Polecane posty

BizonFan321    374

Rok temu stosując 4x Infinito miałem lepszy efekt niż w tym roku stosując inne środki...

Ziemniaki powoli na wykończeniu ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

o tej porze bor nic ci już nie pomoże


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Widzicie różnice przy stosowaniu Basty i Reglone? Do tej pory lałem Baste ale w tym roku nie mieli juz na stanie i wziąłem Reglone. Na dniach jadę z nią w Owacje i Jelly. Piszą na etykiecie ze po 3 tygodniach moga sie odmładzać łęty. Nie planuje wykopków wcześniej jak w połowie września.

I jeszcze kwestia fungicydów. Dodajecie do desykacji czegoś? W zeszłym roku dawałem Nando. Z tego roku został mi Infinito które myślałem zdążyć przed desykacją ale poprzednie zabiegi się rozciągnęły w czasie że już trzeba palić a ja zostałem z fungicydem. Dodać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1125

Dlaczego już desykujesz Jelly? To późna odmiana i spokojnie mogłby jeszcze rosnąć. Ja planuję potrzymać co najmniej do 20 sierpnia albo i końca miesiąca. Teraz są doskonałe warunki do wzrostu bulw, w miarę wilgotno i ciepłe noce, każdy dodatkowy tydzień to kilka ton więcej z ha.

Jeżeli stosowałeś Bastę a teraz Reglone to zobaczysz ogromną różnicę w szybkości desykacji. Rośliny opryskane rano przy takiej pogodzie jaką mamy teraz, wieczorem będą już brązowe. Jeżeli chodzi o fungicyd dodany do Reglone to nie widzę sensu robić tego przy takiej temperaturze.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Kilka ton? Zależy od odmiany. Bellarosa swoje urosła. Późniejsze jeszcze ciągną tyle że u mnie susza paskudna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

na hektarze w ciągu doby może 900kg przyrosnąć. Więc w tydzień nawet 6 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Byłem wykopać kilka krzaków każdej z odmian i faktycznie nie ma się co spieszyć, a szczególnie z Jelly. Od bidy możnaby już przelecieć Owacje bo już spora ale pozostałe jeszcze średnie. Jak sprawdzam w dzienniczku zabiegów w zeszłym roku paliłem 5.08 ale ten rok jest całkiem inny bo sadzone były co najmniej 2 tygodnie później.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

na hektarze w ciągu doby może 900kg przyrosnąć. Więc w tydzień nawet 6 ton.

 

Pewnie że tak ale nie pod koniec wegetacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1125

Pewnie że tak ale nie pod koniec wegetacji.

Jaki koniec wegetacji. Czytaj ze zrozumieniem, rozmowa dotyczy Jelly to jest późna odmiana, dobrze chroniona może rosnąć do końca września tym bardziej że u kolegi tobago są teraz dobre warunki do przyrostu plonu.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Rozmowa w całości dotyczy Jelly ale post saszety dotyczy ogólnie ziemniaka - w tym momencie wątpię żeby któraś z odmian przyrosła 6 ton/tydzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MantisULV    0

Ja niestety nie podejmę się odpowiedzi na pytanie czym pryskać ale mogę podpowiedzieć jaką metodą: oprysk drobnokroplisty ( technologia ULV) to 99% pokrytego ziemniaka środkiem przeciw kiełkowaniu i gniciu. Możliwość umieszczenia urządzenia nad taśmą, odziemiaczu czy stole sortowniczym. Tą technologie od lat wykorzystuje rolnicy na zachodzie i coraz więcej firm w Polsce. Więcej informacji o tej technologii znajdziecie tu http://opryskiwacze-ulv.pl/ochrona-zbiorow/mafex-ziemniakiowoce/

 

W razie pytań chętnie pomogę. Dla osób które chciałyby zobaczyć urządzenie MAFEX w działaniu zapraszam na XX Krajowe Dni Ziemniaka do Płońska. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

ja wierzę w taki przyrost tygodniowy jak pisał saszeta. właśnie teraz jak pisał mikad jest proces dojrzewania i gromadzenia ostatecznego plonu. Ciepłe noce mają wybitny wpływ na przyrost, a temperatura wiadomo. Szkoda tylko że tak mało u mnie wilgoci. Jednak jak na tak nierównomierną pogodę przez okres wegetacji, średni plon z całego areału będę miał chyba większy niż rok temu. Szczególnie dobrze wypadła nandina. lord i bellarosa w normie katalogowej, vineta również.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja jeszcze nie desykuję, gdyż jest duże zróżnicowanie wielkości bulw w zależności od zwięzłości gleby na całym polu, więc chcę jak najdłużej przytrzymać plantację, aby zmaksymalizować plon, teraz zaczyna pojawiać się zaraza (zastosowałem już indofil, pyton, infinito, pyton i infinito) co polecacie na kolejny (mam nadzieję, iż ostatni już) zabieg?

 

obok infinito wspominaliście o altimie, jeszcze nie orientowałem się w jej cenach, ale widzę, iż jest multum zamienników (banjo, jetlan, nando, zignal, stefes fluazinam) co o nich sądzicie? w zbożach nie warto oszczędzać, gdyż sprawdzone nośniki zawsze gwarantują efekt, a jak jest w tym przypadku?

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dużo taniej wychodzą te zamienniki? Bo jak sprawdzam w internecie to niewielkie różnice. Z tymi zamiennikami to czasem różnie wychodzi. Np zamienniki roundupu są jak najbardziej ok. Ale zamienniki niektórych fungicydów zbożowych czy ziemniaczanych to czasem gra nie warta świeczki. Mimo wszystko radziłbym zastosować oryginał. Prof z uniwersytety kiedyś badał skład i działanie wielu fungicydów i altime zawsze podawał jako wzór więc coś w niej musi dobrego być.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Ja w tym roku pryskałem 3 razy na grzybowe razem ze stonką i mam zieleniutkie ziemniaki jak nigdzie w okolicy :D 1 zbieg pyton, 2 resztki pytona+resztki infnito +bumper( tak se dolałem :D niewiem po co :D) i 3 zabieg mankozeb, i ziemniaki zieleniutkie jak nigdy, spróbujcie :D

Ale odmiany też muszą być świeże bo inaczej uschnie wsio w lipcu.


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

a ile ten bumper ma karencji w ziemniaku? Czy po prostu człowiek nie świnia i wszystko zeżre?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

zamienniki altimy są o około 25% tańsze, ale doświadczony zbożami w tym sezonie raczej się nie odważę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A co zamienniki oryginalnych fungicydów w zbożach były słabo skuteczne? Sorry że tu pytam ale tak z ciekawości.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

podstawa to nośnik i to za niego prawdopodobnie się płaci, z altimą w małych opakowaniach jest problem, ale w końcu upolowałem kilka sztuk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

@saszeta po primo ziemniaki pryskałem w lipcu, a będa kopane za miesiąć lub później, a jedyny okres karencji jaki widnieje na bumperze to 7 i 14dni zależnie od uprawy, a do niektórych upraw jak i do ziemniaków karencja nie dotyczy, choć pewnie uważasz inaczej.

Po za tym gdy czytam twoje wypowiedzi uśmiech pojawia mi się na twarzy, jesteś czepialski, lakoniczny i sprzeczny jak Korwin-Mikke :D Narazie.


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1125

Włosy stają po przeczytaniu tego co napisałeś. Na Bumperze nie ma karencji w ziemniakach bo nie jest zarejestrowany w tej uprawie. Idąc tym tokiem rozumowania równie dobrze możesz desykować ziemniaki Round*pem bo na nim też w karencji jest napisane nie dotyczy. Gdybyś poczytał wnikiliwie etykietę Bumpera to zauważyłbyś że jest to środek układowy z terminem karencji 35 dni w zbożach czyli niezła siekiera, być może właśnie dlatego nie ma rejestracji w ziemniakach bo ta roślina nie potrafi go rozłożyć i zostawia zbyt dużo pozostałości. Smacznego.

Proponuję mniej polityki a więcej rozwagi.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek7862    29

Tematy połączone

 

witam mam do was pytanie co zrobić bo mam w ziemniakach chwast proso i to gaj ma z metr poradźcie mi co z tym zrobić czym opryskać.W takim buszu to kopaczka elewatorowa by sie rozleciała .

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Teraz to już niewiele Ci pozostało. Desykacja, a po uschnięciu rozdrobnienie tego chwastu. Szkoda,że wcześniej nie pomyślałeś o ochronie chemicznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez topfarmer
      Cześć
      Mam problem z moim kombajnem grimme lk650 i nie wiem jak go rozwiązać.
      Podczas kopania ziemniaków i przejechaniu dosłownie kilku metrów pod plastikową rolkę podchodzi kamień ( około 3 cm) i blokuje całą taśmę boczną podajnikową. Sprawdzałem w katalogu wszytko jest na swoim miejscu , rolki praktycznie nowe. W załączniku przesyłam zdjęcia.
      Czy ktoś z posiadaczy tego modelu spotkał się z takim problemem?
      Dodam że ogólnie w tamtym miejscu gromadzi się bardzo dużo łęcin, ziemi itp. Czy jest to normalne?
       



    • Przez farmer1111
      Mam zamiar zasadzic ziemniaki czy w woj.lubelskim jakieś firmy  godne polecenia do kontraktacji
    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez Darozioom
      Witam uprawiał ktoś z was odmiany Red Anna albo Red Sonia? Co sądzicie o tych odmianach? Warto w nie zainwestować?
    • Przez adamek1942
      Witam Was mam pytanie jak to jest z tym ocynkiem w tym cynkomecie ? Jak to się sprawuje wszystko w ogóle ? Czy nie jest łatwo ścieralny ten ocynk ?? czytałem kilka tematów ale nie doczytałem się nic sensownego, mam dylemat czy z uni czy właśnie cynkometu rozrzutnik kupować ?? dodam ze w tych starszych cynkometach aparat nie był ocynkowany w tych nowych już jest. Niby ocynkowany a tańszy od np. metal fach a już na pewno uni grudziądz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj