Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ochrona ziemniaka

3078 odpowiedzi na ten temat

#1761 Share marcinus

marcinus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 01 maj 2014 - 21:00

Ochrona ziemniaka popryskałem ziemniaki sencor liquid za 10 minut spadł deszcz czy oprysk zadzała wogóle ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ochrona ziemniaka Dzisiaj, 18:44
  •  

#1762 Share Yngel

Yngel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów
  • Zainteresowania:Elektryka/Elektronika/Mechanika

Napisany 01 maj 2014 - 21:13

Ochrona ziemniaka

Koledzy pomóżcie , ,mam problem z perzem w ziemniakach ma on ok 5-10 cm ziemniaki były pryskane przedschodowo linurexem i za jakiś tydzień dwa będą na wierzchu,I moje pytanie. Poczekać i zwalczyć czymś na jednoliścienne czy zwalczać mechanicznie . Bo boje się że później jak ziemniaki urosną do tych 15 cm to perz już będzie za duży i się go nie zwalczy i kiedy można jak najwcześniej pryskać po wschodach ziemniaka ile minimalnie muszą mieć ziemniaki, I co najlepiej zastosować na perz..Bardzo proszę o rady.

Titus 25WG

"Zwalczanie perzu oraz chwastów prosowatych i niektó
rych dwuliściennych.
A. Zabieg jednorazowy
Titus 25 WG 60 g/ha + Trend 90 EC w stężeniu 0,1%.
Zabieg wykonać gdy rośliny perzu osiągnęły 15-25 cm
wysokości, po wschodach ziemniaka
B. Zabieg dwukrotny (dawka dzielona)
pierwszy zabieg - w fazie 2-3 liści perzu, po wscho
dach ziemniaka
Titus 25 WG 30 g/ha + Trend 90 EC w stężeniu 0,1%
drugi zabieg - po upływie 15-20 dni od pierwszego z
abiegu lub w momencie wtórnego odrastania
perzu, a rośliny ziemniaka osiągną wysokość do 15 c
m."

#1763 Share BartekSzulc

BartekSzulc

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 02 maj 2014 - 12:37

Ochrona ziemniaka A co lepiej zastosować na perz agil czy titus?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1764 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 02 maj 2014 - 15:44

Ochrona ziemniaka Agil wyjdzie cie taniej z podobną skutecznością.

#1765 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 02 maj 2014 - 21:40

Ochrona ziemniaka

Jak mogę zaszkodzić? Wydawało mi się ze jedynie mogę nie ochronic przed przymrozkiem. Co radzisz? Wiadomo ze pozbierają się po ewentualnym podmarznieciu ale opozni to zbiory.

Czasami bywa tak, że na mokrej ziemi krzaki bardziej zmarzną...Nie ma chyba sprawdzonej metody na mróz, bo bywa i tak że wystarczy przeleciec deszczownią spulową i ziemia paruje i jest ok ale chyba najskuteczniejszym sposobem jest deszczownia rurowa, woda ze studni ma ok 11 stopni i ciągłe lanie jest w stanie uchronic ziemniaki ale nie zawsze rezultaty są zgodne z zamierzonym celem.

Jak jest mróz to u mnie w okolicy pryskaja czysto wodą lub z asahi, deszczują szpulami i rurowymi, podpalają opony itp rzeczy ale różne są efekty

Edytowany przez przemol87, 02 maj 2014 - 21:44.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#1766 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 03 maj 2014 - 06:39

Ochrona ziemniaka

Kolego gelo400, w jakich czasie po sadzeniu stosujesz roundup ? Bo za rok chyba też tak zrobie.

2-3 dni przed wschodami stosuje się rounup

Agil wyjdzie cie taniej z podobną skutecznością.

nawet lepszą. Ale titusem załatwi przy okazji jeszcze inny chwast jeżeli występuje

Co dolania wody podczas przymrozku to sprawdza się głównie w sadownictwie. W momencie gdy schodzi mróz należy włączyć zraszacze na całej powierzchni na raz. Chodzi o to by spadająca mżawka zamarzała na roślinie. Dlatego deszczownia się nie sprawdza. Idzie zbyt długo i bardziej wychładza glebę więc ta nie oddaje już ciepła.
Palenie opon to już największa głupota( niemówiąc o ekologii). Najlepszy sposób to duże wilgotne bele siana. Ważna ilość dymu a nie wytworzonego ciepła. No i szybciej ochroni dużą powierzchnię niż małe kawałki.
Niektórzy jeszcze obredlają. Ale to działa jeżeli redlenie będzie najwyżej 2-3 godziny przed przy przymrozkiem. Jeżeli wcześniej to ziemia bardziej wystygnie niż nie ruszona

Edytowany przez saszeta, 03 maj 2014 - 06:49.

#1767 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 03 maj 2014 - 08:28

Ochrona ziemniaka Ja już mam naszykowane siano i słomę, a teraz tylko czekam na rozwój sytuacji i jak będzie temperatura nocą dochodzić do 0 to wyjeżdżam w pole dymić. Nigdy tej metody nie praktykowałem. Sąsiad 2 lata temu palił siano to narzekał bo mówił, że ziemniaków nie uratował, a zadymił wszystko w okolicy. Tylko, że takie palenie siana powinno się stosować gdy występuje przymrozek radiacyjny bo wtedy powietrze stoi i pożądany efekt jak najbardziej jest realny. A teraz to my mamy do czynienia z przymrozkiem adwekcyjnym więc na pewno będą ruchy powietrza i dym będzie uciekać razem z wiatrem.
Jeszcze dodam, że moje ziemniaki po przymrozku (18 kwietnia?) strasznie nierówno rosną bo te, które zmarzły całkowicie to mają dopiero około 30cm, a te u których nie został uszkodzony główny pęd, a jedynie poparzone liście to zaczynają mieć pąki kwiatowe. Ze względu na te małe nie chce jeszcze odkrywać, a te duże natomiast proszą się o odkrycie :unsure:

#1768 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 03 maj 2014 - 13:51

Ochrona ziemniaka a czy nie ma żadnej taniej metody na mieszanie powietrza (tzn bez inwestycji w wysokie maszty)?

wskażcie mi proszę czy macie doświadczenie z fungicydami BASF (cabrio duo, zampro, acrobat i pyloram) stosują je na dużych plantacjach ziemniaków przemysłowych, a na forum nie spotykam się często z tymi środkami

#1769 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 03 maj 2014 - 14:01

Ochrona ziemniaka Niegdyś zagłębiłem się w tym temacie to wyczytałem, że używa się śmigieł od helikoptera albo jakieś duże wiatraki podłączone do WOM w ciągniku. Tylko kto ma takie bajery na wyposażeniu w domu ?
Tutaj link do dosyć obszernego artykułu na temat wiosennych przymrozków.
http://www.ho.haslo....cle.php?id=2282

#1770 Share e2visionamd

e2visionamd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 05 maj 2014 - 14:23

Ochrona ziemniaka linurex i command to srodki doglebowe? jak odczytac na etykiecie jak dziala srodek bo najczesciej jest napisane ze rosliny pobieraja przez liscie i korzenie..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1771 Share Pestka5465

Pestka5465

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 05 maj 2014 - 19:33

Ochrona ziemniaka Jaki środek mogę zastosować w ziemniakach po wschodowo dodam, że odmiana to Vineta, pytam bo słyszałem, że vineta choruje gdy się pryszcze po wschodach ale nie wiem po jakim to było środku. Zawsze pryszcze afalonem przed wschodowo ale jest sucho i oprysk może nie zadziałać.

#1772 Share Didi

Didi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mięsnego

Napisany 05 maj 2014 - 19:45

Ochrona ziemniaka Pestka5465 jesli koniecznie musisz powschodowo to Titus polecam z tym ze jesli masz komose to jej nie zwalczysz.Co do wrazliwosci Vinety na sencor to sa rozne doswiadczenia..jednym sie udalo a innym nie.Ja polecam Afalon z Commandem tuz przed wschodami.pozniej w razie koniecznosci poprawisz,ale u mnie to zdaje egzamin bardzo dobrze

#1773 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 09 maj 2014 - 08:13

Ochrona ziemniaka Miałem podobny problem co @Pestka5465. Pole wyschło na popiół a miało być redlone i pryskane linuron+chlomazon. Redlenie nic nie dawało bo wszystko sie obsypywało. Mówię, poczekam na trochę deszczu i może jeszcze się wyrobie przed wschodami. Ale od wczoraj jak zaczęły się deszcze to w ciągu jednego dnia spadło 30mm więc prawie średnia miesięczna dla maja. W pole uda się wjechać pewnie za kilka dni. No i za te kilka dni raczej bedzie już za późno na Afalon. Czy zostaje mi tylko Titus powschodowo? Co jesli zmieszał bym go z połową dawki Sencoru? Odmiana Vineta więc nie mogę zbytnio szaleć z metrybuzyną.

@mikad: masz już opryskane? Pewnie od dawna ;)

#1774 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisany 09 maj 2014 - 09:03

Ochrona ziemniaka Część mam opryskane reszta czeka bo dolało. Jak będzie pogoda to może jeszcze uda się w przyszłym tygodniu.

#1775 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 09 maj 2014 - 12:46

Ochrona ziemniaka Też liczę że sie uda. Z jednej strony człowiek modli sie o jakiś deszcz bo już był taki moment że wszystko pyliło a teraz jak popada chciałoby się trochę słońca ;)

Rozumiem że w odchwaszczaniu pozostajesz przy Afalonie z setką Commandu. A co zrobisz jakby sie nie udało przedwschodowo? Pytam bo jestem w identycznej sytuacji a doświadczenie niewielkie.

#1776 Share marmag1

marmag1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 09 maj 2014 - 20:06

Ochrona ziemniaka Witam ... czy ktoś może się orientuje czy starane (zwalcza skrzyp) można stosować po wschodach ziemniaków?

#1777 Share Bauery1996

Bauery1996

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 09 maj 2014 - 21:40

Ochrona ziemniaka a którym chwastoxem?

#1778 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisany 10 maj 2014 - 09:45

Ochrona ziemniaka Nie mam problemu z jednoliściennymi więc jak się nie uda to pojadę tylko metrybuzyną.

#1779 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 10 maj 2014 - 10:15

Ochrona ziemniaka I nie boisz się metrybuzyną w Vinecie? Czy niepełną dawką?

Ja rezygnuję z chlomazonu. Zanim ziemia obeschnie by poredlić ziemniaki mogą być pod wierzchem. Do tego te ciągłe burze. Niech dowali deszczu po oprysku i znowu przekichane.

Z racji że u mnie często w połowie wegetacji wyłaził rdest powojowaty który potem utrudniał zbiór bo sie owijał na kombajnie zastanawiam się czego użyć. Linuron i metrybuzyna mają rdest w średnio wrażliwych. Jedynie pendimentalina (Stomp 330 EC) teoretycznie go niszczy. Jednak nie miałem doświadczenia z tym środkiem. Zalecają go 3,5-5l/ha tuż przed wschodami. Można także łączyć go z Afalonem. Praktykował ktoś? @mikad Ryzykował byś takie rozwiązanie w mojej sytuacji?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1780 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 10 maj 2014 - 11:41

Ochrona ziemniaka Na etykiecie stompu znajdziesz: Afalonu 2l a stompu 3,5-5l. Juz chyba trzeci sezon stosuje taka mieszanke pod wloknine i jestem zadowolony ale przed pryskaniem deszczuje. W tym sezonie opryskalem rowniez innovatora.Pendimentalina farbuje bardzo opryskiwacz.

Edytowany przez przemol87, 10 maj 2014 - 11:49.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