Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ochrona ziemniaka

3078 odpowiedzi na ten temat

#1381 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 30 czerwiec 2013 - 09:33

Ochrona ziemniaka ja w tym roku dalem
ridomil,
po 14 dniach acrobat,
po6 dniach pyton
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ochrona ziemniaka Dzisiaj, 16:27
  •  

#1382 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 30 czerwiec 2013 - 09:43

Ochrona ziemniaka Łukasz ja dawałem actare w dwóch zabiegach i ładnie stonka obleciała

#1383 Share zetor8012

zetor8012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 30 czerwiec 2013 - 11:18

Ochrona ziemniaka Mam pytanie czy to prawda co mówią ze gdy ziemniaki kwitną to nie można niczym pryskać? Bo z tego co widzę wy pryskacie normalnie a mi powiedziano ze jak będę pryskał to ziemniaki pousychają i nic nie będzie a tez chciałbym jeszcze popryskać od zarazy raz od stonki i odzywka wiec nie wiem kiedy ja później to popryskam jak nie teraz ? Mialem pryskać jeszcze teraz od chwastu titusem ale ziemniaki maja około 33cm wysokości i doradzono mi ze nie ma sensu już pryskać. I sam już nie wiem co z tym robić proszę o poradę jak to z głowa zrobić?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1384 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 30 czerwiec 2013 - 11:46

Ochrona ziemniaka ostatnio zaaplikowałem na kwitnące ziemniaki taki mix: 0,2l tecnophyt + 2,5kg solubor + 5,5kg siarczan magnezu + 1,5kg folicare (fosforowy) + 1kg super5 + 0,5kg chelat Zn + 0,5l tecamin + 1,66l Pyton + 0,8kg Indofil + 0,1l titan

#1385 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 30 czerwiec 2013 - 12:14

Ochrona ziemniaka Ponawiam swoje pytanie: minimalne ciemno-brązowe plamki po spodniej stronie dolnych liści u ziemniaka to objawy zarazy czy alternariozy? Według mnie to chyba zaraza; nie ma żadnych słoi, tarcz.
Wczoraj ze względu na trudne warunki pogodowe nie dodawałem do Revusa nawozów dolisnych, w związku z czym jutro mam zamiar prysnąć odżywkami. Pewnie z insektycydem. Nie pogorszy to stanu ziemniaków? Chodzi mi o to, czy nawóz dwa dni po zabiegu fungicydem nie sprawi, że zarodniki grzybów wnikną do tkanek? Zabieg fungicydowy chroni dłużej, więc chyba będzie wszystko dobrze. Od jutra ma być pogoda, a przynajmniej na 48 godzin od planowanego jutro zabiegu nie są przewidywane żadne opady deszczu, więc zabieg dokarmiania dolistnego będzie skuteczny. A teraz właśnie u mnie dość obficie pada. Dobrze, że ten zabieg wczoraj wykonałem.

#1386 Share szymon09875

szymon09875

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 288 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, technika rolnicza

Napisany 30 czerwiec 2013 - 19:02

Ochrona ziemniaka Alternarioza jest podobna do objawow braku magnezu liście robią się zółte i dostają brązowe plamki. Co do odżywek ja ostatnio pryskałem w sobote fungi + odżywki i na jednym kawałku nie zaprawialiśmy ziemniaka bo był krojony i tam miałem popryskać na stonke ale zapomniałem do pierwszego opryskiwacza dać środka dałem do drugiego to w poniedziałek dostało actara+adob bor+asahi minął tydzień i nie widze różnicy między jedną a druga połową pola
@zetor8012
My zawsze na kwiat pryskamy bo przecież kiedyś trzeba opryskać a gdzieś czytałem że ziemniakowi do plonowania ten kwiat nie jest potrzebny

Edytowany przez szymon09875, 30 czerwiec 2013 - 19:06.

"Bo ziemia bez ludzi dziczeje"

#1387 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 01 lipiec 2013 - 07:38

Ochrona ziemniaka stosowałem gwarant podczas kwitnienia ziemniaków.dobry jest to srodek?

#1388 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 01 lipiec 2013 - 11:15

Ochrona ziemniaka Szymon09875 - dzięki za informację.
Opryskałem dziś jednak Actarą ze względu na działania kontaktowe, a nie tak jak w przypadku Mospilanu systemiczne, wgłębne i kontaktowe. Obawiałem się jakiejś reakcji na ziemniaku, gdyż w sobotę zastosowałem Revus. Do insektycydu dodałem siarczan magnezu, tytanit, K-300. Oczywiście insektycyd na końcu. A na początku Faster.
Proszę doświadczonych plantatorów ziemniaka o pomoc. Opryskałem Vinetę na zarazę Revusem w sobotę, jednak do dziś "nauczyłem się" jak wyglądają objawy alternariozy i okazuje się, że zamiast Revusa powinienem dać Ekonom, gdyż mam w ziemniakach alternariozę! Czy mogę w środę, a więc cztery dni po ostatnim zabiegu fungicydowym zastosować Ekonom 72 WP? Czy jednak czekać minimum 7 dni, a więc do piątku? Proszę o sprawdzone porady.

Edytowany przez lukaszm, 01 lipiec 2013 - 20:38.

#1389 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 01 lipiec 2013 - 21:05

Ochrona ziemniaka Actara zawiera substancję z grupy neonikotynoidów tak samo jak mospilan i działa systemicznie kontaktowo i wgłębnie. Co do stosowania fungicydów to jeżeli nic na opakowaniu nie jest napisane o interakcji z innymi substancjami to możesz sobie pryskać nawet co dzień jak masz taki kaprys i pieniądze.

#1390 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 02 lipiec 2013 - 06:27

Ochrona ziemniaka możesz robić powtórkę - ale nie jestem pewien czy warto - revus działa też na alternarie troszkę słabiej - ale powinien przyhamować . swoją drogą radzę przejrzeć - jak ktoś zna angielski - polskie badania nad skutecznością fungicydów przed alternarią http://130.226.173.2...0_Kapsa_web.pdf
miałem podobny przypadek - bo było mokro mokro - a potem gorąco i po 4 dniach robiłem po rammanie zabieg mankozebem

Edytowany przez szarywilk, 02 lipiec 2013 - 06:30.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1391 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 02 lipiec 2013 - 12:52

Ochrona ziemniaka u mnie na pierwszy zabieg standardowo infinito 1,2 l w mieszaninie z amistarem 0,5l na alterię. Po tygodniu infinito 1,6 litra. Zaraz pójdzie 3 dawka infinito. Od 3 lat daję tylko infinito co 12-14 dni w górnej dawce i jak na razie jestem zadowolony. Oczywiście dawał bym coś tańszego ale od 3 lat suszy nie widziałem

Edytowany przez saszeta, 02 lipiec 2013 - 12:54.

#1392 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 02 lipiec 2013 - 12:53

Ochrona ziemniaka mikad i szarywilk - dzięki za odpowiedzi!
Szukalem również dziś na internecie informacji o działaniu Revusa na alternariozę ziemniaka. Spotkałem stwierdzenie, że bardzo dobrze ogranicza A. solani, natomiast A. alternata ogranicza z mniejszą skutecznością.

Edytowany przez lukaszm, 02 lipiec 2013 - 12:54.

#1393 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2123 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 02 lipiec 2013 - 15:06

Ochrona ziemniaka

stosowałem gwarant podczas kwitnienia ziemniaków.dobry jest to srodek?

Nie.
Są dużo lepsze.
Sławek jest zasada że jak ziemniak kwitnie to sie nie kropi.

#1394 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 02 lipiec 2013 - 15:27

Ochrona ziemniaka ziemniak jest jedyną rośliną rolniczą że można go pryskać podczas kwitnienia. A niektóre mikroelementy wręcz wskazane

#1395 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 02 lipiec 2013 - 16:26

Ochrona ziemniaka @saszeta a nie za czesto te Infinito? Zeby nie bylo potem jak kiedys z fenyloamidami.
@lukaszm i wlasnie alternata jest ostatnio najwiekszym zagrozeniem ktora czesto jest mylona z zaraza bo nie daje specyficznych objawow w postaci slojowatych plam. Na zamieszczonym przeze mnie wczesniej zdjeciu prawy lisc to wlasnie alternata.
@kulawa koza takie porady odnosnie srodkow oraz ich stosowania zachowaj dla siebie a nie "zdradzasz" je innym.

#1396 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 02 lipiec 2013 - 17:55

Ochrona ziemniaka mikad - właśnie już wiem, że u siebie mam alternariozę, a nie - jak myślałem - zarazę. Bardzo łatwo je pomylić w początkowyh fazach. Zmyliły mnie ciemno-brunatne plamki (takie malutkie) po spodniej stronie dolnych liści. Ale w sobotę na polu już się zrobiło nieciekawie. Większe plamy, a ziemniaki, które stały w wodzie gdzieniegdzie pousychały: liście żżółkłe i pozwijane. Pewnie też od wirusów. I to skłoniło mnie do pryskania Revusem. Zwłaszcza, że cały czas na niebie były chmury, a od czasu do czasu delikatnie rosiło. Bo jakby pogoda była lepsza zastosowałbym Ekonom 72WP. A teraz nie wiem za ile dni mogę pryskać Ekonomem? Dodam, że wczoraj pryskałem Actarą z nawozami. Jutro jakbym dał Ekonom, to nic by sie nie stało ziemniakom, mimo zastosowania cztery dni wcześniej Revusa?

#1397 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 02 lipiec 2013 - 18:48

Ochrona ziemniaka

Nie.
Są dużo lepsze.
Sławek jest zasada że jak ziemniak kwitnie to sie nie kropi.

gwarant został mi od grochu.ziemniaki dobrze sie trzymają wiec go zastosowałem.wczesniej dawałem armetil,curzate,planuje jeszcze tanos.ziemniaki mam na wlasny użytek 15 ar wiec krzywda żadna może się nie stanie

#1398 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 02 lipiec 2013 - 19:11

Ochrona ziemniaka Właśnie sprawdziłem Vinetę i widzę efekt mimo 24 godzin od dolistengo dokarmiania. Alternarioza też na dolnych liściach jest. Widać słoje.

Edytowany przez lukaszm, 02 lipiec 2013 - 19:25.

#1399 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 02 lipiec 2013 - 21:18

Ochrona ziemniaka @lukaszm nic im nie bedzie, tak jak mowilem mozesz pryskac co dzien jezeli czujesz taka potrzebe ale jezeli masz juz sporo tej alternariozy to polec gorna dawka.
@slawek2209 i bardzo dobrze zrobiles.

Pisze z tableta i nie ma polskich znakow diakrytycznych ale mysle ze zrozumiale.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1400 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 02 lipiec 2013 - 23:58

Ochrona ziemniaka

ziemniak jest jedyną rośliną rolniczą że można go pryskać podczas kwitnienia. A niektóre mikroelementy wręcz wskazane

Pszenicę tez można a nawet jest zalecane.
Jutro skontroluję jak chroni jeszcze revus. Idą upały i burze czyli dość dobre warunki dla zarazy, ile w takich warunkach revus powinien chronić?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)