Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ochrona ziemniaka

3078 odpowiedzi na ten temat

#81 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 26 maj 2010 - 19:45

Ochrona ziemniaka mi się udało przed wschodami dać na perz ale widzę, że i tak teraz odbija i będę musiał np titusem czy pumą go potraktować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ochrona ziemniaka Dzisiaj, 13:35
  •  

#82 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 843 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 26 maj 2010 - 20:54

Ochrona ziemniaka pumą??

#83 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 27 maj 2010 - 06:41

Ochrona ziemniaka sorrki-nie pumą a panterą! W końcu to też jakiś kot... ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 11 czerwiec 2010 - 07:20

Ochrona ziemniaka Ja wczoraj przeleciałem ziemniaki Titusem bo perzu miałem troche ale strasznie drogi ten titus za 20g zapłaciłem 78zł a w 1 dawce daje się 60g + trend i dosypałem troche mocznika żeby szybciej rosły.
-----

#85 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 14 czerwiec 2010 - 16:04

Ochrona ziemniaka dawaliście już oprysk na zarazę i alternariozę?

#86 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 14 czerwiec 2010 - 17:00

Ochrona ziemniaka ja juz 3 raz polecialem z opryskami :)
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#87 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów

Napisany 14 czerwiec 2010 - 20:44

Ochrona ziemniaka A u mnie tylko Lord nadaje się do oprysku reszta dopiero wychodzi z ziemi.
-----

#88 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 15 czerwiec 2010 - 06:43

Ochrona ziemniaka

dawaliście już oprysk na zarazę i alternariozę?

Ja wczoraj pryskałem Bellarose i Winette a dawałem Infinito 1,4l. Mam też Owacje ale ja za tydzień dopiero bede pierwszy raz pryskał bo jest jeszcze za mała.

#89 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów

Napisany 16 czerwiec 2010 - 20:30

Ochrona ziemniaka potrzebuje pilnej i rzetelnej rady :)
Moje ziemniaczki mają już ok 10cm i musze je jeszcze raz podsypać bo miałem je zalane przez powódź i redliny są takie malutkie i troche zamulone. 10 dni temu opryskałem titusem na perz bo wyszedł szybko i było go dużo, a widze że pomału zaraza chwyta więc jutro chciałem przelecieć je Ridomilem Gold. I tutaj moje pytanie moge po zabiegu fungicydowym polecieć za 7dni herbicydem?? Bo chce dać jeszcze Sencor na chwasty dwuliścienne i dodać troche Titusa jeszcze tak żeby dobić ostatecznie perz. Czy lepiej obsypać je i moge odrazu dać sencor czy lepiej poczekać aż chwasty podrosną?? Sam nie wiem może ktoś ma jakiś pomysł co zrobić by było najlepiej. I za ile dni moge po herbicydzie dać fungicyd i odwrotnie ??
-----

#90 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 17 czerwiec 2010 - 06:12

Ochrona ziemniaka zazwyczaj jest tak, że po środkach chwastobójczych nie robimy już żadnych mechanicznych czynności np typu obsypywanie. No ale rozumiem, że to przeklęta woda wypoziomowała Ci pole i chcesz a raczej może musisz podsypać. Jak je podsypiesz to i tak będzie widać rośliny a więc środek doglebowy odpada np Sencor przed wschodami. Obradl je, poczekaj aż ziemniaki będą miały ok 15 cm, chwasty wtedy trochę odrosną i walni tego Sencora wtedy. Co do fungicydu to chyba nie ma przeciwskazań po herbicydzie a tym bardziej jak mówisz tydzień.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 17 czerwiec 2010 - 08:41

Ochrona ziemniaka bolid20, zdążą urosnąć te ziemniaki?? skoro mowisz ze woda jez zalala, są male redliny, i zaczyna brac zaraza?! no i co najgorsze mają dopiero 10cm...
nie lepiej coś innego zrobić? za dużo kosztów, zero zysku.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#92 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 17 czerwiec 2010 - 18:42

Ochrona ziemniaka u mnie rzędy się zeszły ale jeszcze nie pryskałem.jutro lub w sobotę planuję.do tego mocznik i magnez

#93 Share pawlo959

pawlo959

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 17 czerwiec 2010 - 21:56

Ochrona ziemniaka Witam chciałbym zapytać czy ktoś z was sadzi odmianę ziemniaka o nazwie NATASZA ?. Mam pytanie jak u was jest z jej wschodami. Bo u mnie bardzo rzadko wzeszła i nie wiem co jest grane.

#94 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów

Napisany 18 czerwiec 2010 - 08:59

Ochrona ziemniaka

bolid20, zdążą urosnąć te ziemniaki?? skoro mowisz ze woda jez zalala, są male redliny, i zaczyna brac zaraza?! no i co najgorsze mają dopiero 10cm...
nie lepiej coś innego zrobić? za dużo kosztów, zero zysku.

To znaczy sprawa ma się tak. Na 0.5 ha mam owację z centrali i za kilka dni podrosła dość dużo (ale tego miejsca nie zalało) Wczoraj tam prysnołem ridomilem bardziej zapobiegawczo bo w kilku miejscach były żółtawe listki (mógł to być efekt po Titusie)

Na reszczcie pola ok 1ha mam swoje i tam na ok 30a były całkowicie pod wodą. Wczoraj je przejechałem obsypnikiem i już redlinki mają dobry kształt a ziemniaki nie są takie złe. Zasiliłem je tylko mocznikiem. Przejdę się tam za kilka dni i zobaczę czy liście będą żółkły czy to tylko taki krótkotrwały efekt po powodzi. Może jutro wrzuce zdjęcia pola po powodzi i te z wczoraj. Sam się zdziwiłem że wogóle tam takie urosły ziemniaki.

A tak pytasz że może lepiej cos innego zrobić... Ale co ???? przecież skoro już tyle wpakowałem tam pieniędzy w nawozy uprawę itp to te kilkaset złotych już nie robią większej różnicy a może da Bóg że ładne pyrki tam urosną :)
-----

#95 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 19 czerwiec 2010 - 20:48

Ochrona ziemniaka ja też musiałem ponownie obredlać, we wtorek po drugiej fali powodziowej, przed tym rozsiałem saletrzak 100kg/ha, na następny dzień opryskałem rośliny dolistnie tak dla regeneracji i do tego urzyłem mocznika cp-4%, ekolist 2l, krystalon fosforowy cp-0,4%. Kolejny zabieg w poniedziałek Karate Zeon, ale nie wszystka stonka spadła, bo po godzinie popadało, dlatego musze w przyszłym tygodniu opryskać jeszcze raz. W środe pryskałem Titusem w dawce 60g/ha, do dziś chwasty zrobiły się żółte, nawet perz przystopował do tego dosypałem siarczan magnezu, żeby zmniejszyć stres roślin, ziemniaki rosną ładnie nic nie poprzypalało. Dzisiaj z kolei poleciałem na zarazę: Revus 0,6l/ha + ten sam zestaw nawozów który napisałem powyżej. Z tego co wyczytałem na etykiecie Titusa to niema przeciwskazań do zabiegu fungicydem, natomiast jest problem ze stosowaniem środków z grupy fosforoorganicznych, także tu trzeba się zastanowić bo znajomy troche przypalił Vinete. Kolejne zabiegi to napewno potas dolistnie każdorazowo przy oprysku przeciwko zarazie. Pozdrawiam

#96 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 20 czerwiec 2010 - 10:10

Ochrona ziemniaka u mnie kawalek byl calkowicie zatopiony,sialem wczoraj nawozem i patrze a tu ziemniaki zaczynaja odrastac,juz maja z 5 cm bez oprysku i nawozenia bo tam woda stala,ciekawe co z nich bedzie,na wczesnych tez bylo jezioro i czesc zdechla,czesc odzywa i juz 2 razy pryskalem na zaraze,z centali sa 2 razy mniejsze niz wlasne.wszystko zalezy od tego ile dni staly w wodzie.stonki u nas nie ma -chyba sie utopila, na 40 ar 3 krzaki obgryzione

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#97 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów

Napisany 22 czerwiec 2010 - 12:37

Ochrona ziemniaka Ja mam takie może i "głupie" pytanie. Można pryskać na chwasty w czasie kwitnienia??
-----

#98 Share andzin

andzin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 409 postów

Napisany 23 czerwiec 2010 - 15:09

Ochrona ziemniaka Jest problem bo ziemniaki słabo poschodziły bo było za mokro i są rzadkie a teraz rośnie ziele różne. Perochę to się pozbędę ale z dwu liściennymi będzie problem. co radzicie jaki środek byłby skuteczny. Odmiana Irga to może trochę bardziej wrażliwa.

#99 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 24 czerwiec 2010 - 07:12

Ochrona ziemniaka Daj 0,5 chwastoxu extra. Ja daje taka mieszankę Titus 40g + 0,5l chwastoxu extra, oczywiście powschodowo gdy ziemniaki maja 15-20cm. Daje tak ponieważ niekiedy titus słabo zwalcza lebiode a chwastox ją załatwia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share mikcom20

mikcom20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 27 czerwiec 2010 - 13:38

Ochrona ziemniaka A czym zwalczacie stonkę? I czym potraktowac chabry w ziemniakach.