Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ochrona ziemniaka

3078 odpowiedzi na ten temat

#1481 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 15 lipiec 2013 - 19:38

Ochrona ziemniaka Rosalind-siadl juz prawie caly
Bellarosa-troche lepiej od rosalinda ale nie duzo brakuje do calkowitego uschniecia
Owacja,tajfun-narazie wszystko w porzadku

Nie pryskalem ani razu zadnym fungicydem, No i pytanie do fachowcow-czym teraz opryskac?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ochrona ziemniaka Dzisiaj, 02:26
  •  

#1482 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3381 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 15 lipiec 2013 - 20:15

Ochrona ziemniaka Uschniętę?-niczym!!!!

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#1483 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 15 lipiec 2013 - 20:37

Ochrona ziemniaka No troche sie jeszcze trzymaja rosalind i bellarosa ale owacji i tajfunowi nic nie jest i chociaz zeby z nich cos ukopac trzaby je zabezpieczyc czyms, co polecacie?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1484 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 15 lipiec 2013 - 20:41

Ochrona ziemniaka Pyton w max dawce albo i ponad max. Potem Infinito.

#1485 Share Szarlej

Szarlej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 392 postów

Napisany 15 lipiec 2013 - 21:03

Ochrona ziemniaka Nic im nie jest? Ani liściowej ani łodygowej? Bo aż nie chce mi się wierzyć. Jaki to rejon?

#1486 Share Peters

Peters

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 15 lipiec 2013 - 22:27

Ochrona ziemniaka Koledzy mam takie pytanie odnośnie zarazy ponieważ zostały zastosowne środki: PYTON, CURZATE M, PLANET i jaki polecacie na 4 zabieg? Myślałem nad GWARANT 500 a wy co polecacie?

#1487 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 15 lipiec 2013 - 22:36

Ochrona ziemniaka Kontaktowym? Daj coś co roślina wciągnie. Infinito lub Revus.

#1488 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 16 lipiec 2013 - 00:34

Ochrona ziemniaka Zdecydowanie się zgadzam, chlorotalonil jest typowo kontaktowy. Daj revus, ja dziś go dałem i jeszcze dodałem na stonkę bo jest masakryczna. Chyba amerykanie latają mi nad polem i ja zrzucają :D
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1489 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 16 lipiec 2013 - 09:07

Ochrona ziemniaka Albo sąsiad rozkłada po polu :P Zaraz sam lecę zobaczyć jak się pyrki mają po niedzielnym deszczu.

#1490 Share weroni

weroni

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 16 lipiec 2013 - 15:47

Ochrona ziemniaka witam mam kilka pytań czym zwalczyć chwastnicę w irdze i czy trochę nie za późno na pryskanie zastanawiam się nad agilem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1491 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 17 lipiec 2013 - 10:49

Ochrona ziemniaka Czy do Pytona mozna dodac teraz mocznik i kristalon pomaranczowy (aktualnie posiadam) jesli tak to w jakich dawkach na 300l?

#1492 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 18 lipiec 2013 - 09:10

Ochrona ziemniaka Na pierwszy zabieg zastosowałem Tanos 50 WG, na drugi Revus 250 SC (zamiast Ekonom 72 WP), a na trzeci Ekonom 72 WP. Odmiana to Vineta. Co Profesjonaliści polecają na czwart zabieg? Zastosować jeszcze raz Ekonom 72 WP (pisze na etykiecie, że środek stosować do pierwszych zabiegów ochronnych), czy zastosować Bravo 500 SC (trzy miesiące po terminie ważności; opakowanie otwarte trzy lata temu; używane do ubiegłego sezonu)?

#1493 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 18 lipiec 2013 - 10:10

Ochrona ziemniaka im lepszy środek tym lepsza ochrona - mankozeb jest kontaktowy, więc lepiej wybrać coś systemicznego i wgłębnego, jak w ogóle wygląda u Was vineta? u mnie jest masakra, vineta ma strasznie żółte krzewy (takie jak pozostałe odmiany w dołkach, raczej słabo zniosła wysoką wilgotność) a denar redlinę obok wygląda ok

@dawid35123 ja dodaję nawozy do pierwszych grzybówek, ale należy uważać, gdyż siarczan magnezu i mocznik przyspieszają wchłanianie cieczy przez rośliny i w zbożach można łatwo narobić bałaganu, ale ziemniaki raczej dobrze to znoszą

#1494 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 18 lipiec 2013 - 14:32

Ochrona ziemniaka Łukasz, najlepiej infinito, w pełnej dawce efekt ochrony jest wręcz powalający, plantacja zdrowa na co najmniej 2 tygodnie (rok temu 2l/ha utrzymały tajfuna w zdrowiu przez dobre ponad 3 tygodnie niekorzystnej pogody, kiedy plantacje niechronione wręcz zgniły od zarazy), do tego środek wypala zarodniki zarazy i bardzo dobrze chroni bulwy. Jeżeli plantacja nie jest porażona zarazą, może pójść revus lub ranman, środki te działają bardzo dobrze zapobiegawczo, ale nie leczniczo, za to ranman bardzo dobrze chroni bulwy, revus niestety nie i najbardziej pasuje na 'środkowy' zabieg.
W lipcowej nowoczesnej uprawie jest ładny wykaz fungicydów ziemniaczanych i jak działają; ja revusa i infinito wypróbowałem, dlatego mogę je polecić.

#1495 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 18 lipiec 2013 - 18:53

Ochrona ziemniaka Co do testowania Infinito na Tajfunie - kiepska odmiana a kiepska bo okrutnie wytrzymała. Dla tajfuna przetrwać kilka dni więcej bez oprysku to nie problem...

#1496 Share pipil

pipil

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 18 lipiec 2013 - 20:00

Ochrona ziemniaka Czy mozna pryskać ziemniaki na chwasty jak kwitną? Proszę o szybką odpowiedź.

Edytowany przez pipil, 18 lipiec 2013 - 20:01.

#1497 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 18 lipiec 2013 - 20:43

Ochrona ziemniaka kissmy... - u mnie też Vineta wygląda gorzej niż w tamtym sezonie. Dużo deszczu jednak zrobiło swoje. Niektóre rośliny pozwijały mi się pewnie od wirusów. A po za tym u mnie na polu dominowała alternarioza i dlatego zastosowałem na trzeci zabieg (zamiast na drugi) Ekonom 72WP. Pryskałem 8 lipca i jestem zadowolony z działania tego środka mimo, że już spadło tak dużo deszczu, że woda na polu stoi! Zastosowanie na drugi zabieg Revusa wynikało z błędnego rozpoznania choroby.

eMWu - dzięki za porady. Jak coś to zastosuję Revus, bo mam, a w tym sezonie już sporo wydałem na fungicydy w ziemniakach, więc chyba nie będę innych kupował. Jeśli zastosuję Revus to dodam Agroleaf Power Total. Ale obawiam się alternariozy bardziej niż zarazy. Bo chyba zabieg Ekonomem 72 WP jej na stałe nie wyeliminował, tylko wstrzymał?

Edytowany przez lukaszm, 18 lipiec 2013 - 20:51.

#1498 Share metrax12

metrax12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 18 lipiec 2013 - 21:06

Ochrona ziemniaka W Niemczech mają zarejestrowane Signum na alternariozę w dawce... 0,25 kg/ha!, nie chce mi się wierzyć że przy tak niskiej dawce będzie działać.

#1499 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 lipiec 2013 - 00:56

Ochrona ziemniaka

Na pierwszy zabieg zastosowałem Tanos 50 WG, na drugi Revus 250 SC (zamiast Ekonom 72 WP), a na trzeci Ekonom 72 WP. Odmiana to Vineta. Co Profesjonaliści polecają na czwart zabieg? Zastosować jeszcze raz Ekonom 72 WP (pisze na etykiecie, że środek stosować do pierwszych zabiegów ochronnych), czy zastosować Bravo 500 SC (trzy miesiące po terminie ważności; opakowanie otwarte trzy lata temu; używane do ubiegłego sezonu)?

2 raz z rzędu lepiej nie stosować. Bravo bardziej nadaje się na 1 zabieg niż teraz. Możesz jeszcze raz dać revus. Ja na 4 już zabieg dałem revus, dziś byłem na polu 3 dni po zabiegu i byłem w szoku bo zadziałał wręcz rewelacyjnie, nawet w miejscach bardziej porażonych ziemniaki wyglądają znacznie lepiej.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1500 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 19 lipiec 2013 - 09:09

Ochrona ziemniaka Revus na ostatni zabieg to strata pieniędzy, bo nie chroni dobrze bulw. Na ostatni zabieg jedynie infinito, wtedy altenarioza jest już niegroźna, liczy się zwalczenie zarazy przedostającej się do bulw, a są 3 środki temu zapobiegające: infinito, ranman, altima, z czego tylko infinito działa leczniczo na rośliny, które w tej fazie zazwyczaj są w mniejszym lub większym stopniu porażone zarazą. A jeżeli infinito potrafi zwalczyć zarazę na liściach, to prawdopodobnie może też co nieco zdziałać w bulwach, jeśli sa porażone.

Rok temu po ostatnim zabiegu infinito i późniejszej desykacji nie było wcale żadnych odrzutów podczas przechowywania, na ok. 15t, których nie udało się sprzedać przed zimą, nie było nawet całego wiaderka 'zgnitków', tyle że ziemniaki były sortowane przed składowaniem.