Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ochrona ziemniaka

3078 odpowiedzi na ten temat

#1621 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 06 październik 2013 - 18:35

Ochrona ziemniaka sadzeniak z zachodu to wcale nie musi być rewelacja w porównaniu z naszymi. W sezonie 2010/2011 w Holandii było takie porażenie chorobami że ich odpowiednik piorinu większość przepychał aby tylko pozbyli się. Pamiętam niemiecką mirandę w 90% z parchem. W tym roku robiłem wymianę całego sadzeniaka. Lord tragedia. Na worek 25kg po 1,5-2 kg zgnite

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ochrona ziemniaka Dzisiaj, 17:00
  •  

#1622 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 06 październik 2013 - 19:01

Ochrona ziemniaka Nie biorę pod uwagę uprawy ziemniaka na chipsy czy frytki. Interesuje mnie ziemniak do bezpośredniej konsumpcji. Kalkulacja jest prosta i żadną tabelą mnie nie przekonasz. W tym roku Irys rok po CB dał mi 14 t z jednej wysadzonej tony z areału 0,4ha a rok był podły. Mikad - wg Ciebie ile powinien wynosić plon ogólny w produkcji ziemniaka przy umiarkowanym i nieumiarkowanym roku dla odmian białych i żółtych?

Praktycznie żaden z obecnych na forum nie wymienia 100% sadzeniaka co rok, dobrze jest jak 1/3 wymienią a dlaczego? Bo ceny gwarantowanej nie ma a wsadzić dodatkowe 4 tys i ich potem nie oglądać mija się z celem.

Edytowany przez pawelol111, 06 październik 2013 - 19:04.

#1623 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 06 październik 2013 - 19:11

Ochrona ziemniaka

Weź pod uwagę fakt że zachód ma lepsze ziemie oraz inny klimat, jest cieplej i agrotechnika... u nas mało kto sadzi w redlinę 90cm. Kolejna kwestia: plony są o połowę mniejsze - tak ale gdy bierzemy średnią krajową. Ten kto się profesjonalnie zajmuje uprawą ziemniaka ten w zależności od warunków uzyskuje nawet do 60t.

Co mi z tego że co rok będę kupował sadzeniak w CA i uzyskam 5-8t plonu więcej skoro na sadzeniak wydam 4-6tys. Dla mnie bezsens.

Lepsze ziemie - nie sądze - klimat - hmm raczej nasz bardziej odpowiada ziemniakowi - lubi umiarkowane temperatury - agrotechnika - hm jak chcesz robić profesjonalnie to inwestujesz jak jesteś skoczkiem to kopiesz 30 letnią anna powiązaną na druty....
redliny 90 cm hm to raczej moda wywołana przez jedną z firm w polsce - dlatego że w 90 trudniej coś zepsuć - ale ma swoje spore minusy - m in niższy plon .szczeg ólnie jadalnych i chipsowych gdzie ogranicza cię górny kalibraż - we frytkowych można więcej zebrać bo mniejsza szansa że zzielenieją i możesz pozwolić im dłużej rosnąć .
Nawet 60 ton - średnie plony w krajach zachodnich to 45 ton :) więc główny problemem jest brak specjalizacji i instytucją skoczka dominująca w naszym kraju - wszyscy zamiast nauczyć się czegoś produkować skaczą z rośliny na roślinę bo w ubiegłym roku dała zarobić - i mamy dołek na kukurydzy górkę na ziemniaku i tak dalej...... i Cóż 50-55 ton jest realne do uzyskania w jadalnym i chipsowym - bo górny kalibraż i ilość bulw pod krzakiem ogranicza - natomiast we frytkowych 60 ton to żadna rewelacja .....

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1624 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 06 październik 2013 - 19:23

Ochrona ziemniaka @szarywilk Ty robisz redliny 75cm? moim zdaniem 90cm mają tak jak głębosz tyle samo wad co i zalet i konkretna technologia może się spisać w danym sezonie, ale w okresie wieloletnim wynik będzie bardzo zbliżony, 90 jednak mają niższą liczbę przejazdów (uprawa i zbiór) co może mieć kluczowe znaczenie w wielu gospodarstwach, odnośnie do sadzeniaka to tak jak już zauważyliście w którymś temacie warto go wymienić, gdy różnica między ceną własnego materiału a ceną kwalifikatu jest najmniejsza

#1625 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 06 październik 2013 - 20:10

Ochrona ziemniaka @saszeta Powiem więcej sadzeniak z zachodu często jest gorszej jakości niż krajowy, jako przykład podam Europlant - jego produkcja krajowa chyba najlepsza spośród wszystkich innych hodowli Polsce, natomiast to co importują jak już im brakuje pozostawia delikatnie mówiąc wiele do życzenia.
@pawelo111 Nie mam zamiaru Cię przekonywać. Twój koń Twoja stajnia. Na zboża jest cena w miarę stabilna a i tak ludzie nie kupują kwalifikowanego materiału tylko sąsiad od sąsiada a potem zbierają po 2 t z ha. Taka już durna mentalność polskiego rolnika - dlaczego taki biedny? bo głupi, a dlaczego taki głupi? bo biedny i koło się zamyka.
@szarywilk Pewnie skoczki znowu rzucą się w przyszłym roku na ziemniaki. Znam takich co nie sadzili praktycznie nigdy a w roku 2011 walnęli po 10-15 ha, pokupili kombajny i na jesień wszystko talerzowali bo po 5 gr były i jeszcze nikt nie chciał brać. Aby w tym kraju ludzie zrozumieli co to jest specjalizacja to chyba ze dwa pokolenia muszą odejść.

#1626 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 07 październik 2013 - 06:42

Ochrona ziemniaka liczba przejazdów nie ma znaczenia - większe znaczenie ma przy 90 ilość wilgoci - później dotyka je susza - ale też potrzeba znacznie więcej wody aby dotarła do ziemniaków , z drugiej strony kopanie w mokrych warunkach na 90 cm jest kosmicznie trudne i dłużej trzeba czekać aż ziemia podeschnie, a dodatkowo jak podlewasz to musisz lać ponad 20 litrów wody na m2 żeby to miało sens- plusem jest to że nie ma takiego problemu ze ścieżkami bo w międzyrzędzia mieszczą się szersze koła - ale to ma się nijak przy kosztach całej technologii. No i oczywista sprawa ilość roślin na ha która determinuje plon dla jadalnego i chipsowego ( każda odmiana ma ograniczoną ilość bulw którą wiąże i jak przy 90 cm sadzisz 3-4 tysiące roślin mniej na ha to wielkością bulw nie nadrobisz mniejszej obsady, tak jak pisałem frytka najczęściej musi być plus 50 bez górnego ograniczenia więc może nadrobić plon. (piszę że może bo to zależy od innych czyników - bilans wodny zdrowotność itp) . Mimo że mam kombajn uniwersalny - na 90 i 75 to sadzarkę świadomie kupiłem na 75 i nie mam specjalnie problemu z zielonymi w innowatorze - wszystko kwestia staranności zielone w granicach 1-2 % w tym roku nawet na rekordowym kawałku gdzie plonował pod 70 ton .
A wracając do sadzeniaka moim zdaniem jak ha kosztuje cie 8 tysięcy to ryzyko wpadki jest za duże żeby nie dołożyć kolejny 3-4 na sadzeniaka - bo jak badziewie posadzisz to potem nawet modlitwa nie pomoże żeby zamknąć bilans.- Szczególnie że rynek bazarowy powoli się kończy i zaczną dominować ziemniaki w małych opakowaniach szczotkowane i myte gdzie powtarzanej winety wyglądającej jak kajzerki nie sprzedaż. a na pewno nie uzyskasz odpowiedniej ceny..... więc oszczędność na sadzeniaku pójdzie się kochać........ kilka razy robiłem badanie na zawirusowanie tego co chciałem powtórzyć i wszystko drobne poszło na gorzelnie...... teraz szkoda już pieniędzy na badania....... Rolnictwo to branża ciężka ,a warzywa to prawie jak saper - jedna pomyłka oznacza kosmiczne problemy - a oszczędności to tylko dla bardzo bogatych - którzy mają z czego dołożyć. ( np rezygnacja z jednego zabiegu fungicydowego - a potem przechowalnie wypompowujesz beczkowozem)

#1627 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów

Napisany 07 październik 2013 - 08:32

Ochrona ziemniaka Panowie, takie fachowe posty to aż chce się czytać! :)
od siebie tylko dodam że Bellarosa CA dała mi w tym roku ok 30% więcej niż swoja (ten sam kawałek, nawożenie, ochrona) Vineta CA 20% więcej.
specjalizacja, specjalizacja i jeszcze raz specjalizacja! - tak można podsumować dyskusję powyżej.

proponuję tylko żebyśmy o sadzeniakach kontynuowali w temacie 'sadzeniaki', będzie porządek, również nowi szybciej znajdą interesujący ich wątek.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#1628 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 07 październik 2013 - 09:58

Ochrona ziemniaka

... wszystko kwestia staranności zielone w granicach 1-2 % w tym roku nawet na rekordowym kawałku gdzie plonował pod 70 ton ...

ile dajesz K pod innovatora?

Edytowany przez przemol87, 07 październik 2013 - 10:13.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#1629 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 07 październik 2013 - 20:35

Ochrona ziemniaka Hm 200 kg w czystym plus wysoka zawartość w glebie :) poniżej program nawożenia na ten rok
pole nr 1 średnia zawartość w glebie
pH 5,4 niskie -
P 12,1 średnia 100 kg P2O5 / ha
K 20,8 wysoka 200 kg K2O / ha
oprócz tego wapno dolocorn90 150 kg /ha
azot w formie mocznika przed sadzeniem plus strzał w pod koniec wiązania yara vita ziemniak
reszta azotu zależnie od zapotrzebowania - w formie saletry po zawiązaniu bulw
mirkoelementy (adob bor i basfoliar do niektórych zabiegów fungicydowych)
azot około 150 kg w czystym przed sadzeniem plus wysoka zawartość w glebie ( sadzone po poplonie grochu) z racji obwitych opadów dostał jeszcze ok 120 kg saletry.

#1630 Share tafit

tafit

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów
  • Zainteresowania:uprawa ziemniaków, technika rolnicza

Napisany 14 październik 2013 - 19:22

Ochrona ziemniaka mam pytanie do kolegi "szarywilk" ile sadzeniaka innovatora w kalibrażu 35-45mm idzię Ci na t/ha?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1631 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 14 październik 2013 - 21:08

Ochrona ziemniaka 2,2-2,5 tony zależy od tego jaki sadzeniak ( bo bywa bliżej dolnej i górnej granicy) ogólnie 3,2 ziemniaka na mb redliny w tym kalibrażu średnio - - wiem że dziwnie podaję ale tak się ustawia w w mojej sadzarce. 45-50 około 3 do 3,5 tony cięty 50-55 podobnie - ogólnie to innowator podobno najwyższe plony daje cięty - i to praktycznie na talarki - żeby miał 2 maks 3 oczka na sadzeniaku - podobno daje wtedy po 4-6 bulw gigantów - ale to australijskie doświadczenia (inf. od producenta odmiany ) - podobno da się robić po 80 ton ale ciągle polewane - swoją drogą muszę to sprawdzić w przyszłym roku.

#1632 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 14 październik 2013 - 22:18

Ochrona ziemniaka a jak kształtuje się zdrowotność w przypadku krojonych bulw i dlaczego nie produkuje się drobnego sadzeniaka? @szarywilk jaką dokładnie masz sadzarkę? robisz obsadę poniżej 43 tysięcy roślin na hektar?

#1633 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 15 październik 2013 - 07:30

Ochrona ziemniaka z małych sadzeniaków rośnie więcej bulw dużych a z dużych więcej małych i średnich. To od dawna wiadomo. W Holandii można kupić sadzeniaka 28-35mm więc pewnie dlatego mają taką wymianę sadzeniaka. A u nas zazwyczaj 35-55 z przewagą 50-55 w worku

#1634 Share tafit

tafit

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów
  • Zainteresowania:uprawa ziemniaków, technika rolnicza

Napisany 15 październik 2013 - 19:55

Ochrona ziemniaka a jak z suchą masą bo u mnie mizernie wychodzi. dajesz jakieś specjalne nawozy albo odżywki i jeszcze czym chronisz na alternariozę bo mi w tamtym roku zeżarła do zera(na zarazę nie było pogody to zrobiłem dłuższą przerwę między zabiegami to się władowała alternaria i plantacja poszła się j...) a ten rok był dość łaskawy i na zarazę i na alternariozę w moim rejonie.

