tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

witek21    4

Ja na pszenżyto rozlałem RSM 32 w dawce 130 l/ha czyli ok 50 kg N/ha jakieś 10 dni temu. Zaraz po rozlaniu zaczął padać deszcz i padało prawie 2 doby (nie był to zlewny deszcz ale ciągły opad), jak skończyło padać to przyszły nocne przymrozki i pomimo tego że na dniu jest ciepło to pszenżyto nadal jest takie jakie było. Czy myślicie że bedzie coś z tego RSM? czy jest możliwość że część została poprostu wypłukana i nic z tego nie bd???

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Jest za zimno w nocy i efekt jest slabo zauwazalny. U mnie RSM+S po 3 tygodniach dopiera daje o sobie znac.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

U mnie przez 15 lat stosowania zawsze działał.  Dwie dawki w pszenicy RSM32 po około 200l/ha gluten powyżej 30%. Najważniejsza pierwsza dawka przed ruszeniem wegetacji 

 

Ja na pszenżyto rozlałem RSM 32 w dawce 130 l/ha czyli ok 50 kg N/ha jakieś 10 dni temu. Zaraz po rozlaniu zaczął padać deszcz i padało prawie 2 doby (nie był to zlewny deszcz ale ciągły opad), jak skończyło padać to przyszły nocne przymrozki i pomimo tego że na dniu jest ciepło to pszenżyto nadal jest takie jakie było. Czy myślicie że bedzie coś z tego RSM? czy jest możliwość że część została poprostu wypłukana i nic z tego nie bd???

 

 Jeśli został wypłukany to musiał spłynąć z ziemią z pola. Deszcz po lub w trakcie stosowania zmniejsza uszkodzenia i straty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Kolego lej czystego niema sensu mieszać ile chcesz go wylać jakimi  końcówkami, sam lałem 250 litrów\ha i wszystko gra.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Mało lej czysty. Tylko czysty. Im bardziej się go rozcieńcza tym większa możliwośc poparzeń. Czysty RSM jest w dotyku "tłusty" co powoduje że krople nie kleją się do rośliny tylko spływają na ziemię. Rozcieńczony staje się bardziej przyczepny do roślin.

Wydajności masz np. tu: http://albuz.pl/wp-content/uploads/2013/01/dawki-RSM-28-dla-rozlewaczy-ko%C5%82pakowych-7-otworowych.pdf

W zależności od posiadanych kryz. Jak lejesz zwykłymi końcówkami to RSM leci nieco mniej jak wody przy tym samym ciśnieniu i wiem, że dla RSM28 wydajnośc wody trzeba podzielić przez ok. 1.13 do 1.15 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Kolego a ty jakimi lejesz końcówkami bo teraz to nie problem tylko jak podskoczy pszenica i przyjdzie droga dawka to przy 200 L/ha mam pewne obawy o rsm 32 leje 7 otworowymi  wiadomo rośliny muszą być suche i żeby było pochmurno.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek21    4

kolego ANSU martwi mnie to czy nie został wypłukany przez ten deszcz który padał przez  prawie 2 doby????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

10 lat już leje 7 otworowymi i jest ok. Również 32%. Tylko nie czekaj za długo w pszenicy z drugą dawką, ja zawsze robię pierwszą dawkę, potem grzybowy na kolanku razem z antywylegaczem i zaraz drugą. Szybciej jest zazwyczaj lepiej dać bo mamy coraz częściej suche wiosny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek21    4

Kolego Petro11 a miałeś kiedykolwiek tak że po rozlaniu RSM były ciągłe opady deszczu??? jeśli tak to jak wtedy z działaniem RSMu???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Powinno to tylko wyjsc roslinie na zdrowie no chyba ze jest to ulewa pow. 40l/m2 to cos popylynie napewno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

Panowie, jak przeliczyć RSM32 w litrach na czysty składnik np. jak chce dac 150l rsm to ile dałem czystego składnika?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

150*1.32* 0.32

 

litry razy waga  litra razy procent azotu w kilogramie  i wychodzą kg N

Edytowano przez TomaszKysiski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

a czy to prawda ze im większa kryza tym kropla większa, na jakiej kryzie najbezpieczniej sie pryska pszenice?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

na większej kryzie zmniejszasz ciśnienie robocze co powoduje zwiększenie kropli przy podobnym wydatku cieczy  na mniejszej kryzie i przy większym  ciśnieniu.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Z tego co wiem i widzę u siebie to kryza jest do regulowania wydajności a do kroplowania służy kołpak rozlewowy z otworami i moim zdaniem od rozmiaru kryzy nie zależy wielkość kropli, no ale zawsze mogę się mylić.....


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Ciśnienie za kryzą jest praktycznie takie samo, prawie równe atmosferycznemu bez względu czy to kryza 0.8 czy 1.2,  więc niby czemu krople mają być większe lub mniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

Stosuje ktoś RSM do nawożenia rzepaku dolistnie ? Powiedźmy 5kg N/ ha do zabiegu np insektycydem albo jak będę skracał ? Przykładowo 12-14l RSM 32% i do tego woda + np odżywki i pryskam po 200l wody na/ha ? Nie popalę rzepaku ? Co myślicie o czymś takim ? Stosował ktoś ?
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Na pewno przy takiej dawce nie popalisz. W ubiegłym roku na pszenice dolewałem bo mi został i żadnych śladów. Ale jednak na twoim miejscu dla pewności dałbym mocznik bo zawsze to pewność a RSM dolistnie jest odradzany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TymonMasa    0

witam wszystkich zwracam się z pytaniem do osób które stosują rsm i chciały by doradzić czy warto zastosować ta formę nawożenia na łąki i w jakiej dawce i czy dzielić dawkę czy może teraz rsm na start a potem normalnie saletra potraktować czy może na 2 dawki rsm podzielić. proszę o poradę to było moje pierwsze pytanie natomiast 2 jest takie iż posiadam opryskiwacz z biardzkiego i posiada on niby dysze do rozlewania rsm-u wygląda to mniej więcej jak na załączonej grafice i dodarcie jak zastosować rsm za pomocą tego co mam z góry dzięki wszystkim za pomoc a dodatkowo może poinformujecie mniej więcej w jakiej cenie zawiera sie cena rsmA458362_7.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    151

Jak to wygląda cenowo. Za rok kupuję na całość RSM 32 tylko pytanie jak to wygląda cenowo i czy przywożą w zbiornikach 1000 litrów? Przykładowo w 100 l jest 42 kg N a ile waży takie 100 litrów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
    • Przez gpkaz
      Może ktoś ma kontakt do osoby się tym zajmującej sprzedażą luzem siarczanu wapnia?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj