Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dój krów na karuzeli

23 odpowiedzi na ten temat

#1 Share marekk1988

marekk1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 02 maj 2010 - 11:52

Dój krów na karuzeli Za dwa miesiące rusza budowa nowej obory na 280 krów i mamy problem z wyborem systemu doju czy karuzela czy bok w bok. Proszę o konkretny odpowiedzi :rolleyes:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dój krów na karuzeli Dzisiaj, 11:31
  •  

#2 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 02 maj 2010 - 11:57

Dój krów na karuzeli Jednak nie zdecydowałeś się na robota heh Jaki system wybrałeś utrzymania? Moim zdaniem duża wada karuzeli to cena

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#3 Share marekk1988

marekk1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 02 maj 2010 - 12:06

Dój krów na karuzeli Roboty nie wchodziły w rachubę :rolleyes: utrzymywać będziemy na tym co krowy narobią. Wygarniacze i sita firmy houle

#4 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 02 maj 2010 - 12:08

Dój krów na karuzeli Autorze: popraw tytuł i błędy w poscie, bo Ci go zamkną :rolleyes:

#5 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 02 maj 2010 - 12:10

Dój krów na karuzeli Sita?? Nie czaje chodzi Ci o ruszt? Wygarniacze? Czyli jednak słoma? :rolleyes:

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#6 Share marekk1988

marekk1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 02 maj 2010 - 12:12

Dój krów na karuzeli Zamkną to zamkną niema czasu na poprawne pisanie, skoro niepiszesz na temat to wogóle nie pisz

#7 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 02 maj 2010 - 12:14

Dój krów na karuzeli Na forum obowiązują pewne zasady, ale skoro Ty do nich nie dorosłeś to znaczy, że nie powinieneś zakładać nowych tematów i pisać postów. Nie masz czasu czy może umiejętności korzystania z komputera??

#8 Share marekk1988

marekk1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 02 maj 2010 - 12:45

Dój krów na karuzeli Słomy nie będzie wogóle krowy będą miały normalne legowiska a ścielić będziemy tym gnojem który przejdzie przez te sita i prasę to rzadkie leci do szamba a to gęste na pryzmę i tym ścielesz

#9 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 02 maj 2010 - 13:02

Dój krów na karuzeli To nie lepiej było zrobić maty lub materace na stanowiska? :rolleyes:

#10 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 02 maj 2010 - 20:32

Dój krów na karuzeli Temat o karuzeli a nie o sposobie usuwania obornika:p nazwij go lepiej obora na 280 sztuk :rolleyes:
minusy karuzeli:
- wysoki koszt (zresztą napisz dokładnie ile, bo już pewnie się trochę orientowałeś)
- wymaga udziału człowieka do doju
- wydoisz na niej maks 3 razy dziennie, i nie możesz selektywnie tylko sztuk o większej wydajności
- z zasłychniętych opinii dość podatne na awarie rozwiązanie
- mocno stresogenny dój dla bydła - 100 razy bardziej niż w tradycyjnej hali, a 1000 niż w robocie
to tyle;))
i napisz coś więcej o samym budynku...wentylacja? Opisz dokładniej ten system usuwania obornika bo nie bardzo również rozumiem :) dla simentali o ile dobrze pamiętam?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share marekk1988

marekk1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 03 maj 2010 - 11:42

Dój krów na karuzeli Niby wysoki koszt a roboty co za darmo, do robota też potrzeba człowieka owszem mogę doić te najbardziej wydajne nawet 4 razy bo będzie grupa z tymi krowami, taka sama awaryjność jak w każdej innej hali z pewnością mniejsza nisz robota, mógłbyś napisać dlaczego stresogenny dój bo jakoś tego nie rozumiem z pewnością nie widziałeś doju na karuzeli dlatego tak mówisz, krowy spokojnie chodzą jedna za drugą bez żadnego problemu.
Budynek ma wymiary 75m na 33m bez ścian bocznych tylko kurtyny aż na duł w szczycie świetlik kalenicowy 3 metry szerokości a poza tym w ścianach czołowych po 5 wentylatorów z każdej strony obora jest dla bydła HF bron boże dla simentali.
System usuwania obornika wygląda tak krowy leżą w legowiskach tzw łódkach po korytarzach spacerowych jeżdżą wygarniacze i zgarniają obornik do kanałów poprzecznych z tamtą obornik leci do przepompowni później na sita gdzie gnojówa spływa do szamba a to suche gówno na pryzmę no i z pryzmy do legowisk a nadmiar na pole

#12 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 03 maj 2010 - 14:27

Dój krów na karuzeli Dobrze będzie jak krowa będzie leżała w tym suchym kale? Skoro nie długo zaczynasz obore to może napiszesz cenę hali bok w bok i karuzeli? Karuzela moim zdaniem jest lepsza od hali. Gdy trafi się krowa która się długo doi i może zrobić jeszcze jeden obrót, natomiast w hali bok w bok będzie trzeba czekać ze wszystkimi krowami aż ta jedna się wydoi. Aha i moim zdaniem robot to nie jest awaryjne urządzenie. Nie słyszałem opinii że komuś sie popsuł.

#13 Share marekk1988

marekk1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 03 maj 2010 - 17:41

Dój krów na karuzeli Autorotor Performer 24 milion zł a bok w bok 2x12 900 tys. Co do leżenia krów w suchym kale to niema nic lepszego w Ameryce stosują to od lat :)

#14 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 03 maj 2010 - 21:20

Dój krów na karuzeli Hmm pierwszy raz słyszę o takim sposobie wyscielania legowisk...nie ma przy takim sposobie problemów z bakteriami?
Jak do tej pory doiłeś krowy? Szczerze to jakbym miał bańkę wydać na karuzelę to nawet chwili bym się nie zastanawiał nad robotami. Obliczałeś sobie jeszcze do tego koszt pracowników na xx lat? W dodatku jeśli masz zamiar stworzyć dodatkową grupę dla wysokowydajnych sztuk i doić 4 razy dziennie to chyba pracownicy będą musieli stać w oborze prawie całą dobę...przecież to ogromne koszta. Masz jakieś obliczenia w tej dziedzinie?

#15 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 05 maj 2010 - 15:19

Dój krów na karuzeli Witam :) Z tego co trochę czytałem wynika, że ścielenie odseparowaną frakcją stałą z gnojowicy jest całkiem dobrym rozwiązaniem. Ważne aby po przejściu przez separator odchody przeleżały na pryzmie jakiś czas(muszą się zagrzać- niszczone są bakterie, zarodniki grzybów i reszta paskudztwa). Poza tym nadmiar to świetny kompost. A co do karuzeli, to musisz kupować aż tak dużą? Wiem, że w Stanach robią tak, że kupują mniejsze hale udojowe i zakładają, że dój trał będzie np. 20h na dobę( minusem jest koszt robocizny, ale za to mniejsza kasa na halę, poza tym jeśli planujesz doić jedna z grup 4 razy to i tak dój będzie zajmował prawie całą dobę)

#16 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 05 maj 2010 - 19:15

Dój krów na karuzeli Macie do tego systemu utrzymania jakieś linki, chętnie bym o tym poczytał. Co do tematu to wolałbym karuzele. Duży plus że nie musisz chodzić tylko stoisz w miejscu.

#17 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 06 maj 2010 - 13:23

Dój krów na karuzeli Coś by się znalazło...to co widziałem to w jęz ang. także jak znasz, to wpisz w google manure separator.

Tu coś po polsku- http://lukomet.com.p...?id=350&lang=pl

a tak to działa: http://www.youtube.c...h?v=A_ilxQJsyvM

#18 Share Jasiupila

Jasiupila

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 08 maj 2010 - 17:07

Dój krów na karuzeli A w jakim regionie naszego kraju mieszkasz? Według mnie lepszym rozwiązaniem jest karuzela. Ty masz tu napisaną halę z Westfalii. A nie sprawdzałeś ceny hali z Delaval? Pewnie będzie to tańsze rozwiązanie. Ja jak będę budował oborę to prawdopodobnie też założę karuzele jednak używaną z Niemiec którą kupię za 150-200 tyś i dam ją na przegląd do serwisu i niech mnie to nawet 100 tyś wyjdzie to zawsze taniej niż 1 mln zł. Ja chciałbym ci przypomnieć że nasz kraj nazywa się Polska a nie USA i jest tu inny klimat niż tam. Jak ja słyszę te twoje rozwiązania żeby ścielić krowom za przeproszeniem gównem albo ogony ucinać to nie wiem czy się śmiać czy płakać. Jeszcze trochę to ci pseudonaukowcy z USA wymyślą żeby krowom do jedzenia dawać gówno.

#19 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 08 maj 2010 - 21:45

Dój krów na karuzeli @Jasiupila- nie unoś się bo Ci żyłka pęknie. Ta technologia nie ma związku z klimatem (zakładam że uczysz się geografii- w niektórych częściach USA klimat jest dużo bardziej surowy niż u nas i stosuje się zimny odchów i obory kurtynowe, ścilenie ''odchodami'' itp. z resztą na podlasiu, które nie jest tropikiem dużo już takich obiektów stoi). Jeżeli nie masz nic ciekawego do dodania, nie udzielaj się, a jak już się udzielasz to trochę grzeczniej:)

Za ucinaniem ogonów nie jestem, ale po to między innymi montuje się wentylatory w oborze żeby wytworzyć ruch powietrza który zniechęca muchy do przebywania w takim pomieszczeniu, dodatkowo są specjalne preparaty na muchy.

I jeszcze jedno- to nie ''gówno'' tylko kompost- praktycznie bez zapachu, po odleżeniu na pryzmie i samozagrzaniu jest czystszy niż średniej jakości słoma, piasek, czy trociny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share marekk1988

marekk1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 09 maj 2010 - 09:18

Dój krów na karuzeli ppp- wreszcie ktoś kto zna sie na rzeczy. Ja jestem ze Sląska 10 km od czeskiej granicy i takie rozwiązania stosują tam prawie na każdej nowo budowanej fermie.
Ja nie będę zatrudniał pracowników to rodzinny interes z tego powodu też taka duża karuzela obliczyliśmy to tak dziennie ma być dojonych 700 krów na tej karuzeli doi się na godzinę około 150 krów więc udój będzie trwał około 5 godzin dziennie
Co do cen Westfali a Delaval to niema jakiś kosmicznych różnic, a różnica w sprzęcie ogromna :lol: