Polecane posty

przemol87    186

Stezenie procentowe to mozesz sobie brac pod uwage gdy wykonujesz dokarmianie dolistne bo za mocne doprowadzi do poparzen, w przypadku fungicydow wazna jest ilosc substancji na ha(producent podaje na etykiecie) podana w takiej ilosci cieczy aby dobrze pokryc rosline.

Twoje przedawkowywanie objawia sie pewnie pozostalosciami srodka w bulwach


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
56 minut temu, tomek84pl napisał:

Tylko czemu zakladasz ze 0,6l jest dla 200 a nie dla 400 ? ;)

pokaz mi w ktorym miejscu na etykiecie jest napisane zalecane stezenie  bo ja widze tylko zalecana ilosc sor na ha.

Ziemniak:
- alternarioza ziemniaka, zaraza ziemniaka
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,6 l/ha
Termin stosowania: Środek należy stosować zapobiegawczo ewentualnie interwencyjnie, w początkowej fazie infekcji lub zgodnie z sygnalizacją w danym rejonie. Od początku fazy zawiązywania bulw do początku żółknięcia liści (BBCH 40-91).
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 3
Odstęp pomiędzy zabiegami (zaraza ziemniaka): co najmniej 7 dni
Odstęp pomiędzy zabiegami (alternarioza ziemniaka): co najmniej 10 dni
Zalecana ilość wody: 200-600 l/ha
Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste

 

Jak byk masz max dawka na ha 0,6l

a gdzie jest napisane że ma być 400l litrów ?

no tak 0,6 max ja tego nie kwestionuje.

 

Użycie ilości wody diametralnie zmienia stężenie.

Chcesz czy nie ilość wody jest powiązana ze stężeniem a w konsekwencji z dawką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
51 minut temu, przemol87 napisał:

Stezenie procentowe to mozesz sobie brac pod uwage gdy wykonujesz dokarmianie dolistne bo za mocne doprowadzi do poparzen, w przypadku fungicydow wazna jest ilosc substancji na ha(producent podaje na etykiecie) podana w takiej ilosci cieczy aby dobrze pokryc rosline.

Twoje przedawkowywanie objawia sie pewnie pozostalosciami srodka w bulwach

w obu przypadkach czy zrobisz na 200 czy na 400l dawka oprysku będzie taka sama ale stężenie już nie. to też przewidział producent zakłądając minimalną ilość wody.

pozostałośći to jak sam stwierdziłeś nie tylko ilość substancji ale inne czynniki takie jak rodzaj stabilizatora i inne

Przed chwilą, tomek84pl napisał:

Powtorze sie :

Gdzie ty widzisz cokolwiek na etykiecie dotyczace steżenia ?

to jest oczywiste to wynika z chemii

stężenie zmienia  się wraz ilością   wody przy tej samej dawce środka 

Poczytaj sobie o stężeniu

 

weż sobie jakąś etykiete dla użytkowników nie profesjonalnych tam jest dawka ta sama i jest podane stężenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nerac    1
1 godzinę temu, racyl napisał:

jak nie napisał. potrzebujesz lepszych okularów

przecież to masz na opakowaniu  -0,6/ (200-400) -1ha. 

wybierasz wodę z przedziału 200-400

co w tym nie jasnego ?

 

wielokrotności nikt nie podaje bo zawsze jest w 1ha a to że ja sobie użyje tych 200l czy 400l to już mój wybór i czy mi starczy to na 1ha czy na więcej czy mniej niż 1ha

o 0,6 to była mowa o cabrio

 

co masz na opakowaniu ridomila ?

2kg /(200-400)l wody

przecież te 3kg na 300l to nic innego jak 2kg na 200l

czysta matematyka

 

wszystko zgodne z etykietą

 

tak robiłeś tego ogórka że większość  cieczy wraz z opryskiem spływała z liści tymi 500-600litrami

A 4kg na 400l to tez na to samo wychodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek84pl    41

To akurat by pasowalo bo stosujesz nieprofesjonalnie srodki i juz wiem skad sobie ubzdurales ten dziwny sposob dawkowania.

 

Armetil :

Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,5 kg/ha.

Zalecana ilość wody: Zalecana ilość wody: 400 - 1000 l/ha (w zależności od fazy rozwoju uprawy).

 

tutaj producent zaleca nawet 6,25kg przy 1000l/ ha  :D

Edytowano przez tomek84pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39

przeciez zabiegi robimy iloscia substancji wyrazonej w litrach lub w kilogramach na hektar, a nie stezenie roztworu ma wynosic X na hektar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Panowie dajcie sobie z nim spokój i tak mu nie wytlumaczycie.... niech tkwi w swoim przekonaniu:D niech stosuje po 3 albo i 4 kg ridomilu jak mu tak dobrze a kazdy kto umie czytac etykiete to sobie poradzi:12_slight_smile:

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

produkuja dysze z bardzo małymi wydatkami cieczy a efekt doskonały . nawet jeden opryskiwacz taki jest w polsce  ale nie pamietam poprawcie mie ale chyba 50 litrow na hektar   i zmiejsza sie tez ilosc srodka  z etykity .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
55 minut temu, ENDRIUROL napisał:

przeciez zabiegi robimy iloscia substancji wyrazonej w litrach lub w kilogramach na hektar, a nie stezenie roztworu ma wynosic X na hektar

Panowie nie obniżajcie poziomu tego forum

A kilogramy i litry  przekłada się na steżenie

Nikt nie twierdzi że ma być stężenie X danego środka.

Zmieniając ilość wody zmieniasz stężenie oprysku

 

prosty przykład

do jednego pojemnika wlej 2szklanki herbaty a do drugiego 4szklanki herbaty, do obu pojemników dodaj po dwie łyżeczki cukru .

czy herbata z obu pojemników będzie tak samo słodka ?

 

1 godzinę temu, nerac napisał:

A 4kg na 400l to tez na to samo wychodzi?

takie same jest stężenie ale masz tym opryskać 2 hektary a nie 1

36 minut temu, pala92 napisał:

Panowie dajcie sobie z nim spokój i tak mu nie wytlumaczycie.... niech tkwi w swoim przekonaniu:D niech stosuje po 3 albo i 4 kg ridomilu jak mu tak dobrze a kazdy kto umie czytac etykiete to sobie poradzi:12_slight_smile:

Ja stosuje 2kg na 200l bo robię większym stężeniem, nigdy nie wspominałem o 4kg.

wystarczy że zredukuje bieg z 3 na 2 i już jest co innego

21 minut temu, jarecki napisał:

produkuja dysze z bardzo małymi wydatkami cieczy a efekt doskonały . nawet jeden opryskiwacz taki jest w polsce  ale nie pamietam poprawcie mie ale chyba 50 litrow na hektar   i zmiejsza sie tez ilosc srodka  z etykity .

no i co jest tam większe stężenie czy jest takie same jak w normalnym ?

1 godzinę temu, tomek84pl napisał:

To akurat by pasowalo bo stosujesz nieprofesjonalnie srodki i juz wiem skad sobie ubzdurales ten dziwny sposob dawkowania.

 

Armetil :

Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,5 kg/ha.

Zalecana ilość wody: Zalecana ilość wody: 400 - 1000 l/ha (w zależności od fazy rozwoju uprawy).

 

tutaj producent zaleca nawet 6,25kg przy 1000l/ ha  :D

prawie każdy jeden środek czy to ridomil, cabrio duo, możesz kupić w mniejszym opakowania dawka jest identyczna jak w dużym.

nie może być wyższa bo byś uszkodził rośliny

https://rolno-ogrodniczy.pl/p15213,ridomil-gold-mz-pepite-67-8-wg-10g.html

https://rolno-ogrodniczy.pl/p11496,cabrio-duo-112-ec-20ml.html

 

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

stezenie srodka jest wieksze  ale na hektar daje sie miej  np. nie 500ml. a np 450. choc etykieta zaleca inaczej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, tomek84pl napisał:

Powtorze sie :

Gdzie ty widzisz cokolwiek na etykiecie dotyczace steżenia ?

tu akurat nie ma

to co ilość wody nie ma wpływu na stężenie cieczy roboczej ?

Nauczyciel od chemii to by ci z miejsca postawił niedostateczny

to że coś nie jest napisane to nie znaczy że nas nie otacza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337
Ilość wody ma wpływ na stężenie ale nie ma wpływu na skuteczność zabiegu jeśli mieścimy sie w zaleceniach producenta i skończmy tą dyskusję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Przed chwilą, pawelol111 napisał:

Ilość wody ma wpływ na stężenie ale nie ma wpływu na skuteczność zabiegu jeśli mieścimy sie w zaleceniach producenta i skończmy tą dyskusję.

chociaż jedna osoba zauważyła ze jest coś takiego jak steżenie

nie miałoby wpływu gdyby zastało na roślinie. wiadomo zawsze ciecz spada nie tylko na rośliny  ale czym wiecej wody to więcej spływa z liści

mniej wody to i większa zawartość substancji czynnej środka na roślinie a także mniej cieczy trafi obok

co z tego że dasz wody więcej jak ona spłynie z liścia wraz ze środkiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weroni    1

co do ilości wody jest prosta zasada przy małej naci dajesz minimalną zalecaną ilość wody żeby było większe stężenie a przy bujnej naci maksymalną zalecaną żeby pokryć dokładnie wszystkie liście i zapewnić większą skuteczność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

@racyl na jakim ciśnieniu pryskasz? Niech Ci będzie to stezenie choć to nic do rzeczy nie ma. Dopiero teraz wiem że jak będę pryskał pomidora 1000litrami to musze dac 12 litrów cabrio duo zeby stezenie bylo odpowiednie. I uwierz mi ze nie splynie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    706

@przemol87 miałeś rację z tymi poparzeniami slonecznymi. Dziś robiłem zabieg, ziemniaki po paru dniach i 1,5dnia deszczu w doskonalej kondycji. Gdyby to była zaraza, nie było by już co pryskać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
56 minut temu, ZYLA napisał:

@przemol87 miałeś rację z tymi poparzeniami slonecznymi. Dziś robiłem zabieg, ziemniaki po paru dniach i 1,5dnia deszczu w doskonalej kondycji. Gdyby to była zaraza, nie było by już co pryskać. 

tak czy inaczej odstepów między zabiegami nie można zwiększać ponad 14 dni a najlepiej nie przekraczać 10dni bo inaczej ochrona nie ma sensu

W naszych stronach to nawet bidota się wyrabia z sadzeniem w kwietniu. w maju to można zapomnieć żeby ktoś sadził ziemniaka. dobrych kilkanaście lat nikt tego nie praktykuje

 

1 godzinę temu, ENDRIUROL napisał:

racyl przestan nabijac posty bo nic nie wnosisz, wrocmy do tematu

A o czym jest dyskusja ?

urwałeś sie chyba z innego tematu.

nawet na moment nie odchodzimy od ochrony ziemniaka

Co Ty wniosłeś ? oprócz braku wiedzy ze szkoły podstawowej

2 godziny temu, saszeta napisał:

@racyl na jakim ciśnieniu pryskasz? Niech Ci będzie to stezenie choć to nic do rzeczy nie ma. Dopiero teraz wiem że jak będę pryskał pomidora 1000litrami to musze dac 12 litrów cabrio duo zeby stezenie bylo odpowiednie. I uwierz mi ze nie splynie

Tyle ile mi pozwalają założone dysze. nie dopakuje większego bo mi rozwali dysze.

Mam zwykłe jedno plasko strumieniowe teejet-y a tam max 4 i z takim pryskam

tak samo dysza np. ze szczelina 03 nie daje takiego samego strumienia u innego producenta]

 

zależy jaką powierzchnię chcesz tym oblecieć żeby nie spłyneło

te 12l na pomidorka to max tak jak 2,5na 200l w ziemniaku

My tą ilością wody dyskutujemy o stopniu pokrycia roślin

Tu jest to dokładnie opisane i jest mowa o stężeniu nie w fugnicydach koniecznie ale jest

http://blog.chemirol.com.pl/2017/03/22/czynniki-wplywajace-na-skutecznosc-zabiegow-ochrony-roslin-woda/

 

 

2 godziny temu, weroni napisał:

co do ilości wody jest prosta zasada przy małej naci dajesz minimalną zalecaną ilość wody żeby było większe stężenie a przy bujnej naci maksymalną zalecaną żeby pokryć dokładnie wszystkie liście i zapewnić większą skuteczność

to wiemy wszyscy. zmieniasz dysze ?, prędkość jazdy ?

wody to każdy potrafi mniej lub więcej nalać

Jak jest zwarty łan to i tak wszystkiego nie pokryjesz zwykłym opryskiwaczem

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek84pl    41

A skad wiesz ze 2,5l nie jest przewidziane na 400l w ziemniaku ? 

moze na 200l trzeba dac 1,25l , nigdzie nie jest to wyszczegolnione 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
10 minut temu, tomek84pl napisał:

A skad wiesz ze 2,5l nie jest przewidziane na 400l w ziemniaku ? 

moze na 200l trzeba dac 1,25l , nigdzie nie jest to wyszczegolnione 

nic takiego nie twierdzę

czemu nie jest ?  jak jest.  na etykiecie widnieje 2,5/ od 200 do 400l

ja nie skąpie nigdy

1,25 l na 200l to jest cienizna

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113
1 godzinę temu, ENDRIUROL napisał:

racyl przestan nabijac posty bo nic nie wnosisz, wrocmy do tematu

Nie karmić trolla to sam zniknie.

  • Haha 2

"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19554
5 godzin temu, racyl napisał:

 

W naszych stronach to nawet bidota się wyrabia z sadzeniem w kwietniu. w maju to można zapomnieć żeby ktoś sadził ziemniaka. dobrych kilkanaście lat nikt tego nie praktykuje

widocznie ja jakiś zacofany jestem.....

wczoraj poszedł armetil 2.5kg plus zupka z odżywek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
5 godzin temu, mikad napisał:

Nie karmić trolla to sam zniknie.

trochę więcej kultury

zobacz sobie jaki masz tu poziom dyskusji jedni mają problem czy można pryskać od grzyba jak ziemniak kwitnie, a to ktoś chcę jedną substancję zamienić inną,

to nie tylko jeden racyl co się uczepił ilości wody w opryskwaczu

1 godzinę temu, soltys48 napisał:

widocznie ja jakiś zacofany jestem.....

wczoraj poszedł armetil 2.5kg plus zupka z odżywek

to bardziej wschód jest zawsze traktowany jako zacofany.

u was wiosną  jest cieplej i wcześniej wchodzicie w pole tym bardziej nie rozumiem tego opóżnienia

Na lubelszczyżnie  największy ruch na sadzenie to połowa kwietnia. o maju to można zapomnieć żeby kogoś ujrzeć z sadzarką

 

Ja też stosuje armertila bardzo dobry oprysk. praktycznie 3lub 4 tydzień maja  już muszę zaczynać ochronę bo się kropki(alternarioza) na vinecie zaczyna pojawiać

Właśnie tym armetilem zaczynam ale można by  i taniej polecieć na tą alternariozę np zamiennikiem score

https://dlaroslin.pl/fungicydygrzybobojcze/44686-Narita_250_EC_1L.html

 

A jak się już zacznie ochronę to nie ma odwrotu aż do końca lipca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

Tu nikt się o ilość wody nie czepia. Ale chodzio ilość stosowanego środka. A bardziej Twój sposób obliczania. Ciekawe co by wyszło w pozostalosciach po zastosowaniu 12kg cabrio w pomidorach. Ty ciągle porownujesz wszystko do glifosatu. Tylko tam są bardzo zmienne dawki więc i stężenie się liczy

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez topfarmer
      Cześć
      Mam problem z moim kombajnem grimme lk650 i nie wiem jak go rozwiązać.
      Podczas kopania ziemniaków i przejechaniu dosłownie kilku metrów pod plastikową rolkę podchodzi kamień ( około 3 cm) i blokuje całą taśmę boczną podajnikową. Sprawdzałem w katalogu wszytko jest na swoim miejscu , rolki praktycznie nowe. W załączniku przesyłam zdjęcia.
      Czy ktoś z posiadaczy tego modelu spotkał się z takim problemem?
      Dodam że ogólnie w tamtym miejscu gromadzi się bardzo dużo łęcin, ziemi itp. Czy jest to normalne?
       



    • Przez farmer1111
      Mam zamiar zasadzic ziemniaki czy w woj.lubelskim jakieś firmy  godne polecenia do kontraktacji
    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez Darozioom
      Witam uprawiał ktoś z was odmiany Red Anna albo Red Sonia? Co sądzicie o tych odmianach? Warto w nie zainwestować?
    • Przez adamek1942
      Witam Was mam pytanie jak to jest z tym ocynkiem w tym cynkomecie ? Jak to się sprawuje wszystko w ogóle ? Czy nie jest łatwo ścieralny ten ocynk ?? czytałem kilka tematów ale nie doczytałem się nic sensownego, mam dylemat czy z uni czy właśnie cynkometu rozrzutnik kupować ?? dodam ze w tych starszych cynkometach aparat nie był ocynkowany w tych nowych już jest. Niby ocynkowany a tańszy od np. metal fach a już na pewno uni grudziądz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj