Skocz do zawartości

Zdjęcie

RSM -kto z was używa tego nawozu

1907 odpowiedzi na ten temat

#1321 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8002 postów

Napisany 09 luty 2016 - 09:31

Nie dawaj w 1 wszystko, ja raz dalem i zalowalem. Cienko z plonem wyszlo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
RSM -kto z was używa tego nawozu Dzisiaj, 07:54
  •  

#1322 Share telega-pawel

telega-pawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 09 luty 2016 - 17:47

Nie to było w 3 dawkach a plon 9 t/h  tak ze na plon nie narzekam tylko mi chodzi o to ze jak nie pada to nie widać efektu  od razu dopiero potem dostaje pałera za wszystkie razy

#1323 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8002 postów

Napisany 09 luty 2016 - 19:44

Chodziło mi i wypowiedź Igora, że na rzepak w jednej dawce.

Raz dałem 500 kg na jeden kawałek  na rzepak i to był nie wypał, ale dlatego bo nie chciało mi się tam wracać a i póxno było, takie troche pole zapomniane, w tym roku w ugór je daje.

W lutym to nie dam ,ale w marcu jak tak będzie to pewnie wjadę.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1324 Share Igor03

Igor03

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 09 luty 2016 - 20:33

Chodziło mi i wypowiedź Igora, że na rzepak w jednej dawce.

Raz dałem 500 kg na jeden kawałek  na rzepak i to był nie wypał, ale dlatego bo nie chciało mi się tam wracać a i póxno było, takie troche pole zapomniane, w tym roku w ugór je daje.

W lutym to nie dam ,ale w marcu jak tak będzie to pewnie wjadę.

Uważam ,że przy takiej sytuacji jaka panuje u nas woj. opolskie powiat głubczycki , gdzie na dzień dzisiejszy jest  nie dobór wody rośliny są strasznie marne i wygłodzone gdzie wiosna również zapowiada się sucha..Dostraczenie 1 dawki N będzie kluczowe.

Dlatego w przyszłym tyg ... chcę startować z saletrosanem a później zaraz pójdzie rsm 32% .

#1325 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 09 luty 2016 - 20:41

Czy pogoda ma jakieś znaczenie dla stosowania rsm, np.  jeśli będzie sucho po zastosowaniu? Czy rsm który się skrystalizował traci w jakimś stopniu swoje właściwości? 

PS

Jadąc dziś do Puław mijałem 5 cystern z napisem rsm, wszystkie na gdańskich numerach. 

#1326 Share Igor03

Igor03

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 09 luty 2016 - 20:49

W jakimś stopniu na pewno ma. Teoretycznie powinno sie stosować rsm jak jest sucho na polu. Z tego co mi wiadomo rsm po skrystalizowaniu nie traci swoich właściwości, ale trzeba go wymieszać.

#1327 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3564 postów

Napisany 09 luty 2016 - 21:19

250 l rsm 32% to 330 kg w tym 105 kg N , wszystko w zależności jaką planujesz technologie nawożenia, na pszenicę jako 1 dawkę myślę ,że jest ok.

Ale na rzepak uważam ,że mało. Ja chcę praktycznie cały N załatwić 1 dawce rsm 32 %  wylać około 320 l/ha.

Jakie nawożenie, bo wychodzi grubo ponad 200kgN razem z saletrosanem.

#1328 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 09 luty 2016 - 22:31

Powiedzcie mi RSM w takich ilościach nie przypali roślin?
PS: nie stosuje nie stosowałem ale zaczynam się tym interesować

Edytowany przez PolskiRolnikt, 09 luty 2016 - 22:31.

#1329 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1172 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 10 luty 2016 - 07:49

Wracając do tematu zbiorników to czy zbiorniki po ropie, opale itd się nadają? Odnośnie tych co wcześniej o nich mówiłem, to dowiedziałem się, że to są zbiorniki po chemikaliach z Organiki Sarzyna. Strach mnie ogarnął z zakupem z takiego źródła.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1330 Share Marques

Marques

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów
  • Zainteresowania:Technika rolnicza, motocykle enduro, motoryzacja

Napisany 10 luty 2016 - 09:26

Jak najbardziej zbiorniki po ON i oleju opałowym będą się nadawały do magazynowania RSM. W zeszłym roku zakupiłem 9 zbiorników  2000l  po opale z Niemiec. Trzeba zakupić 1l koncentratu myjącego do ciężarówek myjka wysokociśnieniowa i jest ok, delikatny osad nic nie przeszkadza. A zbiorniki po chemikaliach też będą dobre, wypłukać porządnie, ewentualnie zalać wodą do pełna na kilka dni i będzie ok, przecież po desykancie płuczesz opryskiwacz, później pryskasz jesienią i nic złego rośliną się nie dzieje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1331 Share Igor03

Igor03

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 10 luty 2016 - 09:39

Jakie nawożenie, bo wychodzi grubo ponad 200kgN razem z saletrosanem.

ok 230 kg N/ha 

Wiosną dałem 100 kg saletry 34N. W pszyszłym tyg... 250 kg saletrosanu i marzec RSM 32% 320 L

#1332 Share kamil96

kamil96

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 14 luty 2016 - 10:46

Podpowiedzcie mi czy na pierwszą dawkę na rzepak aplikować RSM+S czy lepiej nawóz ( Saletrosan )??

#1333 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 882 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 14 luty 2016 - 11:14

Moim zdaniem raczej RSM. Dlaczego? W drugiej dawce RSM powoduje niewielkie ale jednak uszkodzenia. W pierwszej tego nie ma. Poza tym widzę że kolega z Lubelskiego a jak wiadomo u nas zima dłużej trzyma  :) więc na pierwszą dawkę wolałbym dać RSM szybciej działający i nie potrzebujący czasu na rozłożenie się. Z drugiej strony W drugiej dawce jak saletrosan trafi na suszę też będzie miał problem z rozłożeniem się. Na szczęście wiosną susze rzadko się zdarzają. Ja dotąd zawsze dawałem na 1 raz rsm zwykły a na drugą dawkę saletrę. W tym roku pierwszy raz będę próbował dwa razy RSM mimo możliwości poparzeń. Siarkę zwykle daję w dużych ilościach z nawozami przedsiewnymi i chyba to wystarcza skoro polny jak się uda obsada mam od 4.4 do 5 T/ha

KIedy kolega zamiaruje ruszać z azotem? Ja chyba jeszcze będę czekał choć do 10-15 marca.

Edytowany przez Alio, 14 luty 2016 - 11:16.

Sprzedam siewnik zbożowy Amazone D8 Super 3m. Agregat uprawowo-siewny z hydropakiem Agromasz. Wszystko stan bdb. Komplet lub osobno.

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....

#1334 Share ManiakUrsus

ManiakUrsus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 14 luty 2016 - 12:26

Może trochę odbiegam od tematu ale opłaca się sypać kizeryt?

#1335 Share Matys1990

Matys1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisany 14 luty 2016 - 13:35

Przy drugiej dawce wielkich poparzeń nie widać takze rsm tez moznaa smiało dać. Dajemy juz tak kilkanasce lat i plony eleganckie

#1336 Share kamil96

kamil96

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 14 luty 2016 - 19:05

Czyli nie mam co się zastanawiać i na pierwszą dawkę jechać z rsm`em, mam ten z siarką więc od razu będzie siarki trochę.

Alio, ja w tamtym roku dawałem rsm na drugą dawkę i poparzeń i nie było żadnych więc nie masz co się bać, że poparzy. 

Alio, ja chyba też jeszcze się wstrzymam widzę filmiki, że już ruszyli, ale to na zachodzie to tam wiadomo zawsze wcześniej myślę, że też gdzieś w marcu dopiero.

#1337 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 882 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 14 luty 2016 - 19:35

Właśnie. Dobrze napisane "trochę". Nie ma co przeceniać tego RSM z siarką. Ma niby 3 %S co daje jak dobrze kombinuję ok 7.5% SO3 (bo w takiej formie jest siarka w RSM) Załóżmy że dajemy dawkę 100 kg N/ha czyli ok 385 kg RSM 26 to da nam dawkę ok 29 kg So3 na ha a w zaleceniach nawozowych podają od 30 do nawet 45 kg SO3 na 1 tonę nasion rzepaku więc taką dawką RSM+S zapewniamy raptem 1/4 do 1/5 łącznej potrzebnej dawki na ha. Więc koniecznie jest dozowanie siarki zarówno przedsiewnie jak i uzupełniająco wiosną. Nalistnie siarczanem magnezu można ratować ale nie nawozić. 

Co do kizerytu nigdy go nie stosowałem bo sieję dużo wapna magnezowego ale w tym roku na próbę rzucę 200 kg/ha i zobaczę czy są efekty. Ale wiem że wielu kolegów bez kizerytu nie wyobraża sobie uprawy rzepaku więc coś chyba w tym jest. 

Co do opłacalności nie będę się wypowiadał. 

Edytowany przez Alio, 14 luty 2016 - 19:40.

Sprzedam siewnik zbożowy Amazone D8 Super 3m. Agregat uprawowo-siewny z hydropakiem Agromasz. Wszystko stan bdb. Komplet lub osobno.

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....

#1338 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 599 postów

Napisany 15 luty 2016 - 19:23

Darujcie sobie ten RSM z S. Ja tam lałem na jednym polu z S a na drugim czysty i plon ten sam. Żaden tam skład. 3% S to jest nic na rzepak tym bardziej że jest to rozpuszczony siarczan amonu z którego N się ulatnia i jak wiadomo siarczan amonu ma mocniejsze działanie zakwaszające. Ja w tym roku sypnę około 300Kg PROSANU. Podoba mi się skład. Kizeryt tylko ma S i Mg. Dlatego cena niska.

#1339 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3171 postów

Napisany 15 luty 2016 - 20:51

A niby tanio wychodzi czysty N w tym z siarką. Mówisz że to jest jakaś inna forma, gorsza niż w RSM 32?

Ja w tamtym roku dałem kizeryt zaledwie 100kg/ha i wiesz faktycznie na uwrociach (bo zrobiłem błąd nie objechałem pola dookoła tylko se jeździłem, zakręcałem po ścieżkach cały czas z włączonym rozsiewaczem) na uwrociach tam gzie nie doleciało zboże zżółkło. Wyglądało na zbożu jak ten cały wirus ubiegłoroczny, później przeszło jednak wczesną wiosną było jaśniejsze. Koleś z azotów puławy stwierdził że to niedobór siarki był. Ja myślałem że niedobór Mg. Ale on kazał mi kupić w tym roku na pierwszą dawkę RSM z siarką.

KUPIĘ:                      ----- 460 / 85 R38      18.4 R38 -----                    KUPIĘ KOMPLET 2 szt. 40% - 70% lub lepsze      

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1340 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 599 postów

Napisany 15 luty 2016 - 21:34

Ja kolego radze poczytać sobie o Siarczanie Amonu. Po pierwsze jest to nawóz fizjologicznie kwaśny, który mocno obniża Ph i jak masz ziemie lekko zakwaszone to słabe rozwiązanie, a po drugie posiada w składzie amoniak który bez wymieszania z glebą uwalnia azot i mamy straty. Jeszcze jeden podstawowy minus to zawartość S tylko 3% to zdecydowanie za mało nawet jak dasz w rzepak 250kg czystego N. Stąd ta cena RSMu. Tak samo jest z tym dodawaniem śladowych ilości mikroelementów w RSMie. Przecież doglebowo takie nawozy nie mają sensu i trzeba je podać dolistnie. Uważam za naciąganie klientów takimi rozwiązaniami. Czysty RSM jest ok. Sam od ponad 10lat nie widziałem saletry tylko RSM leję i jestem zadowolony.