Skocz do zawartości

Zdjęcie

RSM -kto z was używa tego nawozu

2107 odpowiedzi na ten temat

#621 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 08 grudzień 2013 - 11:57

RSM -kto z was używa tego nawozu ja wypróbuje ten rsm na kawałku gdzie ma być pszenica jara bo tam każda ze stron pola idzie pod innym kontem i ciężko rozsiewaczem dobrze utrafić żeby sensownie pokryć nawozem. Liczyłem ile kosztowałby mnie rsm jeśli sam bym robił i też nie za ciekawie bo wyszło mi 1150zł/t rsm 32%

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
RSM -kto z was używa tego nawozu Dzisiaj, 11:50
  •  

#622 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 08 grudzień 2013 - 13:51

ja wypróbuje ten rsm na kawałku gdzie ma być pszenica jara bo tam każda ze stron pola idzie pod innym kontem i ciężko rozsiewaczem dobrze utrafić żeby sensownie pokryć nawozem. Liczyłem ile kosztowałby mnie rsm jeśli sam bym robił i też nie za ciekawie bo wyszło mi 1150zł/t rsm 32%

Skąd jestes? jakie ilosci RSMu potrzebujesz?

#623 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 08 grudzień 2013 - 17:33

RSM -kto z was używa tego nawozu Ja bym się w takie zabawy nie bawił, a rozsiał przedsiewnie (przed agregatem) - za dużo zachodu, chyba że chce Ci się mieszać, wbrew pozorom jest co. :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#624 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 08 grudzień 2013 - 18:04

RSM -kto z was używa tego nawozu Nie, nie mam zamiaru sam mieszać tak tylko liczyłem:) a z tą pszenicą to jako, że pierwszy raz rsm będe stosował to wole na niedużym kawałku zrobic takie powiedzmy poletko doświadczalne :)
BartekM jestem można powiedziec z pogranicza mazowsza i lubelskiego

#625 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1556 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 17:52

RSM -kto z was używa tego nawozu ja już się pogubiłem :D
RSM 32- ile tego należy opryskać na ha? 250l wystarczy ?
i jakbym pryskał 250l/ha ile byłoby czystego składnika azotu na ha- 32*2,5 dobrze liczę ? :D

#626 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 18:06

RSM -kto z was używa tego nawozu 250x 1.32= 330 KG RSMU w 100 litrach jest około 43kg azotu. 2.5x 43=107 kg azotu w czystym składniku. to taka ilość wystarczy.

Stosował już ktos RSM z siarką?

Edytowany przez BartekM, 10 grudzień 2013 - 18:09.

#627 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 21:31

RSM -kto z was używa tego nawozu RSM z siarką ma więcej mocznika i mniej saletry (jest zalecany przedsiewnie), cenowo wychodzi gorzej niż 32, moim zdaniem nie warto się w to bawić, zawsze można dać siarkę np. z NPK lub w osobnym nawozie, np. wigorze S.

#628 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1556 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 17:01

250x 1.32= 330 KG RSMU w 100 litrach jest około 43kg azotu. 2.5x 43=107 kg azotu w czystym składniku. to taka ilość wystarczy.

nie pomyliłeś się ? nie powinno być 2,5 x 33 = 82,5 kg N ?
a w RSM 28 liczy się tak? 250 x 1,28 = 320 KG RSMu. 2,5 x 32 = 80 kg N tak ?

A gdy kupuje się np. RSM 32 to jest w bańkach 1000l. Trzeba to jeszcze rozwadniać ? tak samo RSM 28

Edytowany przez XTRO, 11 grudzień 2013 - 18:00.

#629 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 18:38

RSM -kto z was używa tego nawozu Mój błąd, RSM z siarką wychodzi podobnie cenowo, nawet trochę taniej niż zwykły, ale ma więcej mozcznika w sobie, więc mnie on w ogóle nie interesuje.

RSM-u 32 nie trzeba rozwadniać do zabiegów, krystalizuje się przy temperaturze 0*C, RSM 28 krystalizuje się przy -17*C, więc na mój raczej zdrowy rozum mozna rowodnić 32'jkę do 28'mki aby w razie transportu opryskiwacza z pola z pierwszych zabiegów na zmarzlinę, RSM nie skrystalizował się w przewodach/dyszach, mycie wodą po RSM-ie całkowicie nie wskazane przy ujemnych temperaturach.

#630 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1556 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 19:48

RSM -kto z was używa tego nawozu ale my chcemy RSM zastosować na drugą dawkę i jak wtedy? tak samo ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#631 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3757 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 20:13

RSM -kto z was używa tego nawozu Normalnie wtedy już 32 najlepiej. Im bardziej rozcięczysz tym większe prawdopodobienstwo poparzenia bo kropla lzejsza się robi.

#632 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8159 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 20:45

RSM -kto z was używa tego nawozu Ja teraz dawkuje na pole w litrach. Liczę że 100 litrów 32 ma 42 kg azotu i tak komputer ustawiam. Ale opryskiwacz oszukuję mi 5% RSMu mniej dawkuje.
W tym roku tylko dawałem RSM i na przyszły rok też tylko RSM kupiłem. Pszenicę nie rosną tak do góry po nim, nie trzeba strasznie skracać po RSM, z saletrą zawsze miałem problem z wyleganiem.

#633 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1556 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 21:06

RSM -kto z was używa tego nawozu aha, my chcemy kupić 9000 l RSM 28 i 1000 l 32 ale nie będziemy rozcięczać i to pójdzie na drugą dawkę. tylko na razie opryskiwacz nasz zużywa około 250l na ha, nie będzie za dużo w RSMie ?

#634 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8159 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 21:13

RSM -kto z was używa tego nawozu Ja pierwszą daje 250 l, drugą podobnie, w rzepaku z 300-350.

#635 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1556 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 21:44

RSM -kto z was używa tego nawozu aha. A jeszcze mi powiedz, czy są jakieś różnice w stosowaniu RSM 32 a 28? chodzi mi czy inny rozpylacz jest, ciśnienie?

#636 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 809 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 21:52

RSM -kto z was używa tego nawozu A co trzeba zmienic w zwyklym opryskiwaczu zeby moc pryskac nawoz rsm?

#637 Share Jarekb20

Jarekb20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 21:54

aha, my chcemy kupić 9000 l RSM 28 i 1000 l 32 ale nie będziemy rozcięczać i to pójdzie na drugą dawkę. tylko na razie opryskiwacz nasz zużywa około 250l na ha, nie będzie za dużo w RSMie ?

A chcesz rozlewać RSM zwykłymi końcówkami?
Ja rozlewam lechlerami wachlarzowymi (czerwonymi ) i nie wiem czy jak bedziesz pryskać zwykłymi to czy nie poparzysz roślin. A jak chcesz dać 32 na drugą dawkę. To bym na twoim miejscu kupił 28 lub 32 rozcięczyć do 28 przed zimą bo potem będziesz się musiał bawić jak ci skrystalizuje. Bo przez zimę i tak ci zamarznie 32 i będziesz musiał mieszać żeby rozbić kryształki

#638 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 21:58

RSM -kto z was używa tego nawozu 250l RSM-u 28 to 90kg N (ale 250l wody dla opryskiwacza nie równa się 250l RSM-u przy takim samym ciśnieniu - o tym dalej), może być na 2ga dawkę, tylko pamiętaj, do wylewania RSM-u używamy specjalnych dysz, broń Boże nie średnio/drobnokroplistych(!!!!!!!!!! - spalisz rośliny), najlepiej specjalnych. Co do warunków - najlepiej aby było jak najbardziej wietrznie (powyżej 3-5 m/s, idealnie 7-15 m/s - wtedy kropla szybciej spływa z rośliny), zabieg koniecznie na suche rośliny, unikać przesadnych upałów - wtedy lepiej zaczekać do wieczora. Nie wiem też co traktujesz jako drugi zabieg - jeśli w wysokim łanie to konieczne węże rozlewowe, oprysk na liśc podflagowy to już zbyt późna faza na użycie RSM-u bez węży.

RSM ma większa gęstość i lepkość niż woda, wydostaje się przez dyszę z większym oporem, więc aby wyliczyć ilość RSM-u wylewanego na hektar stosujemy tzw. współczynnik korelacji, tzn. aby otrzymać ilość RSM-u wylewanego na hektar dzielimy liczbę litrów wody, jaką przy danym ciśnieniu i dyszach uzyskujemy, przez współczynnik korelacji (dla RSM-u 32 wynosi on 1,15; dla 28 - 1,13), czyli 250 : 1,15 = 217l. Tutaj mała ściąga: http://bott.com.pl/a.../pdfs/9_RSM.pdf

Opryskwiacz nie może mieć elementów miedzianych i podobnych (stopy), które pod wpływem RSM-u korodują.

#639 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1556 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 22:07

RSM -kto z was używa tego nawozu nie, nie zwykłymi :) chcemy kupić specjalne pod RSM. Opryskiwacz mamy Krukowiaka.
http://allegro.pl/li...szystkie działy
te nadawały by się ?

RSM planowaliśmy dać w fazie strzelania w źdźbło- dobre rozwiązanie ?
I pewnie RSM kupilibyśmy albo wiosną, albo teraz a odebralibyśmy na wiosnę (jeśli tak można )
aha czyli jak by wychodziło mi 220 l już RSMu na ha to nie jest źle nie ? zawsze można zwiększyć ciśnienie :)
aha, a odnośnie ciśnienia, jakie byłoby najlepsze ?

Dzięki wielkie za rady :)

EDIT- aha ciśnienie jest w załączniku co kolega podesłał

Edytowany przez XTRO, 11 grudzień 2013 - 22:10.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#640 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 22:27

RSM -kto z was używa tego nawozu Jeżeli belka ma konstrukcję, która wykluczy lanie się po niej RSM-u z dysz (korozja...) to poleciłbym wachlarzowe lechlery, jeżeli nie to albuzy ESI są OK, sam ich używam. Czym niższe ciśnienie tym ogólnie lepiej, ale różne końcówki mają różne zalecenia. A jaki kolor (rozmiar kryzy = dawka na hektar przy danym ciśnieniu i prędkości) to już musisz sam sobie dobrać na podstawie tabel wydatków.

Przeliczanie RSM-u przez współczynnik można sobie darować posaidając komputer przy opryskiwaczu - sterownik sam dobiera ciśnienie do prędkości, a wydatek cieczy (przepływ w wężu do sekcji) liczony jest w czasie rzeczywistym przez przepływomierz. Super wygodna rzecz, jeśli masz pochyłe pola (poślizg kół = za mały wydatek podczas jazdy z górki, zbyt duży przy jeździe pod - dotyczy wszystkich zabiegów) to wydatek szybko powinien się zwrócić przy stosownym areale.