Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ochrona ziemniaka

3078 odpowiedzi na ten temat

#561 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 09 kwiecień 2012 - 07:57

Ochrona ziemniaka stosował ktoś plateen do odchwaszczania? Jaka skuteczność?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ochrona ziemniaka Dzisiaj, 19:32
  •  

#562 Share prorok

prorok

Zaawansowany

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 403 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,akwarystyka

Napisany 09 kwiecień 2012 - 08:17

Ochrona ziemniaka Witam

Panowie była kiedyś mowa(nie mogę teraz znaleźć) o opryskaniu stanowiska przed sadzeniem i wymieszaniem gleby miał on chronić ziemniaki przed glebowymi żyjątkami ;) Może podpowiecie jaki to środek i w jakiej dawce go stosować żeby były dobre efekty efekty? Ile przed sadzeniem należy pryskać? Jakieś wasze spostrzeżenia na ten temat? Bo wiadomo etykieta na oprysku swoje a w praktyce to różnie wychodzi.
Problem jest z dziurkami w ziemniakach-drutowce? Niby nie ma tego dużo na ziemniakach ale najlepiej było by je całkiem zlikwidować ;)

Z góry dziękuję za pomoc ;)

Edytowany przez prorok, 09 kwiecień 2012 - 08:18.

Ci Prorocy co chleb jedzą g**no wiedzą!

#563 Share avens

avens

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 09 kwiecień 2012 - 08:44

Ochrona ziemniaka Srodek nazywa się Dursban. Dawkowanie znajdziesz na opakowaniu.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#564 Share limusine

limusine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 690 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 09:31

Ochrona ziemniaka

stosował ktoś plateen do odchwaszczania? Jaka skuteczność?

@saszeta
Mój sąsiad co ma 20 ha ziemniaka i sklep z ŚOR używał tego w tamtym roku sam proponował mi to żeby zastosować bo jest lepszy niż linurex, afalon itd, ale też i droższy więc jak sie dowiedział że mam do pryskania tylko wczesne ziemniaki to powiedział żeby lepiej afalonem bo i tak bedą szybko wykopane. Ja w tym roku bedę pryskał tym plateenem jak uda mi się załatwić.

@prorok
Ja pryskałem w czwartek pod zieminaki dursbanem 4l na ha pod ziemniaka ;)

#565 Share prorok

prorok

Zaawansowany

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 403 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,akwarystyka

Napisany 09 kwiecień 2012 - 10:53

Ochrona ziemniaka Dzięki chłopaki za szybki odzew ;)
Mam jeszcze pytanko; Ile przed sadzeniem należy zastosować ten oprysk?Kiedy najlepiej pryskać jak ziemia jest sucha czy wilgotna? Od razu na orkę pryskać czy najpierw polatać agregatem wtedy opryskać i później drugi raz agregatem?

Przepraszam że tyle pytań ale pierwszy raz chciałbym zastosować taki oprysk i wolę się dobrze dopytać ;)
Ci Prorocy co chleb jedzą g**no wiedzą!

#566 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 12:38

Ochrona ziemniaka 1. na drutowce to raczej zaprawe Prestige'em
2. najwazniejsze w oprysku na robale jest blyskawiczne wymieszanie gleby po zabiegu.
3. najlepiej na wilgotną ziemie, ale wiadomo ze roznie bywa, najwazniejsze to pkt 2.
4. ja pryskam przed ostatnim przejazdem agregatem, czyli wczesniej uprawa płytko, nawóz, uprawa głęboko x2, potem oprysk i szybko agregat, potem od razu sadzenie.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#567 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 13:03

Ochrona ziemniaka 6 litrów działa lepiej ;) . W dawce 4 l kasujesz 80 % drutów. Masz teraz 4 środki takie jak dursban, w tym pyrinex powrócił a tylko on jest zarejestrowany do ziemniaka :blink: . Cena wszystkich podobna. Pryskać najlepiej podczas deszczu i od razu z ziemią mieszać. Bo słońce na te środki też działa negatywnie. I temperatura gleby minimum 7 stopni. W tym sezonie tylko prestige będzie u mnie bo nie widać za bardzo oznak życia w glebie :lol: po dwóch ostatnich sezonach.
@limusine trochę cię sąsiad w błąd wprowadził bo afalon ma 90 dni karencji a plateen 0. A że jest droższy to się zgodzę.
Próbowałem już różnych kombinacji herbicydowych i do wszystkich mam zastrzeżenia. Więc chyba z tym spróbuję

tu cytat
W 2011 roku na rynku mogą być dostępne odpowiedniki Dursbanu 480 EC, a mianowicie Golden Pyrifos 480 EC, Pyrinex Extra 480 EC i Owadofos Extra 480 EC (uwaga, nie mylić z wcześniej znanym Owadofosem 540 EC, który zawierał fenitrotion i był polecany do zwalczania wielu szkodników żerujących na nadziemnej części roślin)

Edytowany przez saszeta, 09 kwiecień 2012 - 13:15.

#568 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 09 kwiecień 2012 - 17:50

Ochrona ziemniaka U mnie w tamtym roku bardzo dobrze sprawdził się Mistral i Agil jedyny minus to taki, że trzeba dwa zabiegi robić bo nie można łączyć tych środków a ja robiłem nawet 3 razy bo dawkę Agila dzieliłem bo tak lepiej zwalczał perz. Do wykopków miałem czyściutko na polu
-----

#569 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów
  • Zainteresowania:Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców No i grzebanie w glebie trochę też...

Napisany 09 kwiecień 2012 - 19:57

Ochrona ziemniaka Ale mistral i agil to powschodowo, a plateen to przedwschodowo?

Kupię pług 2 skibowy obracany hydraulicznie

Kupię sortownik do ziemniaków remprodex lub samro

Sprzedam sadzarkę do ziemniaków gruse, 2 rzędową przystosowaną do sadzenia kiełkowanych

#570 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 20:04

Ochrona ziemniaka Robale w ziemi najlepiej truć jak temperatura gleby osiągnie ok 6 stopni, wtedy podchodzą do góry i są w zasięgu działania chloropiryfosu. Jak jest zimno to siedzą głęboko tak więc jak chcesz truć druta to zapomnij o wczesnym sadzeniu. Z kolei przy nagrzanej ziemi występuje duże odparowanie środka zanim wymiesza się go głębiej. Najlepiej jest pryskać i od razu mieszać. Ja robię to tak .
Oczywiście dawka środka delikatnie większa ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#571 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 09 kwiecień 2012 - 20:08

Ochrona ziemniaka W zeszłym roku dawałem 2,5 dursbanu pod ziemniaki, pryskałem i odrazu agregatem uprawiałem robiłem to poźnym wieczorem. Wcześniej pole leżało 15 lat odłogiem jak to kupiłem to osiałem na jesień pszenzyto a poźniej ziemniaki jadalne. Zimniaki miałem pogryzione tylko w tych miejscach gdzie nie starczyło opysku (30 metrów ostatniego przejazdu). Oczywiście wszytkie zaprawiałem przed sadzeniem prestige. A na chwasty polecam titus 50g + mistral 150g/ha. Kosz troche wysoki ale warto.

#572 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 10 kwiecień 2012 - 04:47

Ochrona ziemniaka @possa a kiedy kopałeś?. Tą dawką na pewno nie wytrujesz. A prestige we wrześniu już działa słabo lub wcale.
sposób @mikada jest najlepszy na trucie. Sam właśnie tak robię

#573 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 10 kwiecień 2012 - 20:30

Ochrona ziemniaka Zaczełem kopać po 15 września a skończyłem około 5 października. Jakos do tej pory ne narzekam na robale, może u mnie łatwiej zwalczyć niż u was, poprostu opisałem moja sytuacje i sposób uprawy.

#574 Share cezar903

cezar903

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, maszyny rol., ciągniki

Napisany 13 kwiecień 2012 - 20:12

Ochrona ziemniaka Panowie mam pytanie odnośnie karencji dla prestige. Na etykiecie pisze, że nie dotyczy(w sencorze pisze np: 42 dni), tylko do ostatniego dnia spożycia. Słyszałem że dizała 12 tygodni, więc moge spokojnie wykopać jakieś ziemniaki wcześniej?? Ziemniaki są na wlasne spożycie.
Sprzedam:
-młocarnie MZC-4B i prasę z Kunowa
-ładowacz obornika elektryczny
-agregat 2,3m ExPOM Kutno. Chętni i szczegóły na PW.

#575 Share jasio68101

jasio68101

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 03 maj 2012 - 12:46

Ochrona ziemniaka Panowie i Panie, mam pytanie.
Wracamy do ziemniaków po ponad 10 letniej przerwie. Planowaliśmy ochronę dwuzabiegową - Sencor doglebowo i Titus po osiągnieciu 10 cm.
Pole na którym są posadzone ziemniaki ma tendencje do zawalania się przytulią i perzem.

Niestety z różnych względów przeoczyliśmy wschody ziemniaka. Na dzien dzisiejszy są już na wierzchu mają 1-2-3 cm.
Powiedzcie mi czy w tym momencie można je jeszcze polecieć Sencorem czy czekać do osiągnięcia 10-15cm i połączyć zabieg Sencor+Titus?
srodki już zostały kupione.

#576 Share avens

avens

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 03 maj 2012 - 13:15

Ochrona ziemniaka Lepiej poczekac az rosliny osiągną wymaganą wysokosc. Szkoda przypalic. Odnosnie środka Sencor upewnij się czy odmiana ziemniaka jaką posiadasz nie jest przypadkiem wrażliwa na metrybuzyne, bo z tym to tez różnie bywa. Aczkolwiek ja uprawiam Vinete i odkąd pamiętam stosuje właśnie ten zestaw w ochronie i nigdy nie spotkałem się z zahamowaniem wzrostu czy tez innymi skutkami jakie Sencor "ponoc" wywołuje. Sam producent, także nie wymienia odmiany Vineta jako tej podatnej na niekorzystne działanie tego środka (to tak na przekór plotkom). Pozdrawiam!

#577 Share jasio68101

jasio68101

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 03 maj 2012 - 13:30

Ochrona ziemniaka a pryskałeś kiedyś jak ziemniaki były mniejsze? takie 5-10cm? wszedzie jak czytam to różni ludzie, etykietki itp podają aby pilnować wielkości chwastów, bo jak chwast bedzie za duży to srodek go tylko otumani na kilka dni a później odbije i będzie rósł sobie dalej

#578 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 03 maj 2012 - 13:45

Ochrona ziemniaka vineta jest wrazliwa na metrybuzyne zawartą zarowno w sencorze jak i mistralu.
u mnie vineta po sencorze i mistralu delikatnie żółknie (na 2-3 dni), wiec reakcja jakas jest, ale bez znaczących roznic w plonie.

jasio, nic sie nie stalo ze nie opryskales przed wschodami. Teraz dopilnuj zabiegu jak ziemniaki osiągną ok 15cm. Im dluzje bedziesz zwlekał, tym srodek gorzej zadziała. Jednokrotny zabieg jest ok, ale najlepsze efekty daje zabieg dzielony. Dawki oraz terminy zabiegów masz na etykiecie titusa.
pozdr.

#579 Share jasio68101

jasio68101

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 03 maj 2012 - 13:52

Ochrona ziemniaka podsumowując - niezależnie od wielkości chwastów czekać do 15cm ziemniaka?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#580 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 03 maj 2012 - 14:06

Ochrona ziemniaka tak.
po to czekamy, aby chwasty zdążyły urosnąć, oraz by ziemniaki były w miare silne w zetknięciu z substancją aktywną. Producent titusa okresla wys 15-20cm (max 20) i wg mnie to dobra wysokosc na wykonanie zabiegu. A titusa uzywamy juz ladnych pare lat.

Edytowany przez pawelec, 03 maj 2012 - 14:11.