Skocz do zawartości

Zdjęcie

TURDUS - cała prawda o tym oleju

120 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 28 kwiecień 2010 - 17:05

a co można podrobić w superolu? Czy jest coś gorszego?

ja też nie wiem jak to mozliwe ale był artykuł w poradniku rolniczym o podrobionych olejach hydraulicznych z których robi się masło

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
TURDUS - cała prawda o tym oleju Dzisiaj, 06:01
  •  

#22 Share volf

volf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 28 kwiecień 2010 - 23:01

ja leje superol (nie luzem) do zetora 7211 i innych ciagnikow i maszyn od zawsze. Nie zauwazylem jakichs zmian, czy usterek w zwiazku z tym. Zetor ponad 8tys mth.

Ale przecież są różne superole CB, CC, CD; letnie 30 i 40 oraz wielosezonowe 15W/40 więc trudno wszystko kłaść do jednego wora... Druga sprawa to regularna wymiana lub jej brak...

#23 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 29 kwiecień 2010 - 08:17

TURDUS - cała prawda o tym oleju sorki może za bardzo uogólniłem, bo to z olejami przekładniowymi i hydraulicznymi sprzedawanymi na targowiskach rozlewnie po 5zł/l była afera po kilkudziesięciu mtg robiło się masło w skrzyni biegów

#24 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 29 kwiecień 2010 - 08:41

TURDUS - cała prawda o tym oleju Ja mam w MF255 Turdus semisyntetyk.Wlałem go po remoncie silnika po 30mth ,po 70mth przepracowanych olej był brązowy a nie czarny.Mam teraz zrobione ok1500mth na nim i jest super,w silniku nie ma osadów,ciśnienie ładnie trzyma.Wymieniam go co 300mth lub raz w roku.

Jak go kupowałem to dopiero się pokazał,akurat pierwsze bańki przywieźli do sklepu i mi go dali na próbę.Ja kupuję zawszę oleję w jednym sklepie i nie słyszałem o podróbach.

Do innych kupuję z beczki jakiś CD być może że go nie którzy sprzedają jako Turdus.[left][/left

#25 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 02 maj 2010 - 08:16

TURDUS - cała prawda o tym oleju czy turdusa można stosować do benzyniaków, a konkretnie mogę zalać turdusem poloneza, wcześniej był lany lotos mineralny, oraz czy do starej c 330 (15 lat temu był remont silnika) mogę zalać turdusa, bo mam ten olej w cenie superolu

#26 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 02 maj 2010 - 21:44

ja leje superol (nie luzem) do zetora 7211 i innych ciagnikow i maszyn od zawsze. Nie zauwazylem jakichs zmian, czy usterek w zwiazku z tym. Zetor ponad 8tys mth.

7211 to silnik trochę przerobiony niż w C-360. 60 śmigają na superolu to i zetor pójdzie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#27 Share RSM32

RSM32

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 02 maj 2010 - 22:31

TURDUS - cała prawda o tym oleju Pod Płockiem są firmy które kupują przepracowane oleje, regenerują /odwirowują cząstki stałe/ mieszają z bazami olejów oraz dodatkami uszlachetniającymi i sprzedają. Jest duże prawdopodobieństwo że z takich zakładów /nie koniecznie Płockich/ mamy NIBYTURDUS lub inny olej. Zeby to udowodnić potrzebne certyfikowane labolatorium.

#28 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 03 maj 2010 - 08:20

TURDUS - cała prawda o tym oleju Ja jeździłem kiedyś polonezem na superolu i to był lepszy od selerktoru,był czyściejszy silnik,nie zostawiał osadu,lepsze smarowanie.Byłem bardzo zadowolony z niego.Myślę że turdus też się nada a do 30 na pewno.

#29 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 03 maj 2010 - 09:17

TURDUS - cała prawda o tym oleju pytałem w innym temacie ale tutaj też zapytam czy olej w rozpieczętowanej butelce nie starzeje się, mam taki 3l w 5tce butelce stoi ponad rok czy to pełnowartościowy olej jest?

#30 Share volf

volf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 03 maj 2010 - 10:07

TURDUS - cała prawda o tym oleju Jeśli bańka była szczelna to śmiało można stosować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 03 maj 2010 - 16:23

TURDUS - cała prawda o tym oleju Oleje syntetyczne po wyprodukowaniu to tylko rok można stosować.

#32 Share mlodyrolnik2 mlodyrolnik2

mlodyrolnik2
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 maj 2010 - 13:19

czy turdusa można stosować do benzyniaków, a konkretnie mogę zalać turdusem poloneza, wcześniej był lany lotos mineralny, oraz czy do starej c 330 (15 lat temu był remont silnika) mogę zalać turdusa, bo mam ten olej w cenie superolu

ja kiedys superol do silnika w VW 2.5tdi V6 lałem w wiekszych ilosciach to polonez na turdusie powinien smigac bez problemu:P

#33 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 04 maj 2010 - 18:22

Oleje syntetyczne po wyprodukowaniu to tylko rok można stosować.

Chyba jakieś na bazie estrowej, bo tak standardowo jest to trzy do pięciu lat zależnie od producenta.

ja kiedys superol do silnika w VW 2.5tdi V6 lałem w wiekszych ilosciach

Masz jeszcze to auto? Długo nim pojeździłeś?

Turdus w cenie Superolu... a później lament w internecie jak to Turdus zasyfia silniki :)

#34 Share lysyrolnik

lysyrolnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1353 postów

Napisany 04 maj 2010 - 18:38

TURDUS - cała prawda o tym oleju Kumpel ma starą Honde Accord z silnikiem benzynowym 1.8l typowo do pociorania po polach, leje do niego superol, auto dostaje ładnie po tyłku a i tak jest w świetnej kondycji :)

Honda - The Power of Dreams :)

#35 Share mlodyrolnik2 mlodyrolnik2

mlodyrolnik2
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 maj 2010 - 19:54

TURDUS - cała prawda o tym oleju miałem to auto do niedawna lałem tam dlatego superol po olej wyciekał przez turbine, pozniej przez odme a na uszczelnieniaczu wału konczac, to 5 litry oleju starczało na okolo 300Km...
zapomnaiłem dodac ze zrobiłem tak okol 6tys km

#36 Share CaptOOrniC

CaptOOrniC

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:Nowinki techniczne :)

Napisany 07 wrzesień 2010 - 19:59

TURDUS - cała prawda o tym oleju Ostatnio zastanawiam się z ojcem nad zmianą oleju w Zetorze 3320, ma ona ponad 3000 motogodzin , rocznie robi 500-600 godzin, zalany jest Superolem cc30, wymienianym średnio co 120 h .A teraz do setna sprawy. Zależy nam na zalaniu go olejem który mógłby śmiało przepracować 250-300 godzin bez wymiany. Zminimalizowało by to koszty serwisu i odstępy między wymianami (w sezonie nasilonych prac to nawet co 3 tygodnie trzeba zalewać nowy olej ) A teraz moje pytanie : czy Turdus nadaje się ?, ile można na nim pracować bez wymiany? , czy jest może jakiś inny , dobry i nie drogi olej spełniający wyżej wymienione parametry ?
Sprzedam Ursusa 912

#37 Share Andrzej24871

Andrzej24871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 846 postów

Napisany 08 wrzesień 2010 - 07:28

TURDUS - cała prawda o tym oleju Z tego co ja wiem to nie powinno się wlewać leprzej jakości oleju niż był jeżeli to gorszy , żeby nie wymył nagaru z układu korbowo tłokowego i żeby nie powstało bicie* ( tak mnie w szkole uczyli)
O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

#38 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 08 wrzesień 2010 - 07:52

Ostatnio zastanawiam się z ojcem nad zmianą oleju w Zetorze 3320, ma ona ponad 3000 motogodzin , rocznie robi 500-600 godzin, zalany jest Superolem cc30, wymienianym średnio co 120 h .A teraz do setna sprawy. Zależy nam na zalaniu go olejem który mógłby śmiało przepracować 250-300 godzin bez wymiany. Zminimalizowało by to koszty serwisu i odstępy między wymianami (w sezonie nasilonych prac to nawet co 3 tygodnie trzeba zalewać nowy olej ) A teraz moje pytanie : czy Turdus nadaje się ?, ile można na nim pracować bez wymiany? , czy jest może jakiś inny , dobry i nie drogi olej spełniający wyżej wymienione parametry ?

po co tak często zmieniasz ten superol, spokojnie możesz na nim robić 200-250mtg, zalej superolem cd albo poszukaj innego oleju klasy cd, ile kosztuje filtr oleju do zetora? suporol cc nie jest drogi, lepiej zmieniać częściej tani olej niż długo jeździć na lepszym tak mi się wydaje bo silnik zetora nie jest jakiś specjalnie wysilony, no spróbuj poszukac coś na rynku klasy cd lub cf, z orlenu są jakieś oleje diesel coś tam kasy cf spróbować możesz, tylko pierwsza wymianę po takim przejściu oleju na lepszy musz zrobić szybciej :)

#39 Share CaptOOrniC

CaptOOrniC

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:Nowinki techniczne :)

Napisany 08 wrzesień 2010 - 08:12

TURDUS - cała prawda o tym oleju Filtr kosztuje 20 zł, to nie wiele.Z doświadczenia wiem że superol CD jest bardziej gęsty niż CC ( ma większą lepkość), a tym bardziej CF to już na pewno jest o wiele gęstszy. Olej tradycyjnie wymieniamy co 100 godzi , w Zetorze i tak przeciągamy do 120-140, 200 na pewno nie zrobimy gdyż jest nam szkoda silnika na nim ''męczyć". Na CD to będzie miał trudniejszy rozruch w zimę , dobry to on jest na lato gdy wyższa temperatura(nawet ostatnio go kupiliśmy bo nie mieli CC :) )
Sprzedam Ursusa 912

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 08 wrzesień 2010 - 10:24

TURDUS - cała prawda o tym oleju Z tego co wiem to jest...
Superol CC 30
Superol CC 40
Superol CC 50
Superol CD 30
Superol CD 40
Superol CD 10W
Superol CD 10W30

...i tylko ten ostatni jest wielosezonowy, przedostatni zimowy, a reszta to letnie które tracą pompowalność przy temperaturach rzędu -15 do -20 st.C (nie mylić z temperaturą płynięcia) także każdy rozruch zimą na tych olejach to sukcesywne zarzynanie silnika :)

Superol CD ma TBN powyżej 11 mg KOH/g także wlanie po nim np. Turdusa SHPD 15W40 który ma zbliżone własności myjąco-neutralizujące nie powinno mieć negatywnych skutków. Myślę że podobnie po Superolu CC (TBN pow. 8 mg KOH/g) z tym że w połowie okresu eksploatacyjnego wypadało by zmienić jeszcze raz filtr oleju lub nawet skrócić czas do następnej wymiany.

Organoleptyczne sprawdzanie lepkości (potocznie gęstości) oleju w temperaturze pokojowej zupełnie mija się z celem. Temperatura robocza oleju w silniku to zwykle ok. 90 - 110 st.C przy której lepkość zmienia się diametralnie i pozornie "gęstszy" olej w bańce może okazać się bardziej "wodnisty" po rozgrzaniu w silniku.

Żeby nie maczać palców w oleju, producent podaje typową charakterystykę danego produktu włącznie z lepkością w 100 st.C i szeregiem innych danych wg których można sobie wybrać lepszy, bardziej optymalny olej dla naszych potrzeb.