Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ochrona ziemniaka

3078 odpowiedzi na ten temat

#2221 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 15 listopad 2014 - 22:54

Ochrona ziemniaka

Nie widzę przeciwwskazań.

a jaka dawke dac taka jak na etykiecie 0,75-1kg ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ochrona ziemniaka Dzisiaj, 01:33
  •  

#2222 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 15 listopad 2014 - 23:33

Ochrona ziemniaka

Tak. Ale cały czas oczywiście mówimy o stosowaniu zaraz po posadzeniu. Jeżeli chciałbyś poprawić coś powschodowo to już inna dawka oraz musisz patrzeć na wrażliwość odmianową na metrybuzynę no i karencję 42 dni.

#2223 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 15 listopad 2014 - 23:37

Ochrona ziemniaka

oczywiscie ze zaraz po sadzeniu ,chce przykryc troche ziemniakow i zalezy mi na zwalczeniu komosy i samosiewow rzepaku dlatego bede pryskal zaraz po sadzeniu

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2224 Share Pawel6840

Pawel6840

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 21:30

Ochrona ziemniaka

Koledzy mam problem z drutowcem i pędrakiem na polach... Ziemniaki są pryskane od stonki regularnie, lecz kiedy pytam w sklepach o opryski na drutowca nic nie mają podobno kilka lat temu był Cyperkil ale go wycofali.... jakie są Wasze sposoby ?

#2225 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 21:52

Ochrona ziemniaka

Kolega stosuje Prestige i mówi że ziemniaki eleganckie, u mnie po Dursbanie 30% pogryzionych. Zabieg robiony zgodnie ze sztuką-13*C, pogoda pochmurna, dość szybkie wymieszanie z glebą. W okolicy z tego co wiem to był poważny problem pędrakiem, ziemniak duży ale pogryziony. Trzeba będzie na przyszły rok uzbroić się w zaprawę

#2226 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 23:29

Ochrona ziemniaka Cyperkil jest bodajże z grupy pyretroidów więc nie nadaje się przeciw szkodnikom glebowym. Prestige działa mniej więcej do połowy lipca potem robale zaczynają gryźć. Preparaty zawierające chloropiryfos sprawdzają się bardzo dobrze przy stosowaniu doglebowym. Aby skutecznie zwalczyc szkodnika należy wiosną pobiegać po polu, porobić odkrywki i ocenić liczebność szkodnika na metrze kwadratowym. Powyżej 8 sztuk dawka 4l/ha jest za mała. Nie bez znaczenia jest metoda aplikacji preparatu, w moich warunkach opryskiwacz kompletnie się nie sprawdził.

#2227 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 10 grudzień 2014 - 23:57

Ochrona ziemniaka

Np. u mnie poszło 5l/ha, ale wyszło niezbyt ciekawie. Twój pomysł z tym killeragregatem jest bardzo ciekawy, może coś na wiosnę się pomyśli

#2228 Share kafar191

kafar191

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 18:10

Ochrona ziemniaka

Ja stosuje prestige od 2 lat. Środek działa tak tak do połowy lipca początku sierpnia-w zależności od terminu sadzenia. Później i stonka zagląda po trochu. Mam zaprawiarkę pianową na sadzarce i wychodzi mi mniej jak na etykiecie. Fajna sprawa jest pod tym względem że stonka wychodząca z gleby wchodzi na krzak a za chwilę już leży pod ;)

#2229 Share RAMZES9107

RAMZES9107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 15:29

Ochrona ziemniaka

WItam! Panowie przymierzam się do zakupów ŚOR na ten rok na zboża i od razu na ziemniaki. Co roku stosowałem sam chwastox trio w dawce 2 l/ha a nie raz ciut wyższej(oczywiście przedwschodowo). W zeszłym roku dodałem do tego Leopard Extra by pozbyć się chwastnicy i miotły zbożowej jednak okazał się ten środek porażką. Dawka 1,5 - 2 l/ha i jednoliścienne lekko zwiędły i po paru dniach odbiły. Dlatego teraz na chwastnice chciałbym dodać Command.

Myślę nad rozwiązaniem:  sprawdzony Chwastox Trio 2l/ha + command 0,2 l

lub Linurex 2 l/ha + command 0,2 l.

Nie stosowałem nigdy linuronu bo przeraża mnie okres karencji i cenowo wychodzi drożej, ale może warto? Czy command działa również na miotłę? Proszę o poradę.

Edytowany przez RAMZES9107, 02 styczeń 2015 - 15:31.

#2230 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 17:38

Ochrona ziemniaka

Leopard jest typowo nalistny i nie zwalcza chwastów później wschodzących, podobnie Chwastox. Propozycja Linuron+Chlomazon kosztuje ok 80-90zł, bo dawka jest 1l+0,2. Chlomazon może osłabić miotłę i wiechlinę, chwastnicę może zwalczyć.  Drogim rozwiązaniem na wiechlinę i samosiewy zbóż jest Titus. U siebie w tym roku stosowałem linuron solo, i efekty były naprawdę dobre, jeżeli doszedł by do tego chlomazon to bajka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2231 Share RAMZES9107

RAMZES9107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 21:32

Ochrona ziemniaka

Czyli  polecasz tak jak pisze na etykiecie linuronu : linuron 1 l+ 0,2 command ? Czy będzie porządany efekt?  Kolego w zeszłym roku zastosowałem Leoparda właśnie nalistnie na chwasty które były w fazie 3-6 liści i lekko przez pare dni zwiędły a potem odbiły. No chyba że trzeba by zastosować dawkę 3 litrów tak jak na perz... Chociaż nie wiem czy jest sens stosowac takiej dawki...

#2232 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 22:10

Ochrona ziemniaka

Sądzę że dawka 1+0,2 zrobi porządek, chlomazon dobrze wspomaga działanie chwastobójcze. Idąc tematem karencji to Leopard ma niewiele mniej-69dni, a zwalcza tylko jednoliścienne. Linuron dobrze zwalcza komosę, która jest 2 lub 3 chwastem pod względem utrudniającym zbiór i zasysających składniki pokarmowe. Kolega mikad wypowiadał się w temacie tej mieszanki jednym dosadnym słowem- "lewatywa" więc takiego spektrum działania i w tej cenie nie znajdziesz 

#2233 Share RAMZES9107

RAMZES9107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 22:16

Ochrona ziemniaka

Często czytam Twoje porady w innych tematach o ŚOR i ciesze się że dostałem tak szybką radę fachowca! Oby zadziałał na chwastnicę bo z nią na niektórych kawałkach mam meksyk... Myślałem jeszcze nad Mistralem 70 WG

Edytowany przez RAMZES9107, 02 styczeń 2015 - 23:05.

#2234 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 03 styczeń 2015 - 18:01

Ochrona ziemniaka

Tutaj będzie kwestia tolerancji danej odmiany ziemniaka na metrybuzynę. Dobrym pomysłem jest zastosowanie dawek dzielonych, nie głupim pomysłem by było połączenie z chlomazonem, tylko że to trochę droga impreza(170zł/ha). Chlomazon bardziej agresywnie działa na chwastnicę, metrybuzyna średnio działa na nią. Cena i wrażliwośc odmian trochę odstrasza w przypadku metrybuzyny.

#2235 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 03 styczeń 2015 - 20:39

Ochrona ziemniaka Command powoduje przebarwienia na lekkiej ziemi
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#2236 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów
  • Zainteresowania:Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców No i grzebanie w glebie trochę też...

Napisany 03 styczeń 2015 - 20:59

Ochrona ziemniaka

To chyba jest bardziej zależne od tego czy wiosna jest mokra czy sucha, w czasie deszczu oprysk idzie bardziej w głąb i poraża młode liście

Kupię pług 2 skibowy obracany hydraulicznie

Kupię sortownik do ziemniaków remprodex lub samro

Sprzedam sadzarkę do ziemniaków gruse, 2 rzędową przystosowaną do sadzenia kiełkowanych

#2237 Share RAMZES9107

RAMZES9107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 04 styczeń 2015 - 11:11

Ochrona ziemniaka

U mnie ziemie są średnie a kawałkami ciężkie. Główne chwasty które mnie męczą to: chwastnica jednostronna, rdesty, powoje, rumian pospolity, miotła i czasami komosa. Z tymi chwastami do tej pory nie mogłem się uporać i na prawdę mnie denerwują... :)

A co powiecie o środku Stomp 330? W etykiecie pisze że we wrażliwych jest chwastnica jednostronna i rumian polny, ale nic nie pisze o pospolitym?  Gdyby wziąć jego zamiennik Pendigan to jest o 50 zł /ha taniej. Pendigan nie ma rejestracji w ziemniaku ale przecież to ta sama substancja czynna.

Edytowany przez RAMZES9107, 04 styczeń 2015 - 16:00.

#2238 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 14 styczeń 2015 - 15:53

Ochrona ziemniaka

Sam Pendigan słabo zwalcza chwasty jednoliścienne, dlatego na niektórych etykietach konieczne jest dodanie izoproturonu(chodzi o zboża) Zaletą jest długotrwałe działanie chwastobójcze gdy zastosuje się w odpowiednich warunkach. Rumianek pospolity jest średniowrażliwy

#2239 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 15 styczeń 2015 - 18:51

Ochrona ziemniaka

http://lifestyle.wp....6142ab#m1633123

czy brak stosowania środków chemicznych implikuje regularny kształt bulw?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2240 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 21 styczeń 2015 - 22:14

Ochrona ziemniaka

Taaak oczywiście. Spróbuj nie stosować śor to zobaczysz jake regularne bulwy porosną. Akurat w tym przypadku kobieta opowiada bzdury wyssane z palca, obserwując uprawy w różnych krajach i zbierane z nich plony śmiem twierdzić że im więcej pestycydów tym kształt bardziej regularny.