SPECO

[Olej] Zetor Forterra / Proxima

Polecane posty

lslonecki    0

Wlanie oleju innego niż ARAL grozi utratą gwarancji (pomimo, że Fuchs ma identyczne parametry). Sprawa z olejami wygląda następująco :

Aral Supertraktoral 10w30 lub Megaturboral 10w40 w zależności od rocznika ( bodajże 2009r. zmiana w niektórych Zetorach) do silnika,

Aral Supertraktoral 10w30 do skrzyni

Fluid 80w90 i Vitam do reszty,

Fridex do chłodnicy.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gago    0

Z tego co wiem to w Forterach olej w silniku i skrzyni jest ten sam u mnie Zetorek jest naAralu jak firma każe i nic po niej nie bede poprawiał bo oni raczej wiedzą co jest dobre i na czym dłużej ciągnik pochodzi B)


Zetor Team
Posiadacze i sympatycy Zetorów zapisujcie się do klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racha    3

a ile oleju do silnika w 9641 się mieści ??? bo podobno 12 litrów a ja nalałem 10.5 i już mam ponad stanem i nie wiem czy to silnikowi nie zaszkodzi a stary olej wylałem cały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oledo    2

Do ślinka 10 litrów , w instrukcji pisze żeby stan oleju był po środku między kreskami .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zenas    11
;) nadmiar oleju silnikowi szkodzi dlatego na bagnecie są znaki na min i max i tego się kolego trzymaj ,jak nalałeś za dużo to musisz spuścić do stanu między kreskami,a co do oleju jaki poleca serwis to traktujcie z przymrużeniem oka,mają podpisaną umowę z dystrybutorem ot wszystko,dzisiaj jest Aral jutro będzie np.Texaco w zależności kto przedstawi ofertę z większą marżą :)

Ciągnik powinien być jak koń-prosty w budowie i nie zawodny w pracy.
www.youtube.com/watch?v=N--TWYKpbYM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7341Zetor    0

do forterry wchodzi coś koło 10l i ani grama więej te 12l to wchodzi do 7340/41 bo one mają głębszą misę olejową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal89    0

Ja ostatnio zaopatrywałem się w ten olej w Techpom Krzywonosi koło Mławy

polecam roltex krasnystaw aral 10w30 15zł/litr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal89    0

@wlodiw, pracujesz w serwisie? ja też po pierwszym przeglądzie zalałem turdusem znaczy 15/40 SHPD syntetyk a ten Aral faktycznie półsyntetyczny ale czy Turdus lepszy? nie wiem bardziej dostępny wszystkim jeżdże na tym oleju, w książce gwarancyjnej jest wymienione dużo olei zgodnych do tego silnika nie ma co prawda Turdusu ale są oleje syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne o bardzo różnych parametrach i myśle że nic nie szkodzy ten który ja stosuje, najlepszy z wymienionych to chyba FUSH Hydramot 1030MC lub Plantmot (bioolej) 5/40.

turdus to ja do c330 leje a do zetora aral i tylko aral 3200 mth na aralu w proximie i niema problemu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szuma    13

Chcę zmienić olej w skrzyni w Zetorze na HyGard taki jak w JD czy nie bedie żadnych problemów w dalszej eksploatacji?


"Siła w jedności, jedność w wierzę"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

może się zważyć

koledze w fendzie tak się stało dobrze ze ma dwa obiegi. osobny do hydrauliki zewnętrznej.a stało się tak bo podłączył beczkę od 360 do fenda i wyszło heh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szuma    13

nie chce mieszać Arala z HyGardem tylko wymienic abym nie miał problemów w JD gdyby sie zważył mu olej,


"Siła w jedności, jedność w wierzę"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szuma    13

HyGard kupiony pozostaje tylko wymiana:)


"Siła w jedności, jedność w wierzę"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

co i le Mtg wymieniacie olej silnikowy w swoich Forterrach?? gdzieś czytałem że na oleju ARAL można robić nawet 300 Mtg między wymianami, wydaje mi się to trochę dużo. Jak jest u was?? ile robicie godzin??

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kolos87    4

Witam wszystkich posiadaczy i użytkowników!

 

Zwracam się z wielką prośbą o poradę i informacje. Otóż po zakupie ciągniczka widzę, że stan oleju w skrzyni biegów jest poniżej miarki, więc trzeba uzupełnić. Pytanie tylko jakiego oleju dolać???

W instrukcji obsługi piszą, że "w skrzyni przekładniowej ciągnika marki zetor stosowane są następujące oleje... Paramo Pardubice GYROL UTTO 80W GL-4, Paramo Pardubice GYROL PP 80 80W GL-4, lub ESSO TORQUE FLUID 62 80W GL-4". Na forum wyczytałem, że zetory zalewają Aralem, ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że te nowsze roczniki...

 

W sklepie gość powiedział, że oni sprzedają mineralny HIPOL albo jakiś półsyntetyk, ale nie pamiętam nazwy. W innym sklepie koleś powiedział że oni w ofercie do zetorów mają tylko hipol, więc bądź tu człowieku mądry i dolej oleju....

 

Na to wszystko dowiedziałem się, że niektóre oleje są niemieszalne (mineralny z półsyntetykiem) i jak jest taka sytuacja jak u mnie, że nie wiem co było do skrzyni zalane to lepiej wymienić cały olej bo można sobie narobić bigosu. OK, ALE CZEGO NAJLEPIEJ WLAĆ JEŚLI JUŻ MUSZĘ WYMIENIĆ??? Pomóżcie, bo nie mam już pomysłów.

 

Z góry dzięki za info.


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bob    820

Z hipolem to sobie odpuść w tym traktorze, spuść wszystkie oleje i płyny i zalej takimi jakie zaleca producent bądź innej firmy ale o takich samych parametrach, ja w 10540 jeździłem na elfie a teraz na NH Ambra bo kupiłem niebieskiego i chcę mieć spokój i nie martwić się o mieszanie, podjedź ewentualnie do dobrej hurtowni z olejami i tam Ci doradzą lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@kolos87, musisz zakupić olej który będzie spełniał parametry podane w instrukcji obsługi. Z Twojego postu wyczytałem, że zalecany jest olej o następujących właściwościach; 80W GL-4. Jak będziesz kupował olej w sklepie to podaj te parametry sprzedawcy i coś powinien Ci doradzić. Aralem zalewane są nowsze roczniki Zetora, ja swojego 10641 Forterra z 2006 roku zalewam Aralem Supertraktoral 10W30.

Edytowano przez sebekwolkasos

Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kolos87    4

Dzięki koledzy za podpowiedzi!!! W najbliższym czasie wybiorę się do jednej z lepszych hurtowni olejowych w okolocy i będę temat kontynuował;)

 

Jedyna sprawa która mnie jeszcze męczy, to czy dolać oleju, czy go wymienić... ??? Wymiana trochę duży koszt jak dla mnie...Ciągnik jest sprowadzony z anglii, więc sądzę, że oleje innej klasy niż podana w instrukcji nie były dolewane, ale...... kto to wie??? Może trafił się jakiś wybitny anglik na gospodarce i wlał bądź czego albo podpiął pod ciągnik pożyczoną przyczepę z kiperkiem od zaprzyjaźnionego rolnika w której było coś na podobieństwo hipolu....????

 

Same niewiadome...

 

Dzięki za wszelkie sugestie.


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@kolos87, lepiej jest wymienić ponieważ nie wiadomo jaki Anglik wlał olej do skrzyni tego ciągnika. Możesz sobie narobić kłopotów z ciągnikiem, ponieważ zmieszane oleje mogą zrobić szkodę skrzyni ciągnika. Przy okazji wymień także filtr oleju hydraulicznego. :) Powodzenia w wyborze dobrego oleju i miłych wrażeń doznanych przy użytkowaniu tego ciągnika. :)


Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bob    820

Stać Cię na traktor to na wymianę płynów i olejów też musisz wydać kasę. Żadne dolewki tylko wymiana z filtrami, tak samo filtr powietrza i wkłady no chyba że masz stary typ a do chłodnicy nie woda a płyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Marco007
      Witam, zwracam się z zapytaniem do znawców silnika jaki znajduje się w mojej Forterze 11441. Mianowicie postanowiłem zamontować zegar doładowania turbo (chciałem zobaczyć kiedy turbo wstaje bo na niskich obrotach ciężko się rusza - choć ten model tak ma,wiadomo) i mu mojemu zaskoczeniu podczas pracy w pełnym obciążeniu zegar wychyla się na 1,5 bar - co moim zdaniem jest za dużą wartością na ten silnik. I teraz pytanie do was czy to jest norma czy coś szukać A jeżeli tak to gdzie? Dodam że podczas pracy gruszka od zwrotu odpowiedzialnego za ograniczanie ciśnienia nie pracuje a gdy wydłużę sztange tego zaworu to turbo wstaje duuuzo później więc to rozwiązanie odpada. 


    • Przez pudło
      Bardzo wolno opadają ramiona podnośnika (z obciążeniem 500 kg.trwa to ok 20 sekund ) ,Czy jest możliwość jakoś to wyregulować , jeśli tak to podpowiedzcie jak to zrobić ? (przestawianie dźwigienki w kabinie od regulacji szybkości nic nie daje - żadnej reakcji) Gdzie szukać przyczyny?
       
    • Przez klocek1231
      Witam. Od jakiegoś czasu zauważyłem spadek mocy przy mojej forterra 11441. Widzę ze jak np siałem na dwójce na dwóch polbiegach i zawsze szedł sobie leciutko z dużym zapasem mocy, teraz czuję jakbym nie wiadomo jaki wielki siewnik ciągnął za sobą. Jadę na 1800obr i jak dodam gazu to praktycznie juz te obroty ledwo co sie wkręcają... Bardzo wolno... To samo w orce. Orałem zawsze na jedynce z jednym polbiegiem. Teraz w zasadzie musiałem albo z dwoma polbiegami albo na czwórce polowej....  Większość prac polowych wykonywałem zawsze w zakresie 1700-1800 obr Mam wrażenie ze do tych 1600 obr ciągnik  mniej więcej ma podobna moc co zawsze... Problem pojawia sie od 1700 wzwyz. 
       
       
      Ciągnik nie dymi ani nic 
       
       
      Z góry dziękuję za porady 
    • Przez Marcink10
      Witam. Potrzebuje pilnej pomocy z pacjentem zetor forterra 11441. A mianowicie problem polega na tym że podnośnik nie działa (jedynie czasami po odpaleniu chwile podnosi) oraz nie działa wgl wałek wom. Problem rozpoczął się po umyciu ciągnika. Sprawdzone kostki pod kabiną, wszystkie wyczyszczone i zapśikane contactem i nadal nic nie pomogło. Sprawdzone także kostki przy ehr. Proszę o pilną pomoc i z góry dziękuję.
    • Przez Marcink10
      Witam. Potrzebuje pilnej pomocy z pacjentem zetor forterra 11441. A mianowicie problem polega na tym że podnośnik nie działa (jedynie czasami po odpaleniu chwile podnosi) oraz nie działa wgl wałek wom. Problem rozpoczął się po umyciu ciągnika. Sprawdzone kostki pod kabiną, wszystkie wyczyszczone i zapśikane contactem i nadal nic nie pomogło. Sprawdzone także kostki przy ehr. Proszę o pilną pomoc i z góry dziękuję.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj