Skocz do zawartości

Zdjęcie

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie

54 odpowiedzi na ten temat

#21 Share slavik80

slavik80

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport polityka ekonomia

Napisany 08 grudzień 2013 - 12:05

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Rok 2006 gospodartwo rodzicow 3,55 ha a w 2013 juz 18,36 ale ja pracuje w irlandii (z tamtad kapital glownie na zakup ziemi) i mysle ze z czasem to moje hobby pozwoli mi godnie zyc w Polce

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Dzisiaj, 21:19
  •  

#22 Share elessar1410

elessar1410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 07 maj 2014 - 13:42

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie znam gościa który ma 8 hektarów pola ale do tego ma rocznie hoduje od 1200 do 1500 tuczników. Nikt nie mówi, że mając mało ziemi to nic się nie da zrobić na większą skalę - da się zrobić - kupując paszę - podnosi to koszta, ale mimo wszystko jest to nadal opłacalne, Zawsze można pokombinować co i jak - zająć się hodowlą bydła mięsnego jeśli są szanse na pozyskanie w swoim rejonie taniej sianokiszonki, Zawsze można dogadać się z sąsiadem, mającym więcej pola, żeby siał kukurydzę na kiszonkę, którą od niego kupisz. Wszystko można - nikt z tych, co mają obecnie setki hektarów nie zaczynał od tego - często było tego kilka hektarów - po prostu robili swoje nie patrząc się na wiecznie marudzących, że To się nie opłaca, to się nie uda, tamto to zły pomysł. Nawet w naszym kraju są nisze w rynku - trzeba ich poszukać i zapełnić ;)

Ja osobiście chcę zająć się hodowlą kóz ale obecnie nieco wstrzymałem z planami - zaczekam na zniesienie kwotowania mleka - chcę zobaczyć jak się wtedy sprawa potoczy.

#23 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 29 czerwiec 2014 - 15:11

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Koledzy i kolezanki forumowicze, zwracam sie do was z prosba o porade (nie o to czy sie oplaca a o to co waszym zdaniem bedzie lepsze w tym konkretnym przypadku). Otoz znalazlem sie w miejscu w ktorym musze wybrac ostatecznie w jakim kierunku wyspecjalizowac gospodarstwo, teraz jest kilka swinek, jakas krowke mialem, kurki kozy, kroliki itp, itd. Teraz tak ziemia klasy 4,5,6 z przewaga 6, wyszlo tak ze teraz jest 6 ha, maszyny to: c-330, rozrzutnik 3,5 t, brony 5, plug, opryskiwacz, kultywator, siewke lej, obora ktora pomiesci okolo 10 sztuk bydla lub 50 sztuk tucznika (w planach dobudowa 7 na 4 m). Teraz tak wole hodowle bydla z wielu powodow wrecz to moje hobby, tucznik za to oznacza szybszy obrot gotowki. Dodam tez ze pracuje wiec nie jestem uzalezniony finansowo od tego. Wole bydlo jednak czy bez lak i maszyn typu owijarka prasa ladowacz czolowy itp mozna efektywnie prowadzic hodowle bydla.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share soser111

soser111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 29 czerwiec 2014 - 19:46

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Jeśli pracujesz,a z gospodarstwa mają być tylko dodatkowe pieniądze to lepiej zainwestuj w świnie. Rynek trochę niestabilny, ale jak zbraknie Ci paszy to dokupisz wszędzie. Hodowla bydła jest opłacalna, jeśli masz sprzęt do sianokiszonek, dużo ziemi oraz dobrą oborę. Chyba, że sprawdzisz sobie hodowlę indyków lub gęsi :) Zawsze to jakaś alternatywa. Ziemię masz dosyć słabą, więc będziesz miał zboża dla świń, a z bydłem już musisz kombinować - kiszonka z kukurydzy, sianokiszonki, zboże i inne dodatki, a to wszystko kosztuje niestety.

#25 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 29 czerwiec 2014 - 20:43

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Tzn jesli zdecydowal bym sie na bydlo to polowe gruntow przeznaczyl bym na trawe z duzym udzialem lucerny i z tego kiszonki, reszta pod zboza na ospe. Wiadomo ze jakby byla juz ukierunkowana hodowla i zlapalbym jakis ciag to rozgladal bym sie za dzierzawami ( jest szansa na wydzierzawienie 17 ha za dwa lata oraz 6 ha juz tylko kwestia dogadania a nie moge sie dogadac nie wiedzac co mam robic konkretnie). Wiesz bydlo to moje hobby. A tucznik hmm nie daze tej hodowli szczegolna sympatia jednak musze ja prowadzic ze wzgledu na szybki obrot gotowka, sprzedaje to inwestuje np w maszyny.

#26 Share soser111

soser111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 30 czerwiec 2014 - 20:18

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Do hodowli bydła trzeba mieć sporo sprzętu. Musisz poświęcić dziennie wiele godzin dla krów, a i tak możesz dostać mało za mleko.

Kieszonki dla bydła to z kukurydzy, a z trawy i lucerny to sianokiszonki, ale nie można z nimi przesadzać.

Ile masz ha?

#27 Share direx7

direx7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 30 czerwiec 2014 - 21:30

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie dopiero w tym wątku znalazłem normalnych ludzi co nie krytykują jeden drugiego tylko starają się pomóc jak tylko umieją swoją wiedzą i doświadczeniem. Az miło to się czyta. Mój ojciec kiedyś hodował świnie i to był główny dochód na utrzymanie rodziny(mama, tata, ja i siostra- mama pracowała gdzieś tam) . Od jakiś 5lat ojciec już nie hoduje bo mówił, że z tego nas nie wyżywi. Poszedł do pracy i nie narzeka. Ja chcę wrócić do hodowli świnek. Obecnie zaczynam pracować więc hodowla będzie jako dodatkowe źródło. Odrazu mówię nie liczę na zyski po 50tyś rocznie. Byłbym zadowolony jakbym w rok miał z tego dochód 5-8tyś o ile to wogóle jest możliwe. Mam podstawowe sprzęty c330, pługi, kultywator, brony, rozrzutnik, opryskiwacz, siewnik do zboża i nawozu, nie mam bizona i prasy. Mam 4,5ha ziemi( tzn ojciec ma). Wójek z przyczyn zdrowotnych też chce zakończyć hodowle i 5ha mógłbym wydierżawić i przyszły teść też mówi, że kończy z hodowlą więc następne 5ha też by było. Ale chciałbym rozpocząć narazie hodować na tych swoich 4,5ha. Panowie jak zasiać zboże, żeby świnki miały co jeść i żeby było to wartościowe jedzonko? Lepiej hodować, że 2 loszki i wychować prosiaki od nich czy trzymać 5loszek i sprzedawać małe prosiaki? Mam oborę o pow ok 70m^2. Jest podzielona na 6 zagrody , w których stało kiedyś po 4-5 prosiaków i jedna większa co było 10 w niej. Panowie da mi to roczny zysk te 5-6tyś? Dla mnie liczy się każdy grosz bo chcę zbudować dom. Mam aktualnie 20lat. Pracy się nie boję odazu mówię.

#28 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 05:54

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie @soser111 wybacz moje nie dopatrzenie, piszac bydlo mialem na mysli bydlo miesne. Z mlecznym to ja wiem ze bezsens w mojej sytuacji startowac. Ha mam 6 tak jak wyzej napisalem, 4,5,6 klasa 2,5 ha w jednym kawalku pol na pol 4 i 5 3,5 ha w drugim kawalku tam juz prawie sama 6, i okolo 40 ar 4 klasy ale tego nie wliczam bo to dierzawa i z tego co wiem dzialka zostala wystawiona na sprzedaz. A zapomnialem dodac ze mam tez kosiarke.

@direx7 a jakiej klasy masz ta ziemie?

#29 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 01 lipiec 2014 - 08:00

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Mój znajomy hobbysta ma 8,5 ha i z roku na rok coraz więcej trzody na gospodarstwie - w przyszłości planuje dobić do ok.j 500 szt. na rok. Większość chce likwidować a on się rozwija czyli musi mieć z tego pieniądze bo kto normalny będzie pchał całe dochody z pracy poza gospodarstwem w hodowlę i rozwój. Wychodzi na to że na takim gospodarstwie też można kręcić dobry hajs, dobra kasa też jest z produkcji jajek ekologicznych. Jak się chce i umie kombinować to można.

#30 Share direx7

direx7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 08:35

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie moja ziemia jest klasy 3-4. Jakie plonowanie z tego jest osiągalne? Co myślicie o kurzaku pod zboże albo z pieczarek? Tego mam pod dostatkiem. Ja słyszałem, że z pieczarek to tylko na rżysko klaść i orać odrazu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Ankan

Ankan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 13:47

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Direx7 Twój zapał i chęć do pracy jest godny podziwu , ale moim zdaniem przemyśl jeszcze raz swoje plany związene z hodowlą . Oplacalność jej jest chyba znikoma , a ryzyko porażki bardzo duże.No chyba , że traktujemy ją jako hobby , to wówczas w zasadzie nic się nie liczy. Jest na forum wiele wątków związanych z hodowlą poczytaj, wyciągnij wnioski z doświadczeń innych. Źyczę powodzenia.

#32 Share direx7

direx7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 14:20

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie chęci mam do pracy żebyś wiedział... ja nie liczę na zyski rzędu kilkunasty tysięcy jak inni, Mi chodzi o zysk ok 7tyś na rok z tego. No wiesz jakbym miał jeszcze dodatkowe te 10ha to już można coś działać. Czy lepiej obsiać te pole np pszenicą albo jęczmieniem i sprzedać ziarko i słome?

#33 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 17:43

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Zależy czy chcesz robić codziennie czy tylko jak trzeba posiać, nawozić, pryskać, zbierać itp. Z zyskiem to nie wiadomo bo jak zboże tańsze to lepiej na świnkach wyjdziesz, a jak drogie no to na zbożu ale za to zboże może wymarznąć albo wymoknąć to wtedy dla świń byś najwyżej dokupił więc zawsze jakiś procent ryzyka jest. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie co Ci bardziej odpowiada.

#34 Share direx7

direx7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 01 lipiec 2014 - 21:53

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie to co robić na tych 4ha? Truskawki zasadzić? Mam ok 40a truskawek więc sadzonki bym miał. Jak coś na początek 0,5ha potem na 1ha. Tylko kto mi to zbierze jak nikt bardzo nie chce zbierać. Jedynie ukrainki... mieliście doczynienia z sadzeniem na folii?

#35 Share direx7

direx7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 07:49

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie a co myślicie o tym aby zasiać te 4ha trawą, kosić i sprzedawać belki? Albo jako kiszonka albo jako siano. Albo część ususzyć a część na kiszonke i owinąć. Nie mam prasy i owijarki to bym musiał za to zapłacić. Rozważam też inną myśl. Zasadzić 1ha truskawek, 1ha ziemniaków i 2 zasiać trawy. Tylko moje pytanie czy będą chętni czy na siano czy na kiszonkę? Jak Panowie rolnicy u was to wygląda? Dokupujecie dla swoich krówek towar?

#36 Share kameleon330

kameleon330

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 10:26

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Zobacz w okolicy czy dużo jest krowiarzy.
Poszukaj w jakiś ogłoszeniach może tam coś znajdziesz...

#37 Share direx7

direx7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 16:02

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie no krowiarzy jest i to ile, sa tez tacy co trzymaja byczki. średnio cena za belke siana wacha się od 50-70zł. ile z 1ha belek zrobię przy pierwszym koszeniu ? Da radę 40?

#38 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 20:21

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie

a co myślicie o tym aby zasiać te 4ha trawą, kosić i sprzedawać belki? Albo jako kiszonka albo jako siano. Albo część ususzyć a część na kiszonke i owinąć. Nie mam prasy i owijarki to bym musiał za to zapłacić. Rozważam też inną myśl. Zasadzić 1ha truskawek, 1ha ziemniaków i 2 zasiać trawy. Tylko moje pytanie czy będą chętni czy na siano czy na kiszonkę? Jak Panowie rolnicy u was to wygląda? Dokupujecie dla swoich krówek towar?

Podoba mi się ten pomysł, tylko jak już to bym zamiast trawy to te 2 ha obsiewał pszenicą albo jakimś innym zbożem żeby był płodozmian i by było 2 lata po sobie pszenica i potem poplon np. z gorczycy i ziemniaki i by było git.

#39 Share soser111

soser111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 04 lipiec 2014 - 10:06

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie vbox33 - Hodowla bydła mięsnego jest teraz nieopłacalna, bo cena za wołowinę jest bardzo niska.

direx7 - Jeśli masz mało ziemi, to raczej za dużo nie zdziałasz chyba, że miałbyś budynki do hodowli jakieś większe. Loszki mógłbyś trzymać i sprzedawać prosiaki, ale musisz mieć na nie zbyt. Inaczej będziesz tylko dokładał do hodowli. I jeśli już chcesz sprzedawać prosiaki, to najlepiej, żeby loszki były jakiejś dobrej rasy, to wtedy prosiaki po jakieś 350 zł za parkę sprzedasz.

vbox33 - Jeśli chcesz zająć się hodowlą bydła, to możesz kupować małe jałówki ras mlecznych (np. H-F) czy to krajowe czy z zagranicy, odchować, zacielić i sprzedać jako jałowice hodowlane za dużą kasę - musisz mieć wtedy odpowiednie papiery, ale się opłaca :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share robo1980

robo1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1052 postów

Napisany 04 lipiec 2014 - 12:12

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie w każdej produkcji są wzloty i upadki,nie ma tak że coś non stop płaci.