Skocz do zawartości

Zdjęcie

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie

54 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Mariusz32167

Mariusz32167

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 17 kwiecień 2010 - 14:11

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Witam!

mam pytanko.. jakie wy odnosicie wrazenie na pewien temat. Otoz moj brat posiada male gospodarstwo rolne (okolo 3ha), i ja staram sie go namowic na rezygnacje z upraw i hodowli gdyz wydaje mi sie ze w tych czasach male gospodarstwa wydaja sie nie oplacalne. W dodatku on chce kupic teraz 2 byki. (cena jednego okolo 800zl) i po 2 letniej hodowli sa z tego niewielkie pieniadze. Dochodza takze doplaty z unii ale do takich obszarow sa one niewielkie.

Moje zdanie jest takie: w gre wchodza niewielkie pieniadze i nie oplaca sie naawet uganiac za tym.. jakby wszystkie dochody i wydatki zsumowac a tych ostatnich jest duzo (nawozy, paliwo, kombajn- gdyz nie posiada wlasnego, prasa, balowanie siana itd.. i co najwazniejsze wlasny wysilek i zaangazowanie) zyski sa bardzo male. NIestety nie moge go przekonac do swoich racji ;/ byc moze ja sie myle, dlatego przedstawilem wam ten problem. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Z góry dziekuje za opinie na ten temat ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Dzisiaj, 17:32
  •  

#2 Share zbozowy

zbozowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 17 kwiecień 2010 - 15:37

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie wiem ze w tych cczasach glupio to zabrzmi ale on moze lubi to co robi. znam kilku takich rolnikow zreszta nie tylko rolnikow. niestety ja tez do nich naleze.

Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

#3 Share kpiotr

kpiotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 17 kwiecień 2010 - 15:57

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie właśnie.dla niego to jest hobby....tak jak dla mnie. jeśli ma mozliwośc niech znajdzie kogos kto chce przejśc na rente strukturalna i niech zapisze mu ziemie i moze uda mu sie zdobyc dofinansowanie z tytułu Młodego rolnika
jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share PioterKolo

PioterKolo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 17 kwiecień 2010 - 16:33

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie No właśnie to jest hobby, znam takich którzy chodzą do pracy a w domu sobie hodują czy to byczki i obsiewają pola zboże sprzedają... Niby dasz 800 zł za małego (u nas 600) ale przeszkadza on komu co? Ma sie wolny czas to się przy temu coś zrobi, w zimie to juz wcale jest czas bo niema dookoła domu tyle pracy a 2 lata raz dwa przeminą i potem mozna dostać z 3500zł i juz sie ma czy na wakacje czy na coś innego, moze meble czy coś a drugi na pokrycie kosztów i zakup np znowu małego byczka... Po co ma stać pusta obora jak można tam coś mieć pod ile sie to jeszcze jakotako opłaca, bo moze kiedyś pojdzie mały byczek po 1000 a kg na sprzedaż bedzie po 4 - 4,5 to juz nie bardzo ale moje zdanie pod ile można to czemu nie... ;)

#5 Share kpiotr

kpiotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 17 kwiecień 2010 - 16:45

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie dla mnie to nawet jesli nie ma duzych zysków z tego gospodarzenia to wyglada to tak ze przez cały rok po troche sie odkłada pieniądze inwestując w gospodarstwo czy to w zboze czy w zwierzeta..a później jak sprzedaż to jakbys konto zamykał.bierzesz pieniądze które naskładałeś i cos możesz juz kupic konkretnego.a później znow rok odkładasz....i tak w kółko
jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

#6 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 kwiecień 2010 - 16:49

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Dziwie się ludziom, którzy praktykują taką hodowle, zysku z tego na pewno nie ma. Kupują cielaka za 800 zł, co miesiąc dokładają 100 zł(pasza, słoma, praca itd) i po dwóch latach byk jest warty 3 tysiące. Kosztowne hobby...

#7 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 17 kwiecień 2010 - 17:29

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie nie dość ze kosztowne to i obowiązkowe. jak bedzie miał zwierzeta to na wakacje nie pojedzie, a zatrudniając kogoś to znowu koszt.

ale jak kogoś to kręci to po co mu zabraniać

#8 Share zbozowy

zbozowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 17 kwiecień 2010 - 17:30

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie kosztowne ale uzalezniajace. trzeba kochac to.

Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

#9 Share Mariusz32167

Mariusz32167

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 18 kwiecień 2010 - 09:51

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie ehh .. no właśnie.. człowiek jest uziemiony, nie może nigdzie wyjechać bo spoczywa na nim obowiązek.

No to chyba jest hobby ;/ jakże kosztowne i wyczerpujące. Chyba nie uda mi się go przekonać, dziwie ze ze jemu się chce pracować przy tym .. no ale cóż poradzić...

#10 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 18 kwiecień 2010 - 10:50

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie A ja wam powiem tak: mam 25 lat swojej ziemi mam stosunkowo niewiele trochę dzierżaw rocznie sprzedaje 400-500 sztuk tucznika pasze w dużej mierze kupuję gotowe. Co roku wakacje min tydzień czy to morze mazury a nawet zagraniczne, zimą narty np szczyrk Karpacz a nawet Austria. Także jeśli ktoś chce i ma zapał i dobrze zorganizowana hodowle ma czas na wszystko dla rodziny na wakacje ferie i takie różne. Także do pracy koledzy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Agus

Agus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 19 kwiecień 2010 - 20:41

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Pozwolę sobie również na wypowiedź w tym temacie.
Jestem studentką hodowli zwierząt, był to świadomy i przemyślany wybór kierunku. Mieszkam na wsi, rodzice mają nieduże gospodarstwo, przede wszystkim zwierzęta, od urodzenia wychowuję się w tym środowisku i nie wyobrażam sobie, żebym mogła teraz to wszystko zostawić, pozbyć się obowiązków.
Uważam, że miałam to szczęście, że przyglądając się starszym pokoleniom (tutaj dziadkowie, rodzice, itd. ) potrafiłam dostrzec ich prawdziwą miłość i poszanowanie do tego co mają, do ziemi, do zwierząt i nauczyć się tego. Niestety już moje młodsze rodzeństwo w ogóle nie zgadza się z moim zdaniem. Mimo, że pracują na gospodarstwie robią to nie jako z przymusu.
Często słyszałam od wielu ludzi, nadal słyszę, że powinnam zostać w mieście, znaleźć pracę, a nie pchać się do gospodarstwa. Jest mi przykro, że są ludzie którzy nie potrafią zrozumieć jak wielkie potrafi być przywiązanie do swojej "małej ojczyzny". Nawet jeżeli trzeba poświęcać się całym sobą i dokładać do tego "interesu".
Nie chciałabym, aby ten tekst zabrzmiał i został odebrany jako zbyt wyniosły i patetyczny. Myślę, że jest wiele osób, które tak uważają.
Agnieszka

#12 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 20 kwiecień 2010 - 19:57

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Popieram w stu procentach aguś Ciebie. I powiem więcej nie myślałem że jest jakaś dziewczyna która tak myśli fajnie

#13 Share fart23

fart23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 27 kwiecień 2010 - 10:42

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Może i ja dołożę swoje 3gr. do tego tematu. A więc, obejmują gospodarstwo po wujku nie liczyłem i nie liczę na żaden zysk. Chcę tylko aby ziemia pozostała w mojej rodzinie i była utrzymana. Póki co nie mam jakiś najnowszych maszyn, dobrego ciągnika, ale to co mam na początek wystarczy. Myślę że pracując i obrabiając ziemię do wszystkiego powolutku dojdę. Jest jeszcze jeden plus z własnego gospodarstwa, a mianowicie, wiem co jem, tzn. własne mięsko, jajeczka, warzywka itp.

