Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ciężka sytuacja na wsi

95 odpowiedzi na ten temat

#21 Share slawek3220

slawek3220

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 313 postów
  • Zainteresowania:sport, motoryzacja no i oczywiście rolnictwo

Napisany 30 kwiecień 2010 - 21:25

Ciężka sytuacja na wsi my jak kupowaliśmy ursusa 3512 w 1993 to kosztował on sto siedem milionów zł[wtedy były jeszcze stare nominały]10700pln a świnie zawieźliśmy na skup po 29500zł.nowe 2.95pln. czyli na ciągnik starczyło około 30 świniaków [ropy za 50zł było ok. 35 litrów]no a teraz to szkoda gadać/
" No to po małym " - powiedział rolnik wyciągając jaja z sieczkarni.

Ursus C-360 i C330M - mój sprzęt.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ciężka sytuacja na wsi Dzisiaj, 09:08
  •  

#22 Share Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 395 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 01 maj 2010 - 00:20

Ciężka sytuacja na wsi Mam bardzo podobne porównanie. w 1990 roku wujek kupił Władimirca,lecz był bez kabiny,dziadek dwie lub 3 sztuki świnek sprzedał i za to była kasa na nową kabinę :rolleyes: Nigdy te czasy już nie powrócą. Czasami żałuje że nie urodziłem się z 15 lat wcześniej...

Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

#23 Share Rogeryk

Rogeryk

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 535 postów

Napisany 01 maj 2010 - 06:57

Ciężka sytuacja na wsi A ile dał w "łapę" żeby ta kabinę kupić??? A ja uważam, że jeśli ktoś chce pracować i ma głowę na karku to na pewno nie będzie narzekał...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 01 maj 2010 - 07:06

Ciężka sytuacja na wsi

Mam bardzo podobne porównanie. w 1990 roku wujek kupił Władimirca,lecz był bez kabiny,dziadek dwie lub 3 sztuki świnek sprzedał i za to była kasa na nową kabinę :rolleyes: Nigdy te czasy już nie powrócą. Czasami żałuje że nie urodziłem się z 15 lat wcześniej...

Nie masz co żałować, wspominacie początek lat 90tych jako wspaniały okres dla rolnictwa? Chyba w innej Polsce wtedy żyli wasi rodzice, lub pracowaliście poza rolnictwem
http://www.nbp.pl/ho...historyczne.htm jakie były stopy %
a jakie teraz mamy http://www.nbp.pl/ho...historyczne.htm fakt było dobrze w latach 90tych dla tych co kilka ha sprzedali jednego byczka kilka świnek i była kasa, a dla tych co chcieli się rozwijać inwestować to tylko sznurek na szyje, a jakby mało tego że np. z kredytu na ciągnik na 100 mln robiło się po roku 400mln, to do połowy lat 90tych upadające zakłądy jak mleczarnie ubojnie, masarnie i kasa za dostarczony towar nie do odzyskania, więc nie gadajcie głupot jak to było fajnie 15 lat temu bo nie macie pojęcia co wypisujecie :)

#25 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 01 maj 2010 - 07:12

Ciężka sytuacja na wsi Ja tylko zauważę (młodsi mogą tego nie pamiętać :) ) że w strajkach kilkanaście lat temu był postulat " litr mleka = litr ropy". A teraz ? :) Trzeba 4,5 litra mleka na litr ropy (kalkulacja : litr mleka w skupie 0,95gr - litr ropy na stacji 4,30 zł) i ........ nikt nie strajkuje. :) :rolleyes: Z rolnika zrobiono urzędnika który się zajmuje wypełnianiem kwitków (faktur, wniosków o płatności kredyty itp.)a nie prawdziwego producenta rolnego. Wszystko jest kontrolowane (jak ci się urodzą prosiaki to prędzej do urzędu bo dostaniesz karę :) a jak mleka więcej wyprodukujesz to tak jakbyś był przestępcą bo dostaniesz grzywnę ) a gdzie wolność gospodarcza? To w czym żyjemy to jest głęboki komunizm jeszcze głębszy niż ten za czasów Gomółki.

#26 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 01 maj 2010 - 07:12

Ciężka sytuacja na wsi

A ile dał w "łapę" żeby ta kabinę kupić??? A ja uważam, że jeśli ktoś chce pracować i ma głowę na karku to na pewno nie będzie narzekał...

Rogeryk-powiedz to :
-małemu rolnikowi
-na piaskach
-najlepiej gdzieś na Podkarpaciu
-z "szachownicą" pól
-gdzie mleczarnia płaci po 70 gr a świń nikt nie chce kupować że o dokupieniu pola nie wspomnę
-wymyśl sobie jeszcze coś Dodany obrazek
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia...pewnie powinien Twoim zdaniem iść do miasta na bezrobocie ?

#27 Share przemrolnik

przemrolnik

WETERAN

• V.I.P.
  • rank
  • 1162 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, AgroFoto.pl

Napisany 01 maj 2010 - 08:23

Ciężka sytuacja na wsi W 100 % się z tobą zgadam @Nikitabennet.

#28 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 01 maj 2010 - 09:31

Ciężka sytuacja na wsi A ja wam powiem ja Rogeryk ja ktoś chce pracować i trochę przy tym myśli to nie ma źle. Ja mam swojej ziemi 15 ha to nic w dzisiejszych czasach powiem więcej jakby ktoś mi zaproponował wydzierżawienie pola lub kupno to bym nie kupował. Pracuje w państwowej firmie i do tego sprzedaje rocznie 500-600 tuczników i nie narzekam. W wakacje nad morze lub mazury na tydzień zimą narty Austria Szwajcaria jak ktoś chce to może. i powiem jeszcze coś nie rozumiem mentalności niby rolników wolą wsiąść kredyt na nowy traktor bo pewnie sąsiad ma nowego jd to ja też muszę, a nie lepiej utwardzić podwórze wyremontować budynki. Ja się zastanawiam na budową nowej chlewni na kolejne 500 sztuk na rzut a traktor mam c360 i c 385 lepszy mi nie potrzebny. Pasze mi przywożą gotową nawet nie śrutuję. Ręce w kieszeń i chodzę po chlewni. JAK KTOŚ MĄDRZE GOSPODARUJE TO NIE NARZEKA

#29 Share Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 395 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 01 maj 2010 - 09:55

Ciężka sytuacja na wsi Ferdek07: Nikt nikomu nie dał w łapę. Ja tylko oceniłem stosunek ceny świń do ceny kabiny. Moi rodzice nigdy nie prowadzili gospodarstwa po to by z tego wyżyć. Zarówno mama jak i tata pracują poza rolnictwem. Z mojej perspektywy wydaje wszystko takie proste ale pewnie do końca tak nie było :rolleyes:

Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

#30 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 01 maj 2010 - 10:28

Ciężka sytuacja na wsi @tomek321455 ty nie jesteś rolnikiem tylko chłoporobotnikiem w dodatku na państwowej (prawie - bo pracujesz w państwowej firmie) posadzie. 100% ludzi piszących tutaj tak by chciało. Niestety tak się nie da. Ja mam sąsiada który mówi podobnie ma 6 ha i mówi że rolnictwo jest tez opłacalne ale jego sytuacja przedstawia się następująco - pracuje na państwowym zona podobnie, rodzice biorą emerytury, a w dodatku dopłaty bezpośrednie i niskotowarowa i on mówi ze w rolnictwie jest cacy. On się nie martwi że jemu się nie urodzi bo .... to jest jego hobby a nie główne źródło utrzymania. Mój acisk jeszcze kładę na różnice w pracowaniu na państwowym jak u prywatnego bo wiem dokładnie jakie są różnice. Ciekawe czy dałbyś radę produkować mleko pracując jeszcze "na państwowym" . hehehe bo świnie to żadna sztuka w obecnych czasach. :rolleyes:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 01 maj 2010 - 11:48

Ciężka sytuacja na wsi Żadna sztuka zastanów się co mówisz. Jakby to była żadna sztuka to wszyscy by hodowali tuczniki. Wszystko jest sztuka. Przy produkcji mleka znaleźć odbiorce mleka a przy produkcji tuczników kupić dobre warchlaki i znaleźć dobrą rzeźnię na odbiór tuczników. I nie mów że jestem chłoporobotnikiem bo nie pozwolę się Tobie obrażać, każdy ma swoje życie i radzi sobie jak umie a to ie moja wina że niektórzy nie umieją trudno niech idą do szkoły a nie za biznes się biorą. Trzeba umieć się ustawić a nie patrzeć na sąsiadów i narzekać. Czego wszystkim życzę. Ja nikogo nie obrażam i siebie też nie pozwolę. I ja nie mówię o jakiejś niskotawarówce bo to hobby rozmawiajmy o typowym rolnictwie. A dzisiejszy rolnik musi być wszechstronny trochę z ekonomii prawa i innych dziedzin. Ja nikomu nie zabraniam dodatkowej pracy więc proszę mnie nie krytykować. A pieniądze ze sprzedaży tuczników są na życie i inne przyjemności a z państwówki odkładam i mam już ładną kupeczkę na koncie, czego wszystkim życzę. Pozdrawiam

#32 Share thefarmer

thefarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 01 maj 2010 - 12:54

Ciężka sytuacja na wsi No wiesz tomek każdy może podjąć sobie dodatkową prace jak np ty tyle tylko ze trzeba mieć odpowiednie wykształcenie aby dostać dobrą płatną robotę, po zawodówce to nie ma co liczyć na to ze dostanie się jakaś super płatna robotę, poza tym komu się nie opłaca to niech mi da ziemie w dzierżaw lub sprzeda????

#33 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 01 maj 2010 - 13:01

Ciężka sytuacja na wsi thefarmer ja mam wykształcenie wyższe inż elektryk. I moją główną pracą jest posada państwowa a dodatkowa to tucz świni. ja nie biorę żadnej ziemi w dzierżawę bo po co się nadrabiać. Fakt kupiłem kilka działek ale to raczej lokata kapitału. to prawda że po zawodówce nieraz nie ma dobrej posady

#34 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 01 maj 2010 - 13:38

Ciężka sytuacja na wsi Na temat opłacalności w rolnictwie KRUS powinien przeprowadzić sondę, bo najgłośniej narzekają że się nie opłaca Ci co utrzymują się z czegoś innego, wystarczy zapytać o to w co zainwestował lub planuje inwestować taki czy inny rolnik i zaraz 9/10tych będzie zmieniać dachy na stodołach czy oborach które właściwie to stoją już puste, utwardzać podwórka kostką brukową, grodzić się żelbetonowymi płytami stawy kopać, lasy sadzić, a w sprzęt czy ciągnik od razu lament jakby to zbytni luksus był ja rozumiem jak jeszcze to stary wypracowany chłop tak narzeka aby do emerytury dociągnąć, ale jak młodzi zarażają się takim gderaniem to już tragedia, bo rolnik który żyje tylko z gospodarki i utrzymuje rodzinę wstyd mu tak narzekać :rolleyes:
Mieliśmy kiedyś wyjazd w teren ze szkoły i odwiedzaliśmy różne gosp. no i w mlecznym gosp. w którym było całkiem OK ład i porządek zaraz panienki z grupy krytykowały jaki to bałagan ma chłop na podwórku jak zaniedbane i tych gratów stoi pełno, pryzmy z kiszonką bigbagi z nawozem to ja przepraszam bardzo czy na podwórku w gosp. i za stodołą ma być kostka brukowa i odmalowane budynki kryte blachodachówką, czy stać maszyny ciągniki i ślady obecności zwierząt gosp.?

#35 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 01 maj 2010 - 16:40

Ciężka sytuacja na wsi Fakt jak chce się zarabiać w rolnictwie to kostka czy jakaś piękna elewacja w gospodarczych budynkach staje na samym końcu kolejki ,,rzeczy do zrobienia'' :rolleyes:

#36 Share masseyferguson6140

masseyferguson6140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1432 postów

Napisany 01 maj 2010 - 16:59

Ciężka sytuacja na wsi Sytuacja jest ciężka na wsi nie oszukujmy się z 25 ha i jakaś produkcja np: trzoda człowiek nie nawojuje pisze na swoim przykładzie ale nie piszcie że "JAK KTOŚ MĄDRZE GOSPODARUJE TO NIE NARZEKA" najlepiej robić za darmo i g**** z tego mieć. Kogo dziś stać żeby pojechać sobie i kupić nowy ciągnik za gotówkę ?. Zostało mi jeszcze rok szkoły i szczerze mówiąc odechciewa mi się gospodarowania.
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

#37 Share ursus912gd

ursus912gd

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 01 maj 2010 - 18:31

Ciężka sytuacja na wsi No ma chłopak ładną fantazje ja mam swojego 80 ha i kombinuje jak się da i jest ciężko, co to da że masz sporo ha jak prawie cała kasa idzie na nawozy, opryski i ropę, a dopłata to no troszkę daje bo zawsze można kupić coś lepszego lub ponaprawiać jakieś graty, ale o opłacalności narazie nie ma mowy ;/

#38 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 01 maj 2010 - 19:59

Ciężka sytuacja na wsi No widzisz, sam napisałeś że prawie cała kasa a więc coś Ci zostaje, na kokosy nie ma co liczyć, a raz na te kolka lat trafia się rok że można się odkuć, Panowie oszczędności trzeba szukać, znalazłem swoje faktury za nawozy z lat 90tych he kupowałem po 8t nawozu, w tym i poprzednim roku kupiłem po 3,5t nawozu i też urosło, UE zafundowała nam płyty gnojowe i zbiorniki na gnojówkę i prawie wcale mógłbym nie kupować nawozów poza małą dawką azotu na wiosnę, tak samo pasze jeżdżą tylko naganiacze i kręcą jak wyrwać kasę z chłopa, po co płacić za gotowe pasze pełno-porcjowe jak mogę kupić zboże po 27zł/q dokupić otręby i wysłodki i mam miesięcznie 300zł więcej w kieszeni, niestety innych pasożytów pozbyć się nie da i tak żerują na naszych dopłatach wodociągi, śmieciarze, kanalizacja elektrownie, opłaty za różne przeglądy atesty, kolczyki dla bydła i inne takie tam niby groszowe instytucje ale płacić trzeba, o kursie nie wspomnę bo całą zimę można sobie przesiedzieć na zwolnieniu i mieć krus za darmo

#39 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 01 maj 2010 - 20:05

Ciężka sytuacja na wsi I co może tak co roku zimą na zwolnieniu np. u mnie trzy osoby na raz zwolnienie podejrzana sprawa by była. więc ten argument to możesz między bajki wsadzić :rolleyes:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share slawek3220

slawek3220

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 313 postów
  • Zainteresowania:sport, motoryzacja no i oczywiście rolnictwo

Napisany 01 maj 2010 - 20:17

Ciężka sytuacja na wsi Z kursem to jest inna bajka bo wiem u mnie na budowach zasuwają a na zwolnieniach są,znam gościa co miesiąc do doktora zasuwa zwolnienie bierze [50zł.to kosztuje]a na budowie robi nawet się nie zegnie i on się śmieje że ja muszę płacić na niego
" No to po małym " - powiedział rolnik wyciągając jaja z sieczkarni.

Ursus C-360 i C330M - mój sprzęt.