Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ochrona ziemniaka

3078 odpowiedzi na ten temat

#3021 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 21 sierpień 2016 - 12:59

Ochrona ziemniaka

Witam :)

czy do desykacji koniczne jest ścianie ? Jesli nie to ile wody użyć  ? Chodzi  o Baste. Trzeba dużo żeby dobrze pokryć całe łęty  ? czy to się jakoś przemieści i weżmie całe łęty ? 

Ziemniaka jest bardzo mało nawiązane pod krzakiem po 3  sztuki tylko że na póżnych odmianach są kilogramowe :( Nigdy jeszcze tak nie było i desykacji nie trzeba było robić :( Jak to zrobić najlepiej ? Skosić raczej nie mam możliwości jeszcze przez tydzień a za tydzień to one bedą miały po 1,20 kg :(

Prosze o pomoc 

Najlepiej skoisić bo potem wystarcza praktycznie jeden zabieg desykacji. 200-300l. Jak chcesz w całości palić to dwa zabiegi z odstepem 5-7 dni.

Basta troche sie przemiesci , reglone działa kontaktowo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ochrona ziemniaka Dzisiaj, 15:02
  •  

#3022 Share anka1

anka1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 21 sierpień 2016 - 17:16

Ochrona ziemniaka

Najlepiej skoisić bo potem wystarcza praktycznie zabieg desykacji. 200-300l. Jak chcesz w całości palić to dwa zabiegi z odstepem 5-7 dni.

Basta troche sie przemiesci , reglone działa kontaktowo.

dziekuje :) jeszcze przez pare dni nie mam szans na koszenie  :( 

Łęty są takie zbite , zwarte mocno , jak dam 200-300 na takie nieskoszone to one tak chyba po czubkach dostaną , starczy im ? Może im dać tak z 500 litrów żeby po nich troche w dół spłynęło ? Jak sie tak stężenie tej Basty rozrzedzi czy to będzie działało tak ja trzeba ? Przepraszam za wnikliwość a jeszcze nigdy nie robiłam desykacji :(

A jak u was ziemniaki ? grube mocno ? 

U mnie nawet na Denarze 1/4 to jak kabaczki tylko że te już dawno nie mają łęt jakie są to są .

A póżne to same kilogramowe kabaczki nie ma średnich i drobnych i cały czas rosną to strach  :(  :(

Edytowany przez anka1, 21 sierpień 2016 - 17:21.

#3023 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 21 sierpień 2016 - 19:15

Ochrona ziemniaka

To nic nie da że dasz 500 litrów wody, to jeszcze gorzej.

Ile masz tej basty ?  Ja bym proponował pierwszy zabieg 2 litry srodka w 250 litrach wody i po 6 dniach poprawka - 1,5 litra basty w 200 l na ha.

http://www.bayercrop...0385df395f7.pdf   przeczytaj etykiete tam jest wszystko opisane. ;)

Jak nie scinamy to dwa razy palimy.

Na raz nie spalisz chociaż byś dała nawet 4 l na ha w 400 l wody. 

Najpierw palimy liscie aby było dojscie do łodygi i potem poprawka na odsłoniete łodygi. 

Nie wiem dlaczego zdecydowałaś sie na baste, reglone wyszło by Cię taniej.

litr zamiennika reglone to srednio 40- 45  zł a litr basty 85 zł ... a dawkowanie takie samo...

do tego basta zostawia pozostałości w bulwach bo działa wgłebnie.

Edytowany przez Daro44, 21 sierpień 2016 - 19:23.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3024 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3380 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 21 sierpień 2016 - 20:29

Ochrona ziemniaka

2 l reglone wystarczy???

Chciałbym to podzielić na dwa zabiegi pi litrze

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#3025 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 21 sierpień 2016 - 20:36

Ochrona ziemniaka

2 l reglone wystarczy???

Chciałbym to podzielić na dwa zabiegi pi litrze

Hmmm  , zalezy od wigoru rosliny. Jak już sie robią zółte to wystarczy tak jak mówisz a jak jeszcze mają wigor i są ładne zielone to tak jak pisałem najpierw 2l a potem poprawka 1,5

Jak robią sie zółte i łodygi są w miare odsłoniete to nawet dać 2l reglone w 200-250 wody na ha i położy je na raz.

Edytowany przez Daro44, 21 sierpień 2016 - 20:39.

#3026 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3380 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 21 sierpień 2016 - 20:39

Ochrona ziemniaka

z wigorem różnie część pola mocno zielona część ciut przebarwiona,więc radził byś zwiększyć łącznie do ok 3,5-4l?

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#3027 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisany 21 sierpień 2016 - 20:59

Ochrona ziemniaka

Najpierw palimy liscie aby było dojscie do łodygi i potem poprawka na odsłoniete łodygi. 

I właśnie po to aby nie jechać drugi raz stosuję dysze dwustrumieniowe. Przy reglone i pochodnych jedna podstawowa zasada: oprysk grubokrolisty w przeciwnym razie nawet po dwóch zabiegach efekt będzie mizerny. Cięcie jest uzasadnione w przypadku sadzeniaków gdzie trzeba natychmiast przerwać wzrost bulw, ale ma to też negatywne skutki w postaci rozsianych chorób. Poza tym cięcie w uprawie zagonowej sadzeniaków nie odkryje bulw ale w tradycyjnej i do tego towarowej spowoduje że sporo będzie zielonych i uszkodzonych.

#3028 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 21 sierpień 2016 - 21:02

Ochrona ziemniaka

a w polsce ktoś uprawia zagonowo ?

SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#3029 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 21 sierpień 2016 - 21:20

Ochrona ziemniaka

a w polsce ktoś uprawia zagonowo ?

Tak, np ja mam połowe areału ;)

I właśnie po to aby nie jechać drugi raz stosuję dysze dwustrumieniowe. Przy reglone i pochodnych jedna podstawowa zasada: oprysk grubokrolisty w przeciwnym razie nawet po dwóch zabiegach efekt będzie mizerny. Cięcie jest uzasadnione w przypadku sadzeniaków gdzie trzeba natychmiast przerwać wzrost bulw, ale ma to też negatywne skutki w postaci rozsianych chorób. Poza tym cięcie w uprawie zagonowej sadzeniaków nie odkryje bulw ale w tradycyjnej i do tego towarowej spowoduje że sporo będzie zielonych i uszkodzonych.

Zalezy od odmiany, bo watpie czy nawet na dwustrumieniówce by dało rade spalić wybujała nać przemysłowej odmiany np. kuras. Ile stosujesz reglone i w jakiej odmianie że wychodzi ci na raz ? Bo nie wiem dwustrumieniówek nie próbowałem jeszcze.

Przy nasiennym najważniejsze aby nie przekraczać jednorazowo 2,5 l juz pisałem o tym czemu. Dodatkowo nie można doprowadzić do odbić wtórnych bo moze doprowadzić do infekcji wirusem.

Nie zgodze się że cięcie odkrywa, jeżeli zrobimy to jak należy, odpowiednią łęciarka , najlepiej z taśma i zostawimy łodygi 10 - 20 cm to nic sie nie stanie , nawet innovatorowi w uprawie tradycyjnej. Ciete jest łatwiej spalić, można zaoszczedzić te 1,5 - 2l reglone.

Jeśli chodzi o choroby to profesorkowie z bonina wybadali że przy cięciu jest mniejsze wtórne porażenie wirusem niż przy paleniu w całosci.

Natomiast jeśli chodzi o zaraze to zaleca sie przy ziemniakach na długie przechowanie dodać jakiejś grzybówki na pierwsze palenie, ja dodaje do pierwszej desykacji pół do 3/4 dawki ranmana do ochrony bulw. Przed cieciem kilka dni tez zawsze idzie ranman lub altima.

Adiuwant z ranmna dodatkowo polepsza działanie reglone , 200 l /ha oprysk grubokroplisty, antyznoszeniówki 0.3 mmat.

z wigorem różnie część pola mocno zielona część ciut przebarwiona,więc radził byś zwiększyć łącznie do ok 3,5-4l?

Daj 2 litry i patrz co sie dzieje , w razie potrzeby poprawka.

Edytowany przez Daro44, 21 sierpień 2016 - 21:25.

#3030 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisany 21 sierpień 2016 - 21:49

Ochrona ziemniaka

2,5 litra + superam, największą jaką paliłem była chyba Jelly. Samo cięcie nie odkrywa ziemniaków bo chyba nikt nie jest idiotą i nie leci po redlinach, przejazdy ciągnikiem obsypują ziemię i ziemniaki widzą słoneczko. A tych przejazdów niestety trzeba zrobić sporo co też nie jest zbyt ekonomiczne. Natomiast jeżeli chodzi o choroby to jasne że porażenie wirusem Y będzie mniejsze ale M już większe, a czarna nóżka to w ogóle horror po takim zabiegu, dlaczego agrico ma tyle reklamacji.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3031 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 21 sierpień 2016 - 22:20

Ochrona ziemniaka Przy towarowce to czesto wystarczy raz porzadnie spalic tak jak mowisz, i wy tez palicie zazwyczaj jak one są w fazie dojrzewania a ja przy nasiennym walcze jak one chcą rosnąć i często jeszcze kwiatki są.

Wąskie kola i naprawdę nic się nie dzieje :) te przyjazdy i tak kosztuja dużo mniej niż 2 l reglone. U mnie nie ma problemów, czarna nóżkę się wyrywa podczas selekcji a m to znikome ilości są. Nie mialem nigdy reklamacji na czarna noge.

A z agrico faktycznie mialem kurasa i czarnej nogi musiałem sporo wyciagac, widocznie nie robią selekcji albo kiepsko.

#3032 Share anka1

anka1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 21 sierpień 2016 - 22:41

Ochrona ziemniaka

Ile masz tej basty ?  Ja bym proponował pierwszy zabieg 2 litry srodka w 250 litrach wody i po 6 dniach poprawka - 1,5 litra basty w 200 l na ha.

http://www.bayercrop...0385df395f7.pdf   przeczytaj etykiete tam jest wszystko opisane. ;)

litr zamiennika reglone to srednio 40- 45  zł a litr basty 85 zł ... a dawkowanie takie samo...

dzieki :) Basta bo ją mam i jak wjechaliśmy w te ziemniaki żeby je poprostru sprawdziać to sie wystraszyłam co to za mutanty  i najchetniej odrazu bym kropiła tą Bastą :(  ja wogóle nie moge zakumać co to jest na tym polu :/ dawki nawozów szły jak co roku identyczne no nie wiem ...

W każdym razie jak Basta pozostałosci zostawia to jutro szukam Reglone bo jutro to ma być robione.

Sprzęt do koszenia rozpindolony i nieprędko będzie :( a wzrost trzeba przerwać natychmiast bo mi sie kopaczka przy takich cegłówkach rozpindoli a one cały czas rosną 

Etykieta etykietą a wiedza doświadczonych bezcenne :) dziekuje

ps.  co ja mam zrobić z tymi cegłówkami ?? :(

#3033 Share anka1

anka1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 21 sierpień 2016 - 22:41

Ochrona ziemniaka

dzieki :) Basta bo ją mam i jak wjechaliśmy w te ziemniaki żeby je poprostru sprawdziać to sie wystraszyłam co to za mutanty  i najchetniej odrazu bym kropiła tą Bastą :(  ja wogóle nie moge zakumać co to jest na tym polu :/ dawki nawozów szły jak co roku identyczne no nie wiem ...

W każdym razie jak Basta pozostałosci zostawia to jutro szukam Reglone bo jutro to ma być robione.

Sprzęt do koszenia rozpindolony i nieprędko będzie :( a wzrost trzeba przerwać natychmiast bo mi sie kopaczka przy takich cegłówkach rozpindoli a one cały czas rosną 

Etykieta etykietą a wiedza doświadczonych bezcenne :) dziekuje

ps.  co ja mam zrobić z tymi cegłówkami ?? :(

#3034 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 19:38

Ochrona ziemniaka

A jaka to odmiana ?

Rumuny ruszą bo u nich podobno susza była, oni takie cegłówki lubią. Aby troche przetrzymać.

#3035 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 21:02

Ochrona ziemniaka

Co byście doradzili zrobić . Na 29 sierpnia mam odstawe do Łomży dzisiaj zajeżdzam na pole a tam zielono nawet nic nie podeschnięty Dawid a miała być wczesna odmiana. Jak to wykopać.

#3036 Share pedro2

pedro2

Kupię słomę w belach w promieniu 100km od Łomży. Usługi transpor

• Members
  • PipPipPip
  • 1116 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 21:25

Ochrona ziemniaka Nie kopać najlepiej ;) ani skrobi nie będzie, a z tyłu 1/3 zostanie z łętami... kilka zł za wcześniejszą dostawę dadzą, ale można stracić znacznie więcej
KUPIĘ SŁOMĘ W PROMIENIU 100KM OD ŁOMŻY.

#3037 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 21:25

Ochrona ziemniaka

a kolega to świeżak w pyrce ?

SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#3038 Share pedro2

pedro2

• Members
  • PipPipPip
  • 1116 postów

Napisany 23 sierpień 2016 - 07:39

Ochrona ziemniaka Dlaczego?
KUPIĘ SŁOMĘ W PROMIENIU 100KM OD ŁOMŻY.

#3039 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 23 sierpień 2016 - 18:17

Ochrona ziemniaka

Co byście doradzili zrobić . Na 29 sierpnia mam odstawe do Łomży dzisiaj zajeżdzam na pole a tam zielono nawet nic nie podeschnięty Dawid a miała być wczesna odmiana. Jak to wykopać.

Desykacje zrobić jak najszybciej.

Coś czesto to pole odwiedzasz widać :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3040 Share pedro2

pedro2

• Members
  • PipPipPip