tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
S-Piotr    58

To jakie końcówki tak wam palą liście ?.I jaki rsm % lejecie ,


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacentus    0

Dawałem 32% rsm, kołpaki siedmiootworowe. Liście rzepaku są ułożone poziomo i nie ma siły - jeśli trafi tam kropla rsm, to zatrzyma się na liściu i poparzenie gotowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz15    1

a ja mam pytanie! można rozcienczyć powiedzmy 20kg mocznika w 300 litrach wody i polać tym 1h pszenicy końcówkami przystosowanymi do RSMU prubował już ktoś takiego cuda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ignas5340    0

Ja juz w sobote dałem drugą dawke rsmu i powiem wam, ze różnica kolosalna miedzy rsm a saletra! Załuje ze na cały areał pszenicy nie kupiłem rsmu. Zboże ma piekny ciemnozielony kolor. Az miło patrzeć. Nawet sąsiad sie przymierza do tej formy azotu jak zobaczył moją pszenice :D

piekna sprawa jak narazie. Zobaczymy jaki bedzie plon... B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuras    1

Panowie czy to prawda że 32% RSM przed rozlaniem na polu należy go rozcieńczyć WODĄ do 27%? bo słyszałem że nie wolno wogóle stosować steżenia 32% tylko trzeba max 27%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

totalna bzdura, ja w tym roku wylałem już 50 ton RSM32 i nic się nie stało, a efekty sa rewelacyjne !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuras    1

Tak myślałem. Do tego by rzec mój dobry doradca twierdził że RSM sie nie rozcieńcza wodą bo mogą sie dziać różne rzeczy prawda to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

niby prawidłowo robiąc według przepisu żeby pryskać rsm trzeba by go rozcieńczyć z 32 % do 28 czyli do 1000 l 32% dolać około 117 l wody bo według puław i specjalistów wtedy jest najcięższa kropla i szybciej spada z rośliny,,, ale tak jak kolega @BARABUS napisał można lać 32% i też nic się nie stanie... ja leje rsm tylko z taką ilością wody jaką wleje przed zimą a na pewno nie wchodzi mi 117 l do 1000 l.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarekb20    1

Kolego chyba 1000kg RSM 32% (czyli 750L 32%) dodajemy 117 L wody i wtedy mamy RSM 28%.

Edytowano przez Marcin91
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Kropla jest najcięższa przy stężeniu 32%. Jak ktoś się pomyli przy rozcieńczaniu i zrobi 26% w późniejszej fazie to popali rośliny. Nie wolno rozcieńczać, bo i po co wode na pole wozić. :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Jak to jest z RSMem przy pierwszej dawce? Można lać na zamarznięte? Tak jak jedzie się z saletrą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Wiele osób sieje pierwszą dawke wcześnie rano do południa gdy ziemia jeszcze nie rozmarznie bo tylko wtedy można wjechać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

ja lałem pierwsza dawkę RSM32 dopiero jak ziemia puściła i szło wjechać na pole, było to 20 marca tego roku... w porównaniu do tych co posiali saletrę i inne duzo wcześniej bo około 8 marca moje zboża zdecydowanie lepiej wyglądały po pierwszej dawce, ja już wiem ze RSM w przyszłym roku będzie u mnie na pewno, jedynie pod rzepaki jako pierwszą stosuje saletrosan :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Stosujesz zwykły RSM czy z siarką? Przykładowo jak kupuję 16 ton saletry to ile musiałbym kupić rsmu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

Ja kupiłem tyle samo :) bo RSM32 kupujesz w kilogramach a nie litrach, czyli jak sypałem na pierwsza dawkę 250kg saletry to teraz wylewam 200 litrów RSM32 ( 264kg)

 

Ja stosuje RSM32 bez siarki, ale słyszałem że jest już coś takiego i efekty są rewelacyjne bo siarka wspomaga lepsze pobieranie azotu, tylko gdzie to kupić można bo Puławy chyba nie mają ?

Edytowano przez BARABUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Jak przelicza się dawkę rsmu? bo o reszcie to wiem, ale w temacie rsmu jestem zielony. Rsm chyba jest też tańszy niż saletra?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

1 litr RSM32 waży 1,32kg

1 litr RSM30 waży 1,30kg

1 litr RSM28 waży 1,28kg

 

ja używam RSM32, nie rozcięczam wodą do np RSM32

 

co do ceny, jak kupowałem na jesień w październiku to 1000kg kosztowało 970zł a saletra 1170, czyli 200zl tańszy był RSM32, miesiąc temu RSM32 kosztował u mojego dostawcy 1100zł/tona, a saletra 1470zł/t czyli różnica była bardzo spora bo aż 370zł !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuras    1

Panowie mam problem. dzi mi dostarczono rsm 32% i był on na zime na dworzu i sie skrystalizował. jak szybko i dobrze wymieszac to co sie skrystalizowało? i jaka cena aktualnie jest rsm? bo mi nie dosc ze taki skrystalozowany to po 1220zł za tone..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

@ Barabus masz jakieś specjalne pojemniki że ci się nie skrystalizował przez zimę? Jak się skrystalizuje to później sam wróci do pierwotnej formy czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarekb20    1

Jak będzie ciepło np w lipcu to sam wróci do poprzedniej postaci (trzeba bedzie go tylko troszkę zamieszać) przynajmniej u mnie była taka sytuacja w zeszłym roku.

Ale dla pewności lepiej rozpuścić do 28% i nie będzie problemu z krystalizacją, w tym roku u mnie nawet przy -20 stopniach C nic się nie skrystalizowało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Aby otrzymać stężęnie 28% to należy doleć wody? Ile jej trzeba dolać i ile wtedy należy wylać cieczy aby otrzymać taką dawkę jak poprzednio czyli te 264kg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

Tak należy dolać wody, ale nie powiem ci ile, musiałbyś poczytać na stronie Puław tam wszystko jest opisane.

Co do zbiorników, ja mam dwa po 35.000 litrów, zalałem je w październiku prawie do pełna RSM32 i nic nie rozcięczałem, zimą nie zauważyłem żeby się jakoś specjalnie skrystalizował, jedynie na brzegach zbiornikach zrobiła się taka cienka warstwa około 3-4cm... to było chyba to skrystalizowanie :) wiosna na początku marca wrzuciłem do środka pompę zanurzeniowa taka do kanalizacji, kupiłem na allegro za 300zł, ma wydajność 20 tyś/litrów na minute, mieszałem przez 4 godzinki i potem lałem do opryskiwacza, jednak co się okazało jak wylałem już wszystko z pierwszego zbiornika, że na dnie leży coś w rodzaju nierozpuszczonego nawozu, było tego myślę że około 300kg, i nie wiem właśnie czy to było to skrystalizowane czy po prostu jakaś część nawozu się wytrąciła ? próbowałem to wymieszać ale stężenie na dnie było takie że chyba juz nie szło więc przelałem to do drugiego zbiornika i mieszałem przez parę godzi, był to już koniec marca więc i sporo cieplej się zrobiło. zobaczymy jak wybiorę wszystko, czyli gdzieś za 2-3 tygodnie, jeżeli zostanie mi na dnie trochę nawozu to doleje wody i to wymieszam i po żniwach wyleję na ściernisko, bo na zboże trochę strach bo kto wie co to za stężenie będzie :D

 

generalnie fajnie by było kupić to na jesień, ale żeby przywieźli na koniec lutego, bo jak przywieźli mi to prosto z Puław w cysternach po 25 ton to był taki fajny jeszcze ciepły prosto z fabryki, miał 20 stopni, tylko ciężko będzie to tak załatwić pewnie, znowu kupować na wiosnę wszyscy wiedza ze drożej to przy takiej ilości są to spore koszty, więc już chyba lepiej się pomęczyć i trochę to pomieszać

Edytowano przez BARABUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Jak masz dwa takie duże zbiorniki to super sprawa. Ja do tej pory sypałem nawóz ale zaczynam się poważnie zastanawiać nad RSMem tylko musiałbym kupić zbiorniki najpierw. A co myślisz o RSMie z siarką? Ona ma chyba 27N i 5S, wydaje mi się to bardzo ciekawym produktem.

 

Może zrobiłbyś zdjęcie tego twojego zbiornika, bo jestem ciekawy jak on wygląda.

Ten rsm 27% to mógłby stać przez zimę normalnie w beczkach na dworze?

Edytowano przez globus512

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj