Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ochrona ziemniaka

3078 odpowiedzi na ten temat

#701 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 10 czerwiec 2012 - 21:32

Ochrona ziemniaka

Senkor stosuję na 2 dawki co w moim doświadczeniu lepiej zdaje egzamin a co do titusa to już w ubiegłym roku u mnie miał znikome dzialanie więc zakup mija sie z celem . 50g to raczej na 0,1ha

Po 1) titus w dawce na 1ha wynosi 50g lub 2x 30g przy perzu.
po 2) stosując senkor w takiej dawce jak ty to szkodzisz kilku odmianą ziemniaków.
U mnie idzie 50g titus + 125g senkor bez różnicy jaka odmiana. Przy dużym zachwaszczeniu komosa dodaje jeszcze 0,5 chwastoxu extra (choć nie ma rejestracji). W tym roku sąsiad dał aż 1,5l chwastoxu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ochrona ziemniaka Dzisiaj, 10:35
  •  

#702 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 10 czerwiec 2012 - 22:10

Ochrona ziemniaka

Mikad.To powiedz mi co jest nie tak jak pryskam środkami wgłębnymi i układowymi przed chorobą i w trakcie a i tak alterianoza chyta ziemniaki.
Może mi coś doradzisz , jak mówi kolega saszeta forum jest by się wymieniać doświadczeniami i pomagać , więc może Ty się wypowiedz co robisz i jak to u Ciebie wygląda że nie masz tej choroby.Bo u mnie na każdym kawałku pola czasem ziemniak choruje, nie wszystkie ale tak z 5% .Sadzeniaka często zmieniam , więc to odpada.
Pozdrawiam

No właśnie to jest nie tak że pryskasz nieodpowiednimi środkami. Alternariozy są dwie solani i alternata. O ile z tą pierwszą radzą sobie różne środki zarejestrowane na alternariozę to z drugą radzi sobie tylko mankozeb. Nie wiem co masz na myśli mówiąc że nie zwalcza Ci alternariozy bo jeżeli chodzi o nekrozy to wiadomo że ich już nie cofniesz ale skutecznie zahamujesz infekcję pozostałych liści oraz zatrzymasz rozwój na porażonych.Na to że u Ciebie ziemniaki chorują składa się wiele czynników: zmianowanie, sadzeniaki oraz najważniejsze przebieg pogody. Wymiana sadzeniaka nie gwarantuje Ci wolności od tego patogena. doradztwowarzywnicze.pl i pierwszy artykuł z brzegu poczytaj. Ja alternate zauważyłem u siebie dopiero jakieś pięć lat temu, przedtem praktycznie była tylko solani. Co ciekawe za zachodzie mają ją od dawna a praktycznie nie występuje u nich solani. W szkole np uczono tylko o solani i że występuje pod koniec okresu wegetacji kiedy roślina jest już stara. Przy okazji jakiś dni ziemniaka polecam wykłady tej Pani co napisała artykuł.

#703 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 czerwiec 2012 - 07:41

Ochrona ziemniaka

Po 1) titus w dawce na 1ha wynosi 50g lub 2x 30g przy perzu.
po 2) stosując senkor w takiej dawce jak ty to szkodzisz kilku odmianą ziemniaków.
U mnie idzie 50g titus + 125g senkor bez różnicy jaka odmiana. Przy dużym zachwaszczeniu komosa dodaje jeszcze 0,5 chwastoxu extra (choć nie ma rejestracji). W tym roku sąsiad dał aż 1,5l chwastoxu.

Nie pomyslał bym nawet że nie wie o wpływie senkoru na niektóre odmiany bo to temat znany od lat, a co do chwastoxu ciekawa sprawa, jakie efekty po nim w takiej dawce i czy ta super mieszanina nie wpływa jednak ujemnie na plon bo skadinąd wiem że sam chwastox choć w dawce wyższej jednak taki wpływ ma.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#704 Share Bartek89

Bartek89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 11 czerwiec 2012 - 23:40

Ochrona ziemniaka mam problem i z góry dzięki za pomoc. kupiłem titus bo chciałem pryskać powschodowo. ale u nas sie rozpadało i ziemniaki są dosyć duże i zastanawiam sie czy nic im nie zrobi ten środek mam 3 odmiany jutrzenke, belarose i ewelinę doradźcie co mam zrobić i ile dać środka żeby było ok. pzdr.

#705 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 12 czerwiec 2012 - 07:17

Ochrona ziemniaka

Nie pomyslał bym nawet że nie wie o wpływie senkoru na niektóre odmiany bo to temat znany od lat, a co do chwastoxu ciekawa sprawa, jakie efekty po nim w takiej dawce i czy ta super mieszanina nie wpływa jednak ujemnie na plon bo skadinąd wiem że sam chwastox choć w dawce wyższej jednak taki wpływ ma.

Są jeszcze rolnicy co nie wiedzą co to metrybuzyna. Dawka chwastoxu w dawce 0,5l nie wpływa negatywnie w żaden sposób na plon i ziemniaka, choć sąsiad jak dał 1,5 l to ziemniaki po godzinie leżały na ziemi ale na drugi dzień sie podniosły i teraz nie widać że było coś nie tak.

#706 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 12 czerwiec 2012 - 19:07

Ochrona ziemniaka ile czasu musi upłynąć po zabiegu dithane neotec do opadów deszczu, aby zabieg był skuteczny? instrukcja niestety o tym nie traktuje i jakie dajecie mikroelementy na ziemniaka jadalnego?

#707 Share ORZMO

ORZMO

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 09:25

Ochrona ziemniaka Dithane to środek kontaktowy, każdy większy deszcz go zmywa.

#708 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 11:33

Ochrona ziemniaka jak zauważyłeś jest to środek kontaktowy, więc jest bardzo przyczepny, w nocy po zabiegu spadło 1mm i nie wiem czy środek będzie działał czy nie, a co z mikroelementami?

#709 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 13 czerwiec 2012 - 13:22

Ochrona ziemniaka @possa21 jeżeli chodzi o sencor czy mistral to ja daję 0,5kg/ha powschodowo i niema żadnych przebarwień na ziemniakach więc dawka 250g tym bardziej nie zaszkodzi.
Odmiany jakie były pryskane w takiej dawce to: Vineta, Jelly, Owacja, Belarossa, Lord, Denar - rośliny miały ok 20cm. I podkreślam, że to było bez mieszania z innymi środkami co może mieć znaczenie.
-----

#710 Share Bartek89

Bartek89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 13:33

Ochrona ziemniaka jeszcze raz proszę o pomoc, tak jak pisałem kilka postów wyżej kupiłem titus ale ziemniaki są już duże i boję sie żeby ich nie zniszczył pryskać czy nie, jeśłi tak to dolewać coś jeszcze do niego.... jeśli tak to co i w jakiej dawce, słyszałem że niektórzy stosują chwastox, zabieg na belarossie, ewelinie i jutrzence z góry dzięki za pomoc.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#711 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 13:35

Ochrona ziemniaka Ja pryskam w dawce 0.5 kg mistrala + 0.50-0.60 g TITUS-a + Trend powschodowo i pole czyścutkie.Nie ma perzu i dwuliściennych.

#712 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 13:58

Ochrona ziemniaka @bartej89duze ziemniaki to pojecie wzgledne,sprecyzuj to oraz napisz jakie chwasty?jakiej wielkosci?chcesz dac samego titusa czy cos jeszcze?
@kissmy dokladnie co dawales?jesli azot to roslina potrzebuje 4-5godz na wchloniecie ok80%dawki

Edytowany przez przemol87, 13 czerwiec 2012 - 14:05.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#713 Share Bartek89

Bartek89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 15:32

Ochrona ziemniaka no mają jakieś 25 cm wysokości. a w ziemniakach jest sporo zółtlicy komosy i rumianu z tego co widziałem.wiec coś bym jeszcze ewentualnie dodalał jak potrzeba tylko nie wiem czego

#714 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 15:58

Ochrona ziemniaka @przemol87 zasadniczo chodzi mi o dithane, dawałem również odżywki, mocznik i siarczan magnezu

#715 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 19:33

Ochrona ziemniaka wiec nie sa takie duze,titusem zwalczysz prosowate ale na te ktore wymieniles musisz dac jakis sr. na dwuliscienne.Ja u siebie w tym roku komose wysokosci 15cm zwalczylem 260g sencoru oraz 30g titusa(450lwody na ha) ale bylo bardzo wilgotno w odmianach cyprian,owacja,tajfun. Belarosse,eweline mozesz smialo pryskac bo nie sa wrazliwe na metrybuzyne, jesli chodzi o jutrzence to nie wiem
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#716 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 13 czerwiec 2012 - 20:36

Ochrona ziemniaka Znam osoby co jak pryskają fungicydami to dodają do tego titus+sencor i jest to po zwarciu międzyrzędzi więc zakres stosowania tych środków jest bardzo duży
-----

#717 Share cipekfan69

cipekfan69

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 14 czerwiec 2012 - 00:48

Ochrona ziemniaka o 20 zastosowałem na 1 zabieg infinito 1,5l + kristalon żółty ( fosfor i inne) do tego siarczan magnezu o 24 spadł deszcz jutro będę wiedział ile dokładnie jak wygląda działanie poszczególnych środków gdy nastąpi opad po tak krótkim czasie od zastosowania?

#718 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 14 czerwiec 2012 - 08:05

Ochrona ziemniaka 4 godziny to wystarczajaco duzo zeby wchłonęło sie. więc bez obaw.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#719 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 14 czerwiec 2012 - 09:48

Ochrona ziemniaka a stosowaliście saletrę potasową, do uzupełniania niedoborów potasu dolistnie? nadaje się do fertygacji, więc powinna być ok, bo siarczanem potasu, wg sadowników można poparzyć rośliny

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#720 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 14 czerwiec 2012 - 09:51

Ochrona ziemniaka Ja stosuje Titus + Mistral i jest LUX.