Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ochrona ziemniaka

3078 odpowiedzi na ten temat

#1321 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2078 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 22 czerwiec 2013 - 05:32

Ochrona ziemniaka Podobnie i u mnie, objawów nie było ale poszedł kilka dni temu na pierwszy zabieg Armetil. Na tym terenie co są posadzone wieczorem prawie dzień w dzień występują zamglenia..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ochrona ziemniaka Dzisiaj, 23:11
  •  

#1322 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2123 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 22 czerwiec 2013 - 11:01

Ochrona ziemniaka

Zapytam na temat ale inny niż teraz poruszacie. Jak u was z zarazą i alternariozą? Mocno atakuje czy słabo bo obecnie warunki zarazie raczej nie pomagają. U mnie były 1 objawy, poszedł ridomil, dziś 3 dni po zastosowaniu nie ma co oceniać działania, łęciny pozwijały się od upałów.

U mnie narazie ziemniak piękny żadna choroba go nie atakuje ....już kwitną.
Poszedł Ridomil i Pyton + odżywki więc nie ma prawa co kolwiek się dziać.

#1323 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3823 postów

Napisany 22 czerwiec 2013 - 11:10

Ochrona ziemniaka Ma prawo. W tamtym roku zastosowałem i ridomil i pyton... nic nie pomogło. Przyszły upały, łęty ugotowało i po temacie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1324 Share Rafiozo

Rafiozo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 22 czerwiec 2013 - 11:16

Ochrona ziemniaka U mnie dwie studnie głębinowe chodzą 24 godziny na dobe :P

#1325 Share hubert1984

hubert1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 22 czerwiec 2013 - 11:47

Ochrona ziemniaka U nas jedna chodzi głównie nocami. Dzisiaj puściłem w dzień bo pochmurno. W okolicy dużo widać deszczowni.
Kilka dni upałów i zrobiła się susza.

#1326 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 24 czerwiec 2013 - 16:20

Ochrona ziemniaka No i wywołałem sobie chorobę w kartoflach. Pisałem że u mnie susza i zarazy nie widać a tu w sobotę pojechałem a tam w Vinecie dolne liście prawie pousychane. Musiało to przez 2-3 dni sie stać bo dość często odwiedzam plantacje. Owacja, Jelly i Bryza piękne zielone od samego dołu po kwiaty a Vineta podeschnięta. Stawiam na zarazę choć górna część rośliny pięknie zielona tylko dwa dolne liście. Susza czy oprysk Agilem na owies odpada bo reszta odmian pięknie zielona.
Zahamuje dalsze szerzenie się choroby jak poleciałem górną dawką Pytona (2l/ha)?

#1327 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2123 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 24 czerwiec 2013 - 18:01

Ochrona ziemniaka Ja mam Vinetę i zielona na maxa.
Na razie nic ja nie łapie.

#1328 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 24 czerwiec 2013 - 19:12

Ochrona ziemniaka Kolego @tobago a czy na pewno to zaraza a może alternarioza czy też usychają fizjologicznie z braku wody?

#1329 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 24 czerwiec 2013 - 21:01

Ochrona ziemniaka Okres inkubacji zarazy ziemniaka czyli od porażenia do pierwszych widocznych objawów to około 4-5 dni. Przy widocznych objawach trudno już wyhamować infekcje nawet środkami układowymi. No ale wymandrzać się można a ratować rosliny trzeba... @tobago możesz zrobić próbę i wziąść takli chory listek do domu polożyć na mokrą szmatkę/watę i przykryć szczelnie albo włożyć do foliowego małego woreczka na drugi dzień już wiadomo czy to zaraza bo w bardzo wilgotnym środowisku widać na liściu taki delikatny biały nalot szczegolnie na dolnej stronie liścia i plama jesli to zaraza robi się taka śliska i zgniła... także jesli to zaraza to za 10 dni popraw znów ukladowym ale już innym najlepiej ridomil albo pokrewny żeby mechanizm dzialania na grzyba był inny od Pytona... to tylko moje sugestie a zrobisz jak zechcesz. :)

#1330 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 24 czerwiec 2013 - 21:15

Ochrona ziemniaka Też przez chwilę myślalem że to po prostu podsychają dolne liście od suszy ale obok inne odmiany zielone więc stawiam na zarazę w dodatku jak odmiana ta w 9-cio stopniowej skali ma tylko 2.
Z ciekawości zaraz skoczę na pole po próbki do doświadczenia ;) Przy okazji postraszę dziki z którymi w tym roku też mam zabawy :/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1331 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 25 czerwiec 2013 - 10:41

Ochrona ziemniaka Pasowało by zrobić drugi zabieg na zarazę w ziemniaku ale zaczęły właśnie kwitnąć i nie wiem czy można go teraz wykonać jak kwitną ?

#1332 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 25 czerwiec 2013 - 11:03

Ochrona ziemniaka Oczywiście że można.

Dziś zajrzałem do woreczka z podeschniętymi liśćmi - bez nalotu, takie jak wczoraj wsadziłem. Co więcej. Źle spojrzałem i podeschnięte liście ma Owacja nie Vineta więc powoli zaczynam się zastanawiać czy to nie od suszy. Teraz ładnie siąpi deszcz od rana więc ziemia pięknie nasiąka.

#1333 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 25 czerwiec 2013 - 12:04

Ochrona ziemniaka Kolego @tobago to najpewniej alternarioza zwłaszcza jeżeli zaczyna się od dolnych liści. Zarazy w naszym rejonie nie ma na razie (dziś leje więc chyba się pojawi) ale przez poprzednie dwa tygodnie były doskonałe warunki do rozwoju alternariozy (temperatura powyżej 25 stopni w dzień i sucho). Zaraza ma dość wąski zakres temperatur w których się rozwija 18-22 stopnie i jeżeli nawet w nocy jest taka to wysoka w dzień skutecznie ją hamuje. Alternarioza jest często mylona z zarazą zwłaszcza jeżeli jest to alternata która nie daje charakterystycznych objawów w postaci plam z koncentrycznymi kręgami.
Wczoraj wykonałem na odmianie Jelly zabieg przeciw alternariozie bo również u mnie się pojawiła. Poniżej zdjęcia liści.
Dodany obrazek

#1334 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2078 postów

GG-3578015

Napisany 25 czerwiec 2013 - 13:09

Ochrona ziemniaka @Mikad czym pryskałeś

#1335 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 25 czerwiec 2013 - 13:58

Ochrona ziemniaka Na alternariozę cokolwiek co zawiera mankozeb albo chlorotalonil. Ja pryskałem Indofilem.

Edytowany przez mikad, 25 czerwiec 2013 - 13:59.

#1336 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2078 postów

GG-3578015

Napisany 25 czerwiec 2013 - 15:20

Ochrona ziemniaka U mnie podobnie na samym dole tuż przy ziemi podobne objawy zauważyłem to może w 10 krzakach...
Ja popryskałem dziś już Pyton Consento chyba dobry wybór ;)

A objawy jak na foto...

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Edytowany przez Roki212, 25 czerwiec 2013 - 17:21.

#1337 Share rafal0102

rafal0102

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 25 czerwiec 2013 - 15:46

Ochrona ziemniaka Witam.Ja pryskałem RIDOMIL i Pytonem i nie wiem jaki srodek wybrać na kolejny zabieg a też mi z dołu liście schną i będzie to alterarioza.

#1338 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 25 czerwiec 2013 - 17:35

Ochrona ziemniaka @Roki212 książkowa alternarioza, Pyton ją zwalcza ale nie jest to najtańszy zabieg przeciw tej chorobie.
@rafal0102 podaj coś z substancją o których pisałem wcześniej bo one najskuteczniej gaszą ogniska alternariozy, oczywiście nekroz nie cofnie żaden środek.

#1339 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 25 czerwiec 2013 - 19:48

Ochrona ziemniaka Ja mam zamiar jutro pryskać Bravo 500 SC. Pierwszy zabieg wykonany w ubiełgy poniedziałek funicydem Tanos 50 WG. Jakby ten zabieg był wykonany wcześniej, to ziemniaki zapewne w lepszym stanie byłyby, ale pogoda nie pozwoliła na wjazd ciągnikiem. Do Barvo 500 SC dodam Agroelaf Power Total. A następny zabieg wykonam Revusem z jakimiś dodatkami z Intermagu albo Scotts.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1340 Share pmichal56

pmichal56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Zainteresowania:komputery tablety telefony ich naprawa

Napisany 25 czerwiec 2013 - 20:03

Ochrona ziemniaka Może nie najtańszy do zakupu ale przeliczając to na ochronę przed zarazą,alternariozą i skuteczność działania myślę że nie ma lepszego układowego, bo np inne dobre to infinito, revus, ja tym tylko pryskam, i nie oszczędzam bo oszczędności w takim roku jak ten mogą wyjść bokiem.

odsprzedam titusa w dobrej cenie.