Skocz do zawartości

Zdjęcie

[Olej] Zetor Forterra / Proxima

122 odpowiedzi na ten temat

#1 Share SPECO

SPECO

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 30 grudzień 2007 - 16:21

[Olej] Zetor Forterra / Proxima WITAM !

Mozna powiedzieć że jesli chodzi o ciagniki to jestem "zielony" zakupiłem w ostatnich 5latach 2szt. pierwszy to zetor 5320 2002rok w tym roku zakupiłem model POKAZOWY od zetora z KALISZ-a jest to 2006 z przebigiem 5 Mth - a jeśli chodzi o jego obsługę to jestem ciemny ! Ale powoli sie uczę ! Będą mi słuzyć do odśnieżania zimą no i jakiś lekkich prac leśnych w innych porach - zwożenie dębiny itd. . .

Zwracam się z prośbą o jakąś podpowiedz jakich oleji i płynów uzuwacie ?! Czy tylko te podane w książce serwisowej czy może jakiś inne ?? ?? ??

Pozdrawiam Radek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
[Olej] Zetor Forterra / Proxima Dzisiaj, 05:23
  •  

#2 Share kamieniak89

kamieniak89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 688 postów

Napisany 30 grudzień 2007 - 23:26

[Olej] Zetor Forterra / Proxima Ja leje do forterry Arala z instrukcji, płyn chłodniczy daje dostępny na stacji
Nareszcie mam nowy aparat :)

Moje filmiki na YT http://pl.youtube.com/user/michalh89

#3 Share rataj

rataj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisany 31 grudzień 2007 - 11:53

[Olej] Zetor Forterra / Proxima ile dales za ta forterre popokazaowa??
Claas Dominator 98sl classic, Zetor Forterra 12441, Zetor Proxima 85 plus, Zetor 7211, Ursus c330

AgroFoto -----> najlepsza stronka w sieci;]

#4 Share SPECO

SPECO

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 08 luty 2008 - 10:43

[Olej] Zetor Forterra / Proxima 150 000 zł ma ładowacz ten najwiekszy łyche+widlak i pełne wyposarzenie ! radio CD panasonic GRAMER siedzenie itd. . .

DZIEKI ZA POMOC

#5 Share Max11441

Max11441

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 29 marzec 2008 - 22:43

[Olej] Zetor Forterra / Proxima chciałem się zapytać o olej stosowany w zetorach Aral Super Traktoral 10W/30 jaki to jest olej mineralny czy pół-syntetyczny?czy to dobry olej?

#6 Share wlodiw

wlodiw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów

Napisany 02 kwiecień 2008 - 22:49

[Olej] Zetor Forterra / Proxima 10 w to jest półsyntetyk, a czy dobry? U mnie zaraz na pierwszym przeglądzie wszyscy zalewają turdusem

#7 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 03 kwiecień 2008 - 08:01

[Olej] Zetor Forterra / Proxima @wlodiw, pracujesz w serwisie? ja też po pierwszym przeglądzie zalałem turdusem znaczy 15/40 SHPD syntetyk a ten Aral faktycznie półsyntetyczny ale czy Turdus lepszy? nie wiem bardziej dostępny wszystkim jeżdże na tym oleju, w książce gwarancyjnej jest wymienione dużo olei zgodnych do tego silnika nie ma co prawda Turdusu ale są oleje syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne o bardzo różnych parametrach i myśle że nic nie szkodzy ten który ja stosuje, najlepszy z wymienionych to chyba FUSH Hydramot 1030MC lub Plantmot (bioolej) 5/40.

#8 Share zetorus7441

zetorus7441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 01 lipiec 2008 - 05:53

[Olej] Zetor Forterra / Proxima a skrzynie biegów czym zalewacie? bo tam tez jest przeciez aral????

#9 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 02 lipiec 2008 - 21:24

[Olej] Zetor Forterra / Proxima no to czym zalać skrzynie jak jest Aral normalka Aralem Supertraktoral 10/30 przecierz ludzie nie jest droższy niż inne a jak go producent poleca i jest od nowości to po co zmieniać????

#10 Share zetorus7441

zetorus7441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 02 lipiec 2008 - 22:18

no to czym zalać skrzynie jak jest Aral normalka Aralem Supertraktoral 10/30 przecierz ludzie nie jest droższy niż inne a jak go producent poleca i jest od nowości to po co zmieniać????

no właśnie!!! Po co zmieniac????ja mam na aralu zetora. juz 3 przeglady i dalej aral mam. a dlaczego zmnieniacie na turdus?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 02 lipiec 2008 - 22:53

@wlodiw, pracujesz w serwisie? ja też po pierwszym przeglądzie zalałem turdusem znaczy 15/40 SHPD syntetyk a ten Aral faktycznie półsyntetyczny ale czy Turdus lepszy? nie wiem bardziej dostępny wszystkim jeżdże na tym oleju, w książce gwarancyjnej jest wymienione dużo olei zgodnych do tego silnika nie ma co prawda Turdusu ale są oleje syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne o bardzo różnych parametrach i myśle że nic nie szkodzy ten który ja stosuje, najlepszy z wymienionych to chyba FUSH Hydramot 1030MC lub Plantmot (bioolej) 5/40.

Turdus 15W40 to minerał. Z produktów Fuchsa do silnika wybrałbym Titan Cargo albo Titan Truck, bo Hydramot to uniwersalny olej "do wszystkiego" (silniki, przekładnie, hydraulika) a w silniku wolałbym mieć coś typowego do silnika.

Nie rozumiem dlaczego wspomniana większość na pierwszym przeglądzie przechodzi z półsyntetyka na minerał? Zaczyna Wam brać olej czy spada ciśnienie smarowania? :D Gdyby oleje syntetycznie nie były tak drogie to z pewnością zalewałbym je do ciągnika (kilkuletniego). Oczywiście oleje mineralne w naszych warunkach też będą odpowiednie ale mają gorsze własności fizyko-chemiczne od oleji wytworzonych na bazie syntetycznej.

#12 Share Agronom16

Agronom16

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co się kręci... :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Napisany 04 lipiec 2008 - 18:06

[Olej] Zetor Forterra / Proxima moje zetory od nowości na aralu jeżdżą... :P Fakt że jest droższy ale wątpie w to czy zmiana na turdusa jest dobrym posunięciem :D

#13 Share keram7719

keram7719

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów
  • Zainteresowania:Fotografia, komputery głównie sprzęt ale i trochę softu, innternet, sprzęt RTV, technika rolnicza, motoryzacja, majsterkowanie, gram czasami w siatkówkę i lubię ślizgać się na lodzie.

Napisany 04 lipiec 2008 - 18:32

[Olej] Zetor Forterra / Proxima Wszyscy tutaj zwracacie uwagę na producenta oleju i czy jest to syntetyk, czy mineral, a moim zdaniem zapominacie o samej klasie oleju. Ja kupując olej do mojego zetora kieruję się oznaczeniem jakości (czyli literka po literze C, np. CD, CE, CF itd, wiadomo literą C oznacza się oleje do diesel, każda następna literka alfabetu to lepiej czyli F jest lepsze od E, etc.) i ceną, oraz jego oznaczeniem gęstości SAE (czyli to magiczne 15w/40, 10W/40, etc....).
Od samego początku używam oleju o oznaczeniu 15W/40 CD i zazwyczaj jest to lotos mineralny (zresztą 15W/40 to zawsze minerale) - zetor ma już 4 tys. mth i silnik śmiga aż miło, żadnych przecieków a jak zdjąć pokrywy zaworów to wszysciutko czyściutkie.
Nie wiem jakie są teraz przebiegi miedzy wymianami oleju, pewnie są dłuższe niż w moim zetorku z 1989 r i za pewne jak są dłuższe to lepiej lać półsyntetyk. Do tego kwestia turbiny, jak jest to lepiej aby olej na zimnym był mniej gęsty (czyli 10W/40) żeby jak najszybciej była smarowana.
Jeśli chodzi o Turdusa to moim zdaniem to dobry olej(o ile pamiętam to to SHPD to super high performance..... coś tam, czyli do mocno wysilonych silników) ale strasznie gęsty 30W/40 i zimą rozrusznik ma co robić aby taki motor ukręcić, a do tego zaraz po starcie jest dłuższa chwila co silnik jest gorzej smarowany - moim zdaniem to olej do silników co długo pracują i w ekstremalnych warunkach.

P.S.
Nie ufam olejom uniwersalnym, wiadomo oleje do hydrauliki mają inną rozpiętość SAE np. 80W/90 a silnikowy np. 15W/40 więc jak tu znaleźć kompromis?!?!
No to się narobiło...

#14 Share zetorus7441

zetorus7441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 04 lipiec 2008 - 18:41

[Olej] Zetor Forterra / Proxima a ja nie zamierzam zmieniac. jesli producent go zaleca tzn ze jest własciwy do tego silnika.

#15 Share keram7719

keram7719

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów
  • Zainteresowania:Fotografia, komputery głównie sprzęt ale i trochę softu, innternet, sprzęt RTV, technika rolnicza, motoryzacja, majsterkowanie, gram czasami w siatkówkę i lubię ślizgać się na lodzie.

Napisany 05 lipiec 2008 - 20:46

a ja nie zamierzam zmieniac. jesli producent go zaleca tzn ze jest własciwy do tego silnika.

Oczywiście, że trzeba się trzymać oznaczeń jakości i lepkości według wskazań producenta silnika ale co do samej marki oleju to już bym tak bardzo się nie trzymał zaleceń producenta a raczej rozsądkiem i kosztami .... wiadomo normy zostały określone przez niezależne organizacje (SAE itp.)i muszą być rygorystycznie przestrzegane przez producentów olejów......
Producent silnika wlewając olej do silnika i rekomendując jakąś markę kieruje się oczywiście rachunkiem ekonomicznym i na pewno długoletnimi umowami z producentem oleju. Założę się, że producent silnika płaci grosze za olej (o ile płaci), bo producent oleju czerpie później korzyści z tego faku rekomendacji przy każdej wymianie uleju w silniku :-)
Dlatego nadal będę stał na stanowisku, że ważne aby olej spełniał określone normy jakości i gęstości. A co do marki to jedynie dla mnie ważne aby to nie była jakaś marka krzak (np. jednego sezonu ;-))....
No to się narobiło...

#16 Share Agronom16

Agronom16

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co się kręci... :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Napisany 05 lipiec 2008 - 23:41

[Olej] Zetor Forterra / Proxima co do producenta to jego zalecenia nie zawsze są najlepsze. Ale jeśli chodzi o olej Aral to jest to przecież olej dobrej jakości i można na nim sporo przepracować. Nawet jak ktoś skąpy i żadko olej zmienia to jak ma zalany silnik Aralem to nic złego się nie powinno stać :P

#17 Share DarekD

DarekD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 06 lipiec 2008 - 08:11

[Olej] Zetor Forterra / Proxima do "keram 7719" - Turdus nie posiada oznaczeń 30W/40 i z tego co zauważyłem nie jest gęsty w niskich temperaturach

nowy

#18 Share keram7719

keram7719

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 10 lipiec 2008 - 22:12

do "keram 7719" - Turdus nie posiada oznaczeń 30W/40 i z tego co zauważyłem nie jest gęsty w niskich temperaturach

Fakt machnąłem się z tym oznaczeniem ..... ale i tak twierdzę, że turdus przy niskich temeperaturach jest gęstszy niż inne oleje o tym samym oznaczeniu. Miałem kiedyś takiego starego Citroena Visa z silnikiem diesla (zrobiłem na nim około 100 tys. km.) do którego lałem turdusa i jednej zimy były takie mrozy, że starter nie mógł ukręcić silnika (w tym starterze lekko ślizgał się bendix), jak zmieniłem olej (akurat w tym czasie wyszła mi zmiana) na inny (lotos diesel mineralny) to już nie miałem tego problemu.
No to się narobiło...

#19 Share ADAM84

ADAM84

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 12 październik 2008 - 20:36

[Olej] Zetor Forterra / Proxima ile lejecie oleju silnikowego do zetorka 9540 i płynu chłodniczego bo kupiłem taki model i własciciel nie miał ksiazki od niego

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share adikpl1

adikpl1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1851 postów

Napisany 12 październik 2008 - 21:11