Ferdek07

problem z jałówką

Polecane posty

Ferdek07    75

Mam problem z jałówką, od wczoraj nie żre nie oddaje kału i bardzo paskudnie dyszy, szybki płytki oddech, lekko podwyższona temperatura, lekarz stwierdził że to bardzo dużo możliwych przyczyn podał wapno antybiotyk ale stan się nie poprawił, co dalej, czy to wirus i samo przejdzie, czy inne leczenie zastosować? (jest w 5tym miesiącu cielna)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

A jest wzdęta? Ja bym zaczął od czegoś na przeczyszczenie a potem na pobudzenie pracy żołądka np kminek(gotowany) + alkochol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Nie wzdęcia ani nie jest opuchnięta, dysze wyciąga jęzor i przez otwartą mordę dysze i nic nie żre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Może zatkała się jakimś śmieciem z siana albo bułką(miałem kiedyś taki przypadek). Skoro wywala jęzor to ma problem ze swobodnym oddychaniem. Tak mi się wydaje. Spróbuj jej coś wlać do pyska to będziesz wiedział czy ma zatkany przełyk czy nie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Może zatkała się jakimś śmieciem z siana albo bułką(miałem kiedyś taki przypadek). Skoro wywala jęzor to ma problem ze swobodnym oddychaniem. Tak mi się wydaje. Spróbuj jej coś wlać do pyska to będziesz wiedział czy ma zatkany przełyk czy nie...

Dostała wlew z drożdży, przełyka ale z trudnością no ale przełyka, może nie lubi wlewów ;)

zapalenia płuc wczoraj lekarz nie stwierdził, ale obrzęk płuc jest, dostała antybiotyk wczoraj wieczorem, ale poprawy jako takiej nie ma, przejdzie jej czy dzwonić po innego znachora?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leo    0

Dzisiaj bydło jest coraz delikatniejsze. Miałem rok temu podobny przypadek, ale sztuka poszła do handlarza. Należy zwierzę ochronić od przeciągów. Spróbuj podawać ciepłą wodę do picia, bo pewnie zimną wodą z poidła wcale nie jest zainteresowana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Nie jest nadęta i nic nie chce jeść, temperatura dzisiaj spadła ale dalej dyszy wyprostowany kark i oddycha przez otwarty pysk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Poszła w pizdu, wczoraj wieczorem padła, a w dzień jeszcze wydawał się że było jej lepiej, dziwne żeby tak szybko ją zcieło, niby zapalenie płuc miała, ale wczoraj gorączki już nie miała,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Szkoda...na twoim miejscu zrobiłbym sekcje zwłok. Mój weterynarz bierze 200 zł za rozebranie krowy. Ja żałuje że nie zrobiłem jak mi w zimie niespodziewanie krowa zdechła, okaz zdrowia i władzy. Przynajmniej bym wiedział co się jej stało a tak to do tej pory się zastanawiam co mogło jej się stać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

U mnie też zimą taki okaz zdrowia i energii padł nie wiadomo dlaczego, ale z tego co słyszę to u każdego większego hodowcy przez tą zimę po kilka dużych sztuk padło, prawdopodobnie tragiczna jakość pasz tzn. siana, wymokło 70% łąk w zeszłym sezonie i kosiło się co się dało do tego deszcze i dużo pleśni w belach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamvet1    0

Objawy te są podobne do zatrucia mikotoksynami. Nie dawaj spleśniałych kiszonek. Masz wóz paszowy czy każda dostaje z osobna???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Czy ta jałowica jeszcze żyje? Moim zdaniem już "odjechała " sądząc po objawach.


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Przecież napisała ze padła...


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

Ferdek właśnie padł mi byk na to samo co twoja jałówka, masa ok 300kg. U mnie lekarz od razu stwierdził zapalenie płuc, ale co z tego jak nic mu nie pomagało. Męczył się ok 2 tyg. po antybiotyku trochę mu się poprawiało a potem znowu dychawica. w sumie 2 lekarzy i 5 różnych antybiotyków a i tak nic z tego. Dziś przyjechał lekarz i mówię uśpi go pan niech się nie męczy, a on go zbadał i stwierdził, że jest poprawa i dał następny lek, skasował 100 i pojechał, a byk jakieś 20 min później padł.Co gorsza to 3 inne byki z tego samego kojca też coś podobnego zaczyna brać i mam teraz dylemat czy leczyć czy do żyda z nimi bo jak dostaną antybiotyk to d*pa zimna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Jak zaczyna brać, to sprzedawaj czym prędzej puki nic nie widać że coś się dzieje z tymi bydlakami, ja już nie wiem jak Ci lekarze leczą te bydło, czy na te antybiotyki pouodparniało się bydło czy są nowe zarazy bydlęce, czy te bydło coraz słabsze, od kilku lat za dużo tych padnięć było, kiedyś normą było że krowa tydzień leżała po porodzie i sama wstawała i nikomu to dziwne nie było, teraz weterynarz skasuje ze 400zł i tak padnie,

u mojej jałówki to też kilka dni się rozwijało a wzięło ją ostro po pierwszym wygnaniu na pastwisko, ale znajomy co handluje bydłem opowiadał że w tym roku na wiosnę to jest dużo przypadków jak nigdy zapalenia płuc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hermes    1

Mam problem z krową, wypuściłem na łąkę kilka sztuk(4godziny dziennie)i po 4 dniach jedna dostała biegunki od czego ? Nigdy nie miałem takiego problemu. Co podać aby ustało ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Czy pokaszliwanie u jałówki to coś poważnego? żwaczkę żuje zachowuje się żwawo ale czasami kaszelnie kilka razy, czy to może byś spowodowane przejściem z pojenia wiadrem na poidło? Zmienić jej stanowisko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kws    2

Witam forumowiczów pytanko !! Mogli by wy podać nazwy antybiotyka podawanego bydłu przez waszych weterynarzy rozumiem nie którzy zabierają opakowania inni zostawiają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

@kws antybiotyka na co?

@Ferdek07 odrobaczasz bydło? Masz w objętościowych jakieś pasze zbierane z łąk albo jakiś stawek na pastwiskach czy coś w tym stylu? Pokaszliwanie to ja bym obstawiał na motylicę...

@hermes a jaką paszę dostają poza trawą na pastwisku? W zasadzie to zmiana paszy na wysokobiałkową (w sensie młoda trawa) wszystko tłumaczy...poczekaj aż przystosują się baterie w żwaczu, dorzuć coś z włóknem (najlepiej dobrej jakości siano) i coś energetycznego i za jakiś czas przejdzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez Akardin
      Witam czym dezynfekujecie legowiska , obecnie używam sandezii ale wychodzi dość drogo bo bodajże 10 kg 40 zł , stosował ktoś coś innego , może jakieś opinie o Preparat do suchej dezynfekcji, Lider Dezynfekant??
    • Przez klos
      witam.
      mam jalowke 18 mies. i nie wiem czy ja zacielac. Problem tkwi w tym, ze stoi ona w kojcu z jałoszkami 11-miesięcznymi, które powoli zaczynaja ja przerastac!! Jalowka juz od kilku miesiecy nie rosnie, jest w miare tlusta. Nie wiem czy ja zacielac teraz, czy czekac az sie zupelnie roztyje, a moze tez ja sprzedac?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj