Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prasy Unia Famarol

171 odpowiedzi na ten temat

#121 Share Pestus123

Pestus123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo

Napisany 03 kwiecień 2012 - 21:45

Prasy Unia Famarol

67tyś z rotorem i docinaczem :unsure:

Dzięki, już zdecydowałem się na co innego ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Prasy Unia Famarol Dzisiaj, 06:52
  •  

#122 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6742 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 21:48

Prasy Unia Famarol Co wybrałeś? ;)
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#123 Share luckywasak

luckywasak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 14:27

Prasy Unia Famarol Skoro kolega pisze że stały to zapewne to widział. Ja też słyszałem o problemach z prasowaniem suchej słomy prasami łańcuchowymi, chociaż wcześniej myślałem, że to się zdarza raczej tylko w walcówkach. A jeżeli chodzi o Famarol DF120 1.8D, którą miałem okazję zrobić kilka tysięcy bel, muszę przyznać, że przy odpowiedniej technice jazdy i zapasie mocy (90 KM to minimum), da się pracować nawet w najbardziej upalne dni. Przede wszystkim nie można "kręcić na pusto". Kończy się pokos - wałek należy wyłączyć. I cały czas odpowiednio grubo dozować słomę - stąd potrzebny zapas mocy, szczególnie przy cienkich pokosach.

Dziś odpisałem na prywatne pytanie, które prawdopodobnie nie jest już aktualne, ponieważ padło kilka miesięcy temu. Jednak trochę się rozpisałem. Wrzucam treść poniżej, może się komuś przyda.

Z tego co wiem, prasy Famarol są cały czas delikatnie modernizowane i ulepszane. Z całą pewnością nie polecam pierwszysch egzemplarzy - chodzi o model DF120 1.8D. Prasa (no, może nie wybitnie ale mocno) niedopracowana.Z jednej strony jest to konstrukcja dobrze już sprawdzona i produkowana ze sporym powodzeniem przez firmę D-F, a włąściwie wprowadzona na rynek jeszcze pod marką Greenland. Z drugiej - już jako Unia-Famarol, ma pewne niedociągnięcia. Chociażby czopy walców produkowane są inną metodą (nie laser jak w D-F, ale zwykłe toczenie), stąd też mają nieco inne łożyska. Jak to się sprawdza w eksploatacji - trudno powiedzieć. U mnie jeden walec (górny, który przekazuje napęd z lewej strony na prawą - do całej tylnej klapy) po prostu trzasnął w środku i przestał przekazywać napęd. Został dobrze zespawany i problemu nie ma. Zdarzyło się też, że urwał się czop piasty koła jezdnego. Dostaliśmy nowy element. Jednak wychodzą tu pewne braki - czy to jakość materiału, czy samych spawów... Podobnie jest z rotorem - jego palce, wytworzone z mocnego materiału, są jednak słabo przyspawane do bębna i cały czas odchylają sie na boki (po pęknięciach spawów), niszcząc tym samym noże. Pierwsza awaria, która wystąpiła pierwszego dnia pracy, dotyczyła podbieracza. Urwało się mocowanie łożyska, które chodzą w krzywkach, regulując listwy podbieracza. W efekcie zniszczyło się też kilka palców. Podobno było zbyt luźne pasowanie czopu łożyska w dżwigni i spawy pękły. Ale kolejnego dnia zamontowany został cały nowy podbieracz. I to jest potwierdzenie tego, co mówią panowie z Famarolu, że serwis poważnie podchodzi do sprawy. Pan M**** P**** (publicznie nie będę operował nazwiskami) pytał nawet, czy przypadkiem cała prasa nie została wymieniona na nową - bo jak twierdzi, te pierwsze egzemplarze były wypuszczone "na szybko" i nie były dobrze przetestowane w polu. Dlatego chociażby model pasowy 1.8B, który został zaprezentowany już na Agrotechu, wypuszczony miał być dopiero jesienią (może już jest - nie pytałem). Także łańcuchy, które dosyć szybko się rozciągały, zostały zastąpione nowymi - amerykańskiej firmy Diamond.
Jeżeli prasa ma być wyposażona w system owijania siatką - zdecydowanie polecam nowszy model. Ma on nowy sterownik, który w przeciwieństwie do sterownika SPZ-1 nie zawiesza się. Zawieszenie się sterownika skutkuje tym, że siłownik elektryczny, załączający napęd siatki, nie wraca do swojego pierwotnego położenia. Siatka nie zostaje ucięta i bela zostaje owinięta na grubo, a powrót siłownika trzeba wymusić przez szereg dosyć skomplikowanych i niezrozumiałych dla logicznie myślącego człowieka operacji (dosyć przypadkowe dłubanie - do skutku).
Myślę, że prasa - czy to w nowej czy starej budzie - powinna być ok. Co miało być poprawione - pewnie zostało poprawione już w tej z 2011 (moja jest z 2007). Jednak jeżeli ma być owijanie siatką - radzę zwrócić uwagę na sterownik i jeżeli ta starsza ma SPZ-1 - lepiej wybrać nowszą.
Chociaż układ owijania siatką jest dosyć wrażliwy na zabrudzenia i regulację - trzeba mieć do niego trochę cierpliwości. Generalnie prasa jest niezła no i ma wysoką wydajność. Ale ciągnik 90 KM ma co robić...

#124 Share lukasz56612

lukasz56612

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 25 maj 2013 - 19:05

Prasy Unia Famarol Mam nową prasę z 2007 roku, kupioną w promocji za 30 tys zł w 2012 roku (kilkanaście sztuk stało na magazynie od tamtego czasu, stąd taka cena). Przez jeden sezon sprasowałem nią przeszło 500 beli. Wiązałem zarówno sznurkiem jak i siatką. Przy pracy ujawniły się niestety pewne wady. Otóż, przy oryginalnie zamontowanej podstawie do noża obcinającego sznurek, mechanizm nie odcina 1 sznurka. Dopiero musiałem dołożyć 1 nóż i ustawić go z tym już zamontowanym, w kształt litery "V" (tak jak w nożyczkach). Jakoś teraz odcina, ale i tak nie jest to pewne i nie tak trwałe rozwiązanie jakbym chciał. Przy siatce natomiast, te wałki gumowe wogóle nie chcą jej wciągać. Na początku wszystko ładnie szło, nawet przy hamulcach ustawionych na 2 otworze, ale już od połowy rolki siatki, nie wciągą jej, trzeba wyjść z ciągnika i ręcznie pomagać. Dodam, że nie pomaga nawet odłączenie hamulców siatki, ani nawet podniesienie tej pokrywy. Wałki gumowe przeczyściłem, ale to nie pomogło. Siatkę stosuję jedną z lepszych, a mianowicie firmy TAMA "Ecobull". Innym problemem jest zatrzymywanie się beli w prasie podczas prasowania suchej słomy, ale to wiadomo, prasy walcowe tak mają ;/ Poza tym innych usterek nie stwierdziłem, jednak te, związane z obwiązywaniem beli są szczególnym utrapieniem ;/

#125 Share Rafal150

Rafal150

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 07 czerwiec 2013 - 11:11

Prasy Unia Famarol W prasie famarol 1.8 v obwiązywanie siatką jest nawet nieżle zrobione poniewaz podczas obwiązywania siatką balotów nie ściąga siatki na boki jak to bywa w innych modelach tańszych pras wiec belki sa ładnie owinięte.

#126 Share lukasz56612

lukasz56612

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 07 czerwiec 2013 - 22:00

Prasy Unia Famarol Mi właśnie nie do końca prawidłowo działa to ściąganie siatki na boki i często siatka jest owinięta wokół beli, ale jej krańce nie są dociągnięte do krańców beli.

#127 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6742 postów

Napisany 07 czerwiec 2013 - 23:09

Prasy Unia Famarol http://www.agrofoto....6230-przyczepy/
U mnie 100% prawidłowo owiniętych. Jakiej siatki używasz?

Sprzedam:

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#128 Share lukasz56612

lukasz56612

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 08 czerwiec 2013 - 21:52

Prasy Unia Famarol Używam siatki firmy TAMA "Ecobull ", niby to jedna z lepszych firm.

Na zdjęciu widać, że ładnie ci owija bele. U mnie tak nie jest ;/ Jaką masz prasę, walcową? Hamulec siatki na który otwór ustawiasz i ile razy owijasz? Jako ściągacz siatki na boki masz zamontowany w prasie po prostu wygięty drążek?

Edytowany przez lukasz56612, 08 czerwiec 2013 - 21:57.

#129 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6742 postów

Napisany 09 czerwiec 2013 - 14:56

Prasy Unia Famarol 1,8 Vd czyli walcowo-łańcuchowa. Hamulec nie dalej niż na 1-2 dziurkę. Owijam ponad 2x (2 - 2,5x). Tak, ten zwykły drążek który jest w standardzie, nic nie przerabiałem. Siatki używam John Deere Netwrap czyli Tama pod znaczkiem JD. Ta siatka nawet zachodzi za belkę co mnie czasami denerwuje bo gorzej jest ją zdjąć gdy belka stoi.

Sprzedam:

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#130 Share lukasz56612

lukasz56612

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 10 czerwiec 2013 - 00:44

Prasy Unia Famarol Hmmm, to już nie wiem, co jest nie tak. Na dużych obrotach silnika owijasz bele siatką?

Mam niby starą wersję tych pras (z 2007 roku), ale z tego co widziałem na pokazach to mechanizmu owijania siatką nie zmieniali. Próbowałem zwiększyć hamulec, ale dalej niż na 2 dziurze to już nie chce wciągać siatki.

Edytowany przez lukasz56612, 10 czerwiec 2013 - 00:47.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6742 postów

Napisany 10 czerwiec 2013 - 23:05

Prasy Unia Famarol Obroty różnie, od 1300obr. w górę ;)
A co się dzieje za tym półokrągłym prętem? Bo to pewnie gdzieś tam Ci siatkę zwęża do środka

Sprzedam:

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#132 Share lukasz56612

lukasz56612

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 11 czerwiec 2013 - 00:39

Prasy Unia Famarol Nie wiem właśnie, jak narazie sam prasuję i dlatego nie ma kto stanąć na prasie i podejrzeć jak ten mechanizm pracuje. Na sucho, zauważyłem jedynie za tym prętem 2 śruby po bokach lekko wystające, wymieniłem je więc na takie z półokrągłymi płaskimi "główeczkami" (nie wiem jak się one fachowo nazywają). Ale i tak nic to nie pomogło. Dalej już chyba nic nie ma, co mogłoby przeszkadzać. Są jedynie te wałki co wciągają siatkę, a dalej to już zaczyna się komora prasowania.

#133 Share pastorek

pastorek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 21 czerwiec 2013 - 01:01

Prasy Unia Famarol Witam. dzis pol dnia presowalem Unia DF1.8V..... byl pokaz sprzetu i zastanawiam sie nad zakupem tego cuda. to model juz z 2013 roku, ma ten cieklokrystaliczny sterownik z duzym ekranem... itd.... co mnie zastanawia..... dzis bylo pracowane pod folie.... pan z firmy ktory przywiozl te prese ustawil zgniot na (niby na maxa) ale i tak i tak te baloty wydawaly sie luzne. mimo ze przy moim ciagniku pod koniec pracy byl juz wyczuwalny lekki opor.

bawil sie ktos z was juz ustawieniami zgniotu?

#134 Share lukasz56612

lukasz56612

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 21 czerwiec 2013 - 10:28

Prasy Unia Famarol Ja ostatnio sianokiszonkę i siano prasowałem na największym zgniocie (prasa w pełni walcowa). Co do siana to jest bardzo dobrze zbite i nie mam żadnych zastrzeżeń. Sianokiszonkę mogłoby jednak trochę mocniej zbić, ale to może wina mojej zbyt szybkiej jazdy ( ok 10 km/h). Jakby co, sianokiszonkę prasowałem bez noży.

#135 Share jarooo3013

jarooo3013

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 21 czerwiec 2013 - 11:00

Prasy Unia Famarol W mojej, jak rowny wal i uda sie ladnie uformowac balota to krokodyla ciezko wdziobnac. Zgniot przedostatni na fuul i przedluzylem o 1,5 obrotu dzwignie od wskaznika zgniotu. lukasz56612 opanowales wciaganie tej siatki,bo u mnie tez sie ten problem pojawil na poczatku, bo malo robilem na siatce. Posypalem talkiem i pomoglo. Ale znowu w komorze na balota nie chciala sie zaczepic (przy bardzo suchym i kr?ciutkim sianie) jak myslisz zbyt duzy zgniot moze miec cos do tego? Hamulec chyba na 2 od dolu. Robiles wogule juz cos z nozami,bo chyba zaluje ze nie wzialem z docinaczem ;[ Ps. Sznurek to na ktorym wglebieniu masz?

#136 Share pastorek

pastorek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 21 czerwiec 2013 - 21:14

Prasy Unia Famarol ja mam ustawiona ta prese na ostatni pkt zaczepienia jezeli chodzi o moc zgniotu. a hamulec do siatki mam na drugim od dolu. jak ta presa zachowuje sie jak zaczyna konczyc sie siatka??

i mam pytanie do uzytkownikow: gdzie wkladacie zapasowa rolke siatki ?

#137 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6742 postów

Napisany 21 czerwiec 2013 - 21:47

Prasy Unia Famarol Im mniejsza rolka tym hamulec powinien lżej dociskać.
Do ciągnika.

Sprzedam:

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#138 Share lukasz56612

lukasz56612

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 22 czerwiec 2013 - 11:01

Prasy Unia Famarol Tak, chyba już opanowałem to wciąganie siatki. Na razie zrobiłem 100 beli na siatce i ładnie wciągało. Po prostu przedmuchałem cały ten mechanizm, a te wałki co wciągają siatkę przemyłem czystą szmatą i płynem od spryskiwaczy. Jeszcze co zrobiłem, to trochę odgiąłem te zaczepy tego metalowego wałka, do których są przymocowane sprężyny, które mają właśnie dociskać ten metalowy wałek do tego gumowego (ale to bardzo minimalnie, tak aby ten wałek po odciągnięciu sam, bez dużych oporów wracał do tego gumowego wałka).

Problemu z zaczepieniem siatki w komorze zwijania jeszcze nie miałem, po prostu jak już te wałki wciągną siatkę to w komorze od razu mi porywa. Chociaż przy krótkiej i bardzo suchej słomie może to być spowodowane zatrzymaniem się beli w komorze. Wtedy ci nie porwie siatki (ja miałem kilka takich przypadków przy owijaniu sznurkiem). Ale przy sianie znów to bela powinna się obracać. Ostatnio (jak już pisałem), belowałem siano (było jednak dosyć długie) przy największym zgniocie, nawet nie sugerowałem się czujnikiem i sygnałem dźwiękowym zapełnienia komory, ale patrzyłem na ten wskaźnik zapełnienia, i jak dopiero zszedł prawie do końca to wtedy owijałem siatką. Bele więc były naprawdę mocno zbite, a siatka zawsze była porywana w komorze prasowania bez problemów. Nie wiem więc, czy zbyt duży zgniot może mieć coś do tego.

Nożami robiłem na razie sianokiszonkę z jęczmienia i szło bardzo ładnie (nie wiem jednak jaki będzie tego rezultat, bo jeszcze się kisi :)). Próbowałem też z trawy, ale ciągnik 95 km do pozwijanych w warkocze pokosów to zbyt mało. Nawet przy wolnej jeździe, podbieracz wciąga czasami duże kupy i wtedy zadusza ciągnik.

Sznurek mam na 3 wgłębieniu od dołu.

#139 Share lukasz56612

lukasz56612

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 04 lipiec 2013 - 14:03

Prasy Unia Famarol Najwyższy czas na zakup siatki przed sezonem. Zastanawiałem się nad zakupem dłuższych niż 2000 m (do tej pory tylko z taką pracowałem). Nie wiem jednak czy siatki około 3000m, a nawet ponad 4000 m da radę założyć w prasach Unii Famarol. Chodzi mi konkretnie o ich średnicę, czy nie będą za duże. Prosiłbym więc o opinie osób, które miały już okazję pracować z takimi siatkami w prasach Unii.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6742 postów

Napisany 04 lipiec 2013 - 22:36

Prasy Unia Famarol Za duże raczej nie będą bo ta osłona ma duży zapas podnoszenia.

Sprzedam:

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy