Skocz do zawartości

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem

72 odpowiedzi na ten temat

#41 Share szymon3

szymon3

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 24 kwiecień 2011 - 13:15

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem Dziekuje za odpowiedz ale czy jest pan tego absolutnie pewien?? Powiem szczerze ze nie chcialbym sie rozczarowac gdy juz sie zobowiąże. To znaczy ze po 3 latach bede mogl isc do prcy na etat a przez kolejne 2 lata bede musial prowadzic gospodarstwo??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem Dzisiaj, 13:33
  •  

#42 Share pierre

pierre

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 25 kwiecień 2011 - 07:52

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem Przez 3 lata od dnia wypłaty pomocy MUSISZ opłacać KRUS, to wyklucza pracę w sensie umowy o pracę. Jak się dogadasz z pracodawcą, żeby nie opłacał Ci ZUS'u to możesz pracować cały czas, co wcale nie musi oznaczać, że byłaby to praca na czarno (np. umowa o dzieło). Po 3 latach można przejść na ZUS. Tak, jestem tego absolutnie pewien:)

#43 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1702 postów

Napisany 27 kwiecień 2011 - 22:02

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem Ja właśnie mam podobny problem jak Wy też składam na MR i pracuje w swoim zawodzie na pełnym etacie,człowiek który mi pisze wniosek podsuną mi taki pomysł: zna wielu ludzi którzy pracują zawodowo i pracodawca płaci za nich ZUS a oni prowadza gospodarstwo i płacom sobie KRUS. Tylko trzeba to zrobić w odpowiedniej kolejnosci:
Przejmujesz gospodarstwo idziesz do KRUS-u w krusie składasz oświadczenie że przejąłeś zimie i chcesz płacić KRUS i nie jesteś na ten konkretny dzień ubezpieczony w ZUS-ie a następnie idziesz do pracy i pracodawca płaci za Ciebie ZUS. W dokumentach z agencji jest tylko wyraźnie napisane że musimy płacić przez trzy lata KRUS a nie jest napisane że nie możemy pracować. Są tylko przez te 3lata dodatkowe koszty podwójnego ubezpieczenia, a ust z 2008r lub 2005r mówi jasno że wszelkie świadczenia chorobowe, rentowe, emerytalne możemy pobierać tylko od jednego ubezpieczyciela, w powyższej sytuacji nie możemy pobierać zasiłku dla bezrobotnych.
Co wy na to?
ZETOR TEAM

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share marco1

marco1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 01 maj 2011 - 22:19

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem Fajnie to sie czyta ale czy tak jest rzeczywiscie? Z tego co slyszalem to mimo ze KRUS i ZUS to instytucje oddzielne to potrafia sie dowiadywac o takich rzeczach, ktos juz tu pisal ze poszedl do pracy a miesiac pozniej juz zostal wywalony z KRUSu. Czy ktos wie moze cos wiecej na ten temat?

#45 Share majzol

majzol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 07 maj 2011 - 19:41

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem witam. w tym roku kończe studia i myślałem o MR, ale 3 lata na krusie mi sie nie widzą. moje pytanie jest takie, jak bym kontynuował naukę czy to na nowym kierunku czy kontynuował ( studia doktorandzkie) czy takie cos by przeszło. w krusie jestem ubezpieczony jako domownik.

#46 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 październik 2011 - 18:53

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem Właśnie czytam pismo z ARIMRu informujące o zmianie dotyczącej działania młodego farmera zgodnie z którą okres obowiązkowego podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy jako rolnik został skrócony z 3 lat do 1 roku( PROW 2007- 2013).
Chory rozsądek podpowiada mi że raczej prawodawca nie poszedł po rozum do głowy ( mało prawdopodobne)szykują się poważne zmiany.

#47 Share tomekkomar

tomekkomar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów
  • Zainteresowania:transport, ciężarówki, tuning

Napisany 02 listopad 2011 - 20:50

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem witam,
Przeczytałem cały temat, dużo się dowiedziałem, chciałbym przedstawić Wam moją sytuację i prosić o poradę.

Mam już teraz, od września 19 lat. W kwietniu tego roku dostałem pozytywną decyzję w sprawie MR, pieniądze już dostałem, płacę już KRUS, gospodarstwo już przekazane, uzupełniam wykształcenie rolnicze, a rodzice dostali rentę strukturalną, również już jest wypłacana.
Profil mojego gospodarstwa jest typowo ogrodniczy, tylko owoce- warzywa.
Otóż zawsze chciałem być kierowcą zawodowym, od wiosny b.r posiadam już wszystkie niezbędne uprawnienia, mam Jelcza, którym przewoziłem swoje, a może jeszcze rodziców, płody rolne do zakładów produkcyjnych.
Z racji tego, że mamy jesień, zimę, okres wegetacji, zacząłem szukać pracy, zaczęły się pojawiać problemy. :(

Proszę Was, powiedzcie, jak mogę być zatrudniony?
Z wielką chęcią otworzyłbym pozarolniczą działalność gosp. płacąc podwójny KRUS i rozliczając się samodzielnie w Urzędzie Skarbowym. Czy mogę już, czy muszę 'być' w KRUS-ie przez co najmniej 3 lata??

Ktoś wspominał o umowie zleceniu, lub u-wie o dzieło.
Podpisując którąkolwiek z tych umów, pracodawca(zleceniodawca) opłaca mi składki do ZUS, więc automatycznie zostaję usunięty z KRUS na czas obowiązywania w/w u-wy.
A nie mogę być jednocześnie w KRUS i ZUS :(
Czy mógłby mi to ktoś konkretnie określić, opisać??

Czy po prostu pracować na czarno i kręcić się wokół komina jak to się mówi w zawodzie kierowcy. Pracę na czarno jeszcze bym zniósł, tylko najgorzej podczas wypadku; na drodze, placu, rampie, gdziekolwiek, zresztą jak w każdym zawodzie. Na studia nie poszedłem, z myślą, że będę pracował. Jestem młodym człowiekiem, chciałbym zapewnić sobie jakieś dodatkowe pieniądze, które mógłbym odłożyć na inne cele.
Bo siedzenie w domu nie rozwija.

Dziękuję z góry bardzo serdecznie za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam, Tomek

Edytowany przez tomekkomar, 02 listopad 2011 - 20:58.

#48 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 03 listopad 2011 - 19:45

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem Teraz jest obowiązek ubezpieczenia w KRUS 1rok od wypłaty kasy z MR-jakoś tak B)

#49 Share tomekkomar

tomekkomar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 03 listopad 2011 - 22:27

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem Rozumiem, ale kogo to dotyczy?

Ja premię dostałem w kwietniu i w decyzji mam napisane, że przez 3 lata mam być w KRUS.

Więc, albo powinni mnie poinformować o zmianach, albo te zmiany dotyczą tych, którzy składali wnioski po tej zmianie.

#50 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 03 listopad 2011 - 22:37

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem Prawo nie działa wstecz. Więc i tu ta zasada ma zastosowanie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 04 listopad 2011 - 08:38

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem Jestem z naboru 2008 przepisałem gospodarstwo w grudniu 2008, ale premie dostałem w lipcu 2009 i od tego czasu do lipca 2012 powinienem być ubezpieczony w kRUS, Ale przyszło mi pismo że mam 90 dni na dostarczenie zaświadczenia z kRUS że co najmiej przez rok (od dostania premi) byłem ubezpieczony jako rolnik. Czyli te zasady zmieniły sie dla wszytkich.

#52 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 04 listopad 2011 - 15:47

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem Chyba tak bo dzisiaj dostalem podobne pismo. Nabor 2010r.

#53 Share tomekkomar

tomekkomar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 04 listopad 2011 - 19:04

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem Dziękuję bardzo za odpowiedzi :rolleyes:

W takim razie i ja czekam na takie pisemko z ARiMR :rolleyes:

#54 Share krciczek

krciczek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 12 listopad 2011 - 15:16

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem Drodzy koledzy, mam pytanie co do dlugosci ubezpieczenia w KRUSIE..Faktycznie teraz prawo się tak zmieniło, że wystarczy być 1 rok ubezpieczonym w KRUSIE? Ma ktoś jakiegoś linka gdzie można o tym poczytać, bo szukam i nie mogę nic znaleźć.

#55 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 12 listopad 2011 - 16:25

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem Ja przeczytałem o tym w gazecie ,,farmer'' B)

#56 Share Andrzejns

Andrzejns

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 17:53

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem Mam pytanie. Jeśli czas obowiązkowego ubezpieczenia w KRUS skrócono do 1 roku, to zakaz pracy poza rolnictwem też analogicznie skraca się do 1 roku?

#57 Share DeerMan

DeerMan

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 27 grudzień 2011 - 22:17

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem @Andrzejns tak zgadza się , będąc na krusie możesz co prawda pracować na umowę o dzieło albo założyć własna działalność a p roku to możesz robić co chcesz, tylko nie wiem włąsnie czy ten przepis dotyczy tylko tych co składali w 2011 jak ja czy też tych którzy wcześniej składali w poprzednich naborach ale wydaje mi się że nie.

#58 Share Andrzejns

Andrzejns

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 02 styczeń 2012 - 12:50

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem Dzięki za odpowiedź, tak właśnie myślałem. W kwietniu upłynie rok od wypłaty premii także zaczne szukać pracy, zobaczę jak to będzie <_< ....

#59 Share tomaszs88

tomaszs88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 14:24

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem Słuchajcie brałem MR w 2011r. teraz w 2013r. 1 Kwietnia będzie 2 lata jak otrzymałem premię...che iść do pracy i zupełnie odciąć się od tego...tzn. w papierach itd. dalej będę samodzielnie prowadził gospodarstwo i będę figurował z tym że chcę wziąć teraz kredyt z linii młody rolnik na pewną inwestycję ale nie dla mnie tylko dla brata i żeby wziąć kredyt trzeba mieć co najmniej 1 ha i być zapewne ubezpieczonym w KRUSIE....jak obejść ten przepis żeby można było iść do pracy na umowę o pracę? Oczywiście na KRUSIE mógłbym być ale jak będę na umowie to ZUS powiadomi KRUS i co dalej?...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 14:51

Premia "młody rolnik" a praca poza rolnictwem Jestes pewien że biorąc ten kredyt jest wymóg ubezpieczenia w KRUS?