matijasek88

stracony rzepak.. co robić

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
matijasek88    1

witam serdecznie:) Moi drodzy mam problem. A mianowicie przepadł mi rzepak. wiosną ładnie wyglądał nawet, niby wymarzł ale widziałem ze odbija. posiałem ok 300kg saletry amonowej na 1h i po 2 tyg jeszcze ok 200 kg. jak wchodzę na pole to krew mnie zalewa. Co gorsza opryskałem od chwastów i samosiewów jesienią także zboża odpadają. jutro zepsuje przynajmniej 2h gdzie prawie nic nie ma i myślałem zasiać peluszkę. czy taka dawka azotu nie zaszkodzi jej? Co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszbyk    59

Nie chce zle doradzac. Ale u ans byl tkai przypadek ze pryskal tez rzepak i wymarzł a potem z gruberował i zboze zasiał i z tego nic nie bylo. Ale jak sie zorze ten rzepak to mozna z tego co wiem smialo zboze siac. Tylko szkoda teraz tego tej dawki azotu;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinXD    1

Nie trzeba nawet orać. U nas gość wjechał agregatem uprawowo-siewnym bezpośrednio w rzepak i zasiał jęczmień. Naprawdę szkoda tego nawozu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matijasek88    1

buraków to nie zasieje bo nie mam limitu i nie wiem co i jak. Słyszałem że jeszcze kukurydze można ale nie mam żadnej hodowli także również odpada. Zaryzykuje tą peluchę,bądź wewentualnie jeszcze groch dopłaty w sumie większe, tylko trochę się boje bo jedni mówią że zrośnie że nie będę mógł zebrać jej inni że mi spali bo azotu za dużo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

A może rzepak jary ? Nie musiałbyś się obawiać, że zaszkodzą mu poprzednie opryski, azot też by wykorzystał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matijasek88    1

więc 2h już zniszczone ładnie mi się to uprawiło. zasieje jutro hektar peluszki i hektar grochu zobaczymy co z tego wyjdzie. Byłem u faceta co sprzedaje nasiona, opryski i powiedział mi ze powinno być wszystko dobrze;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Rzepak jary jest wyjątkowo zawodna uprawą,jego plony najczęściej są marne,a ziarno po zbiorze trafia na rynek przy niskim poziomie cen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norbii11    0

Witam. Najprwdopodobniej (bo tego nie widziałem) stało się bo masz w polu kiłe kapustnych tzn. masz skażoną ziemie. Zapytacie pewnie skąd taki wniosek i co było przyczyną otóż powiem na swoim przypadku jesienią był ładny zdrowy rzepak oczywiście pryskałem na grzyba i zeby się lepiej ukorzenił o borze nie wspomne a wiosną jak tylko stopniał śnieg wyglądało tragicznie. Na pierwszy rzut oka wyglądał jakby zmarzł ale jak się okazało przyczyna była inna. A co jeszcze było czuć jakby zgnitą kapustą:/ Przyjechało dwuch szpeców z syngenty i stwierdzili jednoznacznie:/ A przyczyną było to ze za często rzepak siałem:/ Przerzedziło mi plantacje ale zdecydowałem się zostawic i karmie dolistnie ponieważ główny korzeń podgnity ale nowe popuszczał i powiedzieli zeby przez jakis czas dolistnie go ratować plonów rewelacyjnych nie będzie ale swoje powinienem zebrać:/ A i zastosować okres karencji min 5 lat nie siać rzepaku na tym polu. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matijasek88    1

ja na tym kawałku ostatnio miałem rzepak 3 lata temu, wcześniej była pszenica i pszenżyto. Może jakaś odmiana słaba nie mam pojęcia. Od brzegu zasiałem 7h hybrydy- (śliczna nie wymarzła ani nic) i zaraz obok 8h cabrioletu -( masakra połowa wypadła są place gdzie nic nie ma i 2h takiej ewidentnej pustki którą już skasowałem)Siane w jednym czasie a na dzisiejszy dzień różnica w wzroście jest ok 7-10 cm. Dodam że ziarna brałem marki dekabl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

z tego co wiem to cabriolet słabo zimuje.a może posiej gorczycę ona lubi azot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1304

Ja mam Cabrioleta już 2 rok i jest super,jest to odmiana wcześnie kwitnąca i wsześnie rusza wegetacja ,a co do zimotrwałości to jest taka sama jak cała rodzina Monsanto :czyli Cabriolet,Californium,Casoar,może jeszcze coś ,ale nie pamiętam!.Może trzeba zbadać glebę,jeśli brakuje jakiegoś mikroskładnika to efekty mogą być podobne.Zadzwoń do ODR może wpadnie na pole jakiś specjalista,albo bezpośrednio do właściciela nasion .Trzeba robić coś w tym temacie żeby było wiadomo dlaczego jedna odmiana została ,a druga przepadła?. http://www.monsanto.pl/nasiona/nasiona_rzepaku__oferta_2009/odmiany_populacyjne/cabriolet/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matijasek88    1

więc już po żniwach:) ostatecznie posiałem 1ha grochu i 1 ha peluchy. Pięknie wszystko zrosło prawie po cyc hehe i tak stało puki deszczu nie zobaczyło. Padło ale po 2 tonki zebrałem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez ahten
      Nie ma tego tematu na forum, ale myślę ze warto go poruszyć. Chciałbym zając się uprawą, praktycznie już zapomnianego, nostrzyka białego jednorocznego. Zważywszy ze mam pola w dużej mierze klasy 5-6. Jest to idealna roślina na poprawienie struktury gleby, rośnie nawet na piaskach/żwirach. Rośnie do 150 -170 cm oraz pobiera bardzo dużo składników z głębszych warstw ziemi( korzenie sięgają do kilku metrów). Dodatkowym atutem nostrzyka jest wysoka miododajność sięgająca do 300 kg miodu z ha. Zajmuję się ktoś uprawą nostrzyka białego jednorocznego, można by wspólnie opracowywać coraz lepsze techniki uprawy. Gdzie można kupić jego kwalifikowane nasiona?  
    • Przez franek812
      Witam, planuję posiać na tę wiosnę 2015 wykę siewną z owsem jako rośliną podporową.  Chcę to zebrać kombajnem i ześrutować i skarmić dla krów. Jaką odmianę polecacie? Znalazłem kwalifikowaną odmianę: Hanka. Czy to odmiana nadająca się na skarmianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj