Skocz do zawartości

Zdjęcie

RSM -kto z was używa tego nawozu

2285 odpowiedzi na ten temat

#2201 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2424 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 29 czerwiec 2017 - 06:22

RSM -kto z was używa tego nawozu A jakbu tak mausery wstawić do pustej chlewni na głębokiej ściółce? Cena rozumiem jest najatrakcyjniejsza w czasie gdy granula? Czy warto wogole brać pod uwagę RSM +S?

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
RSM -kto z was używa tego nawozu Dzisiaj, 04:12
  •  

#2202 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 839 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 29 czerwiec 2017 - 07:05

Idź w kierunku dużego zbiornika 20m3 i więcej,  podjedziesz i zatankujesz opryskiwacz np.zassiesz pompą opryskiwacza i na pole , a z mauzerami przy dużej ilości to się naszarpiesz . Ja mam 14 m3 od firmy sprzedającej nawóz , RSM 32 kupiony na zimę rozcieńczam(dolewam wodę) do 28 %. 

#2203 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2424 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 08:45

RSM -kto z was używa tego nawozu Od kogo bierzesz RSM i ile trzeba dac za zbiornik?

Zapraszam na mój Vlog ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2204 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4216 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 09:04

Idź w kierunku dużego zbiornika 20m3 i więcej,  podjedziesz i zatankujesz opryskiwacz np.zassiesz pompą opryskiwacza i na pole , a z mauzerami przy dużej ilości to się naszarpiesz . Ja mam 14 m3 od firmy sprzedającej nawóz , RSM 32 kupiony na zimę rozcieńczam(dolewam wodę) do 28 %. 

Za każdym razem wybierasz do końca RSM? 

#2205 Share griga

griga

Zaawansowany

• Administrators
  • PipPipPip
  • 1002 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 11:50

My mamy w beczce 5m3 i mauzerach tak jedno jak i drugie jest ok. Choć beczka o tyle fajniejsza że nie trzeba sie gibać co chwila z wężem. A w tym roku mieszałem poprzez wrzucenie pompy przywiązanej do deski i tak chodziła se pół dnia. Na dole mało co się ostało.

#2206 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 999 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 13:25

RSM -kto z was używa tego nawozu @kula07 Rsm kupisz u każdego dealera grupy azotu bez problemu- warunek pełne auto, mniejsze ilości raczej od kogoś blisko Ciebie. W tym roku RSM nie wiem czy sprawdził się lepiej od granulki, mokra wiosna i opryskiwacze się topily-z siewka jednak łatwiej przejechać. Zboża u nas były slabo rozkrzewione i saletra bardziej pasowała. To napełnianie według mnie jest bardziej kłopotliwe niż big bag plus inwestycja w zbiorniki, pompy itp. Musisz dobrze przekalkulowa w dłuższej perspektywie. Można też kupić roztwór saletrzano mocznikowy z Grodna od agroloków chemirolow itp który jest tańszy o 20-30 zł a równie ok ale to decyzja każdego z osobna.

#2207 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2424 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 14:22

RSM -kto z was używa tego nawozu Fakt, w tym roku u wielu granula napewno lepiej wyszła. Co do napełniania to mam uzbrojony opryskiwacz z wężem do zasysania więc problemu nie będzie. Wręcz dla mnie łatwiej byłoby napełnić opryskiwacz niż samemu obsługiwać dwa ciągniki zwłaszcza na działkach oddalonych kilka km od gospodarstwa.

Zapraszam na mój Vlog ;)

#2208 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 947 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 29 czerwiec 2017 - 14:55

Ja odkąd spróbowałem RSM nie dam się przekonać z powrotem do granuli. Precyzja dozowania  i zasięg czyli ładowność opryskiwacza wygrywają. Nie ma "nie dosianych rogów, nieproduktywnych uwroci czy dróg zasypanych nawozem, niedosianych miedzy czy nawożenia pola sąsiada. Do tego ładuję pełny opryskiwacz 2000l czyli ponad 2500 kg nawozu i jadę ścieżkami bez niszczenia upraw. Gdybym siał granulę byłby albo ciągnik od opryskiwacza w ścieżki i 600 kg saletry albo duży ciągnik, nowe ślady i 1200 kg w rozsiewaczu. Do  tego cena rsm a saletry. Dla mnie wybór prosty. 

Podobnie jak kolega Kula mam zawór 3 drożny przy pompie. Podjezdzam pod mauzery, zakładam przewód ssący, wkładam do beczki i... ręce w kieszeni. 1000l mauzer ciągnie mi ok 12 minut. 

Kula a z którego Powiśla jesteś? czyżby to koło Opola Lubelskiego?

Sprzedam tegoroczne nasiona facelii tanio. 

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....

#2209 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 15:05

RSM -kto z was używa tego nawozu Ja mam cam locka w opryskiwaczu i w mauzerach i wężem ciągnę bez rozlewania itp. Rozsiewacz akurat mam z regulacja lopatek wiec mi nie problem jechac jednymi ścieżkami z nawozem bo najpierw daje kizeryt. Co do działania na krzewienie to wg mnie rsm lepszy bo działa duzo szybciej. Co do kolein wiosna to tez jeden czort bo opryskiwacz do pelna wazy 2tony i rozsiewacz tez podobnie. Co do dokładnego rozsypywania granuli to juz kwestia rozsiewacza. W Kuhn mds921 dajesz lopatki na wysiew graniczny a dużym mds1142 mam boczny limiter wiec sąsiad może zapomnieć o darmowym nawożeniu.

#2210 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2424 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 15:07

RSM -kto z was używa tego nawozu Z Powiśla na pomorzu. Co do rozsiewacza, to mam 2150l czyli 2t spokojnie mieszcze,ma wysiew graniczny i dość precyzyjne ustawienia więc nie mam ani nie dosianych miejsc ani u sąsiada czy drodze nie sieje. Co prawda do opryskiwacza załaduje ponad 5t nawozu więc zdecydowanie więcej aczkolwiek czas załadunku sporo dłuższy. Chce wziąć na próbę i wtedy ocenić co mi lepiej wychodzi i się opłaca.

Zapraszam na mój Vlog ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2211 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 839 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 29 czerwiec 2017 - 15:15

Za każdym razem wybierasz do końca RSM? 

Rsm " z zimy" idzie na 1 dawkę , później mi dowożą rsm 32 . Zbiornik mam nad ziemią 2 m , mogę spuścić do zera , ale jest za mały i muszę kupować część nawozu w sezonie .

@Kula07 RSM kupuję w AgroMałdyty (89)7586112 za zbiornik nie płacę , mają też autocysterny do ok.15 ton RSM , przywiozą i mniej . 

Edytowany przez fezoi, 29 czerwiec 2017 - 15:33.

#2212 Share rocco0987

rocco0987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 19:26

Ja mam pytanie co do pierwszej dawki, mianowicie czy dając RSM zwiększacie ilość czystego N względem saletry? W RSM tylko połowa azotu jest szybko działająca w saletrze całość, a czesto na wiosne trzeba pobudzic rosliny do krzewienia. Przykładowo w tym roku na start dawałem 80N w saletrze , w RSM tylko 40N byłoby szybko działające przytej samej ilosci N. Czy nie lepiej zwiększyć ilość azotu w takim wypadku ? np do 100 czystego składnika zeby chociaz te 50 było wersji saletrzaniej na start? Co do granuli działanie u mnie zwłaszcza w tym roku wyglada super ale wkurza mnie jak jest nawet lekki wiaterek i nie moge dorzucic mocznika do granicy  z saletra nie ma problemu ale na druga dawke lepsze efekty daje mocznik.

#2213 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2424 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 19:29

Rsm " z zimy" idzie na 1 dawkę , później mi dowożą rsm 32 . Zbiornik mam nad ziemią 2 m , mogę spuścić do zera , ale jest za mały i muszę kupować część nawozu w sezonie .
@Kula07 RSM kupuję w AgroMałdyty (89)7586112 za zbiornik nie płacę , mają też autocysterny do ok.15 ton RSM , przywiozą i mniej .

Dzięki. Będę musiał dryndnąć i się podpytać co i jak.

Zapraszam na mój Vlog ;)

#2214 Share griga

griga

Zaawansowany

• Administrators
  • PipPipPip
  • 1002 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 19:48

My nie zmieniamy dawki N na ha względem tej która szła w saletrze. I po 2 sezonie mogę powiedzieć że nie wrócimy do saletry.

#2215 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2424 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 19:59

RSM -kto z was używa tego nawozu Panowie a II dawka w rzepaku węże czy granula?

Zapraszam na mój Vlog ;)

#2216 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1903 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 29 czerwiec 2017 - 20:03

U mnie w tym roku pszenica i rzepak dostały RSM26 + S i ładnie ruszyły z kopyta, w przyszłym sezonie chyba całość RSMu załatwię z siarką. Jak masz w chlewni jakiekolwiek źródła ciepła to nie powinno być intensywnej krystalizacji w przypadku RSM32.

#2217 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2424 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 20:06

RSM -kto z was używa tego nawozu Źródła ciepła brak. W przypadku RSM+S i tak yrzeba uzupełnić siarke w rzepaku, więc pytanie czy wogole warto w tym przypadku stosować ten nawóz.

Zapraszam na mój Vlog ;)

#2218 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4216 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 20:12

Według mnie lepiej rzucić kizeryt czy jakiś inny granulat z siarką, chyba że ktoś nie ma rozsiewacza na taka szerokość co opryskiwacz. Druga dawka w rapsie kołpakami, szkoda czasu przezbrajać na węże. Węzami ino kukurydza po wschodach i N3 w pszenicy. 

#2219 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1903 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 29 czerwiec 2017 - 20:16

Nawet nie chcąc uzupełniać siarki, dostarczy sie ją wraz z magnezem (siarczan mg, kizeryt) którego w tym nawozie nie ma, więc to oczywiste. Najlepiej popróbować z każdym rodzajem RSM. Przy braku źródeł ciepła może Ci skrystalizować, bo mróz przez mury i tak przejdzie w jakimś stopniu

Jeszcze co do RSM+S - trzeba by się zagłębić w temat i sprawdzić jak współgranie tych dwóch pierwiastków oddziałuje na przyswajalność i metabolizm azotu w roślinie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2220 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2424 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 20:21

Według mnie lepiej rzucić kizeryt czy jakiś inny granulat z siarką, chyba że ktoś nie ma rozsiewacza na taka szerokość co opryskiwacz. Druga dawka w rapsie kołpakami, szkoda czasu przezbrajać na węże. Węzami ino kukurydza po wschodach i N3 w pszenicy.

Co z przypaleniami?

Czyli najlepiej rozcieńczyć do 30?

Edytowany przez Kula07, 29 czerwiec 2017 - 20:22.

Zapraszam na mój Vlog ;)