Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Seler Elena
arektom    0

Witam! chciał bym poznać wasze opinie na temat podłużnego selera. nie wiem od czego to jest ale 30% a niekiedy 40% jest podwójnego, przypomina on swoim wyglądem gume od resora przyczepy tzw bycze jajo :) Piszcie co zle robie. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Są to najprawdopodobniej tak zwane bałwanki. Seler rośnie tak z tego powodu że jest za głęboko posadzona - zbyt mocno przykryty jest liść sercowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

U nas zauwazyłem taka prawidłowość ze zalezało to od odmiany i sposobu produkcji rozsady. Na jednej te "bałwanki" wogóle nie wystepowały a na drugiej juz były. CO do rodzaju sadzonek - czesc była w doniczkach a czesc w rozsadzie. Selery z doniczek miały duzo wiecej "bałwanków". Takie moje spostrzeżenia.

pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gieno77    0

Witam.Chciałem w tym roku do swoich warzyw dołączyć uprawę selera nic nie mogę jednak znaleść konkretnego na temat jego uprawy.Proszę o jakieś wskazówki:kiedy zacząć produkcję rozsady jaką odmianę byście polecili z odmian raczej do przechowania z tego co się dowiadywałem w grę wchodzi tylko biały.Mam kawałek pola obsadzone dymką wyjeżdżam z nią z pola do końca maja więc czy jest to dobre stanowisko pod selera?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Petekw    3

Ja też przyłączam sie do prośby kolegii @gieno77.

Ja również w tym roku pierwszy raz bedę miał selera. Nie dużo bo zaledwie 0,5HA. Ale od czegoś trzeba zacząć.

Już zamówiłem u znajomego z okolicy 25.000 rozsady. Odmiana z BEYO a mianowice DIAMANT.

Prosiłbym zaby sadzący seler wypowiedzieli sie na temat uprawy selera. I mam takie pytanie. Przed selermna tym polu był burak cukrowy. Pole do tej pory nie zarorane (kiepskie warunki). Planuje teraz po niedzieli jak troche obeschnie rozwieść po tym kawałku obornik i zaorać je.

Przeczytałem na stronie ze nie polecaja sadzić selera po cebuli!! A co burakami? Nie zaszkodza selerze??


Zetor 8540
MF 365
Ursus C-360 3P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gieno77    0

Czy tak mało osób na forum uprawia selery? podzielcie się troszkę wiedzą z początkującymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

gieno77

Naprawdę niewiele osób uprawia seler na starcie powiem że przy tak małej produkcji niezwykle łatwo wyprodukować na rynku nadwyżkę towaru, a wtedy bardzo łatwo jest stracić.

 

Więc trzeba rozróżnić czy seler na przemysł czy na detal a jak na detal to czy sprzedaż bezpośrednia z pola czy raczej najpierw przechowywanie.

Przemysł odmiana uzależniona od firmy kupującej obsada około 50 tys / ha.

Detal- stara sprawdzona odmiana do której nikt nie ma większych zastrzeżenie to Ilona (gwarancja białego nie ciemniejącego po przekrojeniu korzenia). Jest też nowa ponoć dobra odmiana Rex. Obsada to 70-80tys/ha(przy mniejszej jest duże ryzyko że będzie za duży i nadawać się będzie tylko na przemysł) koszt sadzonki to w tym roku co najmniej 12 groszy.

Stanowisko po cebuli jest z pewnością lepsze niż po burakach choć i tak do zbyt dobrych nie należy. Obornik jest bardzo korzystny tak jak w burakach. Optymalny termin sadzenia to III dekada maja. Wcześniej jest duże ryzyko wystąpienia pośpiechów, ludzie sadzą do połowy czerwca jednak z późnym terminem wiąże sie też często mniejszy plon.

Po posadzeniu do zbioru jedną z najważniejszych rzeczy jest ochrona przed chorobami.

Zbiór na przemysł ludzie kopią neptun-ami sthol-ami a nawet holmer-ami(widziałem w minionym sezonie).

Na detal Ponoć można kombajnami od marchwi co chwytają za nać, ja obrywam ręcznie wszystkie liści i kopie bolkiem (Anną nie da rady) wielu kopie kopaczką dwurzędową a są i tacy co robią wszystko ręcznie. A po to z kopaniem tyle zachodu aby seler się dobrze przechowała.

 

Jeszcze cos znalazłem odnośnie opłacalności

optymizm vs realizm

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/32585-buraki-cukrowe-kilka-pytan/page__view__findpost__p__608081

Edytowano przez vvojtas1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Petekw    3

No wreszcie ktoś coś mądrego napisał, dzieki wielkie kolego @vvojtas1

Jeszcze dokładnie nie wiem jak to bedzie. Ale raczej ja posypie seler w skrzynie i przechowam do mniej wiecej lutego. Napewno nie strace na tym.

Co do kopania mam neptuna i anne, anna odpada wiadomo. Planuje kopać neptunem. Ale może i masz racje że bardzo się poobija. No ewentualnie mogę pożyczyc bolka os sąsiada. Także jakos dam rade.

Jedno mnie teraz meczy. Faktycznie kolego @vvojtas1nie pomyslałem o tym że jeśli w sadze 0,5ha i na to dam 25tys roslinek. To przy dobrym wietrze (pogoda, nawozy, ziemia) seler porosnie dość duża. A co za tym idzie bedzie mi ciężko ją sprzedać na detal. A widomo cena na przemysł jest sporo niższa.

Czyli według ciebie przy sadzeniu selery na detal, lepiej wszadzić ją znacznie gęściej. Przez co nie porośnie taka wielka. Kurcze nie pomyślałem w ten sposób a masz całkowitą racje. No ale to mój pierwszy rok uprawy tego warzywa takze wiadomo.

 

Nie wiem jak w wasszych regionach. Ale u nas ludzie sadzą zazwyczj w ostatnim tygodniu kwietnia (oczywiście jeśli pogoda na to pozwala). Sadzonka na ostatni tydzien kwietnia u nas to ok. 14gr szt. Ja zamówiłem na pierwszy tydzień maja i wtedy wyniesie mnie ok. 11gr szt. Gdybym zamówił ja na poło maja, bez problemu kupie ponizej 10gr.

Edytowano przez Petekw

Zetor 8540
MF 365
Ursus C-360 3P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gieno77    0

No dzięki koledzy bardzo mi pomogliście.W moich stronach ciężko kupić sadzzonkę selera mało kto go produkuje a jeśli już to na własne potrzeby.Myślę na początek posadzić ok 0,5 ha. mam większą ilość paletek do produkcji rozsady bobu o wymiarach otwory 2,5 na 2, cm.mam pomieszczenie do tego celu więc mogę spróbować.Myślę o zbiorze kombajnem (hassia)lecz zobaczymy co z tego wyjdzie bo chciałem przechować gdzieś do lutego ma to być produkcja na detal ale u nas jest tręd że wszystko musi być duże tak się odbiorcy nauczyli.Jeśli można prosił bym o podanie jakichś sprawdzonych środków grzybobójczych w uprawie selera .Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Petekw    3

Odnośnie środków grzybobójczych. To wydaje mi się że powinno działać wszystko co działa na ziemniaka czy cebule.

Ja środki ochrony biore z "Blendingu". I w tym roku zamówiłem ich dość sporo. Co do fungicydów to wziałem: "Econom" ,"Armetil", "Ridomil", oraz "Amistar". I myslę że każdy z nich powienien być dobry na selra.

 

Staram sie poszerzyć temat uprawy selera jak tylko mogę. Znalazłem dosyć mądry artukuł wiec wrzucam.

 

Seler dobrze rośnie na glebach niezbyt ciężkich, zasobnych w próchnicę. Na ziemiach podmokłych lub zakwaszonych jego uprawa nie udaje się. Długo utrzymująca się obniżona wilgotność gleby, silne nasłonecznienie i wysokie temperatury działają niekorzystnie na rozwój rośliny.

 

Na glebach uboższych, seler uprawia się w pierwszym roku po oborniku (zastosowanym jesienią) lub przed sadzeniem glebę nawozi się kompostem. Na ziemiach zasobnych, bogatych w próchnicę roślinę można uprawiać w drugim roku po oborniku.

 

Dobrą rośliną, po której można uprawiać seler korzeniowy jest: fasola, bób, groch, rośliny kapustne, buraki, ogórek, pomidor, sałaty, szpinak.

Nie powinno się uprawiać na miejscu, gdzie rosła: pietruszka naciowa lub korzeniowa, marchew, seler naciowy i korzeniowy, cebula zwyczajna, por, koper.

 

Ponieważ seler sadzi się dość późno, można przed nim uprawiać przedplon. Jeśli jest uprawiany w pierwszym roku po oborniku przedplonem mogą być: sałaty, wczesny kalafior, ogórek. Gdy sadzony jest w drugim roku po oborniku, wysiać można szpinak, rzodkiewkę, rzodkiew, cebulę dymkę lub kalarepę.

 

 

Seler wymaga pH zbliżonego do obojętnego. Na glebach zakwaszonych wapnowanie przeprowadza się jesienią, zabieg można połączyć z nawożeniem obornikiem.

 

Jeśli seler uprawiamy w pierwszym roku po oborniku lub nawożeniu kompostem, przed sadzeniem rozsady glebę należy nawieźć stosując: 300 g nawozu azotowego, 300 g fosforowego i 400 g potasowego. W przypadku uprawy w drugim roku po oborniku dawki nawozów zwiększa się o 40%.

 

Dawki nawozów podane w przypadku stosowania saletry amonowej, superfosfatu potrójnego i soli potasowej 60%. W przypadku użycia innego nawozu dawka powinna być przeliczona.

 

Seler korzeniowy uprawia się z rozsady.

Nasiona można wysiewać od połowy lutego do połowy marca. Na 1 m2 rozsady przeznacza się 0,02 g nasion. Z 1m2 produkowanej rozsady można uzyskać około 100 sztuk roślin.

Skrzyneczki ustawia się w ciepłym miejscu, w którym do czasu wykiełkowania powinna panować temperatura 24°C. Po wykiełkowaniu roślinom wystarczy 18-20°C. Gdy siewki mają pierwszy liść właściwy, pikujemy je do inspektu w rozstawie 5x5 cm, lub pojedyńczo do doniczek.

 

Rozsada jest gotowa do sadzenia w gruncie gdy ma 5 liści właściwych (około 8 tygodni po wysianiu). Dwa tygodnie przed sadzeniem rozpoczynamy hartowanie, uważając żeby temperatura nie spadła poniżej 8°C. Utrzymujące się przez kilkanaście dni temperatury 3-5°C powodują pośpiechowatość, czyli wyrastanie pędu kwiatostanowego. Także zbyt wczesne wysadzenie może powodować pośpiechowatość, dlatego rośliny sadzimy gdy dzienne temperatury podniosą się powyżej 12°C.

 

Jeśli seler ma być uprawiany równocześnie z przedplonem sadzimy go w rozstawie 40x40 cm. Jeśli bez przedplonu, sadzimy w rozstawie 30x20 cm.

 

Glebę należy systematycznie spulchniać, szczególnie po deszczach lub bardziej obfitym podlewaniu. Seler ma wysokie zapotrzebowanie na wodę. Podczas suchych okresów plantację podlewamy co kilka dni stosując dawkę około 20 litrów wody/1 m2. W okresie wzrostu i rozwoju korzenia (sierpień-wrzesień) powinniśmy podlewać codziennie.

 

Młode rośliny można użytkować w miarę potrzeb. W przypadku użytkowania także liści, nie należy obrywać ich na pojedynczej roślinie zbyt wiele, ponieważ obniża to plon korzeni.

Korzenie przeznaczone do przechowywana zbiera się dopiero przed przymrozkami.


Zetor 8540
MF 365
Ursus C-360 3P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gieno77    0

Wielkie dzięki kolego Petekw bardzo mi pomogłeś .Nasiona dziś zostały zakupione odmiana z bejo Ilona i Diamant gdzieś za tydzień zaczynam produkcję rozsady .W moim gospodarstwie dominują grunty kl. 2,3a do 4 a nawet kl.1. Więc stanowisko po dymce z racji że jest inne po bobie odpada.Chciałem zasięgnąć informacji u plantatorów w mojej okolicy usłyszałem od jednego że seler urośnie wszędzie od drugiego że nie mamy ziem pod uprawę selera.Na pytanie jakie nawozy stosują i w jakich dawkach odp.a co tam jest. Na pytanie o śr. ochr.a co tam w sklepie polecą. Z takim podejście na pewno można liczyć w naszych stronach na jakieś grupy producenckie,kontraktacje itd.(średniowiecze).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Petekw    3

U nas troche osób uprawia seler. Jedni bardziej są skorzy do pomocy inni mniej. To pewnie jak wszędzie.

Co do tej odmiany Ilona to nie słyszałem o niej u nas, ale Diamant oczywiście u nas twierdzą że jedna z lepszych odmian.

Co do nawozów to powiem szczerze że jeszcze sie nie dowiadywałem dokładnie co kto sieje. Ale mam znajomego który podobno wysiał na 1ha selera 1,5tony polifoski, a po posadzeniu oczywiście deszczowaniai 1tona saletry w kilku dawkach oczywiście.

Czyli normalnie masakra. Fakt że ma ziemie 1 klasy. I powiem ci że niektóre selery to wyglądały jak talerz od obiadu i wwiększe.

 

Ja planuje dać napewno pod korzeń 500kg Polifoski 8 (bo taką kupiłem. No i oczywiście poźniej saletra po wierzchu. Nie mmam deszczwoni wiec ta opcja odpada. Chciałbym uzyskać 20ton z tego pół hektara! Czy mi się uda zobaczymy.


Zetor 8540
MF 365
Ursus C-360 3P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ogólnie 1 klasa ziemi mówi samo za siebie ale 1,5 polifoski to już nieźle oczywiście mówisz o selerach na przemysł bo taki seler to 1. za duży a po 2. nie poleży aby wykopać obgłowić i dowidzenia diamenty odmiane robie już bardzo długo miałem raz ilone ale poszła mi w kwiat (taka sama hodowana jak diamenty i diamenty ok a ilona kwiatek) podstawa dla selera to dobra ziemia i woda woda i jeszcze raz woda (prawie jak ryż :))

Edytowano przez rafallodzkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Petekw    3

Zgadza się kolego @rafallodzkie ta seler szła praktycznie prosto z pola na przemysł. Wiadomo przy tak intensywnym naworzeniu i podlewaniu długo ona nie poleży.

Chodz wziąłem chyba 2 skrzyneczki od tego pana selery tak dla domowego użytku. Z tym że wybrałem sobie takie powiedzmy wielkości płyty CD. I leży sobie ona do tej pory i nic jej sie narazie nie dzieje.

Dużo kolego @rafallodzkie uprawiasz selera? I jak opłacalność?? Bo wiadomo nakład dość spory niestety.


Zetor 8540
MF 365
Ursus C-360 3P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gieno77    0

To mnie kolega pocieszył z tą odmianą Ilona ale liczę że może u mnie wypali. No taka loteria z tymi warzywkami w jednym roku dana odmiana plonuje za dwie za rok się nastawisz a tu klapa.Jeśli chodzi w moim przypadku o nawożenie planuję wysiać ok 400 kg grantaru+saletra w dwóch dawkach na 0,4 ha + ok.12 ton obornika jesienią .Zastanawiam się nad rozstawem rzędów bo raczej kopanie kombajnem odpada (hassia)planuje selerka przechować więc trzeba z nim ostrożnie się obchodzić.Posiadam sadzarkę do warzyw z możliwością sadzenia w rozstawie 62,5 i co 30 cm.choć nie wiem czy co 30 będzie nie za gęsto lecz co niektórzy tak właśnie sadzą ale tak wielkie jak kolega pisał u nas nie widziałem.Zastanawiam się jeszcze co z zaprawianiem rozsady słyszałem że bardzo dobrym preparatem nićieniobójczym jest Vydate 240 sl ale z tego co pytałem po sklepach to śr.1kl. toksyczności i bardzo ciężko go dostać,może ktoś z produkujących rozsadę coś doradzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja tak ok 1 ha. Uważam że seler do najłatwiejszych upraw nie należy a z tą iloną to jakoś umnie tak wyszło a tak w okolicy było ok taki minus jeszcze tej ilony to było to że ciężko się go obgławiało bo miał twarde korzenie w diamęcie są napewno delikatniejsze. Opłacalność to zależy jak na przemysł to z chektara jak urośnie 40 ton to już nie jest źle :)

Edytowano przez rafallodzkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gieno77    0

Kto pyta nie błądzi (tak często).To może o produkcję rozsady jeszcze zapytam mianowicie czy multiplaty o wymiarach otworów 2,5 na 2,5cm nie będą za małe na seler? Czytałem że na póżne wysadzenia jest zalecane z powodu nie możności przyspieszonego rozwoju co za tym idzie nie wytwarzania pośpiechów,gdzieś indziej znów pisało że wskazane są otwory 5 na 5 cm.Może ktoś sam produkuje rozsadę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stalpin8145    1

Ja robię rozsadę selera do handlu na świeży rynek i cześć dla siebie , siejemy najpierw w skrzynkę potem jak mają już listki właściwe pikujemy je w skrzynki w odpowiednich odstępach i jest jako rwana moim zdaniem jest lepsza ze skrzynki ma dużo ziemi mają więcej wody i innych składników,w multiplatach też trochę robimy jak nie mamy już skrzynek, w multiplatach moim zdaniem roślina się męczy ma mało ziemi i małą wilgoć wtedy trzeba byłoby ją zasilać i dokarmiać. Jak stał rozsada w tunelu gdzie w tym samym rzucie były pikowane w skrzynkach i w multiplatach to była duża różnica pomiędzy nimi. W skrzynkach były ładne duże ciemne sadzonki a w multiplatach małe jasne sadzonki. Takie jest moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam15333    0

Koledzy tego wątku nikt jeszcze nie poruszył a wydaje mi się bardzo ważny a kolega wyżej produkujący na większą skale sadzonki może coś nam doradzi. Mam takie mały pytanko jak wysiewasz nasiona selera do skrzynek, czy przysypujesz je czymś czy też nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

Witam kolegów widze ze macie dużo pytań co do selera. Sadze go dość długo robie sam rozsade w skrzynkach(już wysiana) potem pikuje jak wypusci 3 listko. Nie polecam produkcji w paletkach. Jak macie jakieś pytania to pisać na gg. Chetnie udziele odpowiedzi na nurtujące was pytania. ekspertem nie jestem ale mam praktyke produkcjii a to chyba najwazniejsze moj nr gg 13280565

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

A ja polecam rozsade z paletek ;)

do niedawna tez robilismy selery w inspekcie, siew a pozniej pikowanie. Teraz juz tylko siew w skrzynki i pikowanie w paletki bo:

+szybciej się sadzi

+roslinki lepiej się przyjmuja w polu

+selery nie rosną po 1kg jeden, co w naszym przypadku jest plusem, bo towar jest na przechowywanie.

 

-jednyny minus to konieczność dokładnego sterowania warunkami uprawy, czytaj:

-podlewanie

-cieniowanie

-nawożenie

 

 

a co do zasypywania nasion ziemią to podpowiem tylko ze nasiona selera sa fotoblastyczne dodatnio ;)

 

 

@stalpin8145

to normalnie ze rosliny w paletkach sie dokarmia ;) a szczególnie w tych o małej pojemnosci.

Rosliny męczą sie bardziej kiedy je wyrywasz, bo niszczysz wtedy korzenie.

 

pozdro ogrodnicy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Petekw    3

"Fotobalstyczne dodatnio!"

Kurcze ciekawe sformułowanie. Gdyby nie google w życiu nie wiedziałbym o co chodzi?

Czyli znaczy to że seler potrzebuje światła do kiełkowania. Znaczy sie rozumiem że nasionek nie przysypuje się niczym.


Zetor 8540
MF 365
Ursus C-360 3P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

My siejemy rozsadę w skrzynki (małe plastikowe, firma CASI) po ok. 1100 sztuk w skrzynkę, nasion ziemią nie przykrywamy wcale (chociaż wiem, że niektórzy przykrywają ziemią i wschody mają również dobre), pikowanie następuje gdy rośliny wypuszczą pierwszy liść właściwy, pikujemy do paletek 160 komorowych (nie wiem jaki jest dokładnie ich rozmiar, ale to te same w które są bardzo popularne w produkcji rozsady kapusty), zapikowaną rozsadę bardzo często dokarmiamy "wspomagaczami" Agroleaf firmy Scotts, rozsada rośnie bardzo szybko, jest wyrównana, kolor ma ciemno zielony, na polu po wysadzeniu nie "choruje", przyjmuje się bardzo szybko nawet w stresowych warunkach. Moim zdaniem to jest optymalny sposób na produkcję rozsady selera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulak    6

kiedy wysiewasz nasiona i kiedy wsadzasz rozsadę ?

jaką odmianę uprawiasz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Siałem parę dni temu, myślę, że na początku maja pójdzie w pole. Odmiana Diamant.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj