Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ochrona ziemniaka

3078 odpowiedzi na ten temat

#2181 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 22 lipiec 2014 - 08:00

Ochrona ziemniaka

Byłem dziś na Vinecie... lekka tragedia. Pomijam zachwaszczenie rdestem powojowym którego Titus ma w średnio wrażliwych. Najbardziej przeraził mnie stopień porażenia zarazą. Zabiegi wykonywane nie rzadziej jak co 10 dni środkami ze średniej i górnej półki a juz o tej porze roku część roślin żółta. Do tego padnięte krzaki z braku wody. Nie wiem czy ukopie w tym roku 20t/ha. Nie wiem czy z taką ceną w tym roku sie cieszyć czy smucić z takiej wydajności. :unsure:

U mnie też rdestówki jest w ilościach znacznych, lecz ja tylko polegałem na linuronie. Brak wody tak samo, a co do porażenia przez grzyby to u mnie zmasowane porażenie szarą pleśnią, zaraza pojedynczo się pojawiła pod koniec zeszłego tygodnia. Lilly dość się jeszcze trzyma, Natascha trochę gorzej a Lord to już nieciekawie-choć już jakiś plon w redlinie zgromadził.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ochrona ziemniaka Dzisiaj, 21:05
  •  

#2182 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisany 22 lipiec 2014 - 11:18

Ochrona ziemniaka

Co można dodać na chwast dwuliścienny do labrador 05 EC ??

Chcesz teraz go teraz stosować ? Pamiętaj że chizalofopy mają 40 dni karencji w ziemniaku.

#2183 Share dzikijohn

dzikijohn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 22 lipiec 2014 - 11:33

Ochrona ziemniaka

Byłem dziś na Vinecie... lekka tragedia. Pomijam zachwaszczenie rdestem powojowym którego Titus ma w średnio wrażliwych. Najbardziej przeraził mnie stopień porażenia zarazą. Zabiegi wykonywane nie rzadziej jak co 10 dni środkami ze średniej i górnej półki a juz o tej porze roku część roślin żółta. Do tego padnięte krzaki z braku wody. Nie wiem czy ukopie w tym roku 20t/ha. Nie wiem czy z taką ceną w tym roku sie cieszyć czy smucić z takiej wydajności. :unsure:

Ja mam o samo w irdze. Zaraza ją rozkłada a pod krzakiem kurze jajka albo mniejsze. Pryskane Ridomil, Pyton, Infinito i chyba kończę ochronę bo bieda i tak...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2184 Share pmichal56

pmichal56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Zainteresowania:komputery tablety telefony ich naprawa

Napisany 24 lipiec 2014 - 08:46

Ochrona ziemniaka W tym roku poszło armetil ,infinito .cabrio duo. wiecej nie pryskam bo będą lacie pod krzakiem a nie ziemniaki konsumpcyjne. te na sadzonkę zreglonowane, i w połowie sierpnia je wykopie, Teraz kopie denara tyle tego że lepiej nie pisać jaka wydajność, Z doświadczenia na własnej skórze wiem jak się długo trzyma ziemniaka w zieleni to w kilogramowe Lacie się zmieni , i co z tym robić ano tylko odpad bo Rumuni w tym roku nie będą brali. Wole mieć ciut mniej ale handlowego całego,a to dlatego bo klienci później wybrzydzają że za wielkie. Jak na giełdę to może trochę większe idą ale tez bez przesady.Teraz leje już spadło 20l/m2, i zapowiadają cały dzień z opadem, zresztą na radarach widać.

odsprzedam titusa w dobrej cenie.

#2185 Share dzikijohn

dzikijohn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 11:05

Ochrona ziemniaka Zazdroszczę deszczu, u mnie suche redliny i bieda z nędzą pod krzakiem. Już 3 tyg wszystko mnie omija a jak pada to tak że na 5 cm ziemię przemoczy.

#2186 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 22:37

Ochrona ziemniaka no właśnie czy jest sens chronić plantację (sadzenie na przełomie kwietnia i maja) przy braku opadów? w lipcu spadło u mnie 16 litrów (z tego 8 litrów 6 lipca), natomiast w czerwcu 32 litry, ziemniaki już zaczynają zasychać

#2187 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 23:25

Ochrona ziemniaka Moim zdaniem jest sens bo bedzie cena zima na ziemniaka. U siebie plon póżnego szacuje na maksimum 40t/ha bo mimo nawadniania nie wyglada to obiecująco. Co innego moge powiedziec o wydajności na kiełkowanych gdzie w lordzie uzyskałem 53t/ha handlowego ale towar na szybką konsumpcje bo każde skaleczenie nie chce sie zablizniać
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#2188 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 05:19

Ochrona ziemniaka Mam ten sam problem z denarem. Dzień po zakaleczeniu zaczyna gnić więc każde najdrobniejsze zakaleczenie i ziemniak idzie w odpad.

#2189 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 26 lipiec 2014 - 07:48

Ochrona ziemniaka

Moim zdaniem jest sens

pytałem raczej w konteksćie natychmiastowej desykacji, gdyż boję się dzieciuchowatości oraz innych wad bulw, już pojawiły się nowe bulwy i nie wiem czy na to zjawisko desykacja w ogóle pomoże, jak sądzicie uderzać od razu z reglone czy poczekać? dzisiaj dopadało mi 16l

#2190 Share dzikijohn

dzikijohn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 27 lipiec 2014 - 16:57

Ochrona ziemniaka A na jakiej podstawie twierdzicie że cena ziemniaka zimą jednak będzie? Zagłębie ziemniaczane w PL ma w ciul wody. U mnie schną na zielono a figa pod krzakiem. Od maja nie było deszczu który przemoczyłby ziemię...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2191 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 28 lipiec 2014 - 22:13

Ochrona ziemniaka czy mogę zaaplikować dwukrotnie po sobie infinito? brakuje mi pytona na kilka hektarów i jest problem z dostępnością fungicydów, orientujecie się u kogo znajdę obecnie infinito w litrówkach?

#2192 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 13 sierpień 2014 - 13:18

Ochrona ziemniaka macie u siebie antraknoze? byłem w Boninie i mają to zarówno na chronionych i niechronionych poletkach, czy to ten sam grzyb co w łubinie (podobno kilkanaście lat temu rozwaliło to dużo plantacji łubinu)?

ciekawe przedsięwzięcie: http://euroblight.net/
tylko nie działają mi wszystkie podstrony;/

Edytowany przez kissmy..., 13 sierpień 2014 - 13:24.

#2193 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 13 sierpień 2014 - 19:18

Ochrona ziemniaka U mnie jest, ten grzyb jest prawdopodobnie inny jak w łubinie. Najbardziej u mnie Natascha ucierpiała. Jeszcze roślina posrednią jest np. komosa. Takie dziwne żółknięcie i usychanie widziałem nie tylko u siebie, kolega też takie cos zaobserwował, mimo pełnej ochrony fungicydowej.

#2194 Share krzysztofagricultu

krzysztofagricultu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 14 sierpień 2014 - 10:55

Ochrona ziemniaka tutaj jest jeden ze specyfików stosowany przeze mnie http://www.gospodarz.pl/produkty/owadobojcze/ema5-z-wrotyczem.html :)

#2195 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 15 sierpień 2014 - 19:35

Ochrona ziemniaka

U mnie jest, ten grzyb jest prawdopodobnie inny jak w łubinie. Najbardziej u mnie Natascha ucierpiała. Jeszcze roślina posrednią jest np. komosa. Takie dziwne żółknięcie i usychanie widziałem nie tylko u siebie, kolega też takie cos zaobserwował, mimo pełnej ochrony fungicydowej.

skuteczna jest podobno wyłącznie azoksystrobina (40-70% skuteczności), a jej raczej nikt nie stosuje nalistnie, w innych roślinach rejestracje mają również chlorotalonil, mankozeb, kaptan, difenokonazol, tiofanat metylowy i kilka egzotycznych mieszanek, nie jest łatwo rozpoznać zagrożenie - czy istnieje jakaś dobra publikacja prezentująca objawy chorób ziemniaka wraz ze zdjęciami?

#2196 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 15 sierpień 2014 - 22:42

Ochrona ziemniaka

macie u siebie antraknoze? byłem w Boninie i mają to zarówno na chronionych i niechronionych poletkach, czy to ten sam grzyb co w łubinie (podobno kilkanaście lat temu rozwaliło to dużo plantacji łubinu)?

ciekawe przedsięwzięcie: http://euroblight.net/
tylko nie działają mi wszystkie podstrony;/

Antraknoza w ziemniaku? Obyś się mylił, to gorsze od zarazy... Wiem co mówię bo u mnie kiedyś to zdziesiątkowało uprawę łubinu.
W łubinie można stosować azoksystrobinę (amistar), chlorotalonil (bravo, gwarant), karbendazym (surfun), podobno nieźle spisuje się tebukonazol. Ale to rozwiązania wyłącznie zapobiegawcze.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2197 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 16 sierpień 2014 - 08:43

Ochrona ziemniaka

skuteczna jest podobno wyłącznie azoksystrobina (40-70% skuteczności), a jej raczej nikt nie stosuje nalistnie, w innych roślinach rejestracje mają również chlorotalonil, mankozeb, kaptan, difenokonazol, tiofanat metylowy i kilka egzotycznych mieszanek, nie jest łatwo rozpoznać zagrożenie - czy istnieje jakaś dobra publikacja prezentująca objawy chorób ziemniaka wraz ze zdjęciami?

W którymś TopAgrar był artykuł o tym, jak znajdę to dam znać. Publikacji zapewne nie będzie tak dużo jak o zarazie, ale coś na zagranicznych stronkach można znaleźć. A u mnie dopiero tydzień temu zaraza w ziemniaki weszła, i gdzieniegdzie Alternata. W tym tygodniu Reglone, i powoli zbiór.

#2198 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 17 sierpień 2014 - 10:32

Ochrona ziemniaka

Antraknoza w ziemniaku? Obyś się mylił, to gorsze od zarazy... Wiem co mówię bo u mnie kiedyś to zdziesiątkowało uprawę łubinu.
W łubinie można stosować azoksystrobinę (amistar), chlorotalonil (bravo, gwarant), karbendazym (surfun), podobno nieźle spisuje się tebukonazol. Ale to rozwiązania wyłącznie zapobiegawcze.

u siebie tego nie szukałem, pokazali mi to w Boninie, na wyrwanej łęcinie jest taki pleśniowy nalot w podziemnej jej części, obawiam się, że przy tak niskiej skuteczności ochrony i to tylko przy użyciu drogiego środka (azoksystrobina) może być z tym niezła masakra; czy tebukonazol miał kiedykolwiek rejestrację na antraknozę w jakiejś uprawie?

#2199 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 17 sierpień 2014 - 23:28

Ochrona ziemniaka Amistar w ziemniaku doglebowo zwalcza rizoktoniozę.
A tebukonazol nigdy rejestracji nie miał, ale badał go IOR Poznań.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2200 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 18 sierpień 2014 - 08:35

Ochrona ziemniaka owszem doglebowo ma rejestrację na rizoktoniozę (o antraknozie w ziemniaku wspominali tylko ustnie), ale w fasoli ma na antraknozę nawet rejestrację, poproszę o jakiś odnośnik do badań IOR;

tutaj jest artykuł o antraknozie (Boninowski):
https://www.google.p...o8iLVBofuwM3XZQ