#1635 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 15 październik 2013 - 20:00

Ochrona ziemniaka u nas też można kupić dryling - 28-35 tylko jest k.... drogi - a na dodatek ludzie się go boją - bo podobnie jak cięte jest bardzo wymagający. musi mieć idealne warunki - nie za sucho nie za mokro i nie za twardo :) . co do tego jakie ziemniaki rosną z jakich bulw - to nie do końca wiadmo - to raczej kwestia danej odmiany - a nie kalibrażu - obsada przy innowatorze w okolicach 40-42 tysięcy jest ok - bo bulwy duże (podłużne)i najczęściej mają po 5-6 oczek albo i więcej. i potem ci się plon nie pomieści w redlinach. Co do ciętego w tym roku u wielu plantatorów podobno była tragedia z ciętym - a u mnie robili zdjęcia żeby pokazać że to nie problem sadzeniaka tylko warunków - bo u mnie z ciętego było dobrze ponad 60 ton - oczywiście mówimy o innowatorze. sadzony II dekada kwietnia desykowany w połowie września.
A co do sadzeniaka w kalibrażu 35-55 to jak jest średnia waga bulwy ponad 85 gr to robić reklamacje i nie dawać się robić w balona panowie.

Edytowany przez szarywilk, 15 październik 2013 - 20:08.

#1636 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 15 październik 2013 - 21:56

Ochrona ziemniaka Cena drylingu na zachodzie oscyluje między 60 a 80 euro za 100 kg u nas też jest drogi bo jest wydajny i jest go zawsze mało. Jeżeli ktoś oferuje taki kalibraż za 500 za tonę to prawdopodobnie jest to zwykły odsort od jadalnego, ktoś kto robi sadzeniaki doskonale wie za ile można go sprzedać. Ja sadzę nieraz drylingiem i nie ma praktycznie różnicy w plonie. Opowieści że z małego sadzeniaka wyrastają duże bulwy a z dużego małe czy średnie można między bajki włożyć, tak mówią ci co nie przestawiają sadzarki i sadzą na jedną odległość, wszystko zależy od obsady. Wrzucałem kiedyś taki holenderski poradnik jak z grubsza obliczyć ilość łodyg na metr kwadratowy dla danego kierunku uprawy. Oczywiście poszczególne odmiany mają różne wymagania więc warto poczytać co zaleca hodowca.
Jeżeli chodzi o reklamację kalibrażu to ustawa wyraźnie to określa. Minimalny kalibraż sadzeniaków ziemniaka to taki który nie przechodzi przez kwadratowe oczko sortownika o wymiarach 25 x 25 mm, górna granica nie jest określona, może być nawet 80 mm jeżeli jest takie zapotrzebowanie. Natomiast różnica między najmniejszym i największym kalibrażem w danej partii nie może być większa niż 20 mm. Wiadomo że ziemniaki podłużne w kalibrażu 35-55 będą znacznie większe niż okrągłe i będzie kłopot przy sadzeniu szczególnie jeżeli tych w okolicy 50-55 będzie przewaga, jednak masa bulwy nie stanowi podstawy do reklamacji partii sadzeniaków i każdy inspektor odrzuci taką reklamację.

#1637 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 16 październik 2013 - 15:23

Ochrona ziemniaka ,Tak :) mikad :) taaak właśnie traci się klientów - wszyscy duzi odbiorcy wpisują minimalną ilość bulw w 50 kg albo średnią masę żeby uniknąć cwaniakowania producentów sadzeniaka - bo niby samo 52-55 spełnia normę 35-55 - a potem się dziwią żę tak mało osób wymienia sadzeniaka - ale serdeczne dzięki sprzedawać komuś po 1600 złoty ziemniaka którego idzie po 3,5 -4 tony na ha ...... to się może raz udać - i pisałem żeby pisać reklamacje do sprzedawcy ,a nie do inspektora jak jest poważny to uwzględni ,jak kogucik co chce się raz na rok nachapać to więcej nie kupować. Jakoś mi bez zająknięcia uznali i bardzo przepraszali ale wiem że inaczej traktuje się klienta co kupuje po 10 tirów - a inaczej po tonie .... - dlatego mówię żeby nie odpuszczać.. Bo tylko trzeba jakiegoś wzajemnego zrozumienia po obu stronach inaczej dalej mało kto będzie wymieniał sadzeniaka a - firmy będą narzekać że chłop głupi bo nie wymienia......

#1638 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 16 październik 2013 - 18:35

Ochrona ziemniaka Kolego ale ja również nie popieram tego co robią producenci sadzeniaka wciskając odbiorcom górny kalibraż. Nie od dziś wiadomo że jak jest ssanie na jadalnego to powyżej 50 a czasem nawet 45 idzie na bok i wtedy są ładne sadzeniaki ale jak jest kiepsko to puszczają wszystko co się da do sadzeniaka. Napisałem jak to wygląda prawnie gdyby kiedyś ktoś chciał składać reklamację na kalibraż. Nie pisz o masie sadzeniaka bo jeszcze ktoś przeczyta zważy sadzeniaki i będzie chciał reklamować a zostanie tylko wyśmiany. Ilość bulw w 100 kg czy jak u Ciebie w 50 kg ma się nijak do kalibrażu bo będzie zupełnie inna w przypadku odmian okrągłych jak Vineta a inna w podłużnym Innovatorze. Bierzesz dużo sadzeniaków to i dostawca traktuje Cię inaczej, dzwonisz do niego wygłaszasz litanie i rura mu mięknie ale zwróć uwagę na to że takich jak Ty jest na tym forum odsetek procenta, ba takich jak ja co biorą po samochodzie jest może z dwa procent nie wspomnę o takich co twierdzą, że lepiej wcale nie wymieniać sadzeniaka. To właśnie dla tych mniejszych napisałem aby wołać inspekcję do reklamacji bo jak zgłoszą do dostawcy to po prostu ich zleje moczem a z protokołem to już będzie drapał się po głowie. Uczciwość producenta czy pośrednika sadzeniaka musi być dla wszystkich a nie tylko dla tych co dużo biorą.
Swoją drogą jeżeli bierzesz tak dużo bezpośrednio od producenta to dlaczego nie zamawiasz kalibrażu np 35-50 albo 35-45? Im mniejszy rozkalibraż tym lepiej zaplanować obsadę, ustawić sadzarkę.

#1639 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 16 październik 2013 - 20:41

Ochrona ziemniaka to jest właśnie najdziwniejsze, że sadzeniak w przyzwoitym kalibrze jest niedostępny, wszyscy sprzedają 40-55, drobny nie jest w ogóle dostępny i ze względu na fakt, iż wielu klientów się tym nie przejmuje się wielkością zakupionego sadzeniaka wciska się im górny kaliber, a ja z chęcią kupiłbym wyrównanego sadzeniaka 40-45 za wyższą cenę, lecz takiego towaru brakuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1640 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 16 październik 2013 - 20:51

Ochrona ziemniaka Dlaczego brakuje mniejszego kalibru? Odpowiedź jest i na to pytanie. A no proste że jak ziemniak dłużej zielony to i większy urośnie a tym samym zamiast powiedzmy 20 t sadzeniaka będzie ton 30. Opóźniona desykacja w wielu przypadkach. Tak samo podczas wybierania wrzuca się jak najwięcej do sadzeniaków bo chyba lepiej wziąć np 700zł niż 300zł za tonę.
Inna kwestia.. kto robi sadzeniak? W mojej okolicy jest koleś który sprzedaje z centrali ziemniaka w BII zwykłym rolnikom, kontraktuje z nimi sadzeniak i jeśli przejdzie badania - sprzedaje dalej CA. Niestety często ziemniak CB sadzony jest jeszcze raz i idzie jako CA. Cyrk...