Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ochrona ziemniaka

3078 odpowiedzi na ten temat

#1281 Share Mikua

Mikua

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 17 czerwiec 2013 - 18:55

Ochrona ziemniaka Areał z 20-30 arów z przeznaczeniem do jedzenia,

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ochrona ziemniaka Dzisiaj, 17:55
  •  

#1282 Share andrzej612b

andrzej612b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 554 postów

Napisany 17 czerwiec 2013 - 21:04

Ochrona ziemniaka

Witam.Jaki jest objaw w ziemniaku po opryskaniu zbyt dużą dawką sencoru w odmianach wrażliwych (BILA) bo po zastosowaniu oprysku odmiana bila zachamowała wzrost i mlode listki wyglądają jak by je spaliło coś są brązowe.Czy może to jakaś inna przyczyna.Odmiana Jelly nic nie ucierpiała nawet przegoniła BILE.

Nie które odmiany reagują tak na metrybuzynę - Senkor itp środki i nie musi to być wcale zawyżona dawka , dla tego najlepiej zastosować oprysk przed wschodami , jedyna nadzieja to czekać na deszcze które wypłuczą środek , te przypalone z czasem ruszą ale plon już będzie mniejszy , można zastosować jakąś odżywkę , coś tam pomoże . Co do pytania kolegi @ Szarlej po zastosowaniu Senkoru nie wykonujemy żadnych uprawek gdyż hamuje to jego działanie , obredlić można w tym przypadku przed zbiorem , środki chwastobójcze zwalczające perz - najlepiej zastosować jesienią , myślę o jakim na glifosacie - Randap itp .

Edytowany przez andrzej612b, 17 czerwiec 2013 - 21:12.

#1283 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 17 czerwiec 2013 - 21:34

Ochrona ziemniaka

Czy można wymieszać Curzate i Titusa ,aby oprysk zrobić za jednym razem ??

na podstawie mojej wiedzy odp. brzmi NIE

tak, wirus; lub nadmiar wody.

a moze to z powodu herbicydu? te żółte plamy mogą na to wskazywac

Edytowany przez przemol87, 17 czerwiec 2013 - 21:38.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1284 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 17 czerwiec 2013 - 22:03

Ochrona ziemniaka

Jak ochronić ziemniaka? U mnie już zaczynają kwitnąc i tak sie zastanawiam czy pryskać na zarazę? grzyba? Nie znam sie na ziemniakach, do tej pory tylko sadziliśmy i pryskaliśmy na stonkę i nic poza tym,lecz zawsze po kwitnięciu badyle usychały, czy to wina jakiejś choroby czy odmiana ziemniaka?

U mnie jeszcze trochę do kwitnienia a 1 oprysk poszedł dziś w postaci ridomilu gold. Dobry środek na 1 zabieg.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1285 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 18 czerwiec 2013 - 09:45

Ochrona ziemniaka czy fungicydy można stosować w fazie kwitnienia? oraz kiedy się ona rozpoczyna i kończy? których mikroelementów aplikujecie najwięcej?

#1286 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 18 czerwiec 2013 - 12:57

Ochrona ziemniaka Dwa pytania.

Po pierwsze, kiedy zacząć ochronę grzybową? Krzaki mają ok 30cm, redlin jeszcze nie zakrywają. Szacuje że jest to BBCH 30-31. Jest u nas dość sucho ale czy czekać jeszcze?

Druga sprawa to mikroelementy.
Zaopatruje sie w ProCamie bo mam niedaleko i widzę że mają oni bogatą ofertę nawozów dolistnych. Dostałem od nich katalog na lato 2013 i jest w nim artykuł właśnie nt. dokarmiania dolistnego ziemniaków i jest tam napisane że na początku wegetacji kiedy jest szybki wzrost masy należy stosować 'ichni' nawóz MAKRO P http://www.procam.pl...proleaf-makro-p z dość dużym udziałem fosforu. Jednak na podanej stronie nie jest wpisany ziemniak w uprawy. Wpisany natomiast jest ziemniak przy nawozie ProKali http://www.procam.pl/nawozy z większym udziałem potasu.
I teraz pytanie czy w końcu ważniejszy jest fosfor czy potas? Oba nawozy mają jeszcze w składzie standardowo żelazo, mangan, miedź i inne.

#1287 Share Szarlej

Szarlej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 392 postów

Napisany 18 czerwiec 2013 - 13:05

Ochrona ziemniaka Ze strony chorób grzybowych jest bardzo duża presja, także najlepiej przejdź po polu i zobacz czy nie ma oznak choroby, bo u mnie też jeszcze nie zakryły redlin, a zaraza łodygowa i liściowa zaczęła hulać.

#1288 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 18 czerwiec 2013 - 14:27

Ochrona ziemniaka @szarlej nie u wszystkich są sprzyjające warunki do zarazy. U mnie a pewnie i u kolegi @tobago warunki pogodowe nie pozwalają na rozwój tej choroby, noce są zimne a dni powyżej 22 stopni i do tego spory wiatr.
@tobago ważniejsze od fosforu czu potasu w nawożeniu dolistnym są mikroelementy.
@kissmy oczywiście że można a nawet trzeba. Dobre wyniki daje duża ilość miedźi oraz cynku no i oczywiście bor ale przed tuberyzacją.

#1289 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 18 czerwiec 2013 - 20:34

Ochrona ziemniaka czyli po tuberyzacji już nie ma większego sensu nawożenie dolistne mikroelementami? czy też tyczy się to wyłącznie boru?

#1290 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 18 czerwiec 2013 - 21:28

Ochrona ziemniaka Bor wpływa na ilość stolonów a tym samym finalnie na ilość bulw. Nawożenie mikroelementami jak najbardziej przez cały czas. Kolego @kissmy jeżeli masz dostęp do HaGe to spróbuj ich nawozu dolistnego o nazwie Super 5. Zawiera tylko pięć składników Mn, Zn, Cu, Fe, N ale za to jakie ich stężenie. Nie widziałem innego nawozu który zawierałby 4% Cu albo Zn a chyba wiesz jakie znaczenie mają dla ziemniaków. Z kolei nawożenie azotem w postaci rozpuszczonego mocznika szczególnie w fazie intensywnego wzrostu roślin pozwala uzyskać większą tzw masę zieloną co w póżniejszej fazie da nam większą powierzchnię fotosyntezy tak bardzo potrzebną do wykarmienia tego co pod ziemią.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1291 Share miszka16

miszka16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów

Napisany 18 czerwiec 2013 - 21:53

Ochrona ziemniaka

w jakiej fazie? dawka perzowa to 60g/ha, więc powinny to przełknąć

jest jeszcze tańszy penncozeb;] a zastosujesz w końcu amistar (jaką masz cenę)?

Titus dałem w połączeniu z Mistralem więc powinno się dać 40g/ha a dałem 80g/ha.Pomimo tak dużej dawki ziemniakom nic nie było ale chwasty w oczach padają.Dzisiaj poleciałem z fungicydem Revus,a i stonka sobie zaczęła hasać.

Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

#1292 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 18 czerwiec 2013 - 22:57

Ochrona ziemniaka

Nawożenie mikroelementami jak najbardziej przez cały czas

niestety stosuję nawożenie mikroelementowe wyłącznie z aplikacją fungicydów, super5 to jest rewelacja i używam jej w każdej uprawie (uzupełniam wyłącznie pierwiastki szczególnie istotne w danej uprawie), podstawowe nawożenie dolistne w ziemniaku to u mnie: mocznik 5-10kg + siarczan magnezu 5-10kg + folicare (potasowy lub fosforowy) 1-1,5kg + super5 1-1,5kg + solubor 1,5kg + Zn (chelat) ok 1kg + Mn (chelat) ok 0,5kg + ewentualnie tytanit, tylko się zastanawiam czy na pąki i kwiaty też mogę taki mix zaaplikować

#1293 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 18 czerwiec 2013 - 23:11

Ochrona ziemniaka Wow to niezłe mixtury robisz. Ja nie mieszam aż tak ostro, super 5 idzie tylko z soluborem ewentualnie fungicyd, mocznik z magnezem plus ewentualnie fungicyd. Myślę że jeżeli Twoja mieszanina nie zaszkodziła całej naci to i nie zaszkodzi kwiatom które notabene nie są Ci do niczego potrzebne no chyba że zajmujesz się hodowlą nowych odmian.

#1294 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 19 czerwiec 2013 - 11:44

Ochrona ziemniaka Czyli mieszacie bor z siarczanem bo w zbożowym temacie dyskutowano że nie powinno się łączyć tych dwóch substancji w jednej mieszaninie zbiornikowej.
@kissmy... w super5 jest za mało cynku i manganu że stosujesz je dodatkowo?

jak cenowo wygląda u was super5? W HaGe niedaleko mnie mam 20kg/430zł netto

Edytowany przez tobago, 19 czerwiec 2013 - 12:09.

#1295 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 19 czerwiec 2013 - 13:48

Ochrona ziemniaka Ja biorę w Pobłociu czyli tam gdzie Ty, bor mieszam tylko z Super 5, natomiast siarczan z mocznikiem w osobnym zabiegu.

#1296 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 19 czerwiec 2013 - 14:49

Ochrona ziemniaka mikad, ile zabiegów dolistnego nawożenia robisz? i ile dajesz tego super 5?
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#1297 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 19 czerwiec 2013 - 15:36

Ochrona ziemniaka super5 kosztuje u mnie 20zł/kg, odnośnie boru to wszystko zależy od jego formy (nie wszystkie są mieszalne, ale nawet asbor z ekoplonu można mieszać z siarczanem magnezu, co wskazuje etykieta), do nawożenia dolistnego dorzucam oczywiście fungicyd i insektycyd, w zbożach można narobić takim zasilaniem trochę szkód przy stosowaniu z fungocydem, ale to wszystko przez dodatek mocznika i siarczanu magnezu, które ułatwiają roślinie wchłanianie i transport

#1298 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 19 czerwiec 2013 - 17:14

Ochrona ziemniaka @pawelec dolistnie Super 5 daje 3 razy po 2kg/ha plus Solubor 5kg, mocznik z siarczanem 2 do 4 zabiegów w zależności od odmiany oraz stanu roślin, naprzemiennie jeden tydzień to drugi tydzień to.

#1299 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 20 czerwiec 2013 - 08:02

Ochrona ziemniaka do jakiej fazy rozwojowej aplikujesz odżywki?

nie macie problemów z kształtem redlin? u mnie ostro je spłukało, a na cięższej glebie dodatkowo spękały

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1300 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 593 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 20 czerwiec 2013 - 08:34

Ochrona ziemniaka @PAWELEC - miałeś rację co do mustangu Forte. Wczoraj byłem oglądnąć ziemniaki i tam gdzie poszedł Mustang Forte ziemniaki takie jakby "osowiałe". Dawałeś coś na poprawę kondycji tym ziemniakom??? Najgorsze jest to że w tym roku wszystkie działki opryskałem Mustangiem Forte i chyba jedynie na nowej działce ziemniaki mogę posadzić. Ewentualnie niskie koszenie i zbiór słomy zapobiega temu działaniu???
-----