#14 Share cieplym3

cieplym3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Zainteresowania:Różne takie...:)

Napisany 06 maj 2010 - 21:35

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Na 3 ha na pewno wyżyć się nie da aczkolwiek zawsze przy dobrym gospodarowaniu wyjdzie się na jakiś + :)
Na przykładzie własnej rodziny- rodzice od prawie 30 lat prowadzą gospodarstwo 9 ha użytków rolnych, przez cały ten czas utrzymują się tylko z tego, hodowla (choć to wielkie słowo) krów mlecznych + jakiś opas, niewielka skala trzody, od jakiegoś czasu znacząco zwiększona za moim udziałem. Przez ten czas wychowali 4 dorosłych już dzieci, obejście też nie pozostawia wiele do życzenia. Teraz "w przeddzień" przejęcia gospodarstwa angażując sie w to bardziej niż kiedyś wiem, że można! i to wcale nie klepiąc przysłowiową bidę.
PS. Na wakacje i przyjemności zawsze znajdzie się czas, praca to tylko wymówka :)

#15 Share peter83

peter83

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów
  • Zainteresowania:Elektryka,Rolnictwo i Wędkarstwo

Napisany 13 maj 2010 - 19:07

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Mam takie małe pytanie. Właśnie przejąłem gospodarstwo rolne o powierzchni 6ha. Da się z tego wyciągnąć jakiś zysk. Wszystkie maszyny podstawowe są. Nigdy nie miałem doczynienia z gospodarzeniem także proszę o rade.

#16 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 13 maj 2010 - 21:07

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie A w jakim rejonie zamieszkujesz co chciałbyś robić? Na co gospodarstwo nastawione

My mamy " na stanie" 22 - 28 macior
3 krówki i byczki się odchowuje, mleko i przetwory rozchodzą się po okolicy,
12 ha pola z dzierżawami i "hektarami gumowymi"
W tym 85 a ziemniaków jadalnych, sprzedajemy bezpośrednio ludziom na zamówienie, ( pośrednicy chcą kupić za 30 - 40gr a sprzedać po złotówie, a na takim areale to by się nie opłaciło)

I skromnie można z tego wyżyć, rodzina tylko z tego żyła, teraz ja, siostra, szwagier pracujemy to już jest OK,, choć jeśli chodzi o gosp. to przyszłość nie maluje się różowo, czas pokaże

#17 Share peter83

peter83

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów
  • Zainteresowania:Elektryka,Rolnictwo i Wędkarstwo

Napisany 14 maj 2010 - 17:37

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie Mieszkam w Wielkopolsce. Myślałem żeby kupować byczki, odchować do jakiś 800 kg i na sprzedaż. Ziemia to 4 5 i 6 klasa. Coś tam łąk bym mógł jeszcze wsiąść w dzierżawę bo mam taka możliwość.

#18 Share Bogdanek

Bogdanek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Zainteresowania:Jak każdy lubię nowinki techniczne, interesuje mnie wszystko co z tym jest związane.
    Żona, dziecko, pies:), teściowa... - w takiej kolejności to ustawię. :D

Napisany 14 lipiec 2010 - 09:22

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie peter83 pomyśl nad czymś co Ci przyniesie zysk. Co chcesz sadzić? Zborze, ziemniaki, bobik, ...? :)

#19 Share kamil42

kamil42

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 18 listopad 2013 - 20:51

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie myslicie ze dostalbym kredyt na zmodernizowanie gospodarstwa mam 8 h ziemi potrzebuje 200000tys zl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Hrycu

Hrycu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 08 grudzień 2013 - 11:32

oplacalnosc hodowli na malym gospodarstwie No to i góral się wypowie.

Jak już wszyscy wyżej powiedzieli trzeba to kochać i nie liczą się zyski tylko to co się robi. Ludzie pozbywają się gospodarstw, sprzedają ziemię. Ziemię którą zdobyli nasi dziadkowie ojcowie pracą własnych rąk. Ktoś kto sprzedaje ojcowiznę nie liczy się z tym. Ktoś powie nie opłaca się małe gospodarstwo.... Mam małe i nie mam możliwości mieć większego więc na nim robię.... Dobrze komuś kto ma naście hektarów mówić, że się nie opłaca na małym. To ja się teraz pytam czy jest chociaż jedna osoba która w obecnych czasach powiększyła małe gospodarstwo na duże??? Dobrze się wam mówi jak dziadkowie czy ojcowie nakupili ziemi a wy dostaliście wszystko na tacy i za freee a jeszcze narzekacie.... Zrób coś samemu dojdź do czegoś a później oceniaj