KarolTD90

Niski mocznik w mleku

Polecane posty

KarolTD90    1307

Ostatnio przystąpiłem do oceny użytkowości mlecznej i mam strasznie niski mocznik. Proszę poradźcie jak go zwiększyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Za mało białka w dawce, na szybko można dodać mocznika takiego jak sypiesz na pola, tak około 50g na sztukę dziennie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Mocznik to ja bym się bał stosować, a nie prościej kupić kilka woreczków koncentratu białkowego :D drożdże paszowe, lub soję?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Było wiele artykułów w prasie fachowej odnośnie stosowania mocznika i nie ma się czego obawiać. Zaletą mocznika syntetycznego jest to że jest najtańszą formą korekty mocznika w mleku. A koncentraty białkowe trzeba stosować tak czy siak :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do tego co kolega @bogdan powyżej napisał 50 g. mocznika możesz śmiało dać i nic się nie będzie działo;) ja w ramach eksperymentu zootechnicznego dojechałem do 170g na sztukę do 140 g. wszystko było dobrze... :D

 

Wiadomo że jak krowie dasz worek czy jak jakaś się urwie i wyje z worka to jej zaszkodzi ale te 50 g spokojnie możesz dać i sporo to poprawi w bilansie energia<-> białko

 

No dobra a napisz czym w ogóle karmisz... i w jakich proporcjach... To dawkę ułożymy :)


Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolTD90    1307

No więc karmie tak: kukurydza tak do woli, sianokiszonka bela dziennie na 30 sztuk, śruta zbożowa 4 kg na sztukę ( owies jęczmień i pszenżyto w proporcji 2:1:1) oraz ok 1 kg śruty kukurydzianej. Co byście zmienili w tej dawce?? Zastanawiam się czy nie zastąpić tej śruty kukurydzianej rzepakową co o tym sądzicie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Jeśli kiszonka z kukurydzy jest do woli to można sobie ziarno kukurydzy odpuścić, to śruty zbożowej trzeba dodać najlepiej soi. 4 kg śruty to troszkę mało, chyba że masz ekstra pasze objętościowe, a krowy nie dają więcej jak 15 litrów mleka. Najlepiej zaproś jakiegoś paszowca, dawkę ułoży za darmo, a nóż coś od niego kupisz :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Człowieku toż te bydlaki na samej energii długo nie pociągną w dawce nie ma prawie białka, dodając śruty sojowej uzyskasz zwyżkę wydajności, a i pobranie objętościowych się zwiększy. Dodatki skonsultuj z żywieniowcem, na pewno jakiś pęta się w twojej okolicy.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej25    0

120 w wyniku ogólnym

witam ja ostatnio miałem mocznik w mleku 84 ( ogólny ze zbiornika ) jak był powyżej 180 , a dochodził do 220 to mi się kilka krów zacieliło , a teraz to klapa a tluszcz mam ostatnie badanie 4,80 , a białko 3,20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

tłuszcz podskoczył bo QQ za dużo sypiesz :)

A może dużo włokna?a może podkliniczna ketoza?

Jak ma ocene to sam mocznik nie powinien byc brany pod uwagę.Ma tam inne parametry i powinien nauczyć się czytać tabulogramy.Wydaje mi się ,że w top agrar były opisywane jak je czytac.Najlepiej jak dobry weterynarz sprawdzi i wytłumaczy,bo żywieniowiec zechce wcisnąć jakąś pasze i może być tylko drożej.

Edytowano przez KAROL4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trigo    0

ja się oczywiście zgadzam z Tobą - KAROL4, nie można np.: zmian poziomu tłuszczu rozpatrywać tylko w jednym aspekcie, z resztą innych rzeczy też nie. Należy zakładać różne możliwości. Obecnie jest dużo materiałów, badań, artykułów, wpisów na forum itp. poczytać, popatrzeć i problem może zostanie rozwiązany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej25    0

tłuszcz podskoczył bo QQ za dużo sypiesz :)

faktycznie dużo sypie kukurydzy , bo ja wcześniej pisałem ona mi się psuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
makowiaczek    27

odświeżam

witam

mam podobny problem a mianowicie

uśredniając tłuszcz powyżej 5% białko poniżej 3% mocznik w granicach100 wydajność byle jaka 20-25l kukurydza praktycznie do woli sianokiszonka z koniczyny i z gps(po mojemu za późno cięty) a i treściwa dossche 18% (0,95JPM, 115BTJE)4-5kg zamówiłem teraz 22% (1,06JPM, BTJN180, BTJE150) nie mam możliwości zwiększenia sianokiszonki z koniczyny (bo rok długi a dużo nie ma) co poradzicie ??

wiem że mało białka ,a czy mało jest też energii??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lordzik    1

Oczywiście przy takim moczniku i niskim białku na 100% masz i za mało białka i za mało energii. Krowy są głodne po prostu. A co do tak wysokiego tłuszczu - to jest KETOZA. Działaj, bo stracisz zwierzęta, a w lepszym wypadku ciąże, wydajność albo ich nie zacielisz.

Jeśli krowa ma białko np 2,8% i tłuszcz np 5% i jest do 100 dnia laktacji natychmiast podaj jej do pyska glikol (czysty glikol, nie glicerynę, bo ta działa słabiej i dużo wolniej). Musisz to wlać do pyska na siłę, bo glikol nie jest smaczny i to 0,5 litra i to 5 razy tj. rano, wieczór, rano, wieczór, rano. Wiem, że to dużo ale trzeba działać szybko i jak najszybciej pomóc takiej krowie, zanim nie zmarkotnieje, nie przestanie przeżuwać itd. Jeśli masz dobry glikol, powinno działać. Ja używam proglikolu w bańkach 5l.

Poza tym glikolem zwiększ dla krów do setnego dnia lakatacji i wysoko wydajnych ilość paszy treściwej: zbożowych, kukurydzianych i białkowych.

Edytowano przez Lordzik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Lordzik ma rację. Może być również gliceryna po wycieleniu, ale także w formie wlewu do pyska, a nie polewając na tmr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agusia023    0

Bardzo proczę o poradę. przyszły wyniki okresowe i okazało się że poziom mocznika jest poniżej STO. Od około 4 miesięcy karmione są nowo ułożoną paszą przez żywiciela ze Sano i nie widać żadnych rezultatów. Oto skład tej paszy:

pszenżyto/żyto 30%

mieszanka 30%

protamilk complex 30%

profisan 2,5%

primasan 2,5%

kristall hefe 1,25% (drożdże)

kwaśny węglan 1,25%

kreda 1,5%

Pasza objętościowa to kukurudza i sianokiszonka.

Chciałabym się dowiedzieć co może być powodem takiego niskiego poziomu mocznika, a co za tym idzie spadek ilości mleka no i problem z zacieleniem.

jeszcze raz proszę o wszelkie porady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj