tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

tomek73    576

W Policach, przywiozą ci.

po ile jest RSM, bo mam ofertę po 900 zł za 32% i zastanawiam się czy nie brać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Czy pod zboża jare można dać całą dawkę azotu w formie RSM przedsiewnie razem z nawozami PK?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witajcie Panowie, przeczytałem parę stron do tyłu, by się nie powtarzać, niektórzy pisali o problemie krystalizacji, walczę z nim rok w rok no niestety. Ale od tego roku dostępny jest RSM z Siarką ( 26% N i 3% S ) przedstawiciele bardzo polecają go na 1 zabieg na ruszenie wegetacji. Ten z siarką krystalizuje się w dużo niższych temperaturach niż 32 %. Co sądzicie by stosować go na pszenice, rzepaki, żyto na pierwszą dawkę. Na drugą dawkę już tylko na rzepak, a na pszenicę i żyto ewentualnie ze zbiornika w którym by był nalany tir RSM 32% i tir RSM-S. Przy takim postępowaniu, być może problem krystalizacji minie lub będzie mniej odczuwalny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

jak masz problem krystalizacji to rozcieńczaj do 28% to wtedy temp krystalizacji jest w granicach -20 stopni.

A RSM z siarka na I dawkę będzie super. Siarka zbożom tez jest potrzebna.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

Szczerze mówiąc nie wiem co wy widzicie w tym RSMS-sie zacznijmy że może i azot jest tańszy ale dochodzi siarka której jest znikoma ilość i jeśli przeliczyć to na koszty dostarczenia odpowiedniej ilości siarki w RSMS do np saletrosanu to już to nie wychodzi tak różowo jak to podają "naganiacze" z puław

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Zamierzałem niemalże całkowicie zrezygnować z nawozów azotowych w formie granuli i przejść na RSM bo znalazłem gdzieś artykuł jaki to super nawóz i w ogóle poza krystalizacją w zimie zero wad. No i zacząłem zagłębiać się w temat. Weźmy rsm 32 % Zawiera on 3 formy azotu: Azotanowy(saletrzany) 8% , Amonowy 8% i Amidowy 16% Jeśli mamy zboża ozime i dawki azotu dzielimy powiedzmy na 2 to wydaje mi się, że na pierwszą dawkę rsm się nie nadaje(co nie znaczy, że nie może być) ponieważ rośliny na start potrzebują szybko przyswajalnego azotu w formie azotanowej i amonowej a tej w rsm jest po 1/4 . Z tego w wnika, że w takiej saletrze czy saletrzaku form szybko przyswajalnych jest 2 razy więcej. Na drugą dawkę jeśli mamy susze i zero opadów na horyzoncie jest jak znalazł ponieważ szybko "wsiąka" w glebę, forma azotanowa i amonowa zostaną szybko pobrane a forma amidowa po jakimś czasie co da powiedzmy w miarę równomierny pobór azotu. Jeśli chodzi o zboża jare to wydaje mi się podobnie. W zasadzie wszystko sprowadza się do pogody jaka panuje i jaką zapowiadają i według tego można też dobierać nawozy. RSM nie jest już taki tani przeliczając na czysty składnik bo wychodzi podobnie a w tamtym roku tu gdzie biorę nawozy nawet drożej. Wydaje mi się więc, że jeśli chodzi o działanie to nie jest już tak kolorowo jak to by się mogło wydawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

RSM nie jest tani przeliczając na czysty składnik?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!!?!?!?!?!?!?!?!?........?!?!?!?!?!?!!? :)

 

Proste porównanie (ilości całosamochodowe - 24t):

- saletra kędzierzyńska 32% N 1120zł netto/t

- RSM 32% N 915zł netto/t

RSM wychodzi taniej o 18%. Chyba że porównamy go z rosyjskim mocznikiem - wtedy wyjdzie na 0, albo RSM będzie nieco droższy, ALE, sam napisałeś że tu chodzi o formę azotu, więc mocznik pogłownie odpada.

 

Kolejna sprawa: 1 dawka N w RSM-ie. Pierwszą dawkę RSM-u po prostu zwiększam, aby roślina miała więcej tych szybko przyswajalnych form dla siebie przy niskich temperaturach (forma amidowa rozkłada się powyżej 6-8*C).Forma amidowa nie ulatnia się przy niskich temperaturach, gorzej jest przy wysokich, ale wtedy moge użyć inhibitoru ureazy (koszt 60zł/1t RSM-u - całkowicie redukuje straty azotu z mocznika w razie wysokich temperatur).

 

Czyli, przy ogólnej dawce N 150kg/ha saletrę dawkuję tak: I: 60kg, II: 50kg, III: 40kg. Przy RSM-ie mogę to zrobić tak: I: 90kg, II: 60kg N. Mogę też zwiększyć nawożenie, bo RSM jest, jak wcześniej zauważyłem, o 18% tańszy od saletry, azot z niego jest od razu (nie musi się rozpuścić i jest przyswajalny częściowo przez liście) dostępny dla roślin oraz dłużej, nie ma czegoś takiego, jak chwilowe przekarmienie azotem (nie dotyczy saletry kędzierzyńskiej) - forma amidowa z RSM-u nie rozkłada sie od razu. Dawkowanie RSMu jest bardziej precyzyjne, przy ścieżkach technologicznych pokrycie w każdym miejscu wynosi 100% (na klinach jest gorzej, ale to już zależy od tego, jakie mamy pola - jeśli duże to nie ma problemu). No i wracamy do największej zalety: jest dużo tańszy, a największa wada - jest mniej wygodny przy napełnianiu opryskiawcza, ale to już zależy od metody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

O wyprzedziłeś mnie bo prawie to samo pisałem, tylko krucej.

 

Po drugie dużo słyszę o oszukanych nawozach stałych, to wagi nie mają, czy któś z was ważył tiry jak przywożą nawozy., to ulatniający się azot jak długo stoi, a w RSM mogę w każdej chwili sprawdzić ile ma azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Nie wiem jak jest w ilościach samochodwych bo nie potrzebuje takich ilości ale w tamtym roku było tak w punkcie którym kupuje nawozy:

saletra 34% - 1320zł/t to mi wychodzi 1320\340= 3,88 zł za kg N

rsm 32% - 1280 zł/t 1280\320= 4 zł za kg N

 

no chyba, że coś źle liczę to mnie poprawcie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Obliczenia ok. :)

 

Dotarliśmy do sedna sprawy: kupowanie mniejszych ilości niz 24t RSM-u się nie opłaca - mniejsze ilości wymagają dodatkowych pośredników, co może mieć "zły wpływ" na jakość nawozu i oczywiście cenę. Mausery plombowane przez puławy tez dużo drożej wychodzą, nawet po oddaniu zbiornika (zwrot kaucji). W tym roku kg N z RSM-u wyszedł 3zł wg. ceny brutto, 1kg azotu z mocznika 2,95zł brutto (chociaz ten mocznik nie do końca pewny - ilość nie-cało-samochodowa i nie wiem czy przyjedzie, okaże się w poniedziałek).

 

A RSM-u używam tez głównie dlatego, bo mam kiepski rozsiewacz (wg. tablic dorzuca na 15m, ścieżki mam 18m, stosuję go wyłącznie przedsiewnie) a dobry opryskiwacz - taniej wyszło dokupienie osprzętu do RSM-u niż kupno nowego rozsiewacza do DROŻSZYCH nawozów (w sumie w jednym sezonie 24t RSM-u 32 + końcówki + zbiorniki wyszły tyle, co 24t saletry 32%, teraz osprzęt już na siebie zarabia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

No właśnie ja nie mam możliwości aby takie ilości kupować nawet jeśliby się z kimś umówić a wiadomo, że pośrednik też musi zarobić i winduje ceny, dodatkowo w okolicy brak konkurencji jeśli chodzi o rsm bo tylko w jednym punkcie jest - dobrze, że chociaż możesz wziąć ile chcesz nawet 100 kg. A mineralne no cóż - w okolicy mam 4 składy z nawozami 2 mniejsze i 2 większe i porównując przykładowo polifoskę 6 jest różnica 260 zł/t. Czy przedsiewne nawożenie rsm daje u Ciebie lepsze efekty niż np, saletra czy saletrzak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Stosowałem przedsiewnie jedynie w kukurydzy i ciężko powiedzieć, pierwszy rok stosuję RSM. A jeżeli chodzi o zboża jare, to wjeżdżam RSM-em jak tylko pokażą się ścieżki, aby nie robić pomijaków/200% pokrycia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

100l RSM to jest 42,24 kg azotu .

1l RSM to jest 1.32kg

W zależnosci kto w jakiej cenie kupi RSM ale w moim przypadku wychodzi że w cenie mocznika czyli nie najlepszej formy azotu mam nawóz porównywalny z saletrzakiem który jest najlepszy ale wychodzi najdrożej . natomiast w formie RSM jest najtańszy.

Dobra spadam bo jakis muzułmanin za Polskę właśnie walczy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Tak, w tym roku wypróbowałem to na 20ha, co do plonów owsa to ciężko mi się wypowiedzieć (mierzone na oko), ale jęczmień jary (już sprzedany - foty w galerii) całkiem ładnie sypnął jak na tak zimny i mokry rok (końcem maja nie spodziewałem się nawet 2t/ha), z miejsc gdzie nie wymókł (2-2,5ha z 14,5ha odpadło) sypnął 4,3-4,4t/ha, miał też nienajgorszą gęstość 71 (90kg K przedsiewnie, jedna dawka RSM-u 88kg N z inhibitorem na 2 liść, jeden zabieg na grzybka po wykłoszeniu, dwa razy po 13kg/ha siarczanu magnezu i 80g miedzi/ha), chociaż daleko mu do gęstości tegorocznej pszenicy ozimej (gęstość - wstępny szacunek 80-83, zasilana wyłącznie RSM-em i mocznikiem dolistnie).

 

W tym roku będzie nieco inaczej, jarych prawie nie mam, będzie trochę pszenżyta co nie dało rady zasiać na przewódkę i owsa, pod qq pójdzie mocznik, bo jest tańszy i lepiej się go aplikuje przedsiewnie (brak GPS-a/znaczników pianowych w opryskiwaczu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

ja wypróbuje ten rsm na kawałku gdzie ma być pszenica jara bo tam każda ze stron pola idzie pod innym kontem i ciężko rozsiewaczem dobrze utrafić żeby sensownie pokryć nawozem. Liczyłem ile kosztowałby mnie rsm jeśli sam bym robił i też nie za ciekawie bo wyszło mi 1150zł/t rsm 32%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

ja wypróbuje ten rsm na kawałku gdzie ma być pszenica jara bo tam każda ze stron pola idzie pod innym kontem i ciężko rozsiewaczem dobrze utrafić żeby sensownie pokryć nawozem. Liczyłem ile kosztowałby mnie rsm jeśli sam bym robił i też nie za ciekawie bo wyszło mi 1150zł/t rsm 32%

Skąd jestes? jakie ilosci RSMu potrzebujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Ja bym się w takie zabawy nie bawił, a rozsiał przedsiewnie (przed agregatem) - za dużo zachodu, chyba że chce Ci się mieszać, wbrew pozorom jest co. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Nie, nie mam zamiaru sam mieszać tak tylko liczyłem:) a z tą pszenicą to jako, że pierwszy raz rsm będe stosował to wole na niedużym kawałku zrobic takie powiedzmy poletko doświadczalne :)

BartekM jestem można powiedziec z pogranicza mazowsza i lubelskiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

ja już się pogubiłem :D

RSM 32- ile tego należy opryskać na ha? 250l wystarczy ?

i jakbym pryskał 250l/ha ile byłoby czystego składnika azotu na ha- 32*2,5 dobrze liczę ? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
    • Przez gpkaz
      Może ktoś ma kontakt do osoby się tym zajmującej sprzedażą luzem siarczanu wapnia?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj