi końcówkami

w pszenicy ozimej aby nie było skutków ubocznych?

Edytowano przez piotrdd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Kolego ja mam takie one nie przypalaja ślicznie rozkładaja RSM na rośliny :) Wiesz jak dlamnie można do formowanie Klosa dawac ale moze sie nie znam :) Pozdrawiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
    • Przez gpkaz
      Może ktoś ma kontakt do osoby się tym zajmującej sprzedażą luzem siarczanu wapnia?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj