Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ochrona ziemniaka

3078 odpowiedzi na ten temat

#1881 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 26 maj 2014 - 11:28

Ochrona ziemniaka Dostał ktoś już w tym roku Cabro Duo? Rudnik ani rolno-ogrodniczy nie mają a chciałbym z ciekawości zastosować. Póki co planuje Pyton-Infinito-Pyton-Revus-... Drugi zabieg Pytonem chciałem zastapić własnie stroliburyną z Cabrio Duo.

@mikad pilnuj swojej plantacji bo ja dzis z rana musialem dopiero co wschodzące ziemniaki przelecieć Decisem bo pełno mszycy siedziało :/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ochrona ziemniaka Dzisiaj, 08:38
  •  

#1882 Share krzysztofsb

krzysztofsb

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 26 maj 2014 - 14:01

Ochrona ziemniaka a nie za goraca na decis? Tez myslalem nad ty Cabrio Duo ale jak zerknalem na skutecznosc stroliburyn na alternalioze to juz nie jestem taki pewny co do zabiegu a na zaraze to jeszcze gorzej to wyglada fakt ma jeszcze dimetomorf bardziej w kierunku zarazu ale i ta substancja nie ma duzej skutecznosci. Jeszcze weryfikowalem inne nowosci Zampro, Orveo, Banjo forte. Zampro i Orveo nowosci Basf z nowa substancja ametoktradyna Zampro +mankozeb a Orveo +dimetomorf. A z kolei Banjo Forte fluazym +dimetomorf. Niby to nowosci ale i tak najwieksza skutecznosc w zwalczaniu zarazy to Infinito a co do alternariozy ktora ma coraz wieksze znaczenie mankozeb, fluazym, stroliburyna(wedlug badan nizsza skutecznosc od mankozebu i fluazymu) zostaje jeszcze chlorotalonil. ostatnio przeczytalem ze karbendazym + chlorotalonil 100% skutecznosc na alternarioze ale karbendazym nie ma rejestracji w ziemniaku-;)
Wiec chyba ten rok zaczne od
1.Dithane Neo Tec(nie wiem dlaczego ale bardzo wyskoa skutecznosc na alternarioze)
2.Banjo Forte+Dithane
3.Banjo forte+Dithane lub revus(manipropoamid)
4.Infinito
Moze ktos ma inne ciekawe pomysly-:)

#1883 Share avens

avens

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 26 maj 2014 - 18:37

Ochrona ziemniaka Ja planuje zastosować na start Ridomil (zawsze staram się jak najpóźniej, monitorując stan plantacji), a później Infinito z dwa razy jeśli będzie konieczność. Startując z ochroną w trzeciej dekadzie czerwca, ziemniaczki ustoją w dobrej formie do 3 dekady sierpnia (oczywiście to zależy od wielu czynników, ale tak przeważnie bywa). Staram się pryskać co 2 tygodnie. Środki wybierałem opierając się o wyniki badań ze strony Euroblight.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1884 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 26 maj 2014 - 19:59

Ochrona ziemniaka ojoooj avens - pierwszy zabieg w trzeciej dekadzie czerwca - a chyba nie w tym roku - bo to sensu nie będzie miało - dzisiaj robiliśmy pierwszy zabieg pythonem - Na wysypisku juz się pojawiła zaraza - więc mimo że do zwarcia rzędów jeszcze jakiś czas nie ma co czekać/.
plan jest na razie 2xpython potem cabrio duo(połowa revus plus amistar- w ramach testu) potem ridomil - a poźniej zależnie od potrzeb (infinito ) i na koniec dwa razy altima (ostatni raz z reglone)
Co do cabrio duo - to jest inna strobiluryna jak w amistarze - nowsza generacja i podobno lepiej działa na alternarie - okaże się w tym roku. na razie napewno po ostatnich opadach trzeba dołożyć azotu bo wymyło a zapowiadają się kolejne spore opady.

#1885 Share mona015

mona015

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 26 maj 2014 - 20:04

Ochrona ziemniaka Witam wszystkich...mam takie pytanko, jaki środek polecicie na chwasty w ziemniakach powschodowo?? macie coś sprawdzonego i godnego polecenia??
Pozdro

#1886 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 26 maj 2014 - 20:05

Ochrona ziemniaka Można połączyć oprysk samym Titusem z oprayskiem na zarazę, konkretnie pyton consento

#1887 Share mona015

mona015

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 26 maj 2014 - 20:20

Ochrona ziemniaka

Można połączyć oprysk samym Titusem z oprayskiem na zarazę, konkretnie pyton consento

dzięki bardzo za info :)

#1888 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 26 maj 2014 - 20:30

Ochrona ziemniaka Kolego ja nie ptwierdzam tylko pytam tak jak Ty z tego wychodzi. zapomniałem dać znak ? Także mamy ten sam dylemat

#1889 Share mona015

mona015

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 26 maj 2014 - 21:19

Ochrona ziemniaka

Kolego ja nie ptwierdzam tylko pytam tak jak Ty z tego wychodzi. zapomniałem dać znak ? Także mamy ten sam dylemat

hehe... oki to zmienia postać rzeczy ... w takim razie czekamy... może ktoś coś podpowie :)

#1890 Share vicia1223

vicia1223

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 26 maj 2014 - 21:25

Ochrona ziemniaka Witam . Zasadziłem w tym roku 3 ha pyry i chciałbym zapytać czy na odmiany : Bellarosa , Owacja , Irga i Sante stosujecie titus i sencor ?? Doglebowo robiłem Afalon 1 L plus pendigan 3 L na hektar . Jak z wrażliwością tych odmian ? zawsze robiłem tylko doglebowo środkiem Harier ale w tym roku akurat nie mogłem dostać i muszę poprawić na ponownie wschodzące chwasty . Chwastów dwuliściennych wiele nie ma także dawka nie musi być górna.

Dzięki za odpowiedzi,
wschodni koniec mazowsza.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1891 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 26 maj 2014 - 21:27

Ochrona ziemniaka Lepiej nie łączyć :D najpierw jedno a pózniej po 3-4 dniach drugie a jaka kolejność to zależy czy jest większa presja chwastów czy chorob

#1892 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 26 maj 2014 - 21:53

Ochrona ziemniaka

@poosa21 Pobierali ziemniaki z pola czy z przechowalni?

Zawsze z przechowali lub kopca, robią u mnie próby bo znajomy tam pracuje i żeby dobre wyniki analiz były to co roku bierze odemnie

#1893 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisany 27 maj 2014 - 06:54

Ochrona ziemniaka Czyli pobierają od Ciebie na bakteriozę, bo na pozostałości po pestycydach pobiera się z pola.

#1894 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 27 maj 2014 - 18:43

Ochrona ziemniaka Aż musiałem sprawdzić w papierach i faktycznie wyniki dotyczą tylko bakteriozy, ale kiedyś jak brał odemnie próbe to później dzwonił że ziemniaki nie przekraczają dopuszczlnych norm na pozostałość ŚOR.

#1895 Share magikw

magikw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 28 maj 2014 - 06:38

Ochrona ziemniaka

a nie za goraca na decis? Tez myslalem nad ty Cabrio Duo ale jak zerknalem na skutecznosc stroliburyn na alternalioze to juz nie jestem taki pewny co do zabiegu a na zaraze to jeszcze gorzej to wyglada fakt ma jeszcze dimetomorf bardziej w kierunku zarazu ale i ta substancja nie ma duzej skutecznosci. Jeszcze weryfikowalem inne nowosci Zampro, Orveo, Banjo forte. Zampro i Orveo nowosci Basf z nowa substancja ametoktradyna Zampro +mankozeb a Orveo +dimetomorf. A z kolei Banjo Forte fluazym +dimetomorf. Niby to nowosci ale i tak najwieksza skutecznosc w zwalczaniu zarazy to Infinito a co do alternariozy ktora ma coraz wieksze znaczenie mankozeb, fluazym, stroliburyna(wedlug badan nizsza skutecznosc od mankozebu i fluazymu) zostaje jeszcze chlorotalonil. ostatnio przeczytalem ze karbendazym + chlorotalonil 100% skutecznosc na alternarioze ale karbendazym nie ma rejestracji w ziemniaku- ;)
Wiec chyba ten rok zaczne od
1.Dithane Neo Tec(nie wiem dlaczego ale bardzo wyskoa skutecznosc na alternarioze)
2.Banjo Forte+Dithane
3.Banjo forte+Dithane lub revus(manipropoamid)
4.Infinito
Moze ktos ma inne ciekawe pomysly- :)

kolego nie wiem dlaczego na pierwszy zabiek stosujesz dithane przeciez to preparat kontaktowy i on ci nie uchroni nowych czesci roslin. Ja na pierwszy zabig stosuje systemiczny a wygląda to tak
1. pyton
2rydomil mz
3 infinito lub dithane w zaleznosci od warunków atmosferycznych
4 revus
5 tanos
z tym ze późniejsze zabiegi zależą od pogody i zdrowotnosci plantacji

krzysztof mam jescze pytanie co to za preparat banjo forte, jakie efekty i jaka cena/ ha

#1896 Share krzysztofsb

krzysztofsb

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 28 maj 2014 - 09:05

Ochrona ziemniaka Dlaczego dithane(mankozeb) moze byc inne cudo bo alternarioza. Wieksza skutecznosc na alternalrioze ma mankozeb niz Pyton. Czyli podobne srodki stosujesz co ja.
Banjo forte nowe cudo fluazym + dimetomorf wedlug euroblight calkiem niezly co do ceny 115zl/l dawka na ha 0,8l wiec cena niezla. Cabrio duo 2l/ha 55zl za litr wiec 110zl na ha tez niezla cena ale jakos nie jestem do tego przekonany.
Zaczne jednak od Ekonom potem banjo forte revus i infinito

#1897 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 28 maj 2014 - 11:17

Ochrona ziemniaka Jeśli pogoda pozwoli tzn. nie będzie padało, obniży się temperatura (teraz w cieniu 24 stopnie), to będę pryskał późnym popołudniem Vinetę fungicydem Ekonom 72 WP. Nie mogę nic znaleźć na necie odnośnie mieszania tego pestycydu z siarczanem magnezu i nawozami dolistnymi.

#1898 Share kafar191

kafar191

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 28 maj 2014 - 16:34

Ochrona ziemniaka

Jeśli pogoda pozwoli tzn. nie będzie padało, obniży się temperatura (teraz w cieniu 24 stopnie), to będę pryskał późnym popołudniem Vinetę fungicydem Ekonom 72 WP. Nie mogę nic znaleźć na necie odnośnie mieszania tego pestycydu z siarczanem magnezu i nawozami dolistnymi.

Ja zawsze mieszam nawozy dolistne z fungicydami i nigdy nie było problemów.
U ciebie 24 w cieniu a u nas 10 w zaciszu bo wieje że wytrzymać nie idzie tak zimno no ale co zrobić.

#1899 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 28 maj 2014 - 18:37

Ochrona ziemniaka Ostatecznie przyszła burza około 15:30 i polało trochę, więc dziś nie będę pryskał. Ale jak tylko będą warunki optymalne do wykonania zabiegu, to pryskam jutro albo w piątek.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1900 Share tropt

tropt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 28 maj 2014 - 20:23

Ochrona ziemniaka panowie a jakiej wielkości są ziemniaki które pryskacie ? to wczesne kielowane czy już te nie kielowane tez ?